DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 192 z 533
  • 1
  • 190
  • 191
  • 192
  • 193
  • 194
  • 533
 #953003  autor: lordbyd
 27 wrz 2017, 11:10
dosył satelitarny był/jest stosowany powszechnie wśród wiodących nadawców
Jeśli mówimy o dosyle dla MUX-ów to sygnał z centralnych multiplekserów dociera do nadajników w większości poprzez światłowód.
Jedynie MUX-4 dosyłany jest satelitarnie.
Modulacja ogólnopolskich sieci radiowych jest dosyłana do nadajników przede wszystkim satelitarnie. Większe ośrodki nadawcze mają rezerwę przez linie ISDN (głównie dla programów Polskiego Radia).
Jako ciekawostkę dodam, że np. wszystkie mutacje lokalne z sieci Eska czy RMF Maxxx mają swój indywidualny stream satelitarny.
Rozgłośnie lokalne czy ponadregionalne dosyłają modulację głównie poprzez IP kablowe jaki i radioliniowe (popularne są kodeki np. Deva Brodcast)
Dawniej w RTCN-ach królowały radiolinie NEC-a (oparte o falowody mikrofalowe) - tak np. dosyłano modulację do nieistniejącego już nadajnika fal długich PR1 w Konstantynowie koło Gąbina.
Również sorry za offtop ;)
 #953021  autor: p2225
 27 wrz 2017, 12:06
@cyanoone w mojej okolicy Play dostał pozwolenie w maju, wczoraj pojawiło się pozwolenie radiowe. Jutro podjadę i zobaczę czy maszt już stoi.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953208  autor: Graffik87
 28 wrz 2017, 15:44
W mojej miejscowości (Bieszczady) Play też dostał pozwolenie. Z ciekawości napisałem do nich email kiedy zostanie uruchomiony komercyjnie, no i się trochę przeraziłem. Odpisali mi że najwcześniej w maju 2018. Czy faktycznie to tak długo trwa?
 #953212  autor: kozien70
 28 wrz 2017, 16:03
Zimą budować stacji raczej nie będą. Czy maj to długo? Wg mnie jeśli faktycznie wybudują tę stację i uruchomią do maja 2018 to będzie super. Znam przypadki, gdy stacja powstała i została oddana do użytku kilka lat po wydaniu pozwolenia UKE.
Weź pod uwagę fakt, że pozwolenie UKE to nic, mały pikuś wobec ogromu pozostałych formalności związanych z budową takiej stacji, uzyskaniem pozwoleń od gminy, urzędów itd. Któryś z operatorów w wywiadzie wypowiadał się kiedyś, że średni czas od rozpoczęcia kwestii formalnych do uruchomienia stacji w PL to pół roku-rok. Samo fizycznie postawienie stacji z uruchomieniem potrafi zamknąć się w kilku tygodniach. Taka mamy biurokratyczną rzeczywistość.
Ważne: zakładamy, że nie będzie protestów ;-)
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2017, 16:05 przez kozien70, łącznie zmieniany 2 razy.
 #953213  autor: p2225
 28 wrz 2017, 16:04
p2225 pisze:@cyanoone w mojej okolicy Play dostał pozwolenie w maju, wczoraj pojawiło się pozwolenie radiowe. Jutro podjadę i zobaczę czy maszt już stoi.
No i jeszcze nie stoi.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953222  autor: Spacedust
 28 wrz 2017, 16:32
Stacja bazowa PLAY na ul. Poznańskiej, dz. 195/11 w Kórniku (maszt P4) po rozbudowie o LTE800/LTE2600 - stacja 4-sektorowa na wszystkich pasmach!

Obrazek

Stacja musi obsługiwać bardzo duży ruch, bo transfery wewnątrz budynków na LTE1800 są takie:

Obrazek
 #953224  autor: Spacedust
 28 wrz 2017, 16:40
PLAY odpalił nową stację w Garbach koło Poznania - dzisiaj wpadło mi LTE800.

ul. Tarnowska 23 w Poznaniu-Krzesinach zyskała LTE2600 (do LTE800/1800/2100)
 #953363  autor: 3G
 29 wrz 2017, 15:42
3G pisze:Nowa stacja bazowa Play w miejscowości Wólka Babska, pow. rawski. Konstrukcja typowa dla Play, jeszcze nie działa, pozwoleń UKE brak.
(...)
Stacja pozwoli pokryć sam Babsk, jak również załata dziurę zasięgową na trasie S8 w tym miejscu. Babsk to spora wieś (ok. 1000 mieszkańców), która w większości leży w dolince i zasięgu obecnie na dołku zupełny brak (no może jakieś szczątki na niskich pasmach), nie mówiąc już wewnątrz budynków. To ok. 8 km od Rawy Mazowieckiej i 12 km od następnej stacji w Zawadach.
Bodajże w poprzednim wykazie pojawiło się pozwolenie UKE, a w ostatnich dniach stacja została uruchomiona. Są trzy sektory DCS/U900/U2100/L1800/L2100. Niestety w samym Babsku sygnał nie jest rewelacyjny i gdy przejeżdżałem w jedną stronę telefon spadł z LTE do 3G, w drugą się utrzymał na LTE. Bardziej skupili się na pokryciu trasy S8. Przydałby się czwarty sektor - być może zostanie dodany przy okazji rozbudowy o LTE800 jak miało to miejsce np. w Zawadach (następna stacja w stronę Warszawy), bo nie wierzę, że będzie tylko 1800/2100 - stację uruchomiono pewnie na jakichś starych pozwoleniach.

