DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 215 z 533
  • 1
  • 213
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 533
 #960957  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 09:48
Play chyba faktycznie chce poprawiać sieć, dzisiaj dostałem takie coś: "Za kilka dni wyslemy Ci SMS z prosba o ocene jakosci polaczen telefonicznych. Twoja odpowiedz pozwoli nam dalej pracowac nad poprawa zasiegu i jakosci sieci. Pozdrawiamy, Zespol Play."
Ciekawe czy wyślą :)
 #960961  autor: Benjamin Linus
 14 lis 2017, 10:05
Play uruchomił w końcu 2600 i 800 na tej stacji:
http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 52&zoom=15

Stacja wybudowana w marcu, przed majem odpalono wszystko oprócz 2600 i 800.

teraz już komplet.
3 sektorowa. Ze względu na pas lądowania ma wysokość ok 50m
 #960962  autor: Ron
 14 lis 2017, 10:25
"...od początku roku sieć uruchomiła 286 nowych stacji". Czy to nie za słabo i mało ?
Pokrycie kraju siecią 3G wynosi 93,2%

Źródło: Wyniki P4 PLAY
 #960963  autor: Mixiorek
 14 lis 2017, 10:32
Jeżeli do końca 2019 roku chcą mieć 2k stacji więcej to nie wygląda to na pierwszy rzut kolorowo. Jest jedno ALE. Od decyzji o postawieniu stacji do jej uruchomienia mija średnio 2 lata więc na tym etapie wyniki mają prawo być na tym poziomie. Szczyt odpaleń powinien być w 2019r. W GUNB wiodą prym i miażdżą inne sieci ale same pozwolenia to nie wszystko. Jak widać łatwo nie będzie:
http://www.telko.in/boje-o-maszty-uklad ... wardy-play

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #960970  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 11:09
Pytanie jak ilość stacji będzie przekładać się na zasięg i osiągi. N ma ponad 10000 stacji, więc teoretycznie powinni być 2 x lepsi od play a tak nie jest. Bywam w miejscach, gdzie śmigam w lte od play, a np taki Orange ma tam słabe 3g. Wiem wiem, takich miejsc nie ma pewnie za dużo, sam wiem tylko o kilku takich lokalizacjach, ale jednak takie sytuacje są pomimo znacznie mniejszej ilości stacji.
 #960971  autor: kozien70
 14 lis 2017, 11:19
Ilość stacji to nie tylko zasięg, ale przede wszystkim pojemność sieci. Zasięg na danym terenie można zrobić jedną stacją. Efekt będzie taki jak u mnie na Ursynowie: w promieniu 700m mam 8 stacji N! i wyniki po 100Mbit DL w Orange i dwie stacje P4 i wyniki 8-10Mbit DL w Play. A zasięg zbliżony. Choć i tak w głębi budynku P4 nagminnie ląduje w roamingu N!
 #960973  autor: harys
 14 lis 2017, 11:23
Moim zdaniem wynik prawie 300stacji w pierwszym roku od rozpoczęcia jest spoko, tak naprawdę budowa dopiero się rozpędza.
Do zrobienia pokrycia wiekszosci l800 kraju potrzeba 1000 stacji ( przykład marca 2015 w plusie/sferia) reszta to pojemność a tutaj Play naprawdę daje radę uruchamiając nowe 800/1800/2100/2600
Kiedyś robiłem excela z teoretyczną pojemnością sieci i już przy 5tys stacji Play wypadał najlepiej ( bez uwzględnienia mimo4x4 i 256qam u konkurencji oraz dzieląc pojemność sieci N! na pół)

