DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 953 z 1158
  • 1
  • 951
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 1158
 #989985  autor: marcin19883
 21 kwie 2018, 17:58
kozien70 pisze:Zarządzania ruchem ze względu na obciążenie pasm w N! póki co brak.
To by wyjaśniało siedzenie na obciążonym wolnym lte1800, zamiast szybszym lte800 :( W Playu zarządzanie działa, bo przerzuca między bandami aktywnie :? może gdy Orange będzie mieć swoje pasmo, to naprawi???
 #990039  autor: marcin19883
 22 kwie 2018, 01:07
harys pisze:Żeby coś naprawić to najpierw musi się coś popsuć, a w Orange nigdy tego nie było. Właściwie to tylko Play to ma
Szkoda, bo Orange mi się bardzo podoba. Ma najwięcej neta przy pakietach no limit za 25zł, które można sumować. Obrazek
 #990066  autor: Mixiorek
 22 kwie 2018, 10:27
lordbyd pisze:W Orange/nju HO podczas aktywnej transmisji działa (raz wcześniej raz troszkę później ale jednak
Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa. Za jakiś może będę wybierał się na daleką północ to sprawdzę jak to działa. Co lepsze będę zaraz dysponował kartami Orange i TMobile także będzie możliwość porównania dla obu opów.
tomi81 pisze:W dniu dzisiejszym objechałem dużą część Puszczy Augustowskiej. Poniżej garść spostrzeżeń
tomi81 pisze:@ST - dzięki za info. Może dzięki projektowi „harmonizacja” magenta zainteresuje się także ściana wschodnią (słynne U900 na nośnej 3087 tylko dla Orange) i coś zacznie się tez w tym temacie dziać...Zostaje czekać na rozpoczęcie separacji z U900 na tym terenie i weryfikacja.
To jest niesamowite. Jak czytam o tym jak działa/ nie działa N! na północnym-wschodzie naszego kraju. Jest to ogromny kontrast do moich obserwacji, który pokazuje jak sieci mogą nierówno działać w skali kraju. Moje obserwacje są głownie z Mazowsza ale przecież człowiek często podróżuje i nie odnotowałem takich braków i sytuacji z 2G. Z ręką na sercu - nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem 2G w N! Oprócz terenu 500m od granicy z Ukrainą :-)
Zresztą Tomi robisz trasy z Białego do Katowic i widzisz jak te sieci działają na południe od Ciebie.

Piszesz o ścianie wschodniej. Zrobiłem wczoraj trasę Warszawa - Kazimierz Dolny przez Górę Kalwarię, Ryki, Żyrzyn, Puławy. LTE przez 99% trasy. Streaming włączony i brak zacięć. Problem z zasięgiem w ogóle to okolice Brześce-Wólka Dworska między Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią (byłoby bardzo pożądane dogadanie się z Plusem i dowieszka do masztu w Brześcach). Jeżeli czasem wylądujemy w LTE to raczej przez błędny konfig, HO a nie przez brak zasięgu. Puławy ze stacjami L800/1800/2600. A w Kazimierzu i okolicy dodali na wielu stacjach L800 (min 5 stacji) co wreszcie zapewniło fajny zasięg.
Wcześniej robiłem trasę (x2) pod samą granicę z Ukrainą. Problemy a konkretnie brak U900 i L800 pojawia się około 15-20km od granicy. Natomiast do tego obszaru wszystko działa normalnie. LTE na znakomitej większości terenów i czasem 3G.

N! ma problem z zarządzaniem pasmami na Twoim rejonie bo:
- jest problem z N(SN)?
- zarządza tym obszarem ktoś kto tego nie ogarnia (?)

Powyższe jednak nie tłumaczą np: braku mocniejszych inwestycji w 800/2600 w Białymstoku. Chociaż TMPL chyba odpala a Orange się ociąga*

Czy ktoś może podesłać do kogoś w N! -> na stacji Orange:
Stara Dąbia (Lubelski, pow. rycki) Dz. nr 143, ID: 86291

pali się nonstop oświetlenie przeszkodowe. Przejeżdżałem tam przez ostatnie 1,5 miesiąca kilka razy i zawsze w dzień, w środku dnia przy świetnej widoczności palą się lampy na maszcie.

