DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 10 z 142
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 142
 #904021  autor: Mixiorek
 07 sty 2017, 17:23
marcinek243 pisze:To już bardziej wynika z konfiguracji. 1-2 dBm różnicy i zrzut do 2g...
Dokładnie, to samo napisał Kozien70. Gdyby nagle wyłączyli 2G to połączenie zostało by w LTE lub 3G i tyle. A tak ma gdzie wędrować więc idzie przez momentami dziwny konfig do 2G.
ja.michal pisze: Rozwiązaniem może być to co zrobili w Singapurze - zakaz sprzedaży urządzeń tylko z GSM.
Nie zrobią tego tylko i wyłączenie z jednego powodu. Tym powodem nie jest Babcia, Dziadek czy ktokolwiek inny z telefonem 2G only. Tym powodem jest m2m. Tylko i wyłącznie.
Do tego terminale m2m są nadal sprzedawane jako 2G only.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #904046  autor: marcinek243
 07 sty 2017, 19:01
Mixiorek pisze:
ja.michal pisze: Rozwiązaniem może być to co zrobili w Singapurze - zakaz sprzedaży urządzeń tylko z GSM.
Nie zrobią tego tylko i wyłączenie z jednego powodu. Tym powodem nie jest Babcia, Dziadek czy ktokolwiek inny z telefonem 2G only. Tym powodem jest m2m. Tylko i wyłącznie.
Do tego terminale m2m są nadal sprzedawane jako 2G only.
Na litość boską. Nie żyjemy w afryce żeby nie zaoferować urządzeń z 3g o 30zł droższych. Przy wyłączeniu TV analogowej jakoś nikt się nie martwił o analogowe odbiorniki.
 #904048  autor: kozien70
 07 sty 2017, 19:14
Mówię Wam, nasi operatorzy nie widzą póki co żadnej korzyści w wyłączeniu 2G. Co N! lub Polkomtel zrobi z tymi kawałkami pasma po DCS? Jedynie P4 może mieć zysk z wyłączenia DCSa, bo rozszerzy L1800. Ale dla nich z kolei wyłączenie GSMu u W3 to dramat wobec praktycznie braku HO głosowego do 3G w roamingu.

Pasmo po takim DCSie W3 leżałoby odłogiem. A tak zarabia na siebie w 2G. Dlatego prędko tego nie wyłączą.

Więcej sensu ma wyłączenie G900. Tutaj zarówno Polkomtel jak i N! mają tyle zasobów, że mogą uruchomić na tym LTE900 razem z U900. Ale wyłączenie samego G900 i tak nie równałoby się wyłączeniu całego 2G. DCS i tak nadal by latał z powodów opisanych powyżej.
 #904058  autor: goral2099
 07 sty 2017, 19:39
Ale i jakiś symboliczny G900 też mógłby zostać poza miastami, razem z symbolicznym G1800 w większych skupiskach ludzi. Można by to udostępniać przecież, tylko do m2m, w specjalnych taryfach. A reszta w 3G/LTE i docelowo w LTE.

Sądzę, że z telefonami nie byłoby problemu. Smartfony, czy telefony z 3G, a nawet LTE, można dziś kupić już od 200-400PLN. Nowe w marketach. Używane jeszcze taniej. Tu chyba problemem jest to, że nie ma komu tego pchnąć do przodu. Nikomu na tym nie zależy tak naprawdę. Widocznie pasma nie są aż tak zapchane jak to telekomy przedstawiają. ;)
 #904070  autor: Mixiorek
 07 sty 2017, 20:09
marcinek243 pisze:Na litość boską. Nie żyjemy w afryce żeby nie zaoferować urządzeń z 3g o 30zł droższych. Przy wyłączeniu TV analogowej jakoś nikt się nie martwił o analogowe odbiorniki.
Nie wiem czemu te terminale m2m nie są 2G i 3G. Cena? Może.
Ja tam bym wyłączył 2G oraz analogowe radio i przeszedł na DAB. Mam w samochodzie DAB i sobie chwalę, choć niestety póki co jest tylko PR. To są same zalety. Jakość radia np: 128kb/s, można więcej itp. W Norwegii od 11 stycznia zaczynają wyłączanie analogu. A u nas po zmianie władzy DAB to fanaberia :(