Wysłane z Le Pro 3
 #960974  autor: Ron
 14 lis 2017, 11:25
kozien70 pisze: A zasięg zbliżony. Choć i tak w głębi budynku P4 nagminnie ląduje w roamingu N!
No właśnie mam tak samo wew budynku. O co z tym chodzi :?
 #960976  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 11:37
@kozien70 ale przecież jedną stację można rozbudować, nie trzeba zaraz stawiać nowych. Chodziło mi raczej o lepsze (w mojej opinii) umiejscawianie tych stacji tak, że mimo mniejszej ilości zasięg może być zbliżony albo i lepszy.
 #960980  autor: Mixiorek
 14 lis 2017, 12:12
iphoneski pisze:Pytanie jak ilość stacji będzie przekładać się na zasięg i osiągi. N ma ponad 10000 stacji, więc teoretycznie powinni być 2 x lepsi od play a tak nie jest.
Wszystko zależy od lokalizacji. To trzeba rozpatrywać na konkretnych obszarach. W Warszawie Play sobie radzi, lepiej lub gorzej. Moim zdaniem konfig sieci mają najlepszy. Czy pojemność i zasięg też? To zależy właśnie od mikro obszarów. De facto od tego czy jesteś blisko stacji i ile tych stacji w tej okolicy jest.
Mamy kolegę ze Skarżyska, który regularnie raportuje o jakości Play i widać, że tam jest dobrze a może nawet bardzo dobrze. Duża ilości stacji własnych z licznymi pasmami LTE robią robotę. Z drugiej strony są też takie obszary jak gmina Konstancin Jeziorna gdzie Play ma 1 stację a N! 14... także te 10k stacji N! vs. 5,4k stacji Play nie przekłada się 1:1 w każdym obszarze naszego kraju.
Kozien podał przykład z warszawskiego Ursynowa.
harys pisze:Do zrobienia pokrycia wiekszosci l800 kraju potrzeba 1000 stacji ( przykład marca 2015 w plusie/sferia))
Eee? Chyba pokrycia % ludności i to tylko na papierze? ;-) Do tego moim zdaniem Plus nie ma za dobrego zasięgu LTE w paśmie typowo powierzchniowym jakim jest 800. Za dużo stacji Plusa nie ma tego pasma, nie wspomnę też o miejscach gdzie Plus nie ma zasięgu w ogóle i jest potrzeba budowa stacji.
iphoneski pisze:@kozien70 ale przecież jedną stację można rozbudować, nie trzeba zaraz stawiać nowych. Chodziło mi raczej o lepsze (w mojej opinii) umiejscawianie tych stacji tak, że mimo mniejszej ilości zasięg może być zbliżony albo i lepszy.
W tym Plus jest i chce być mistrzem. Tzn. nie budujemy nowych stacji a wyciskamy maxa z tego co mamy. Tyle, że pewnych rzeczy nie da się oszukać i bez budowy nowych stacji nie można zbyt długo jechać. Szczególnie przy nadchodzącym 5G gdzie siatka w miastach musi być bardzo gęsta. Zresztą w Plusie na warszawskim Ursynowie widać jak na dłoni braki w stacjach i w pasmach.

Reasumując. Gdyby Play miał 10k stacji to ze swoim konfigiem sieci by pozamiatał i chętnie wybrałbym tą sieć. Póki co roaming i różne wynikające z tego przypadłości powodują, że moim zdaniem dla osób podróżujących Play nie jest optymalnym wyborem.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #960981  autor: kozien70
 14 lis 2017, 12:15
@iphoneski - to liczba stacji daje pojemność sieci. Przecież jednej stacji nie będziesz rozbudowywać w nieskończoność. Możesz na niej odpalić wszystkie dostępne pasma i koniec. Ewentualnie możesz zwiększyć liczbę sektorów, ale tego też przecież nie da rady robić tego w nieskończoność. Nie mówiąc o takich szczegółach, jak np. brak zgody właściciela budynku na rozbudowę istniejącej stacji.
W mojej okolicy 8 stacji N! przeszło modernizację: na trzech uruchomiono dodatkowe L800/L2600, na pozostałych 5 póki co L2600 bez L800 z możliwością uruchomienia w przyszłości tego pasma. Wyniki DL jak napisałem: po 100 Mbit lekko.
Dwie stacje, które ma tu Play są już maksymalnie rozbudowane. Wyniki po 10 Mbit DL.
Która sieć ma tutaj wg Ciebie większą pojemność i która ma jeszcze zapas i potencjał do dalszego zwiększania pojemności?
Play wie, że tu leży i kwiczy, dlatego próbował w tym roku wybudować trzy nowe stacje. Wszystkie zostały oprotestowane i wnioski upadły.
alien202 pisze:
kozien70 pisze: A zasięg zbliżony. Choć i tak w głębi budynku P4 nagminnie ląduje w roamingu N!
No właśnie mam tak samo wew budynku. O co z tym chodzi :?


Sygnał P4 jest w tym miejscu jakościowo słabszy, więc terminal wybiera lepszy sygnał partnera roamingowego. Tak to działa. Pamiętajmy, że jakość sygnału to nie tylko "dBm-y" ale również np. Ec/Lo w przypadku UMTS.
 #960983  autor: f0ku5
 14 lis 2017, 12:24
Odniosę się tylko do faktu, że Play jest już siecią numer 1 - nie mogę wyjść z podziwu, jak marketing robi ludziom wodę z mózgu.
 #960984  autor: harys
 14 lis 2017, 12:27
@Mixiorek oczywiscie chodziło mi o pokrycie % populacji a nie powierzchni bo na tym budując sieć skupia się w pierwszej kolejności.

Wysłane z Le Pro 3
 #960987  autor: Mixiorek
 14 lis 2017, 12:39
Ambicjonalnie zmietli innych operatorów. Moim zdaniem W3 ma sporo za uszami jeżeli chodzi o tą sytuację. Największa sieć w naszym kraju jedzie na roamingu....
Pytanie czy i jak zareaguje na to Orange bo to oni dostali moim zdaniem największego łupnia. Do tego tak pięknie wystawili się na strzał - sieć #1 :lol:

"Marcin Gruszka‏
@RzecznikPlay

Ok, jestem rzecznikiem sieci numer 1 w Polsce @Play_Polska Brawo Playersi!!!!"

