DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 954 z 1158
  • 1
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 1158
 #990162  autor: ST
 22 kwie 2018, 19:18
harys pisze:
ST pisze:W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
Zgadza się - pisałem już o tym, że zostawili lokalne spółki pod starą nazwą tu i ówdzie. Niemniej sprzęt jest marki Nokia (Networks), a nie NSN.
 #990165  autor: harys
 22 kwie 2018, 19:35
@ST tak, nawet to całkiem logicznie brzmi.
A sprzęt nie jest w Polsce produkowany? Chwalą się że 3000 ludzi pracuje w polskim oddziale, coś muszą chyba robic oprócz wystawiania faktur na Polskich operatorów i księgowania zakupów od centrali :)
 #990169  autor: spotify
 22 kwie 2018, 20:08
tomi81 pisze: Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
 #990174  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 21:52
spotify pisze:
tomi81 pisze: Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
Tak to niestety wygląda ( na chwilę obecną). Działanie Plusa opisałem w stosownym wątku. W przypadku Play - są to tereny, które będą dokrywac w ostatniej fazie budowy sieci. Wstępne lokalizacje planowanych stacji (z wniosków) pokazują, że może być całkiem nieźle (zwłaszcza biorąc pod uwagę rozplanowanie siatki na podobnych odcinkach ściany wschodniej).
 #990177  autor: spotify
 22 kwie 2018, 22:16
@tomi81
Rzuciłem okiem na temat w Plusie i dla mnie - niewiele lepiej. Zarówno N! jak i Plus nie zapewniają komfortowego działania sieci w tych rejonach. Plus może większe pokrycie 3G/LTE ale np N! (głównie Tmobile) większe pokrycie w ogóle dzięki silnemu 2G.
W każdym razie nawet telefon z dual SIM nie daje dobrych efektów.
Jedyna nadzieja w Play. Jeśli oczywiście nowy prezes nie zacznie szaleć czerwonym długopisem jak w Orange. (nie wiem czy akurat to są rejony P4 do pokrycia ze względu na przetarg LTE800)
 #990178  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 22:22
@spotify - nie wiem po czym wnosisz, że w Plusie jest niewiele lepiej. Mając U900 (do ok 10-12 Mbps), L900 (do 25 Mbps), L1800 ( do 110 Mbps) i realną szansę na L900 na pozostałych stacjach z U900 do końca roku (których jeszcze w okolicy trochę jest) nie wiem co tu porównywać...Podane wyżej transfery to te, które dziś wykręciłem na terminalu bez agregacji. W przypadku 2G - czemu piszesz, że głównie TMobile? Zasięg był właściwie taki sam (z lekką przewaga Orange). Na Edge Speedtesty dawały ok 0,20 Mbps down, wiec praktycznie max tej technologii. GoogleMaps działały w miarę sprawnie.
Z Play zobaczymy - w pełni im kibicuję (zawsze to dodatkowa konkurencja/szansa na poprawę jakości usług pozostałych opów).
 #990181  autor: spotify
 22 kwie 2018, 23:02
@tomi81
Z Twojego opisu wygląda, że N! pokrywa teren lepiej ale głównie w 2G. Co mi z tego, że mam U900 czy LTE w Plusie jak więcej dziur z zasięgiem w porównaniu do N! (tak wynika z Twoich opisów).
TMobile głównie 2G, bo tylko Orange rzeźbił coś z U900. Skróciłem myśl.
W każdym razie słabo.
W N! jest jeszcze jakaś szansa, bo oni coś tam dostawiają. Na Plusa - hmm, wiadomo jak u nich. To że zapowiadają to jedno, a co zrobią to drugie.
P4 może W3 zmobilizuje o ile też nie usiądzie do "rachunków" i nie stwierdzi jak TMobile - nie opłaca nam się. Ale jak piszesz - cała u Was nadzieję w P4, jeśli N! obecnie po podzieleniu zasobów sam się za teren nie weźmie.
 #990182  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 23:10
@spotify - jeżeli nie widzisz różnicy w transferach, które podałem (nawet biorąc pod uwagę opisaną dziurę w zasiegu) vs głównie Edge w N! to proponuję na tym zakończyć powyższe rozważania :wink:
 #990184  autor: Mateusz7
 22 kwie 2018, 23:29
harys pisze:
ST pisze:
Mixiorek pisze:Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.
W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
Jakby nie patrzeć to tak jakby napisać, że Play stoi na HT, bo formalnie spółka nazywa się Huawei Technologies. Działa i przede wszystkim pozycjonuje się jako Huawei, dlatego taka nazwa funkcjonuje w użyciu. Przykładów można mnożyć, bo nie piszemy na forum P4, tylko Play, nie Orange Polska, tylko Orange itd.

Podobnie jest w przypadku NN/NSN. Oficjalnie pozycjonują się jako Nokia i tej marki używają. Genezą problemu jest oczywiście wcześniejszy związek Nokii z Siemensem, ale dziś przedsiębiorstwo jest wyłączną własnością Finów.

