DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 329 z 533
  • 1
  • 327
  • 328
  • 329
  • 330
  • 331
  • 533
 #1007214  autor: Pawrzes
 11 sie 2018, 02:09
Bo sieci nie projektuje się aby bić rekordy na odludziu - Play zawsze powtarzał, że nie zamierza się z nikim ścigać. Jeśli Play ściboli to ciekawe jak nazwiesz zestaw pasm innych sieci w podobnych lokalizacjach albo tam gdzie do dziś nie opłacało się uruchomić innym żadnego pasma LTE a i nawet UMTS jest od niedawna... ;-) Niektórzy przesadzają ale przyznasz, że w większości lokalizacji Play daje tych pasm najwięcej.
Tak czy siak niezależnie od ilości pasm to każda nowa własna stacja wiejska = znacznie szybsze transfery danych niż lejek w roamingu krajowym :-)

Tu też ktoś ściboli ale chyba nie Play ;-)
Pawrzes pisze:Olszewnica Nowa, ul. Nowodworska 106, gmina Wieliszew, powiat legionowski - trwa instalacja stacji bazowej LGI4405 na wieży Orange (stacja N! L800/G/U900 od dawna przeciążona, maszt powstał na początku 2015 roku)
Jest po 5 RRU na sektor, combinery miksujące pasma czyli to będzie nokaut Orange/T-Mobile w zasięgu z tej lokalizacji :-) Nowy sprzęt BTS/eNodeB Huawei ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

(opcja Pokaż obraz powiększa zdjęcia)


No i tak się stało, jedno pasmo UMTS Play w godzinach szczytu jest szybsze niż U900+L800 razem wzięte właściciela masztu :-) A podobno to klienci Play w roamingu ją zapychali, tiaaa... :roll:

UMTS 900
Obrazek

Obrazek

UMTS 2100
Obrazek

Obrazek

LTE 800
Obrazek

Obrazek

LTE 1800
Obrazek

Obrazek

LTE 2100
Obrazek

Obrazek

LTE 2600
Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
 #1007344  autor: iphoneski
 11 sie 2018, 04:38
Dokładnie, po co komplet na wiejskiej stacji? Żeby kilka osób i czasami garstka przyjezdnych wyciągała po 200 mega? Może dla nich fajnie ale gdzie tu zysk dla sieci? Na stacjach typowo wiejskich z tego co widzę na start jest 800, 900 i 1800 a i tak pasma działają szybko. Jak będzie większy ruch i to nie wystarczy można dodać 2100 a w ostateczności jeszcze 2600 jeśli będzie aż taki wysyp nowych klientów.
 #1007361  autor: ST
 11 sie 2018, 10:08
@Pawrzes: chyba jednak musisz się zdecydować. Jeśli ma być tak, że "pieniądze nie mają nic wspólnego z uruchomionymi pasmami przy koszcie budowy stacji i jej późniejszego utrzymania", to nie ma racjonalnego wytłumaczenia dla nieuruchamiania wszystkiego wszędzie i jest to ścibolenie w najczystszym tego słowa znaczeniu. Alternatywnie jednak ja mam rację twierdząc (na podstawie źródeł ogólnodostępnych oraz informacji o charakterze prywatnym), że jazda bez trzymanki się skończyła i trzeba bardzo uważać na OPEX.

Sprawa ma jeszcze dodatkowe aspekty: Play stawia stacje w miejscach, nazwijmy to, nieoczywistych, w których teraz pewnie i samo U900 to aż nadto - i napisałem już, że nieuruchamianie dalszych pasm w takich miejscówkach jest działaniem racjonalnym, jakiekolwiek by nie były przesłanki decydujące o postawieniu swojego obiektu tam, a nie gdzieś indziej. Ponadto trzeba mieć świadomość, że zbudowanie pokrycia i zaoferowanie jako takich realnych przepływności przy dysponowaniu tylko 5 MHz pasma zasięgowego to o wiele większa sztuka niż gdy się ma 10 MHz pasma (2 razy większe pasmo to możliwość obsłużenia ponad dwukrotnie większego ruchu - kłania się teoria ruchu telekomunikacyjnego), więc być może pojawianie się stacji P4 w Kozich Wólkach Dolnych jest elementem jakiegoś szerszego planowania.

