DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 3 z 1158
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 1158

 #555985  autor: INTRO
 22 maja 2012, 19:29
"Proces modernizacji naszej sieci w ramach każdego z klastrów może potrwać do trzech tygodni. W celu minimalizacji niedogodności związanych z tym procesem, na tyle, na ile będzie to możliwe, prace będą prowadzone w nocy i godzinach najmniejszego zapotrzebowania na usługi telekomunikacyjne. W czasie wymiany sprzętu, każda ze stacji należących do PTC zostanie wyłączona na nie dłużej niż trzy godziny. Po wymianie nadajnika przeprowadzona zostanie optymalizacja sieci.” Czyli wszystko jasne, tak jak myślałem nie da się zmodernizować sieci bez braku dostępu do usług, na całe szczęśćie prace będą prowadzone w godzinach nocnych. Budowa Networks rusza a PTC już chce swoje stacje sprzedawać.

http://www.telepolis.pl/news.php?id=25233

Widać że Orange i T-Mobile mają już zaplanowaną całą modernizacje sieci i wiadomo które stacje będą współdzielone, a które nie, ciekawe kiedy my się dowiemy, które stacje wejdą do networks, a które nie, uważam że skoro networks buduje taką sieć to powinien wziąć pod uwagę opinie abonanetów o zasięgu, bo wiadomo że sieć będzie oparta na dotychczasowych lokalizacjach, Plus wymyślił dobrą aplikację nadajniki w której to my abonenci wskazujemy miejsca w których operator może poprawić zasięg, tym bardziej networks powinien klientom takie coś umożliwić, skoro ma to być najdoskonalsza sieć to niech będzie ona budowana razem z abonentami, których uwagi będą bardziej cenniejsze niż planowanie techników którzy siedzą za biurkiem a nie w miejscu gdzie nie ma zasięgu- w ocenie technika pracującego w networks zasięg stacji oddalonej o 8 km powinien być w tym, miejscu, a w rzeczywistości zasięgu nie ma, wystarczy spojrzeć na mapki zasięgu chociażby T-Mobile, według tej mapki zasięg w mojej miejscowości powinien być bez problemu, tymczasem nawet na zewnątrz budynków ciężko złapać 2 kreski na 7 kresek zasięgu, a telefon non stop przelogowuje się do różnych stacji, bo nie ma jednego silnego sygnału, a w środku budynków to już w ogóle, przy oknie jescze coś złapię. Także skoro ma być idelna sieć niech będzie oparta o uwagi abonentów.

 #555993  autor: Mordrag
 22 maja 2012, 19:44
INTRO, jestem sceptycznie nastawiony na rozwój NetWorks! Na konferencji mówili, że w maju 2012 roku NetWorks! obejmie kawałek północnego wschodu i północnego zachodu. Jak na razie brak jakiegokolwiek postępu.

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #555999  autor: alkonauta
 22 maja 2012, 20:05
Ja tez jestem sceptycznie nastawiony do Networks. Uwazam ze to typowe pijarowe bicie piany z najwyzsza jakoscia uslug a chodzi tylko i wylacznie o ciecie kosztow.

 #556019  autor: Mordrag
 22 maja 2012, 21:38
Jak z podziałem częstotliwości ? Orange kilka kanałów na rzecz UMTS900 T-Mobile tak samo i przykładowo Orange będzie mógł korzystać tylko i wyłącznie ze swoich częstotliwości ? (co spowoduje jeszcze większe zapychanie się GSM900 w Orange, które i tak ledwo dyszy) Czy będą współdzielone między sobą ?

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #556022  autor: ezaq
 22 maja 2012, 21:51
Było wiele razy. Wspólny ma być tylko UMTS900 (tutaj szczegółowe wyliczenia, który z operatorów ile przeznaczy kanałów GSM na ten cel - na podstawie odpalonych stacji w Nowym Sączu). Pozostałe częstotliwości każdy z operatorów będzie wykorzystywał jedynie na własny użytek.

