DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 168 z 374
  • 1
  • 166
  • 167
  • 168
  • 169
  • 170
  • 374
 #942451  autor: harys
 31 lip 2017, 13:05
Ale to jest ewidentnie działanie na szkodę ZSZ, bo to nie ich wina że UKE dał ciała.
Wiadomo jak to by się potencjalnie skończyło. Prezes UKE wprost pisze że nie zaszkodzi to klientom CP, więc przecież nie cofnie decyzji rezerwacyjnej która obowiązuje chyba do 2023 r
 #942455  autor: kozien70
 31 lip 2017, 13:35
Sprawa może być rozwiązana w prosty sposób: UKE ogłosi, że po wygaśnięciu obecnej decyzji rezerwacyjnej na to pasmo w grudniu 2022, nie zostanie ona automatycznie przedłużona dla ZSZ jak to jest obecnie w zwyczaju, tylko zostanie ogłoszony przetarg na te 20MHz.
 #942500  autor: harys
 31 lip 2017, 17:23
Jeśli normalnym zachowaniem jest możliwość przedłużenia rezerwacji po jej wygaśnięciu to jeśli odbiorą im tą możliwość to i tak będzie sąd.
 #942576  autor: kozien70
 31 lip 2017, 20:15
harys pisze:Jeśli normalnym zachowaniem jest możliwość przedłużenia rezerwacji po jej wygaśnięciu to jeśli odbiorą im tą możliwość to i tak będzie sąd.
Art 116 prawa telekomunikacyjnego mówi, że:
8. Prezes UKE dokonuje rezerwacji częstotliwości na kolejny okres na wniosek podmiotu, który w czasie wykorzystywania
przedmiotowych częstotliwości nie naruszył rażąco warunków wykorzystywania częstotliwości określonych w ustawie, przepisach wykonawczych i decyzji o rezerwacji częstotliwości, a w przypadku nadawcy
– także jeżeli posiada koncesję na kolejny okres, po przeprowadzeniu postępowania konsultacyjnego w tej sprawie,
z zastrzeżeniem ust. 9 oraz art. 114 rezerwacja częstotliwości lub zasobów orbitalnych ust. 3. Przy udzielaniu rezerwacji częstotliwości na kolejny okres przetargu, aukcji ani konkursu nie przeprowadza się.
9. Prezes UKE w porozumieniu z Prezesem UOKiK może, w drodze decyzji, odmówić rezerwacji częstotliwości na kolejny okres, jeżeli przemawia za tym potrzeba zapewnienia równoważnej i skutecznej konkurencji lub istotnego zwiększenia efektywności wykorzystania częstotliwości, w szczególności w przypadku gdy dokonanie rezerwacji częstotliwości na kolejny okres mogłoby doprowadzić do nadmiernego skupienia częstotliwości przez dany podmiot lub grupę kapitałową, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2015 r. poz. 184, 1618 i 1634), w której znajduje się dany podmiot. W przypadku wydania decyzji o odmowie rezerwacji częstotliwości na kolejny okres stosuje się ust. 1–7.