Niemniej jednak, patrząc na używalność poszczególnych sieci w tzw. terenie, w którym się trochę poruszam (dostępność sygnału, średnio najlepszy transfer), to jednak na pierwszym miejscu jest N!, potem Plus, a P4 na końcu (choć od Plusa dzieli go coraz mniej). Co oczywiście nie wyklucza stwierdzenia, że gdzieś punktowo są najlepsi... ;-)
 #1007363  autor: spotify
 11 sie 2018, 10:18
Pawrzes pisze:Bo sieci nie projektuje się aby bić rekordy na odludziu - Play zawsze powtarzał, że nie zamierza się z nikim ścigać.
Bo nie mają czym. Gruszka jest trochę "świrem" ale sobie w stopę nie strzeli. Play jest budowany od samego początku jako Hot Spot i to się nie zmieniło i nie zmieni. Z roamingu krajowego na pewno nie zrezygnują, przynajmniej jeśli chodzi o voice.
Alternatywnie jednak ja mam rację twierdząc (na podstawie źródeł ogólnodostępnych oraz informacji o charakterze prywatnym), że jazda bez trzymanki się skończyła i trzeba bardzo uważać na OPEX.
Niemniej jednak, patrząc na używalność poszczególnych sieci w tzw. terenie, w którym się trochę poruszam (dostępność sygnału, średnio najlepszy transfer), to jednak na pierwszym miejscu jest N!, potem Plus, a P4 na końcu (choć od Plusa dzieli go coraz mniej). Co oczywiście nie wyklucza stwierdzenia, że gdzieś punktowo są najlepsi...
W punkt i się pod tym podpisuje. Pewnych rzeczy nie przeskoczysz - hajs. A mimo ich "głośnych" zapowiedzi są coraz bliżej Plusa ale to bliżej Plusa ciągle jest TYLKO bliżej.
 #1007374  autor: marcin19883
 11 sie 2018, 11:34
A u mnie już zalali fundamenty pod maszt w miejscowości Sulęczyno, pomorskie. Pozwolenie coś pod koniec maja, a już pod koniec lipca działali.
 #1007377  autor: Nikita_Bennet
 11 sie 2018, 11:56
iphoneski pisze:Dokładnie, po co komplet na wiejskiej stacji? Żeby kilka osób i czasami garstka przyjezdnych wyciągała po 200 mega? Może dla nich fajnie ale gdzie tu zysk dla sieci? Na stacjach typowo wiejskich z tego co widzę na start jest 800, 900 i 1800 a i tak pasma działają szybko. Jak będzie większy ruch i to nie wystarczy można dodać 2100 a w ostateczności jeszcze 2600 jeśli będzie aż taki wysyp nowych klientów.
to nie jest tak do końca.
W mojej okolicy w miastach są BTSy play, od dawna. Poza miastami zasięg słaby, wchodzi roaming krajowy. Teraz na potęgę budują poza miastami czyli np 10-15 czy nawet 20 km od miasta np 4-5 BTSów także zasięg będzie lepszy nie tylko na wiochach gdzie potrafią dać kilka pasm ale też i w tym mieście. Wieże niby po 50metrów a nie wiszące na kominach 20 metrowych.
Z pewnością mniejsze problemy z protestami okolicznych mieszkańców na wioskach. Sam jak pytałem o taki masz w U.Gminy to że niby problemy itp ale jak spytałem pracownika czy chce mieć go pod nosem czy te 15 km dalej (u mnie na działce) bo i tak postawią to stwierdził że lepiej u mnie bo daleko od niego ;)
 #1007382  autor: iphoneski
 11 sie 2018, 12:37
Właśnie te wysokie maszty to świetna sprawa. Złapać sygnał z 6 km nie jest dużym problemem, raz miałem ponad 10 Mb/s na L800 w telefonie przy odległości 11 km.
 #1007438  autor: Spacedust
 11 sie 2018, 19:44
Stacja bazowa PLAY w Swarzędzu na ul. Siewnej 3 (metalowy słup PLAY) po rozbudowie o LTE800/LTE2600

Stacja full wypas, czterosektorowa, ma wszystkie pasma i dodatkowo E-GSM na jednym sektorze!

Obrazek

Obrazek
 #1007535  autor: ST
 12 sie 2018, 21:41
ST pisze:Play stawia stacje w miejscach, nazwijmy to, nieoczywistych, w których teraz pewnie i samo U900 to aż nadto
Cóż - wygląda, że faktycznie it's not a bug, it's a feature ;-)

Jest kolejny obiekt w wersji ultra light, w kolejnej Koziej Wólce Dolnej: Żelichowo, powiat czarnkowsko-trzcianecki, wieża kratowa skądinąd świetnie umiejscowiona na wzniesieniu, +U900 (3 sektory) i nic więcej ;-)

