DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #824549  autor: kozien70
 21 wrz 2015, 17:23
Proste pytanie: dlaczego nikt do tej pory nie wyprodukował telefonu Dual SIM, w którym obydwie karty byłyby jednocześnie zalogowane do sieci 3G? Zawsze gdy jedna jest 3G/LTE to druga może być max 2G. I nie chodzi mi tu o jednoczesną transmisję danych z obydwu kart. Niech transmisja danych będzie (tak jak obecnie) tylko z jednej, wskazanej karty. Chodzi mi o prowadzenie rozmów/SMSy/MMSy. Czy istnieją jakieś konkretne przesłanki, przemawiające za tym, że w jednym aparacie nie może być dwóch kart jednocześnie zalogowanych do 3G?

A może jest taki telefon, tylko ja na niego nie trafiłem? :) Choć powiem szczerze, że temat modeli Dual Sim mam zgłębiony dość dobrze.
A moje pytanie wiąże się z ewentualnym wyłączeniem kiedyś tam sieci 2G. Co wtedy z rozwiązaniami Dual Sim? Ostatnio nawet czytałem gdzieś na forum, że ktoś miał z tym problem w Skandynawii, gdzie obydwie sieci, z których korzystał były 3G only i nie mógł znaleźć żadnego Dual Sima, który by to obsłużył.
 #825032  autor: makivara
 24 wrz 2015, 16:37
prosta sprawa musiałbyś mieć telefon z dwoma modułami radiowymi i antenami żeby oba simy chodziły w 3G ;)
Natomiast z tego co mi wiadomo nowe chińskie urządzenia mające Dual SIM i LTE wspierają tryb
SIM1 = 4G LTE, SIM2 = 3G
Ile w tym prawdy nie wiem bo nie posiadam takiego urządzenia.

http://gsm.poznan.pl
https://imgur.com/a/tskv2RV
 #825231  autor: dionizosp
 25 wrz 2015, 18:10
kozien70 pisze:Czy istnieją jakieś konkretne przesłanki, przemawiające za tym, że w jednym aparacie nie może być dwóch kart jednocześnie zalogowanych do 3G
Tak - koszty :)
Obecnie sprzedawane urządzenia mają dwa moduły radiowe 2G i jeden moduł 3G/LTE. Dlatego na połączeniu 3G/LTE możesz mieć max jedną kartę SIM (często już bez znaczenia którą).
 #825238  autor: kozien70
 25 wrz 2015, 18:33
No tak, koszty to sprawa oczywista. Chodziło mi raczej o jakieś przeszkody techniczne, bo skoro robi się np. telefony z dwoma ekranami i tu nikt na koszty nie patrzy, bo ktoś to kupuje, to czemu na rynku nie ma Dual Sima z dwoma radiami 3G (cały czas mówię o jednoczesnym 3G na obu kartach) ? Na pewno tu też byliby chętni nawet jeśli byłoby to droższe. Chociażby ze względu na HD Voice, które w większości telefonów z androidem jest tylko na 3G.
 #825258  autor: dionizosp
 25 wrz 2015, 19:30
kozien70 pisze:Chodziło mi raczej o jakieś przeszkody techniczne
Problemy techniczne często się biorą z braku środków na ich rozwiązanie. Gdzieś kiedyś czytałem, ze na rynku tanich chipsetów nie ma modelu który potrafiłby obsłużyć dual-data SIM.
Więc projektowanie, testowanie i produkcja takowych przy w sumie niewielkim rynku na chwilę obecną jest raczej przeszkodą.
Oczywiście jak wspomniałeś, gdy będą wygaszać 2G - wcześniej czy później takie rozwiązania powinny się pojawić
 #825322  autor: kozien70
 26 wrz 2015, 11:50
Naraz, w tej samej chwili obie są zalogowane do sieci 3G? Czy możesz sobie tylko przełączać 3G między jedną a drugą?
Miałeś i możesz na 100% potwierdzić czy bazujesz na opisach w sieci? Bo w sieci jest dużo bzdur. Często piszą, że obie karty obsługują 3G - i owszem, obsługują, ale nie jednocześnie. Można sobie przełączać, która ma 3G, ale wówczas pozostała karta będzie zawsze max 2G.
 #825325  autor: bazooka
 26 wrz 2015, 12:04
Bo takie info to "chłyt marketindody" - wybór 3G między SIMami działa w czystym Andku...a i nawet nie wszędzie. Nie ma na razie w smartfonach dwóch modemów 3G :!:
W ustawieniach dual SIM możemy zdefiniować, z którego numeru mają być wykonywane połączenia głosowe i wysyłane wiadomości SMS/MMS (lub ustawić opcję “zawsze pytaj), jak równiez połączenia wideo i trasmisja danych (w dwóch ostatnich przypadkach można wybrać jeden numer).
źródło: http://www.tabletowo.pl/2015/01/10/rece ... ne-luna/2/
 #825466  autor: Flash999
 27 wrz 2015, 02:01
Takich rozwiązań nie ma, bo popyt jest niski. Karta 4G/3G służy do neta, a druga z reguły do rozmów lub SMS. W moim Dual SIM gdy w ustawieniach wezmę Internet i drugą kartę to automatycznie je przełącza, nie ma opcji by karta tylko 2G służyła do transmisji (przynajmniej w tym modelu).