Tyle obowiązującego w tym temacie prawa. Jakaś furtka prawna odmowy przedłużenia rezerwacji jednak jest ;-)
W przypadku L1800 Aero mamy ciut inną sytuację: pasmo jest obarczone wadą prawną wskutek niepoprawnie przeprowadzonego postępowania przetargowego. Tu już muszą wypowiedzieć się prawnicy.
Zaznaczam, że to moje gdybania. Zobaczymy, co faktycznie zaproponuje prezes UKE :-)
 #942623  autor: kozien70
 31 lip 2017, 21:48
UKE może np. urąbać Plusowi te 9.6MHz 1800ki, które obecnie leży odłogiem - w imię właśnie par.9 powyższego przepisu i wystawić na przetarg ;-)
 #942630  autor: habish
 31 lip 2017, 22:07
kozien70 pisze:UKE może np. urąbać Plusowi te 9.6MHz 1800ki, które obecnie leży odłogiem - w imię właśnie par.9 powyższego przepisu i wystawić na przetarg ;-)
Wcale nie leży odłogiem :)
 #942643  autor: kozien70
 31 lip 2017, 22:30
Spytam inaczej: ile w Plusie jest stacji, na których działa i L1800 i DCS?
Pojedyncze stacje z DCSem w skali kraju to nie jest efektywne wykorzystanie prawie 10MHz ;-) A część z nich pewnie zaraz i tak zostanie przerobiona na L1800.
Nie porwie się na zabranie, pewnie @mn9 masz rację. Ale już nieprzedłużanie za kilka lat rezerwacji w imię przytoczonych przepisów - nie jest takie nierealne.
 #942664  autor: ja.michal
 31 lip 2017, 23:57
Patryk7588 pisze: W końcu: http://www.telko.in/rzeczpospolita-uke- ... i-1800-mhz
Bardzo dobra wiadomość. :)
harys pisze:Jak to jest z LTE? Trzeba koniecznie całymi piątkami nadawać?
Nie, najmniejsza szerokość to bodajże 1,4 MHz.
kozien70 pisze:Do tego jeszcze dochodzi decyzja w sprawie przetargu na 1800, której jestem bardzo ciekaw. Jak oni to rozwiążą... Odebrać pasma ZSZ nie mogą, bo to wiąże się z ogromnymi odszkodowaniami.
Sam jestem ciekaw, jedna z opcji to brak możliwości startu w najbliższych przetargach na inne częstotliwości jeśli wystartuje się po 1800. Innym się wtedy nie opłaca bo stracą np. 700, a grupie CP nie opłaca się nie startować ze względu na rozbudowaną sieć. Pewnie mało realny scenariusz.

Inna ciekawostka nadal pozostaje nieruszona - 50 MHz TDD 2,6 GHz leży odłogiem od kilku lat.
Patryk7588 pisze:Trochę więcej w temacie:
Nieco na uboczu dyskusji o refarmingu jest Orange Polska.
I pewnie na tym wygrają. Najmniej zasobów, cicho siedzą, pewnie wyjdzie jak z aukcją.
Patryk7588 pisze:Wystarczy zapisać takie warunki, aby mógł je spełnić tylko jeden podmiot.
I po czymś takim wielce prawdopodobne będą zewsząd płynące zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (ustawienie przetargu). Koleje lata w sądach.
kozien70 pisze:Tyle obowiązującego w tym temacie prawa. Jakaś furtka prawna odmowy przedłużenia rezerwacji jednak jest ;-)
I w portfolio narzędzie leży niewykorzystane 50 MHz TDD, o których wyżej wspomniałem. Jak znalazł podchodzi co najmniej pod skupienie zasobów.
mn9 pisze:Ale i tak wydaje mi się że UKE nie porwie się na pomysł zabrania Plusowi tych 9.6MHz
Rozwiązanie jest, aby musiał oddać. Coś na wzór limitu MHz pasma ciągłego 800 przy wykorzystaniu przez podmioty współpracujące (max 15 MHz). Trochę tych MHz w 1800 ma grupa CP.


Panowie, tak z innej beczki. Jak się przedstawia jakość sieci 3G (900 i 2100 MHz) w Plusie (dokładniej A2Mobile, ale jedno licho)? Chodzi o średnie prędkości, najlepiej kogoś, kto korzysta również z Orange/T-Mobile i ma porównanie.
 #942669  autor: baca01
 01 sie 2017, 01:46
Plus 3G, U900
Obrazek

Orange 3G, U2100
Obrazek

Testy wykonane jeden po drugim, w nocy. Mierzyłem trzymając sprzęt w rękach.
Jak położyłem na parapecie to w Plusie miałem 7,86/1,13 Mbit a w Orange 26,17/4,00 Mbit.

Miejsce: Zielona Góra. W Plusie od początku jest tyle i nie więcej na U900.
W T-M na LTE miałem bardzo podobne wyniki jak w Orange. Z racji braku sałaty na koncie T-M nie mam jak sprawdzić 3G ;)
  • Strona 168 z 374
  • 1
  • 166
  • 167
  • 168
  • 169
  • 170
  • 374
  • 1
  • 166
  • 167
  • 168
  • 169
  • 170
  • 374