*z różnych przyczyn, o których już gdybaliśmy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990076  autor: p2225
 22 kwie 2018, 11:31
Mixiorek pisze:Jeżeli czasem wylądujemy w LTE to raczej przez błędny konfig, HO a nie przez brak zasięgu.
W LTE? :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990079  autor: ssjdamian
 22 kwie 2018, 11:51
@Mixiorek według moich informacji powrotu do LTE z aktywną transmisją w strefie NSN jednak nie ma, wykluczam, aby telefon był popsuty. Testowane na Moto G4 Plus, Lumii 640 i Huawei P9 Lite. Być może w strefie NSN są podstrefy, gdzie faktycznie to działa. Sprawdzane w pow. działdowskim Warmińsko-Mazurskie.
 #990087  autor: p2225
 22 kwie 2018, 12:20
U mnie też przenoszenie transmisji pojawiło się wcześniej niż w reszcie strefy Huawei. Być może u @lordbyd są testy.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990124  autor: Mixiorek
 22 kwie 2018, 14:40
p2225 pisze:W LTE? :)
Czy gie :P
ssjdamian pisze:@Mixiorek według moich informacji powrotu do LTE z aktywną transmisją w strefie NSN jednak nie ma, wykluczam, aby telefon był popsuty. Testowane na Moto G4 Plus, Lumii 640 i Huawei P9 Lite. Być może w strefie NSN są podstrefy, gdzie faktycznie to działa. Sprawdzane w pow. działdowskim Warmińsko-Mazurskie.
To tym bardziej czekam aż będę miał okazję to sprawdzić osobiście.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990129  autor: ST
 22 kwie 2018, 15:03
Mixiorek pisze:Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.
W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
 #990149  autor: kozien70
 22 kwie 2018, 17:51
Mixiorek pisze: Kolejne odpalanie L2600:
Warszawa - Wilanów, al. Rzeczypospolitej 14 (CH Alto Wilanów)

W btsearch jest mowa o pikokomórce. Chyba są również instalacje na dachu bo złapałem to pasmo na Wiertnicznej/ Przyczółkowej z CLID 37.
@Mixiorek - brawo za czujność! Byłem tam dziś, w lokalizacji oprócz instalacji wewnętrznej w CH Alto są jednak instalacje na zewnątrz budynku (widać dobrze ukryte ;) ). Stacja świeci kompletem dla obydwu operatorów: 2G/U900/U2100/L800/L1800/L2600
Ta lokalizacja to dobra decyzja Orange, brakowało tam ewidentnie stacji.


Przy okazji spostrzeżenie z dziś: w Warszawie zaczyna pojawiać się 256QAM na stacjach N!.
Póki co trochę nieśmiało i kulawo: robiłem pomiar dosłownie przed stacją (Ursynów, Nowoursynowska 161L), 8ka pojawiła się na sekundę/dwie i tylko w DL MCS1. Zachowanie identyczne dla obydwu opów.
 #990151  autor: p2225
 22 kwie 2018, 18:12
@piotrzet ja sprawdzałem na LG G6 (soft Orange). Działa zarówno w Orange jak i w T-Mobile.

Tak się zastanawiam czy jest możliwa agregacja pasm o różnych modulacjach? Wiadomo, że w LTE2600 z QAM256 jest najtrudniej i czy w sytuacji gdy to pasmo będzie miało modulację QAM64 to pozostałe mogą mieć QAM256?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990152  autor: 0kti
 22 kwie 2018, 18:19
piotrzet pisze:Czy ktoś w ogóle sprawdził działanie 256QAM na innych telefonach niż Samsung?
Na Xiaomi też działa

Tapatalk - Xiaomi MI6
 #990155  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 18:27
Objazd ściany wschodniej - ciąg dalszy ;)