 #556025  autor: Edmund
 22 maja 2012, 22:03
Najbardziej opłacalne byłoby przeprowadzenie przez UKE refarmingu częstotliwości 900MHz i 1800MHz (głównie mi chodzi o W3), ale to najlepiej po przeprowadzonym przetargu na 1800. Wówczas to operatorom naprawdę byłoby łatwiej wprowadzać nowe technologie na jednym ciągłym bloku częstotliwości. O czymś takim było słychać ze 3 lata temu.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #556035  autor: Mordrag
 22 maja 2012, 22:54
Edmund, przydałby się obecnie grupa Solorza ma 29.6 mhz których na pewno nie wykorzystuje w pełni dla pasma 1800 mhz, a Orange i T-Mobile skromne 9.6 mhz, Play nie ma nic. Polkomtel zostanie wykluczony z przetargu ?

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #556040  autor: ezaq
 22 maja 2012, 23:08
Mordrag pisze:grupa Solorza ma 29.6 mhz których na pewno nie wykorzystuje w pełni dla pasma 1800 mhz
Z tego co kojarzę, to 20 MHz jest wykorzystywane przez LTE, a pozostałe 9,6 MHz (czyli tyle ile mają także pozostali operatorzy) to GSM1800, więc raczej nic się nie marnuje.

 #556045  autor: Mordrag
 22 maja 2012, 23:19
ezaq, czyli całe pasmo 20 mhz mają tylko dla LTE ?

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #556063  autor: ezaq
 22 maja 2012, 23:47
Mordrag, dokładnie. Na początku używano 10 MHz, ale aby osiągnąć prędkość pobierania na poziomie 100 Mb/s (teoretycznie) trzeba mieć do dyspozycji 20 MHz. Szerokość pasma dla LTE1800 Cyfrowego Polsatu została zwiększona 13 czerwca ubiegłego roku.

LTE Cyfrowego Polsatu przyspiesza do 100 Mb/s

Ale odbiegliśmy trochę od głównego tematu wątku ;-)

 #556068  autor: Mordrag
 22 maja 2012, 23:56
ezaq, trochę tak, w sumie ciężko jest osiągnąć choć te 70 mb/s ale MIMO choć obecnie nie osiągają tych 100 mb/s to na pewno w jakiś sposób wpływają na transfer chociażby 20 mb/s

Otrzymanie 2 ostrzeżeń na koncie od osoby, która nie potrafi scalić wątków pochlebia mi, gdyż osoba o tak ograniczonych możliwościach intelektualnych poświęciła swój czas, by nauczyć się dać warna na konto :D

 #556384  autor: tesla
 24 maja 2012, 21:28
INTRO pisze: A jeszcze większy problem będzie ze stacjami które dają dosył sygnału za pomocą radiolinii dla innych stacji w momencie wymiany anten na takiej stacji zasięgu zostanie pozbawionych kilka innych stacji które są zespolone za pomocą radiolinii ze stacją dającą dosył.
wiesz że dzwoni ale w którym kościele?

SWAP stacji na stacji transmisyjnej nie ma wpływu na pracę radiolinii. Dlatego wyłączenie jednego btsa i zastąpienie go drugim, nie wpływa na pozostałe btsy w tym klastrze.
INTRO pisze:Jeżeli orange lub T-mobile zlikwidują taką stację i przeniosą anteny na wspólny maszt to znowu powoduje to tym razem kilkudniowy brak dostępu do usług operatora, no bo do każdej stacji która korzystała z dosyłu stacji zlikwidowanej i przeniesionej na wspólny maszt, trzeba dojechać, przestawić radiolinnie i zespoolić
wybacz ale to już wierutne głupoty. Firmy nie dostają więcej niż 2h na swap pojedynczego sektora.
Kryniczanin pisze:Dam Ci przykład z Krzyżówki droga krajowa 75. Stacja T-Mobile około 1,5km w stronę Krynicy się znajduję mam z niej ok zasięg(...) Czy utrzymane zostaną 2 stacje oddalone od siebie o 1,5km? Wątpliwe ideą Networks jest redukcja kosztów. Czyli można sobie zadać pytanie komu się pokaże środkowy palec? Mi czy mieszkańcom stacji gdzie Orange ma lepszy zasięg? Ktoś będzie pokrzywdzony. Ja mam obawy że Networks pogorszy zasięg, ograniczy dostęp i łączenie takie będzie bardzo złe dla abonentów.
nie martw się, obie zostają w N! 8)
ezaq pisze:A tak w ogóle to na taki temat jest za wcześnie, ponieważ budowa sieci NetWorks chyba jeszcze nie ruszyła
od kilkunastu tygodni większa część Nowego Sącza działa w trialu skonsolidowanych sieci N!
INTRO pisze:podobnie sprawa z pozwoleniami radiowymi, które mają wykupione na długie lata
12 miesięcy