A tak to działa na górce od strony Warszawy, jakieś 2 km, idealna widoczność.

2xL2100, 2xL1800, 2x agregacja:
Obrazek
Na takich nowo uruchomionych stacjach, gdzie jeszcze mało użyszkodników, prędkości są zbliżone do maksymalnych :) Oczywiście jak ktoś miał roaming to go mogło przerzucić na sieć własną, ale na pewno nikt tam nie miał abonamentu internetowego z Playa.

I jeszcze 3xU900 i 3xU2100:
Obrazek

Jest też pozwolenie na budowę oraz pozwolenie UKE na stację w Marianowie gm. Nowy Kawęczyn pod Skierniewicami, w zasadzie obok wieży Orange. Na razie wieży Playa nie ma. I prawdopodobnie nie chodzi tu o dowieszenie się do Orange, bo mowa jest o nowym obiekcie i nowej linii zasilającej: http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl/wniosek ... 2ff0c374a/ Tak więc wbrew temu co niektórzy tutaj pisali, najwyraźniej niekoniecznie tak często będą korzystać z wież Orange.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #953374  autor: Spacedust
 29 wrz 2017, 17:06
PLAY odpalił LTE2600 na ul. Folwarcznej w Poznaniu - zdaje się, że w okolicach marca-kwietnia odpalono LTE800, a dopiero teraz LTE2600, co gorsza odpalono tylko dwa sektory LTE2600, trzeci sektor nie istnieje :(

Co ciekawe teraz ta stacja to moja główna stacja LTE2600 PLAY, siła sygnału 59% z 1,5 km i takie transfery, większość stacji w okolicy ma po 1 sektor, bardzo dziwne:

Obrazek
 #953522  autor: Spacedust
 30 wrz 2017, 18:29
Stacja bazowa PLAY ul. Warszawska 127 (po prawej) oraz stacja bazowa Plus ul. Warszawska 125 (po lewej) w Poznaniu - ta PLAY nadal jest wąska, więc nic nowego nie dodano.

Obrazek

Jeśli tam jest radiolinia 1107 Mbps to zachowuje się tak jakby było 90 Mbps ;) Plus ma 367 Mbps.

Transfery po 2-3 Mbps w downloadzie na LTE1800 i potem przełączyło na LTE2100 i było nieco lepiej, a stałem przy samej stacji, widoczność optyczna doskonała:

Obrazek

Obrazek
 #953561  autor: cyanoone
 30 wrz 2017, 22:22
p2225 pisze:No i jeszcze nie stoi.
Szkoda, mam nadzieję, że u mnie będzie lepiej :)
Dzięki.

Plus-->Play (2015) -->Plus (2018)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
 #953572  autor: Mixiorek
 30 wrz 2017, 22:59
Moja piękniejsza połowa ponownie pozdrawia czule Play oraz roaming krajowy. Wczoraj rano chciała coś sprawdzić w necie na MOPie Lubień a potem zadzwonić. Brak zasięgu własnego Play. Na wyświetlaczu cisza, dopiero po kilku minutach wskoczyło TMobile ale bez transmisji, po jeszcze kilku połączyło się. Stacja własna Play 8km od tego miejsca.
U mnie na Orange LTE 2/5 kresek, wszystko hula. Jeżeli tak ma wyglądać działanie roamingu krajowego i usług Play to pomyślimy poważnie o Play jak zbuduje te 2tys stacji. Póki co to nie jest na nasze nerwy i poczucie jakości.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #953588  autor: kozien70
 01 paź 2017, 10:05
Tak, roaming krajowy to zakała Play. Mają najlepszy konfig sieci macierzystej, ale roaming to porażka. Wczoraj jechałem A2 Warszawa-Łódź, karta Play w trybie 2G/3G. Oczywiście w którymś momencie wpadła w roaming (Plus). No trudno. Ale najgorsze było to, że siedziała w nim z uporem mimo mijania po drodze kolejnych stacji P4 :?
Na miejscu, w Łodzi telefon wrócił do sieci macierzystej dopiero po kilkunastu minutach siedzenia 100m od stacji Play. Kicha.
 #953593  autor: iphoneski
 01 paź 2017, 12:29
kozien70 pisze:Tak, roaming krajowy to zakała Play. Mają najlepszy konfig sieci macierzystej, ale roaming to porażka. Wczoraj jechałem A2 Warszawa-Łódź, karta Play w trybie 2G/3G. Oczywiście w którymś momencie wpadła w roaming (Plus). No trudno. Ale najgorsze było to, że siedziała w nim z uporem mimo mijania po drodze kolejnych stacji P4 :?
Na miejscu, w Łodzi telefon wrócił do sieci macierzystej dopiero po kilkunastu minutach siedzenia 100m od stacji Play. Kicha.
Dokładnie, kiedyś po przyjeździe do miasta jeszcze przez godzinę był roaming od t-m. Dlatego tyle ludzi myśli, że play to nigdzie nie ma zasięgu, bo na automacie nie wraca do swojego zasięgu i siedzi w roamingu. Jak mam czas w trakcie jakiejś podróży to włączam i wyłączam tryb samolot i telefon wraca do play, ale gdy np oglądam film albo korzystam z map w aucie to telefon zżera baterię na 3g, a mógłby siedzieć w lte play. Dlatego ostatnio jadę na wymuszonym play, nawet jak wpadnie w roaming to wraca szybciutko.
 #953597  autor: marcinek243
 01 paź 2017, 12:47
Zauważyłem też zależność że na smartfonach z LTE powrót do macierzystej następuje znacznie szybciej niż na samym 2g/3g
 #953603  autor: iphoneski
 01 paź 2017, 14:00
ja.michal pisze:iphoneski, wyłącz roaming to będzie trzymać sieć macierzystą. :)
Miałem taki zamiar, ale RK ma swoje zalety. Ja często odpoczywam na wsi, gdzie nie ma żadnego porządnego zasięgu. Gdy wyjdę przed dom jedyna opcja to zasięg plusa, ale gdy wejdę do pokoju na strychu, gdzie spędzam wieczory mam t-m, albo Orange, plusa brak. Dlatego zawsze mam jakiś zasięg, mogę wysłać SMS, zadzwonić, albo wejść na internet.
 #953610  autor: Młody..
 01 paź 2017, 16:07
Roaming krajowy najlepiej jak jest ustawiony na sztywno.. wtedy jako tako się zachowuje. W połączeniu z siecią macierzystą w zależności od sprzętu i konfiguracji wychodzą różne negatywne kwiatki.
A sama sieć macierzysta? No cóż :

