DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 2 z 142
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 142
 #807947  autor: p2225
 23 cze 2015, 09:05
według T-mobile telefonów klasycznych z 2G jest około 20% i ta liczba ciągle maleje.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #807986  autor: Kryniczanin
 23 cze 2015, 11:16
Rozwiązanie jest proste - urzędowe zmuszenie na wydzielenie około 12mhz w 900 na wszystkie sieci. Zarządzanie % według ilości pasma. Bądź najłatwiejsze - osobny cennik dla 3G i 2G w 2G 300% ceny 3G. To jest możliwe - patrz play i pakiety cen w roamingu i w sieci macierzystej z różnymi cenami. Nagle trendy byłby wybór tylko 3G :-)
 #807993  autor: zajadacz
 23 cze 2015, 11:41
Kryniczanin pisze:Rozwiązanie jest proste - urzędowe zmuszenie na wydzielenie około 12mhz w 900 na wszystkie sieci. Zarządzanie % według ilości pasma. Bądź najłatwiejsze - osobny cennik dla 3G i 2G w 2G 300% ceny 3G. To jest możliwe - patrz play i pakiety cen w roamingu i w sieci macierzystej z różnymi cenami. Nagle trendy byłby wybór tylko 3G :-)
A nie lepiej żeby rynek to uregulował, a nie zmuszać operatorów i ludzi na siłę do korzystania z technologii która im nie odpowiada? Jeśli operatorzy uznają, że trzeba wyłączyć GSM i przejść na UMTS to sami znajdą sposób, żeby to zrealizować w miarę bezboleśnie dla użytkowników, bo przecież to ich klienci i nie zależy im na tym, żeby ich tracić.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #807996  autor: Halset
 23 cze 2015, 12:01
12Mhz GSM900 dla wszystkich sieci? Dzisiaj sam Orange na 5Mhz GSM900 w wielu miejscach nie wyrabia. Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł. 15Mhz to absolutne minimum jak nie 18Mhz dla wszystkich sieci (z ok 3Mhz jako zapas na 2G Play).
Ale po co ten pomysł?
Chyba jesteś zwolennikiem pomysłu Solorza, o tym aby LTE800 było wspólne ;) stąd taki pomysł w związku z GSM

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #807997  autor: Kryniczanin
 23 cze 2015, 12:09
12Mhz GSM900 dla wszystkich sieci? Dzisiaj sam Orange na 5Mhz GSM900 w wielu miejscach nie wyrabia. Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł. 15Mhz to absolutne minimum jak nie 18Mhz dla wszystkich sieci (z ok 3Mhz jako zapas na 2G Play).
Należy motywować ludzi do odejścia od 2G np. ofertami.

Np. tutaj mamy wiele wyznawców 2G T-Mobile jak i w Polsce kilkaset tysięcy miłośników Cell Info. Wyłączenie CI w T - nagłe zmniejszenie zasobów na 2G - ludzie ma mają potrzeby siedzenia w 2G(czytania kanału 50).
Ostatnio zmieniony 23 cze 2015, 12:35 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 1 raz.
 #808003  autor: Sig
 23 cze 2015, 12:33
Kryniczanin pisze:
12Mhz GSM900 dla wszystkich sieci? Dzisiaj sam Orange na 5Mhz GSM900 w wielu miejscach nie wyrabia. Nie wydaje mi się, aby to był dobry pomysł. 15Mhz to absolutne minimum jak nie 18Mhz dla wszystkich sieci (z ok 3Mhz jako zapas na 2G Play).
Należy motywować ludzi do odejścia od 2G np. ofertami.
Ludzie to nawet nie wiedzą co to jest 2G, zacznijmy od tego... Tu nie ma co dywagaować, wystarczy umowa między operatorami typu - przestajemy sprzedawać urządzenia tylko 2G i po np. 5 latach wykrawamy z naszych pasm, za zgodą regulatora, tyle ile powinno starczyć na roaming krajowy dla wszystkich operatorów dla niedobitków urządzeń 2G, oraz przecież całkiem licznej rzeszy innych urządzeń, które w tym trybie pracują i będą pracować, bo świat przecież na telefonach się nie kończy.

Zresztą jak zawsze jest to tylko i wyłącznie decyzja biznesowa i jeżeli operator, bazując na wewnętrznych statystykach uzna, że to już czas wyłączyć 2G - to to zrobi. Ja bym po prostu prosił, żeby pamiętać, o tym, że operatorzy komórkowi obsługują różne urządzenia, nie tylko telefony i z czasem, to właśnie one będą raczej hamulcem w wyłączaniu niż jakieś niedobitki starych telefonów.

