DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 216 z 533
  • 1
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 218
  • 533
 #960989  autor: kozien70
 14 lis 2017, 12:46
Mixiorek pisze: Pytanie czy i jak zareaguje na to Orange bo to oni dostali moim zdaniem największego łupnia. Do tego tak pięknie wystawili się na strzał - sieć #1 :lol:
No i bardzo dobrze, że dostali. Awarie od ponad roku, a do tego słaba ostatnia oferta - niech lecą w dół. Obrośli w piórka, więc trochę zimnej wody na łeb im się przyda. Nie są już nr 1 ani w kartach SIM ani w prędkości transmisji.
Na dodatek ostatnia umowa z P4 o roamingu i LTE to wręcz hodowanie sobie konkurenta kosztem swoich abonentów, więc życzę im aby szybko i ostro poszli w dół ;-)
A Play - to było oczywiste, że jak staną się nr 1 to ostro to marketingowo wykorzystają. Czekam teraz na ich marketingową ofensywę.
 #960990  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 12:56
@kozien70 logiczne, że w takiej sytuacji Orange wygrywa. Np u mnie jest wręcz odwrotnie, znaczy nie tak radykalnie, ale jednak play spokojnie wygrywa zasięgiem i prędkościami. Szczerze nie rozumiem na jakiej podstawie państwo polskie uznaje zasadność protestów w miejscach, gdzie inne stacje już są. Jestem w stanie zrozumieć protesty w miejscach, gdzie jeszcze stacji nikt nie postawił, nowe, jeszcze nieznane konstrukcje mają powstać to część ludzi może się obawiać. Ale jak już jakieś stoją to co za różnica czy powstanie jeszcze jedna?
@Mixiorek z tym 5g u nas to różnie może być. Skoro już teraz są protesty to co będzie jak stacje będą musiały być co kawałek? Pożyjemy, zobaczymy, moim zdaniem w ciągu ostatniego roku play bardzo dużo zrobił, kiedyś zaraz po opuszczeniu miasta lądowałem w roamingu, teraz zasięg własny mam na większości trasy.
 #961005  autor: p2225
 14 lis 2017, 13:45
Mixiorek pisze: Pytanie czy i jak zareaguje na to Orange bo to oni dostali moim zdaniem największego łupnia. Do tego tak pięknie wystawili się na strzał - sieć #1 :lol:
Jak to co zrobią? Czując, że Play już blisko zmienili zdanie na temat przyczyn sieci #1 zmieniając źródło wyników prędkości na RFBenchmark, ale to też nie pomogło, bo w ostatnim podsumowaniu są numerem 2. Mówią teraz o bezpieczeństwie sieci, skali inwestycji itp.
Jeżeli nie interesuje Cię bezpieczeństwo sieci, skala inwestycji, liczba klientów którzy korzystają z naszych usług, wyniki OpenSignal i kilku innych źródeł wiedzy o prędkości sieci, a tylko wyniki na speedtest.pl to...
Który z operatorów posiada CERT? Co do inwestycji w sieć, to pamiętaj, że sieć mobilna musi być podłączona do czegoś by można było z niej korzystać. A to "coś jest bardzo ważne, choć nie wisi na stacji bazowej. A co do światłowodu, sądzę, że te nieco ponad 170 tys. klientów ma inne podejście niż Ty.
Reszta tutaj: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/now ... orange-pl/
kozien70 pisze: Na dodatek ostatnia umowa z P4 o roamingu i LTE to wręcz hodowanie sobie konkurenta kosztem swoich abonentów, więc życzę im aby szybko i ostro poszli w dół ;-)
T-mobile też po części hoduje konkurenta wpuszczając ich (przynajmniej u mnie) na swoje maszty i to w sporych ilościach.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #961008  autor: Mixiorek
 14 lis 2017, 13:54
Co ma piernik do wiatraka? Równie dobrze mogą napisać, że Play jest daleko za nimi jeżeli chodzi o światłowody. Tylko, że Play nie ma usług stacjonarnych i światłowodów dla klientów.
Przykro na to patrzeć ale sami się wkopali. Tak jak napisałeś. Na początku porównywali wyniki ze speedtest.pl. Potem gdy TMobile ich przegonił przeszli na ilość klientów. A teraz piszą o CERT, skali inwestycji itp. to wszystko racja ale co ma piernik do wiatraka?
Czekam aż napiszą, że mają najdłuższą sieć miedzianą w naszym kraju i mogą na tej sieci dać klientom niestabilne VDSL 10Mbps. Play ma? Nie.
Brzydko się chwytają i dosyć rozpaczliwie zaczyna to wyglądać. A to oznacza jedno - mocno zabolało i jest panika.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #961009  autor: p2225
 14 lis 2017, 14:01
Dobrze by było gdyby na medialnej fali o największej liczbie klientów, Play dorzucił w końcu VoLTE. Wtedy ostro tupnęliby nogą :P Może teraz w końcu ludzie przestaną pisać W3 tylko W4? :roll:

@Mixiorek właśnie gdyby nie krzyczeli w reklamach, że są siecią #1 albo od początku nie bazowali tylko na ilości klientów (a właściwie kart SIM) to może by jakoś to przeszło bez echa. Może teraz będą głosić, że są numerem 1 w kwestii ilości stacji bazowych? ;-)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #961012  autor: kozien70
 14 lis 2017, 14:06
p2225 pisze:
kozien70 pisze: Na dodatek ostatnia umowa z P4 o roamingu i LTE to wręcz hodowanie sobie konkurenta kosztem swoich abonentów, więc życzę im aby szybko i ostro poszli w dół ;-)
T-mobile też po części hoduje konkurenta wpuszczając ich (przynajmniej u mnie) na swoje maszty i to w sporych ilościach.
Jednak wpuszczając ich na swoje maszty nie pogarszasz jakości dla swoich klientów. Wręcz przeciwnie - odciążasz w ten sposób swoją sieć od roamingu Play. Dlatego obecna taktyka T-mobile czyli wpuszczanie P4 na swoje maszty - jestem na tak.
Taktyka Orange czyli wpuszczenie P4 w roaming LTE z perspektywą zwiększenia lejka - jestem maksymalnie na nie :-)
 #961013  autor: p2225
 14 lis 2017, 14:07
Dlatego napisałem "po części" :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #961032  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 14:53
@p2225 zamiast VO LTE lepiej hd voice pomiędzy operatorami. Gdy chcę gadać w hd z ludźmi z plusa to ja muszę dzwonić, od plus do play nie działa.
 #961033  autor: Spacedust
 14 lis 2017, 14:57
Formuła Play na Kartę też brak dostępu do Orange. Zmieniam ostatni raz na RBM Energy na kartę i potem wysyłam zgłoszenie do BOKu. Zobaczymy czy poza Orange odblokują także LTE ;)
 #961038  autor: Pijo
 14 lis 2017, 15:23
Spacedust pisze:Formuła Play na Kartę też brak dostępu do Orange. Zmieniam ostatni raz na RBM Energy na kartę i potem wysyłam zgłoszenie do BOKu. Zobaczymy czy poza Orange odblokują także LTE
Ale to "Orange LTE" to jest na razie trial na szerszą skalę przed odpaleniem komercyjnie w 1Q2018.
Sobie znanym sposobem wybrali pulę ICCID, której dali wjazd do Orange LTE i monitorują jak sie zachowują. Wprowadzają odpowiednie modyfikacje na problemy, które wystąpią. Załóżmy, że w grudniu trial sie zakończy i będzie decyzja "go-nogo" .