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #904083  autor: silvercrest
 07 sty 2017, 20:44
Mixiorek pisze:A u nas po zmianie władzy DAB to fanaberia :(
Nie wiem co do tego ma zmiana władzy, ale OK.
Co do DAB+ to z tego co gdzieś czytałem stacje komercyjne nie są teraz zainteresowane przejściem na radio cyfrowe, ponieważ to są dodatkowe koszty, a ilość odbiorników DAB+ w stosunku do odbiorników analogowych jest jeszcze niewielka.
 #904094  autor: marcinek243
 07 sty 2017, 21:07
W przypadku telewizji był to wyraźny krok do przodu. Więcej kanałów HD itp.
W przypadku radia jest to wręcz krok wstecz. Analog oferuje niemalże bezstratną jakość 128kbps to jakiś żart. Dwa że przy słabym zasięgu najwyżej zaszumi na sekunde. Cyfrowe złapie długie bruforowanie.
 #904098  autor: Mixiorek
 07 sty 2017, 21:18
Obecne władze polskiego radia położyły krzyżyk na DAB+ i najchętniej by to wyłączyły ale robią dobrą minę do złej gry i póki co na szczęście nie chcą wyłączyć. Poprzedni zarząd miał plan rozwoju itp. Abstrahuję też o tego co merytorycznie dzieje się teraz w PR. Chodzi mi o samą technikę nadawania.
Ilość odbiorników radiowych DAB+ to promil ale bez wyraźnego impulsu jak w przypadku TV nie będzie lepiej. Jakoś Norwedzy sobie z tym poradzili.
Tekst o przemyśle samochodowym to bajka. Mam samochód kupiony 13 miesięcy temu i jakoś dodałem DAB+. Co prawda w opcji ale to nie jest problem zwiększyć produkcję przez dostawców itp. Obecnie jako dodatek jest to dodatkowy koszt. Przy zamówieniach do każdego odbiornika będzie to pomijalny koszt. Niemcy na to też przeszli więc u nas za 10-15 samochody od Hansa co to płakał jak sprzedawał będą mieć DAB+ w standardzie :) po drugiej stronie Odry odbiornik radiowy w ogóle zaczyna technicznie żyć.

"Jak powiedziała w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes Polskiego Radia, Barbara Stanisławczyk, rozwój cyfrowego radia w Polsce został zamrożony.

Barbara Stanisławczyk dodała jednak, że Polskie Radio nie chce lekkomyślnie niszczyć tego, co już zostało zbudowane w temacie radia cyfrowego. Chce za to wypracować jakąś formułę dotyczącą tej technologii w całej Europie. Zdaniem prezes Polskiego Radia, przyszłość radia jest raczej w nadawaniu FM, ewentualnie w Internecie. Nie niekorzyść DAB+ przemawia fakt, że przemysł samochodowy nie jest gotowy na radio cyfrowe, a to to przecież w samochodzie radia słucha się najwięcej."

http://satkurier.pl/news/151819/610-kon ... c-dab.html
marcinek243 pisze:W przypadku telewizji był to wyraźny krok do przodu. Więcej kanałów HD itp.
W przypadku radia jest to wręcz krok wstecz.
Eeee? Krok wstecz? RMF może wrzucić kilka kanałów oprócz swojej głównego. Mają mnóstwo. To samo eurozet, czy jak się ta spółka nazywa.
Na czas konkursu chopinowskiego PR uruchamia specjalny kanał i masz non-stop relację live.
Analog oferuje niemalże bezstratną jakość 128kbps to jakiś żart."
Nie kumam. Możesz jaśniej?
Dwa że przy słabym zasięgu najwyżej zaszumi na sekunde. Cyfrowe złapie długie bruforowanie.
Przy cyfrowym jest niemalże zero-jedynkowo. Jest sygnał i jest bardzo dobrej jakości lub go po prostu nie ma.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #904117  autor: ja.michal
 07 sty 2017, 22:39
Mixiorek pisze:Nie zrobią tego tylko i wyłączenie z jednego powodu. Tym powodem nie jest Babcia, Dziadek czy ktokolwiek inny z telefonem 2G only. Tym powodem jest m2m. Tylko i wyłącznie.
Do tego terminale m2m są nadal sprzedawane jako 2G only.
Tak, jest dużo tego sprzętu. Sam Orange ma u siebie koło 2 mln SIM w M2M. Nie zmienia to faktu, ze nie jest to problem. W energetyce montują moduły już z LTE. Terminale POS i bankomaty coraz częściej z LTE. Problemem są raczej prywatne firmy np. ochrony. Ostatnio zmieniali sprzęt u znajomego z jakiegoś analoga 430 MHz na GSM i niestety wsadzony jest moduł... GSM/DCS.
marcinek243 pisze:Na litość boską. Nie żyjemy w afryce żeby nie zaoferować urządzeń z 3g o 30zł droższych. Przy wyłączeniu TV analogowej jakoś nikt się nie martwił o analogowe odbiorniki.
Dokładnie. Ustawa o zakazie sprzedaży sprzętu tylko GSM/DCS z okresem wejścia w życie 4-5 lat i po problemie.
marcinek243 pisze:Analog oferuje niemalże bezstratną jakość 128kbps to jakiś żart.
To chyba masz jakiś sprzęt audiofilski w samochodzie, że słyszysz różnicę. ;) Tak poważnie to samochód jest tak akustycznie kiepskim miejscem, że tego 128 kbps nie odróżnisz od sygnału analogowego. Inna sprawa, że w samych stacjach radiowych wcale nie puszczają muzyki z formatów bezstratnych. Najbardziej to słychać po Zet.