[ Dodano: 2012-05-24, 21:35 ]
pakierhakierxd pisze:W mojej miejscowości orange i t-mobile mają po 1 nadajniku więc jak wyłączą będzie brak zasięgu na jakiś czas kolejna jest za daleko oddalona i na pewno zasięg z niej nie pójdzie
pójdziesz spać będzie zasięg, obudzisz się i też będzie, z tym że z N!
Kryniczanin pisze:dopiero po kilku zgłoszeniach i pismach po tygodniu naprawili stację oczywiście przez tydzień u nich było wszystko ok ale w końcu przyznali się
możesz jakieś szczegóły?

[ Dodano: 2012-05-24, 21:41 ]
Kryniczanin pisze:Od wczoraj rozpoczęła się rozbudowa Networks w Nowym Sączu i potrwa około 2 tygodnie.
niezupełnie, skończył się TRIAL i teraz Huawei jest SWAPOWANY na ... Huawei. Reasumując, w Sączu już od pewnego czasu działała sieć N!

Na końcu zdania dajemy kropkę, potem spację i zaczynamy z dużej litery. Proste?

 #556393  autor: tomi81
 24 maja 2012, 22:24
tesla - 2 tygodnie temu byłem w Puszczy Augustowskiej (miejscowości Płaska, Gruszki, Przewięź, Augustów). Orange w strefie LAC 32000 zmieniło wszystkie CIDY Btsów w pasmie 2G (3G pozostało bez zmian). 4 tygodnie temu jeszcze wszystko było po staremu. Po zmianie strefy LAC np. na 8000 jadąc do Białegostoku wszystko jest po staremu, żadne CIDy się nie zmieniły. "Słyszałem", że to niby optymalizacja sieci przed sezonem (słabo chce mi się w to wierzyć), choć nigdy nie spotkałem się z całkowitą wymianą CIDów w danej strefie LAC. Nie miałem karty TMobile żeby sprawdzić jednak mam podejrzenia, że to może być związane z Networks (w końcu mieli zaczynać od północno-wschodniej Polski). Czy mógłbyś to potwierdzić, ewentualnie sprostować? Dzięki.