Moim prywatnym zdaniem GDM na 900MHz, w większym, lub mniejszym wymiarze, będzie wieczne.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.
 #808030  autor: zajadacz
 23 cze 2015, 14:16
Kryniczanin pisze:Należy motywować ludzi do odejścia od 2G np. ofertami.
Rozumiem, że wiesz lepiej niż operatorzy co jest dla nich dobre? Bo to chyba im powinno na tym zależeć i oni powinni motywować jeśli mają w tym interes.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #808031  autor: Halset
 23 cze 2015, 14:18
Kryniczanin pisze:
Np. tutaj mamy wiele wyznawców 2G T-Mobile jak i w Polsce kilkaset tysięcy miłośników Cell Info. Wyłączenie CI w T - nagłe zmniejszenie zasobów na 2G - ludzie ma mają potrzeby siedzenia w 2G(czytania kanału 50).
Dziwisz się? Era czy TMobile znane są z najlepszego 2G, tak jak Plus z najlepszego pokrycia 3G

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #808033  autor: Kryniczanin
 23 cze 2015, 14:34
Era miała najlepszą jakość na 2G przed Networks, teraz to już historia która se ne wrati.
Rozumiem, że wiesz lepiej niż operatorzy co jest dla nich dobre? Bo to chyba im powinno na tym zależeć i oni powinni motywować jeśli mają w tym interes.
Operatorzy uwielbiają średniowiecze - taryfa TT z 2005 na karcie to dla nich dzisiaj biznes 1000 lecia.
 #808061  autor: Ziendal
 23 cze 2015, 16:33
Może odpowiem jak to by wyglądało w moim przypadku.

Czy według was to możliwe ?
Tak, dla mnie jest to możliwe. Już od około 2 lat siedzę only 3G, odkąd mam Nexusa 4 a Networks! Doprowadziło UMTS900 do mojej wsi, zasięg taki sam jak na GSM, więc czemu miałbym nie korzystać, w drodze do szkoły (jakieś 25 km), również NetWorks na 3G daje radę, z Play'em trochę gorzej ale on chociaż ma LTE w tych okolicach.
Rzadko rozmawiam (trudno mi wykorzystać 100 minut na miesiąc), ale nie pamiętam żeby zerwało mi połączenie w trasie. Rodzicom tak samo zarówno na starej noki i nowszym Sony ustawiłem only 3G.
Po prostu powiat Garwoliński a nawet całe Mazowieckie ma bardzo dobre pokrycie 3G.

Ba, gdyby pojawiło się Voice Over LTE i LTE800 w moich okolicach ustawił bym telefon w trybie Only LTE, lepiej dla baterii.

jakie by to przyniosło skutki dla ludzi gdyby nie było zasięgu 2G ?
Pewien problem by powstał, ale czy byłyby to skutki tragiczne, nie wiem, wydaje mi się że raczej nie, chociaż operatorzy musieliby poprawić konfigurację sieci i zakryć białe plamy.


Mam do was pytanie.
Interesuje mnie, czemu żadna sieć w Polsce nie wprowadzi Wi-Fi calling ? Widzę że w USA to dość popularne rozwiązanie.
Zdarza się wiele miejsc gdzie zasięgu sieci nie ma, ale jest zasięg Wi-Fi, chociażby piwnica w domu.
 #808064  autor: wook
 23 cze 2015, 16:44
iPlus pisze:niby tyle jest zasięgów bo 3G i 4G LTE, a kraj pokryty porządnie tylko 2G, nawet 3G dziś ponad 10 lat, może 12 od pojawienia się 3G w Polsce w 2003 roku do dziś ten zasięg nie zastąpiłby 2G, a szkoda,
Dziwne u siebie widzę że albo jest 3,5G i 2G (teraz jeszcze będę patrzył na LTE) albo niema żadnej technologii i zasięgu.
Co do telefonów 2G Only można by wprowadzić zakaz sprzedaży nowych urządzeń, by wymusić zwiększenie ilości sprzętu obsługującego obydwa zakresy.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #808124  autor: zajadacz
 23 cze 2015, 20:30
Kryniczanin pisze:Operatorzy uwielbiają średniowiecze - taryfa TT z 2005 na karcie to dla nich dzisiaj biznes 1000 lecia.
Tak, zwłaszcza w infrastrukturze. Nikt nie buduje zasięgu 3g, LTE, dalej mamy tylko 2G.