Obiekt na dużym prywatnym terenie, kiepski dostęp, ale jakieś tam fotki z odległości zrobiłem. Przy czasie wrzucę...
 #1007602  autor: witan93
 13 sie 2018, 21:20
Play niespodziewanie przyspiesza budowę sieci w tym roku i planuje dodatkowe 250 stacji.
„Z wielką przyjemnością informuję, że podnosimy poprzeczkę w zakresie rozwoju sieci,” mówi Jean Marc Harion, nowy prezes PLAY. „Budujemy sieć w szybkim tempie, nasze wolne przepływy gotówkowe w dalszym ciągu idą w górę oraz chcemy inwestować w naszą sieć w celu obsłużenia rosnącego zużycia danych przez naszych klientów. Nasz wstępny plan na ten rok zakładał 6 750 stacji bazowych na koniec roku. Naszą nową ambicją jest osiągnięcie pułapu blisko 7 000 stacji. My w PLAY realizujemy nawet najbardziej ambitne plany.”
źródło: https://www.telix.pl/operatorzy/play/20 ... -w-polsce/
 #1007604  autor: Mixiorek
 13 sie 2018, 21:21
W sumie gruby news. Oby w 2021 tyle tych stacji fizycznie działało. Co na to Polkomtel? Czas zacząć składanie wniosków o budowę by nie nie mieć w 2020 najmniej stacji.

Play przyspieszy z budową sieci. Na koniec 2018 roku ma być około 7 tys. stacji bazowych, potem co roku tysiąc nowych, żeby na koniec 2020 roku mieć ich 9 tys. Jeżeli mnie pamięć nie myli, NetWorkS! ma tych stacji około 10,5 tys., a Polkomtel niecałe 8 tys

https://mobile.twitter.com/WitekT/statu ... 7212923904

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1007605  autor: witan93
 13 sie 2018, 21:47
Mapka pokazująca z jakim rozmachem Play buduję sieć. Jeszcze rok temu na tym terenie był jeden nadajnik w miejscowości Połczyn Zdrój. Dzisiaj mamy już 14 stacji (większość uruchomiona, kilka w trakcie budowy).
Obrazek
 #1007606  autor: Pawrzes
 13 sie 2018, 21:57
Klaster sztumski już prawie ukończony, wkrótce dołączą jeszcze Mikołajki Pomorskie. Aktualny stan działających stacji wszystkich sieci:

Obrazek

Pozdrawiam
 #1007611  autor: p2225
 13 sie 2018, 22:35
Przydałaby się aktualizacja mapki, bo od dłuższego czasu działa już trochę nowych stacji, a na mapie dalej brak. ;)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1007614  autor: harys
 14 sie 2018, 07:15
@Pawrzes a masz jakieś info o północnej części powiatu nowodworskiego? Pomiędzy Pomiechowkiem a Nasielskiem Play nie ma zasięgu wlaanego. N! I plus mają po dwie stacje na tych 15km

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka
 #1007618  autor: Robert K
 14 sie 2018, 09:46
Obrazek Obrazek Obrazek Maszt sieci Play w miejscowości Wesoła w woj. Podkarpackim, z pozwolenia radiowego Play (26006) ID: BRZ7003 ,Wesoła, dz. nr 2541 i 2542/2
 #1007679  autor: Robert K
 14 sie 2018, 14:52
Niestety jeszcze nie został uruchomiony, bo zgodnie z procedurą musi przy pierwszych pomiarach być później wyłączony ok. miesiąca, procedury odbioru , dziennik budowy itp. Z technicznego punktu widzenia jest gotowy do odpalenia, dograna radiolinia z masztu play w Hłudnie, skrzynka z energią elektryczną stoi na działce przed masztem i kabel elektryczny dociągnięty od niej do masztu.2 Sektory skierowane na wsch. i zachód wzdłuż dw 884 , a trzeci na północ w kierunku Błażowej bo tam Play nic nie ma. Jest wyższy od pobliskiego masztu plusa i ma anteny wyżej zawieszone co widać z daleka.
 #1007681  autor: Window
 14 sie 2018, 14:59
BTS Play Mołtajny (LTE 1800 UMTS900 GSM 1800)Obrazek

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka
 #1007794  autor: Nikita_Bennet
 15 sie 2018, 14:15
no widzę że kolega z moich stron.
Jeszcze poczekamy na masz w m. TABORZEC i w DROGOSZE bo jest chyba już gotowy no i może u mnie po nowym roku bo papiery łatwią. ;)
Ten Play to ładnie zasila nasz rejon. Jak wypalą im te maszty o będzie piknie.
  • Strona 329 z 533
  • 1
  • 327
  • 328
  • 329
  • 330
  • 331
  • 533
  • 1
  • 327
  • 328
  • 329
  • 330
  • 331
  • 533