Z radiem pewnie ostatecznie będzie tak, że upowszechni się streaming. Już to się dzieje.
 #904124  autor: f0ku5
 07 sty 2017, 23:34
ja.michal pisze:Terminale POS i bankomaty coraz częściej z LTE
Nie wiem jak terminale POS, ale żadne bankomaty nie działają na LTE. Są obecnie dwie metody - albo kabelek (np. LAN z oddziału), lub zwykły GPRS, jeśli bankomat wolnostojący.
 #904213  autor: f0ku5
 08 sty 2017, 15:52
Teoretycznie tak, ale to są pojedyńcze sztuki. Zdecydowana większość działa na 2G, natomiast na LTE żaden ;)
 #904238  autor: zajadacz
 08 sty 2017, 17:43
A ja głupi od zawsze uważam, że o istnieniu i nieistnieniu jakiejś technologii powinien decydować rynek, a nie jakiś odgórny organ, który uszczęśliwi wszystkich na siłę. Zresztą wystarczy poczytać komentarze Norwegów po wprowadzeniu DAB. Sondaże też są wymowne (większość jest przeciw).
Przejście na DVB-T opłacało się wszystkim nadawcom, bo meli za mało pasma, chcieli mieć ogólnopolski zasięg, więcej kanałów i lepszą jakość. Co do radia FM to często w miastach są nadal wolne częstotliwości. Do tego sam biznes posiadania lokalnych stacji radiowych jest na granicy opłacalności. Jednie duże sieci radiowe wiążą jakoś koniec z końcem, ale one też nie przynoszą kokosów. A jakość radia FM jest bardzo dobra i w zupełności wystarczająca wszystkim.

Co go GSM-u to niech też decyduje rynek. Co prawda w niektórych pasmach (1800) gdyby się dało to takie Networks! by od razu zrobiło 20 MHz na LTE. Co do 900 to może być problem z przeznaczeniem całości pod LTE/UMTS, bo tam też Plus jest przedzielony T-Mobile i odwrotnie. Póki nie zmienią aranżacji pasma trochę kanałów GSM 900 też zostanie.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #905189  autor: Mixiorek
 14 sty 2017, 12:25
To podobnie jak zrobiłby nasz Orange z PSTN. Duże koszty, brak możliwości rozwoju a sporo przywiązanych z różnych powodów osób i instytucji.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #905336  autor: zwariowany.kurczak
 15 sty 2017, 13:24
Mixiorek pisze:To podobnie jak zrobiłby nasz Orange z PSTN. Duże koszty, brak możliwości rozwoju a sporo przywiązanych z różnych powodów osób i instytucji.
Z ich podejściem do VoLTE - jaja jakieś 4-5słuchawek, brak aplikacji - wolą raczej wagony $ wywalać na utrzymanie PSTN, które zresztą przy rozbudowie światłowodów będzie ciut tańsze w obsłudze...
Spacedust pisze: Wystarczy póki co blokada urządzeń 2G only ;)
Może wzmocnienie UMTS900, trzymanie tego pasma w trybie oczekiwania, a nie info z BOK aby włączyć 2G bo wszystko padło i leży... ale u mnie działa :)
LTE800/UMTS900 w PL nie przejmą zadań GSM900 - jesteś spychany do słabiutkiego LTE2600/UMTS2100...



Dla operatora najłatwiej puścić wszystko w LTE i mieć wirtualnego BTS w chmurze, na stacji jest tylko światełko i graty do wyemitowania sygnału...
  • Strona 10 z 142
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 142
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 142