A tak serio to wiesz co uwielbiają operatorzy najbardziej: kasę. Jeśli wyłącznie 2G będzie biznesowo opłacalne to pobiegną pierwsi żeby to zrobić. A póki nie wskażesz ekonomicznego sensu takiego działania to nikt palcem nie kiwnie i będzie uważał Ciebie za kogoś oderwanego od rzeczywistości. Oczywiście sam bardzo bym chciał żeby każdy op miał po dwie nośne UMTS 900, albo przeznaczył pasmo z GSM 900 na LTE. Jednak bądźmy realistami.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #808129  autor: Halset
 23 cze 2015, 20:40
Kryniczanin pisze:Era miała najlepszą jakość na 2G przed Networks, teraz to już historia która se ne wrati.
A widzisz, nie zgadzam się z tym. Nadal TM w Polsce ma najlepszą jakość na 2G i do tego największy zasięg.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #808206  autor: Mart87
 24 cze 2015, 10:14
Nie mogą wyłączyć 2G obecnie, dopóki zasięg 3G nie będzie sensownie ogarnięty. Ponadto 3G nie jest uniwersalnym zasięgiem i działa tylko na nowoczesnych smartfonach. Nie wszyscy użytkownicy telefonów to młodzież zmieniająca smartfona co pół roku. Część starszych ludzi czy nawet nieco młodsi nie wiedzą nawet co to jest 3G, LTE. Gdyby teraz Play odciął 2G to tym samym odłączyli by mnie od sieci uniemożliwiając korzystanie z usług za które płacę abonament.

Możliwe, że 2G będzie wyłączany stopniowo w rejonach gdzie jest bardzo dobry zasięg 3G, a zostawiając 2G tam gdzie 3G totalnie leży.
 #808214  autor: Forest150
 24 cze 2015, 11:34
Niedorzeczne... Mimo że używkę smarta można nabyć za stówkę to i tak duża ilość osób kupuje zwykły telefon z 2G na rzecz baterii. Ja wiem że większość tu z nas zapomniała jak to jest jak bateria w telefonie wytrzymuje ponad tydzień :-p A poza tym za duży procent społeczeństwa ma telefony 2G żeby opy ich tak olały od razu więc jak już będzie znikoma ilość takich aktywnych użytkowników wtedy pewnie 2G pójdzie do lamusa.

Jeśli Ci pomogłem, kliknij "pomógł"
 #808215  autor: Mart87
 24 cze 2015, 11:38
To trochę jak z zamknięciem analogowej telewizji. wszyscy musieli ruszyć do sklepów po tunery lub nowy TV, bo ktoś sobie coś uzbdurał.

Taka polityka to wpychanie użytkownika w dodatkowe koszta.
 #808243  autor: wook
 24 cze 2015, 13:26
Mart87 pisze:Ponadto 3G nie jest uniwersalnym zasięgiem i działa tylko na nowoczesnych smartfonach. Nie wszyscy użytkownicy telefonów to młodzież zmieniająca smartfona co pół roku
Z tego co pamiętam to w 2009 roku kupiłem pierwszy swój telefon z UMTS więc to nie tylko nowe urządzenia. Zresztą można kupić np. Nokie E52 obsługująca UMTS 900 i 2100 i nie kosztującą majątku.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #808250  autor: marcinek243
 24 cze 2015, 13:46
Mart87 pisze:Ponadto 3G nie jest uniwersalnym zasięgiem i działa tylko na nowoczesnych smartfonach.
Chyba miałeś na myśli 4G

Dziś BYLEJAKI smartfon ma 3g nie mówiąc już o chociażby noki 300 301 302 303
 #808275  autor: wook
 24 cze 2015, 16:27
Telefony z UMTS 900 i 2100 tylko bez dotyku i klawiatury qwerty:
http://www.gsmarena.com/results.php3?s3 ... chscreen=2

dziś patrzyłem jak z zasięgiem i wszędzie praktycznie LTE w mieście 90k ludzi i okolicy, przełączało do 3G tylko podczas rozmowy.

Jestem dysortografem więc jak zrobię błąd to normalne.
"Od Samsunga, tragicznych plastików, Amoledów i TouchWiz'a Wybaw nas Stevie!

Od Androida i lagów Zachowaj nas Stephenie!

My userzy Was wielkich prosimy, wysłuchajcie nas!"
 #808359  autor: Mart87
 24 cze 2015, 21:24
Mój akurat nie ma 3G, o zasięgu 3G można pomarzyć, jedna kreska, większość pakietów ginie że EDGE działa szybciej niż 3G.
  • Strona 2 z 142
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 142
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 142