DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 303 z 533
  • 1
  • 301
  • 302
  • 303
  • 304
  • 305
  • 533
 #993467  autor: ST
 14 maja 2018, 23:33
Pisałem ongiś o stacji P4 w Ćmachowie - taki ewenement, nowy maszt z działającym wyłącznie U2100. Otóż - zgodnie z przewidywaniami kolegi @Pawrzes obiekt został po kilku miesiącach rozbudowany - mamy tam teraz po 4 sektory DCS/U900/U2100 oraz... L800. Tyle :-D
 #993476  autor: bobix
 15 maja 2018, 06:05
spotify pisze:
ST pisze: Czyli potwierdza się to, co w zasadzie widać gołym okiem, a czemu P4 namiętnie zaprzecza - poza hotspotami Playstonka (no offence ;-)) jedzie na roamingu data...
A mnie od hejterów Play wyzywają.....
Trąbie o tym od lat, że dane, które Play podaje od dłuuuuuższego czasu są koloryzowane a później i tak kwiatki wychodzą.
No i jego obrońcy twierdzą, że z RK praktycznie nie korzystają. Tiaaa <ziew>
P4 chyba od początku roku zmieniło sposób trzymania się RK. W 2017 w Warszawie na moim telefonie szansa na wpadnięcie w RK była znikoma a jak już to za chwilę był wypad. W 2018 mam takie dni że jak wpadnę to całymi dniami mam Orange pomimo przemieszczania się po mieście.
 #993477  autor: Mixiorek
 15 maja 2018, 07:03
Patryk7588 pisze:Mało podali.
Mają 5880 lokalizacji, czyli + 134 nowe lokalizacje w tym roku. Do końca roku chcą mieć 6750
Kilka spraw:
- jeżeli faktycznie w tym roku i przyszłym zbudują po 1k stacji netto to w zasadzie na koniec 2019 będą mieć ich tylko co Plus. O ile Plus do tego czasu nie wybuduje np: 0,5k stacji netto
- powinni mieć wybudowanych około 250 stacji na koniec marca jeżeli ma być 1k stacji na koniec roku. Także chyba czas na dużo mocniejsze podkręcenie tempa
harys pisze:Jedno co mnie uderzyło w wynikach: kwartalne koszty roamingu krajowego r/r +50%
Grubo
Nie wyobrażam sobie VoLTE Play na tym etapie bez roamingu więc koszty będą w najbliższych kwartałach rosły. Choć w pewnym momencie może jednak przestaną gdy zbudują odpowiednią ilość stacji. Pamiętajmy, że terminale z VoLTE trzymają się kurczowo LTE więc lepiej, żeby Play zapewnił ogólnokrajowy zasięg.
harys pisze:Czyli transmisja per abonent +40% RdR, a koszty RK +50% to jeśli nie było jakichś spektakularnych zmian stawek za to te nowe stacje za dużego ruchu nie przejęły.
Cóż. Klienci Play to głównie aglomeracje a budowane stacje to w znakomitej większości mniejsze ośrodki i prowincja? % powierzchni kraju zwiększają, natomiast % pokrycia ludności rośnie wolniej.
bobix pisze:W 2017 w Warszawie na moim telefonie szansa na wpadnięcie w RK była znikoma a jak już to za chwilę był wypad. W 2018 mam takie dni że jak wpadnę to całymi dniami mam Orange pomimo przemieszczania się po mieście.
Roaming jest jak dla mnie do zaorania i póki będzie występował w takiej mieścinie jak Warszawa to ja bym się trzymał od tej sieci z daleka.

Żaden z "dziennikarzy" nie dopytał o termin startu VoLTE?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #993478  autor: harys
 15 maja 2018, 07:22
@Mixiorek pamiętaj że 1q to zima, nie ma opcji zrobić tyle samo budowlanki w zimę i w lato. Tak że na równe rozłożenie uruchamianych stacji po każdym kwartale nie ma co liczyć. Zobaczymy jak będzie po czerwcu.
Co do doganiania plusa- stawiam na 2020 bardziej,choć trochę w to wątpię że ich dojdą. Trzeba pamiętać że Netia ma maszty i na pewno do tego czasu zaczną z nich robić jakiś pożytek
 #993479  autor: Mixiorek
 15 maja 2018, 07:32
Dlatego napisałem, że teraz będą musieli podkręcić tempo ;-)

Netia ma jakieś tam maszty. Masz wiedzę jak to jest rząd wielkości? Bo ja znam w zasadzie dobrze tylko jedną. Na którym wisi właśnie Play :) może nie być tak łatwo. Po pierwsze - te maszty mają już swoje lata i nie były raczej projektowane na nośność dla dwóch operatorów. A poza tym Netia wynajmowała powierzchnię właśnie innym opom jak np: Play :-) szczególnie w pierwszej fazie gdy była współwłaścicielem. Jakaż to była głupota, w sensie wyjście z tego biznesu.
Chyba, że jak się będzie kończyć dzierżawa to Plus nie będzie jej przedłużał i będzie wchodzić z własnymi gratami. Tyle, że to będzie rozłożone w czasie.
Póki co Play buduje na potęgę. Plus? Poczekajmy na koniec tego roku by ocenić ilość nowych stacji (netto).