Stacje bazowe w województwie podlaskim
 #825483  autor: kozien70
 27 wrz 2015, 10:58
A na telefony z dwoma ekranami jest wysoki popyt i dlatego je robią? :wink:
Owszem, czasem jest tak jak mówisz: jedna karta do internetu, a druga do rozmów. Ale jest jeszcze druga spora grupa użytkowników (sam znam kilku): jedna karta służbowa a druga prywatna. I druga karta działająca w 2G jest z reguły na telefonach z androidem "poszkodowana" z racji (jak już pisałem) braku HD Voice. I cały czas mówię: nie chodzi o jednoczesną transmisję danych z obu kart, tylko żeby obie były jednocześnie w UMTS/WCDMA.
Szczerze powiedziawszy spodziewałem się jakiejś przeszkody technicznej pt. problemy z dwoma radiami 3G, brak SoC to obsługujących itp stąd drążę temat, a tu chyba jednak nie chodzi o przeszkody techniczne. Argument braku popytu zupełnie mnie nie przekonuje - produkuje się bardziej egzotyczne telefony (przykład podałem), na które popyt też jest minimalny, a mimo to je robią.
Bardziej chyba chodzi o to samo co w przypadku ciągłego produkowania telefonów 2g-only: takie radio 2g kosztuje kilka centów, w związku z tym marża na telefonie może być lepsza ;) Póki pierwszy producent się nie wyłamie, wszyscy będą stosować model: radio4g/3g/2g + radio 2g.
 #825488  autor: bazooka
 27 wrz 2015, 11:23
kozien70 pisze:Szczerze powiedziawszy spodziewałem się jakiejś przeszkody technicznej pt. problemy z dwoma radiami 3G, brak SoC to obsługujących itp stąd drążę temat, a tu chyba jednak nie chodzi o przeszkody techniczne.
Skąd ta pewność :?: Pobór prądu, może jakieś zakłócenia, wielkość modemu 3G :?: ...no a potem ten popyt - to może być argument jeden z wielu...
Ja się nie znam, ale skoro tak piszesz to masz jakieś doświadczenie w temacie... ?!

Moim zdaniem, przełączanie między simami tego 3G bądź LTE całkowicie powinno wystarczyć, tymczasem producenci blokują nawet tę możliwość, np w moim Huaweiu tak właśnie jest...
Tymczasem chciałbym przy okazji tego wątku zapytać:
Kto wie dlaczego jeden smartfon dual-sim posiada jeden numer IMEI, a drugi ma dwa numer IMEI...
Przy czym właśnie ten pierwszy ma notabene funkcję dual-sim ACTIVE - czyli dwie karty aktywne podczas połączenia na drugim - kto coś wiem na ten temat :?:
 #825494  autor: kozien70
 27 wrz 2015, 11:56
Napisałem "a tu chyba jednak nie chodzi o przeszkody techniczne"
Od kiedy słowo "chyba" oznacza pewność? :)
Mam wątpliwości i czekam, aż ktoś kto ma rzeczywiste pojęcie, a nie przypuszczenia rozwieje mi je. Niestety nie jestem specem, ale amatorem, stąd pytam. Jeśli znasz się na tej technice, wiesz coś konkretnego (a nie tylko przypuszczasz) to pisz proszę :)