Obrazek

Zielony - LTE800
Różowy - LTE1800
Niebieski - LTE2100


Tak to wygląda z perspektywy spaceru po mieście. Sektor na wschód mniej obciążony na 1800, więc telefon wybiera z tej strony to pasmo, z drugiej strony mamy 2100, które w zasadzie daje maksimum na 5 MHz.

Obrazek

Zielony - LTE800
Złoty - LTE2600


W Skarżysku jest jeszcze lepiej, bo ostatnio poprawiano zasięg na stacji Legionów 64 i teraz pokrywa jeszcze większy teren (zwłaszcza na niższych pasmach) i tym sposobem LTE800 robi niesamowitą pracę, wraz z UMTS900 na obrzeżach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
 #953616  autor: ja.michal
 01 paź 2017, 17:49
iphoneski pisze:Miałem taki zamiar, ale RK ma swoje zalety.
A w samym telefonie wyłączyć roaming? Czy RK jest traktowany jak krajowa sieć i pomimo wyłączenia roamingu w telefonie będzie wskakiwać zasięg innych sieci?
iphoneski pisze: Gdy wyjdę przed dom jedyna opcja to zasięg plusa, ale gdy wejdę do pokoju na strychu, gdzie spędzam wieczory mam t-m, albo Orange, plusa brak. Dlatego zawsze mam jakiś zasięg, mogę wysłać SMS, zadzwonić, albo wejść na internet.
Przy odpowiedniej słuchawce zawsze można w Play wspomagać się VoWiFi. Skoro Plus jest to jakiś router mobilny (położyć tam gdzie jest dobry zasięg), karta A2Mobile (9,90 zł za 30 dni bez limitu danych) i wszystko gra.
 #953635  autor: iphoneski
 01 paź 2017, 20:07
ja.michal pisze:
iphoneski pisze:Miałem taki zamiar, ale RK ma swoje zalety.
A w samym telefonie wyłączyć roaming? Czy RK jest traktowany jak krajowa sieć i pomimo wyłączenia roamingu w telefonie będzie wskakiwać zasięg innych sieci?
iphoneski pisze: Gdy wyjdę przed dom jedyna opcja to zasięg plusa, ale gdy wejdę do pokoju na strychu, gdzie spędzam wieczory mam t-m, albo Orange, plusa brak. Dlatego zawsze mam jakiś zasięg, mogę wysłać SMS, zadzwonić, albo wejść na internet.
Przy odpowiedniej słuchawce zawsze można w Play wspomagać się VoWiFi. Skoro Plus jest to jakiś router mobilny (położyć tam gdzie jest dobry zasięg), karta A2Mobile (9,90 zł za 30 dni bez limitu danych) i wszystko gra.
Wyłączenie roamingu nic nie da, RK jest traktowany jako przedłużenie sieci macierzystej.
Internet w plusie działa tylko gdy wyciągnę modem na kabelku usb za okno. A jak pada, albo słońce wali prosto w okno nie mogę tak zrobić.
  • Strona 192 z 533
  • 1
  • 190
  • 191
  • 192
  • 193
  • 194
  • 533
  • 1
  • 190
  • 191
  • 192
  • 193
  • 194
  • 533