Czyli Nokia, Huawei, Ericsson. Trzy główne firmy, które współtworzą infrastrukturę polskich operatorów komórkowych.
 #990186  autor: bed
 22 kwie 2018, 23:40
spotify pisze:Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
Nawet jak masz 2G to co z tego skoro masa telefonów nie ma HD Voice w tej technologii, które dziś w zasadzie możemy uznać za coś podstawowego? No brzmi kuriozalnie, ale uzasadnienie wyłączenia takiej opcji domyślnie w słuchawce jest nieporozumieniem skoro każdy operator to wspiera. Jedyny plus to sam fakt tego, że w ogóle można porozmawiać ale co z tego skoro bez dziś podstawowej jakości? :) oby to się zmieniło! A o Internecie w tej części kraju w sumie nie ma w ogóle co pisać :roll:

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #990192  autor: bed
 23 kwie 2018, 07:29
Łódź wciąż na 3055. Ile w innych miejscach trwał ten okres przejściowy?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #990198  autor: spotify
 23 kwie 2018, 08:36
tomi81 pisze:@spotify - jeżeli nie widzisz różnicy w transferach, które podałem (nawet biorąc pod uwagę opisaną dziurę w zasiegu) vs głównie Edge w N! to proponuję na tym zakończyć powyższe rozważania :wink:
Jasne, że widzę różnice w transferach ale również widzę różnicę w zasięgu.
Ani N! ani Plus furory w tym rejonie nie robią.
Zmierzam do tego, że z dwojga złego już lepiej miec jakiś zasięg niż cieszyć się z neta.
Takie jest moje zdanie.
Może Play coś tam zmieni i jest jedyna szansa, że jak zacznie to inni pójdą za nimi.
N! i Plus przy takich możliwościach (Plus zasoby radiowe, N! ilość stacji i mozliwości) po prostu są porażką po całej linii. Z drugiej strony i tak jest dobrze, że chociaz zasięg jest.
 #990199  autor: Mixiorek
 23 kwie 2018, 08:55
ST pisze:W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
Ojej, to zrobimy z tego już sprzęt Nokii.
kozien70 pisze:@Mixiorek - brawo za czujność! Byłem tam dziś, w lokalizacji oprócz instalacji wewnętrznej w CH Alto są jednak instalacje na zewnątrz budynku (widać dobrze ukryte ;) ). Stacja świeci kompletem dla obydwu operatorów: 2G/U900/U2100/L800/L1800/L2600
Ta lokalizacja to dobra decyzja Orange, brakowało tam ewidentnie stacji.
W miasteczku ciężko o lokalizacje na kolejne nadajniki a ludożerki przybywa. Każda nowa stacja jest na wagę złota a specyfika zabudowy powoduje, że bez nowych stacji nie ma zasięgu w niektórych budynkach.
Nie mam pojęcia jak działa tam np: Play na jednej stacji (światynia). Chociaż oni zwykle w takich sytuacjach walą mocno sygnałem.
Przy okazji spostrzeżenie z dziś: w Warszawie zaczyna pojawiać się 256QAM na stacjach N!.
Póki co trochę nieśmiało i kulawo: robiłem pomiar dosłownie przed stacją (Ursynów, Nowoursynowska 161L), 8ka pojawiła się na sekundę/dwie i tylko w DL MCS1. Zachowanie identyczne dla obydwu opów.
Al. KEN 26 - działa na pewno wyższy upload. W testach miałem wczoraj 37-40Mbps. 256QAM w DL chyba jeszcze nie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990206  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 09:43
@tomi81 - Twoje obserwacje nt. działania N!/Plusa na terenie Podlasia potwierdzają to, co piszą od lat inni mieszkańcy tamtych rejonów(np. @Flash999)
Plus a N! to na Podlasiu niebo a ziemia. Plus działa o wiele lepiej, odstawia N! o długość. Brakuje im tam nowych stacji w paru miejscach - gdyby je uruchomili, koszulkę lidera mają tam na lata.

A N! - żenada. Widać całkowity brak koncepcji/planu na podlaskie i przygraniczne tereny.
I niewiele pomoże tu losowo odpalone U900 samego Orange - czemu nie ma go obligatoryjnie na każdej stacji z G900? Skoro działa na niektórych, czasem nawet przy samej granicy oznacza to, że problemem nie są zakłócenia.
Planowane uruchomienia L2600 na jakichś losowych stacjach? Co to w ogóle jest? Jakaś parodia. Dlaczego nie L1800, skoro na pojedynczych stacjach działa DCS (a nawet kilka L1800),a więc znów nie jest to kwestia zakłóceń? Dlaczego na każdej stacji nie ma obligatoryjnie U2100 z którym również nie ma problemów zakłóceniowych, bo na wybranych stacjach jakoś działa?
G/U900/U2100 (z możliwością refarmingu do L2100)/L1800 - taki zestaw i mielibyśmy na Podlasiu/terenach przygranicznych dobrą sieć, nie gorszą od Plusa (bo z L800 wiem, że są faktyczne problemy z zakłóceniami).

Ten podlaski bajzel N! świadczy tylko o dwóch rzeczach: albo nieudolności/bałaganiarstwie sekcji odpowiedzialnej za tamten rejon albo kompletnym skąpstwie i położeniu lachy na tamte rejony przez "górę". Albo o jednym i drugim - najpewniej.

Mam u siebie w zespole jednego pracownika z Podlasia, który czasem pracuje zdalnie, z domu. Zawsze wiem, kiedy tam jest: ma iPhone-a i w rozmowie słychać bełkot bez HD Voice, bo siedzi tam służbowym numerem w 2G... A może stamtąd pracować tylko dzięki temu, że ma prywatny internet z Plusa :?
  • Strona 954 z 1158
  • 1
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 1158
  • 1
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 1158