Napisałem również już wcześniej, dlaczego samo przełączanie 3G nie wystarcza.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2015, 12:02 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #825498  autor: kozien70
 27 wrz 2015, 12:09
No nie będę cię odsyłał do słownika, ale "chyba" nie znaczy "na pewno" :) A że ty tak sobie zinterpretowałeś, to cóż...
Co do argumentów: przecież to ja zacząłem wątek i zadaję pytanie, bo się nie znam, więc co: mam sobie sam odpowiadać i podawać argumenty? :)
Napisałem, że chyba jednak nie chodzi o szczegóły techniczne, bo nikt do tej pory nie napisał nic o technice, a raczej o kosztach i małym popycie.
Chyba miałem prawo po tych paru odpowiedziach wyciągnąć takie przypuszczenie? Przypuszczenie to nie pewność- znów ci to napiszę :)
Skoro zarzucasz mi brak argumentów, rozumiem, że ty jakieś konkretne, potwierdzone masz i się z nami podzielisz? :)
A ogólnie nie rozumiem w ogóle twojego ataku.
 #825508  autor: kozien70
 27 wrz 2015, 12:42
Post na forum to luźna wymiana zdań, a nie oficjalny list, pisanie tu zaimka z dużej litery pozostaje kwestią uznaniową :) Chyba, że poczułeś się urażony okazanym w ten sposób zbyt małym szacunkiem - mogę dla Ciebie pisać z dużej ;)
Masz rację, duży OT. Peace ;)
Podałem argumenty podobnie jak Ty, niepoparte dowodami, będące tylko przypuszczeniami: argumenty kosztowe.
I cały czas czekam jednak na jakiś konkret. Może jednak ktoś, kto się zna na tej technice czyta forum telepolis :-D
 #825940  autor: makivara
 30 wrz 2015, 11:39
Jeżeli kupicie telefon z nowych generacji Dual Sim Active - to na obu kartach możecie mieć 3G.
Albo 4G i 3G. Takich telefonów jest całkiem sporo.
Stare DSA umożliwiały równoczesną nieprzerwaną pracę na 3G+2G lub 2G+2G.
GOOGLE waszym przyjacielem.

Dual Sim Standby nie umożliwia takiej pracy.
Ponieważ obie karty SIM współdzielą układ radiowy i antenę.
A większość tanich chińskich telefonów właśnie ma DSS.

http://gsm.poznan.pl
https://imgur.com/a/tskv2RV
 #825959  autor: kozien70
 30 wrz 2015, 13:21
Czy mógłbyś podać konkretny przetestowany przez siebie model? Nic nie umiem znaleźć w gogle oprócz sprzecznych opinii na ten temat.
 #826015  autor: bazooka
 30 wrz 2015, 17:15
@makivara - też czekam na taki przykład - widocznie mam google z innego regionu polski i mi nie wyszukuje :) Mam DSA i mam w drugim slocie tylko 2G, czemu tylko ja ?
@kozien - PW poszło do Ciebie 3 dni temu :?
 #872063  autor: kozien70
 16 cze 2016, 23:04
Odświeżając stary wątek: wreszcie coś drgnęło w temacie. Na rynku od niedawna jest Xiaomi Mi5 Dual Sim, w którym SIM1 może być zalogowany do 4G/3G/2G i jednocześnie SIM2 do 2G/3G.
http://en.miui.com/thread-241418-1-1.html

Identycznie też jest w OnePlus 3, który zadebiutował w tym tygodniu.
https://forums.oneplus.net/threads/onep ... 253/page-2

Chciałoby się rzec: wreszcie! :-)