 #556398  autor: INTRO
 24 maja 2012, 23:03
Tesla, dzięki za wyjaśnienie, nie znam się tak dobrze na technicznych specyfikacjach działania sieci. Ogólnie nie jestem przeciwny nietworks, obawiam się tak jak co niektórzy, że networks wyłączając niektóre stacje pogorszy zasięg. Jak przeczytałem info o wspólnej sieci to ucieszyłem się że w końcu będę miał zasięg T-Mobile. W mojej miejscowości Lekowo, powiat świdwiński, woj zachodniopomorskie. Orange ma swojego BTSa na maszcie Plusa, Plus i Orange maksymalny zasięg, T-Mobile zasięg bardzo słabiutki, czasem ciężko złapać nawet na zewnątrz coś. Najbliższa stacja T-Mobile jest położona 8 km od mojej w miejscowości Berkanowo ( betonowy słup należący do T-Mobile), teoretycznie to nie jest tak daleko i jakiś zasięg z tego btsa powinno łapać, jednakże ukształtowanie terenu ( stacja T-Mobile leży w zupełnym dole w stosunku do mojej miejscowości) powoduje że zasięgu z tej stacji bardzo ciężko złapać, telefon ciągle przelogowuje się do stacji położonych o wiele dalej z tym, że zasięg z tych stacji także jest bardzo słaby ( nie ma jednego silnego sygnału i telefon skacze pomiędzy różnymi stacjami przy jednej kresce zasięgu na 7 możliwych, aż sam się dziwię że z tak daleko oddalonych stacji telefon łapie sygnał), problem był zgłaszony wiele razy do T-Mobile, lecz najczęściej odpowiadali według standardowych regułek, raz dostałem odpowiedź od działu technicznego T-Mobile, że sprawdzili zasięg w mojej miejscowości i faktycznie jest on słaby, ale umożliwia korzystanie z usług sieci T-Mobile, więc jeżeli networks planuje uruchomienie wspólnego sygnału z BTSa Orange w Lekowie, no to zasięg T-Mobile mi się poprawi, jeżeli zaś w ramach oszczędności networks zlikwiduje BTSa Orange w Lekowie (no bo po co płacić Plusowi za wynajem powierzchni na anteny, za wynajem powierzchni w kontenerze, bo mają wspólny kontener na sprzęt nadawczo-odbiorczy i nawet wspólny akumulator mają w razie braku zasilania, skoro 8 km dalej stoi betonowy maszt T-Mobile i tam można dołożyć zasięg Networks) w takiej sytuacji to niedość że nie poprawi się zasięg T-Mobile to jeszcze stracę zasięg Orange. Dlatego z niecierpliwością czekam na wykaz które stacje wejdą w Networks, mam nadzieje, że stacja w mojej miejscowości zostanie objęta zasięgiem Networks. Oto link do prezentujący stacje o których pisze.

http://mapa.btsearch.pl/gps/ll/53.81257 ... 46875/z/12

 #556485  autor: Pawrzes
 25 maja 2012, 15:03
W Lekowie jest planowana stacja T-Mobile, prawdopodobnie NetWorkS! uruchomi też stację Orange w Berkanowie.
Likwidowane stacje będą te które nie pogorszą zasięgu czy pojemności ani jednej ani drugiej sieci czyli naprawdę zdublowane jak np. 2 stacje na tym samym dachu, działce, przy tej samej krótkiej ulicy itp.

Pozdrawiam

 #556513  autor: INTRO
 25 maja 2012, 20:48
To super, że będzie u mnie w miejscowości Networks, dzięki za info.

 #556784  autor: alkonauta
 27 maja 2012, 12:00
agaak pisze:Do zorientowanych, N! udaje że nie będzie współdzielenia częstotliwości, do czasu przetargu 8/18/26oo???
Tez mi sie tak wydaje. PTC nie jest jeleniem zeby oddac swoje czestotliwosci z zakresu 900 dla sieci orange nie majac z tego nic a w zasadzie tylko ubytek kanalow.

 #556797  autor: ezaq
 27 maja 2012, 12:36
alkonauta, ale przecież na UMTS900 w Networks użyte zostaną częstotliwości zarówno PTC jak i PTK (wg moich wyliczeń odpowiednio 12 i 9 kanałów GSM), więc nie wiem skąd pomysł, że PTC na tym ma stracić.

 #556806  autor: drcox
 27 maja 2012, 13:00
alkonauta pisze:Tez mi sie tak wydaje. PTC nie jest jeleniem zeby oddac swoje czestotliwosci z zakresu 900 dla sieci orange nie majac z tego nic a w zasadzie tylko ubytek kanalow.
Przecież już od dłuższego czasu działa sieć 260 34 która działa na częstotliwościach Orange i T-Mobile (UMTS900) więc o czym wy tu gadacie?

 #556859  autor: darnok
 27 maja 2012, 15:58
drcox pisze:
alkonauta pisze:Tez mi sie tak wydaje. PTC nie jest jeleniem zeby oddac swoje czestotliwosci z zakresu 900 dla sieci orange nie majac z tego nic a w zasadzie tylko ubytek kanalow.
Przecież już od dłuższego czasu działa sieć 260 34 która działa na częstotliwościach Orange i T-Mobile (UMTS900) więc o czym wy tu gadacie?
A ja mowie ze nie dziala... :)
Dzialala co najwyzej.
  • Strona 3 z 1158
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 1158
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 1158