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #993481  autor: p2225
 15 maja 2018, 08:02
Mixiorek pisze: Nie wyobrażam sobie VoLTE Play na tym etapie bez roamingu więc koszty będą w najbliższych kwartałach rosły. Choć w pewnym momencie może jednak przestaną gdy zbudują odpowiednią ilość stacji. Pamiętajmy, że terminale z VoLTE trzymają się kurczowo LTE więc lepiej, żeby Play zapewnił ogólnokrajowy zasięg.
Trzymanie w LTE przy włączonym VoLTE chyba zależy od konfiguracji. Jeśli Play zrobi inną to będą się trzymały krócej.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #993484  autor: bobix
 15 maja 2018, 08:28
Mixiorek pisze: Żaden z "dziennikarzy" nie dopytał o termin startu VoLTE?
Do końca czerwca oficjalnie. Wróbelki ćwierkają że do końca maja.
 #993485  autor: piotrzet
 15 maja 2018, 08:29
Jestem ciekaw jak to będzie działać tzn na początku bedą problemy jak w Orange czy T-Mobile czy od razu zacznie jak powinno.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #993487  autor: iphoneski
 15 maja 2018, 08:56
bobix pisze:P4 chyba od początku roku zmieniło sposób trzymania się RK. W 2017 w Warszawie na moim telefonie szansa na wpadnięcie w RK była znikoma a jak już to za chwilę był wypad. W 2018 mam takie dni że jak wpadnę to całymi dniami mam Orange pomimo przemieszczania się po mieście.
To chyba zależy od tego ile czasu siedzisz normalnie w RK a ile we własnej sieci. Dla przykładu kolega pojechał ostatnio do rodziców na wieś gdzie nie ma zasięgu play i siedział w RK, był tam jakieś 2 tygodnie. Gdy wrócił już do miasta to karta zachowywała się dziwnie - najpierw nie zalogowała się w ogóle do play tylko siedziała w RK a jak już wreszcie weszła to przy szczątkach zasięgu znowu do upadłego w RK. Teraz już ponad tydzień w mieście i wszystko wróciło do normy. Może po prostu jak dłuższy czas nie masz zasięgu to telefon już tego nie sprawdza, żeby nie marnować baterii. Dlatego ja mam play na sztywno, szanse wpadnięcia w RK są prawie żadne.
 #993598  autor: bed
 15 maja 2018, 17:56
Ja na jednym numerze ostatnio mam non stop problem zrzucania do roamingu Orange pomimo zasięgu własnego we wszystkich możliwych technologiach i częstotliwościach.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #993681  autor: harys
 16 maja 2018, 07:31
ja.michal pisze:Znajduje się tutaj ktoś kto ma od dłuższego czasu wyłączony RK i jeździ po kraju? ;)
To nie forum samobójców ;)
 #993682  autor: Mixiorek
 16 maja 2018, 07:40
Biorąc pod uwagę, że ta mapka jest pewnie zrobiona bardzo optymistycznie to jeszcze brakuje do krajowego zasięgu ;-)

Obrazek

Wróćmy do tematu zasięgu krajowego na wiosnę 2020 :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #993685  autor: piotrzet
 16 maja 2018, 07:46
Oni to chyba za każdym razem pokazują inną tą mapkę. Jak ktoś wejdzie na stronę play to jest zupełnie co innego tutaj gdzie są białe plamy na pomorzu na mapce na stronie wygląda to dużo lepiej. Natomiast w okolicach Białegostoku jest dużo gorzej niż to co jest pokazane tutaj. A tak po za tym to żeby mieli taki zasięg jak N! czy nawet Plus brakuje jeszcze sporo i na pewno te stacje, które mają być do końca tego roku owszem zmienią coś ale to dalej będzie za mało. Ciekawe czy się wyrobią do 2020 w końcu nie długo startuje 5G.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #993702  autor: dt
 16 maja 2018, 09:48
Sporo pracy przed nimi. Zobaczymy jak będą wyglądać w 2020. Mnie ciekawi jak się sprawdzą te stacje 60 metrowe bo mam wrażenie że myślą iż da im to dodatkowe 50% zasięgu w stosunku do masztów 40 metrowych :)
 #993707  autor: marcellove
 16 maja 2018, 10:15
Mixiorek pisze:Biorąc pod uwagę, że ta mapka jest pewnie zrobiona bardzo optymistycznie to jeszcze brakuje do krajowego zasięgu ;-)

Obrazek

Wróćmy do tematu zasięgu krajowego na wiosnę 2020 :-)
Witam.Z mapki którą zaprezentowałeś to najgorszy zasięg macierzysty Play jest na Pomorzu(tu gdzie mieszkam) Jest to zgodne z prawdą gdyż duzo podróżuje i z własnego doświadczenia wiem,że w momencie wyjazdu z miasta powyżej 5tyś mieszkańców zasięg zanika. Poczekajmy do wiosny 2020r. i wtedy ocenimy całokształt przedsięwźięcia budowy zasięgu własnego Play.

http://www.speedtest.net/result/7605798589.png
 #993733  autor: marcin19883
 16 maja 2018, 12:21
Ta mapka jest nieaktualna, bo wychodzi na to, że całe środkowe Pomorze nie ma zasięgu. A tam ja mieszkam i jest zasięg. Tylko często poza miastami i wioskami szczątkowy w niektórych miejscach.
 #993793  autor: spotify
 16 maja 2018, 17:31
harys pisze:
ja.michal pisze:Znajduje się tutaj ktoś kto ma od dłuższego czasu wyłączony RK i jeździ po kraju? ;)
To nie forum samobójców ;)
Aż się oplułem :D
Robert K pisze:Stara mapa , bardziej wiarygodna jest na stronie play.
Tak jak zawsze u nich z wiarygodnością..... Mapka ich jest dużo naciąganaaaa. Nawet felieton był na telepolis na ten temat
  • Strona 303 z 533
  • 1
  • 301
  • 302
  • 303
  • 304
  • 305
  • 533
  • 1
  • 301
  • 302
  • 303
  • 304
  • 305
  • 533