:mrgreen:

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #960989  autor: kozien70
 14 lis 2017, 12:46
Mixiorek pisze: Pytanie czy i jak zareaguje na to Orange bo to oni dostali moim zdaniem największego łupnia. Do tego tak pięknie wystawili się na strzał - sieć #1 :lol:
No i bardzo dobrze, że dostali. Awarie od ponad roku, a do tego słaba ostatnia oferta - niech lecą w dół. Obrośli w piórka, więc trochę zimnej wody na łeb im się przyda. Nie są już nr 1 ani w kartach SIM ani w prędkości transmisji.
Na dodatek ostatnia umowa z P4 o roamingu i LTE to wręcz hodowanie sobie konkurenta kosztem swoich abonentów, więc życzę im aby szybko i ostro poszli w dół ;-)
A Play - to było oczywiste, że jak staną się nr 1 to ostro to marketingowo wykorzystają. Czekam teraz na ich marketingową ofensywę.
 #960990  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 12:56
@kozien70 logiczne, że w takiej sytuacji Orange wygrywa. Np u mnie jest wręcz odwrotnie, znaczy nie tak radykalnie, ale jednak play spokojnie wygrywa zasięgiem i prędkościami. Szczerze nie rozumiem na jakiej podstawie państwo polskie uznaje zasadność protestów w miejscach, gdzie inne stacje już są. Jestem w stanie zrozumieć protesty w miejscach, gdzie jeszcze stacji nikt nie postawił, nowe, jeszcze nieznane konstrukcje mają powstać to część ludzi może się obawiać. Ale jak już jakieś stoją to co za różnica czy powstanie jeszcze jedna?
@Mixiorek z tym 5g u nas to różnie może być. Skoro już teraz są protesty to co będzie jak stacje będą musiały być co kawałek? Pożyjemy, zobaczymy, moim zdaniem w ciągu ostatniego roku play bardzo dużo zrobił, kiedyś zaraz po opuszczeniu miasta lądowałem w roamingu, teraz zasięg własny mam na większości trasy.
 #961005  autor: p2225
 14 lis 2017, 13:45
Mixiorek pisze: Pytanie czy i jak zareaguje na to Orange bo to oni dostali moim zdaniem największego łupnia. Do tego tak pięknie wystawili się na strzał - sieć #1 :lol:
Jak to co zrobią? Czując, że Play już blisko zmienili zdanie na temat przyczyn sieci #1 zmieniając źródło wyników prędkości na RFBenchmark, ale to też nie pomogło, bo w ostatnim podsumowaniu są numerem 2. Mówią teraz o bezpieczeństwie sieci, skali inwestycji itp.
Jeżeli nie interesuje Cię bezpieczeństwo sieci, skala inwestycji, liczba klientów którzy korzystają z naszych usług, wyniki OpenSignal i kilku innych źródeł wiedzy o prędkości sieci, a tylko wyniki na speedtest.pl to...
Który z operatorów posiada CERT? Co do inwestycji w sieć, to pamiętaj, że sieć mobilna musi być podłączona do czegoś by można było z niej korzystać. A to "coś jest bardzo ważne, choć nie wisi na stacji bazowej. A co do światłowodu, sądzę, że te nieco ponad 170 tys. klientów ma inne podejście niż Ty.
Reszta tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/now ... orange-pl/
kozien70 pisze: Na dodatek ostatnia umowa z P4 o roamingu i LTE to wręcz hodowanie sobie konkurenta kosztem swoich abonentów, więc życzę im aby szybko i ostro poszli w dół ;-)
T-mobile też po części hoduje konkurenta wpuszczając ich (przynajmniej u mnie) na swoje maszty i to w sporych ilościach.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #961008  autor: Mixiorek
 14 lis 2017, 13:54
Co ma piernik do wiatraka? Równie dobrze mogą napisać, że Play jest daleko za nimi jeżeli chodzi o światłowody. Tylko, że Play nie ma usług stacjonarnych i światłowodów dla klientów.
Przykro na to patrzeć ale sami się wkopali. Tak jak napisałeś. Na początku porównywali wyniki ze speedtest.pl. Potem gdy TMobile ich przegonił przeszli na ilość klientów. A teraz piszą o CERT, skali inwestycji itp. to wszystko racja ale co ma piernik do wiatraka?
Czekam aż napiszą, że mają najdłuższą sieć miedzianą w naszym kraju i mogą na tej sieci dać klientom niestabilne VDSL 10Mbps. Play ma? Nie.
Brzydko się chwytają i dosyć rozpaczliwie zaczyna to wyglądać. A to oznacza jedno - mocno zabolało i jest panika.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #961009  autor: p2225
 14 lis 2017, 14:01
Dobrze by było gdyby na medialnej fali o największej liczbie klientów, Play dorzucił w końcu VoLTE. Wtedy ostro tupnęliby nogą :P Może teraz w końcu ludzie przestaną pisać W3 tylko W4? :roll:

@Mixiorek właśnie gdyby nie krzyczeli w reklamach, że są siecią #1 albo od początku nie bazowali tylko na ilości klientów (a właściwie kart SIM) to może by jakoś to przeszło bez echa. Może teraz będą głosić, że są numerem 1 w kwestii ilości stacji bazowych? ;-)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 215 z 533
  • 1
  • 213
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 533
  • 1
  • 213
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 533