BOK nic ci tutaj nie włączy, ani żadna zmiana taryfy - karta musi być manualnie sprovisionowana na tym etapie. Męczenie BOK-u nic tu nie da, bo Technika wyśle ich na drzewo.
 #961045  autor: iphoneski
 14 lis 2017, 15:55
Ewentualnie uruchomią ci zasięg Orange, ale czy dostaniesz LTE czy nie to i tak nie zależy od bok-u.
 #961048  autor: kozien70
 14 lis 2017, 16:09
iphoneski pisze:@p2225 zamiast VO LTE lepiej hd voice pomiędzy operatorami. Gdy chcę gadać w hd z ludźmi z plusa to ja muszę dzwonić, od plus do play nie działa.
Zgadza się. I HD Voice w roamingu krajowym, przynajmniej wiodącego partnera. Bulgot przy niektórych rozmowach z Play roamingowym jest nie do zaakceptowania.
 #961053  autor: Młody..
 14 lis 2017, 16:21
Mixiorek poniekąd wywołał mnie do tablicy, więc powiem jeszcze kilka słów. Na terenie powiatu skarżyskiego, Play jest najlepszą siecią - to nie ma dwóch zdań. Jedynie w Suchedniowie ta lokalizacja nadajnika pozostawia wiele do życzenia, jeżeli chodzi o zasięg na obrzeżach - ale ma też duży plus - zasięg w centrum miasta daje najlepszy. W Starachowicach bardzo mocno inwestują, pojawia się stacja za stacją i to z kompletem pasm. Nowe stacje pojawiają się w Kielcach, tam też sieć nabiera wigoru, i w wielu miejscach jakość sieci jest na wysokim poziomie.
Mimo to Play musi się nadal budować, bo potrzebna jest ciągłość zasięgowa - a nie kozacki zasięg wyspowy.. Dlatego nawet te stacje EGSM900/UMTS900/LTE800, są zawsze mile widziane.
Powiem tak - 2018r wg mnie będzie przełomowym - wtedy musi się wysypać zasięg na terenach wiejskich i drogach krajowych. W innym wypadku Play będzie się stopniowo degradował.
 #961076  autor: Pawrzes
 14 lis 2017, 18:30
Oby tak wszędzie było bez przeszkód jak np. tutaj:

Gmina: wszczęcie postępowania - 15 lutego, ustalenie lokalizacji celu publicznego - 31 marca
Powiat: wpływ wniosku - 28 czerwca, wydanie pozwolenia na budowę - 3 sierpnia

I już jest:
Gmina Łaskarzew
· 19 października ·

Jak u Was z zasięgiem GSM?
W miejscowości Budel, stanął właśnie nowy nadajnik stacji bazowej telefonii komórkowej operatora P4 Sp. z o.o. (Play).

Obrazek
:-)

Pozdrawiam
 #961079  autor: Mixiorek
 14 lis 2017, 18:51
Jaka "piękna" kratownica. Typowy maszt dla Play z antenami "wyżej się już nie da" ;-) Z ciekawości - czy przy takiej konfiguracji jak na zdjęciu nośność masztu pozwala by bez dodatkowych prac i pozwoleń na maszt wszedł kolejny operator?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #961111  autor: lordbyd
 14 lis 2017, 20:39
@Pawrzes - piękne zdjęcie z zachodem słońca :)
Ciekawym jest brak jakiegokolwiek ogrodzenia samej wieży - jedynie ogrodzenie siłowni wewnątrz wieży. W okolicach Bydgoszczy (np. Brzoza) taka wieża stoi na terenie zakładu przemysłowego.
Nie widzę też złącza kablowego :) Zastanawia mnie ten ciemny fragment nad siłownią - czyżby niedomknięta osłona drabiny?
 #961123  autor: p2225
 14 lis 2017, 21:43
To właśnie jest ciekawe, że już nie jest potrzebny kontener na urządzenia pod stacją. W sumie to w takiej konfiguracji, stacja pewnie nie jest już wyposażona w akumulatory. :roll:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #961153  autor: lordbyd
 15 lis 2017, 07:46
Stacja zawsze jest wyposażona w akumulatory, które zlokalizowane są w jednej z takich szaf technologicznych. Nad akumulatorami jest rozdzielnica elektryczna z wyłącznikami instalacyjnymi. W drugiej z takich szaf znajduje się tzw. BBU oraz infrastruktura radiolinii. Czasami szafki takie umieszcza się jedna nad drugą - w celu oszczędności miejsca. Szafki takie są klimatyzowane.
Dawniej urządzenia nadawczo - odbiorcze z racji swoich rozmiarów lokalizowano w dużych modułowych kontenerach z materiałów lekkich (na dachach) oraz żelbetowych (u podnóża wieży).
Kontenery takie z racji swojej kubatury wymagały wydajniejszej klimatyzacji - pobierały więcej prądu.
Opis dawnej kontenerowej stacji i zdjęcia - źródło onet.pl
http://technowinki.onet.pl/opis-stacji- ... iami/rdvtl
I dla porównania zdjęcie przykładowej siłowni elektrycznej i technologicznej z obecnych czasów - źródło internet 2.bp.blogspoot.com
http://2.bp.blogspot.com/-TlYkg1BO0kQ/U ... G_2869.JPG
  • Strona 216 z 533
  • 1
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 218
  • 533
  • 1
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • 218
  • 533