1. W konfiguracji sieci brak zmian.
2. Trasa Białystok - przejście graniczne Bobrowniki - na odcinku Białystok - Sofipol (km za Sofipolem) - standard N! zachowany - jedziemy cały czas w LTE800 (miejscami na "logo", mimo to cały czas na LTE, rozmowa w VoLTE bez spadku do 3G). Po minięciu Sofipola zaczynamy powtórkę z rozrywki (mix 2G z U2100, z dodatkiem Orangowego U900). Do Gródka dojeżdżamy w 2G, w samym Gródku ok 1 km od stacji T-Mobile łapiemy U2100. Do końca 1 kwartału miało tam być odpalone L1800 - śladu brak (zarówno na kartach Orange jak i TMobile). Weryfikacja anten - nic nowego nie doszło. Wyjeżdżamy z Gródka, spadamy do 2G. Kilka km dalej łapiemy U2100 ze stacji Wierobie, 3 km dalej w stronę Bobrownik jesteśmy już na U900 (Orange) lub 2G (T-Mobile). Dalsze 2 km i w Orange także spadamy do 2G. W Bobrownikach stacja T-Mobile to okaz do muzeum - anteny tak żółte, że pamiętają początki sieci...Wg info z T-Mobile w 1 kwartale miało tam dojść L2600 (nie wiem czemu nie L1800 skoro i tak jest taki problem z propagacją i zasięgiem - chyba, że ma to pokryć wyłącznie samo przejście graniczne to ok, tyle, że na drodze dojazdowej do przejścia dalej pozostajemy w 2G...).
2. Dalsza trasa to żwirowa droga wzdłuż granicy (Bobrowniki - Jałówka). Tu mamy 2G only i to mocne 2G (na karcie Orange bez spadku do białoruskiego roamingu, karta T-Mobile raz to zaliczyła). Mniej więcej 2/3 trasy jest pokryta ze stacji T-Mobile w Jałówce (swoją drogą dobrze świecąca lokalizacja). Jesteśmy w Jałówce (oczywiście w 2G) - weryfikacja stacji na miejscu - widać dowieszoną, nową antenę (nie jest podobna do stosowanych obecnie Huawei), jeszcze nie podłączona. Tak jak w przypadku Bobrownik do końca 1 kwartału miało dojść L2600, jest jednak opóźnienie (widać jednak, że coś się w tej materii dzieje). Pytanie takie samo jak wyżej - czemu tylko 2600, bez L1800 (chyba, że znowu chodzi o sam zasięg tylko w tej wiosce na obszarze 1-2 km, bez zainteresowania dalszą drogą). Do tego L2600 przydałoby się choć U2100 dla lepszej jakości rozmów...
3. Dalsza trasa z Jałówki do Bondar - po drodze 2G rulezz przeplatane strzępkami U2100 ze stacji Nowosady (maszt Orange) w przypadku T-Mobile, oraz ciutkę dłuższe przebywanie terminala w 3G (dzięki U900 Orange także z tek staacji) dla karty Orange (jednak też bez rewelacji). Weryfikacja działania U900 z Nowosad dała ok 16 Mbps down i 3,5 up. W samych Bondarach stacja Orange także pamięta daaaawne czasy serwując, w całej okolicy, wysepki U2100 w morzu 2G. Lecimy dalej - z Bondar do Narewki, z przystankiem w Tarnopolu. Do samego Tarnopola mamy tylko 2G, w Tarnopolu, na maszcie T-Mobile widać także dowieszoną, nową antenę (także nie podpiętą). Sytuacja jak wcześniej - w 1 kwartale miało dostać L2600 (moje pytania nie zmieniają się, z naciskiem na to, że dookoła mamy same lasy - zbiornika Siemianówka nie liczę). W samym Tarnopolu łapiemy szczątki LTE1800 ze stacji Orange na wieży ciśnień w Siemianówce. Wracamy na drogę - podróż z Tarnopola do Narewki przypomina wcześniejsze - dużo 2G i wstawki U2100 (zarówno z Biernackiego Mostu, gdzie jest też L800...., oraz samej Narewki). L800 z tej stacji, w trybie auto, terminale pomijają, po wymuszeniu tylko LTE na drodze zasięg w tej technologii był na "logo" (Speedtest nie udany). W samej Narewce siedzimy już na U2100 z masztu T-Mobile (podejrzewam, że indoor tylko 2G). Sygnał L800 z Biernackiego Mostu kończy się wraz z tablicą Narewka. Odległość od stacji to ok 3 km - no comment. Na samej stacji T-Mobile miało być odpalone, a jakże, L2600, nie mniej dalej cisza.
4. Powrót z Narewki do Michałowa tą samą trasą, z tą różnicą, iż od okolic Juszkowego Grodu łapiemy już L800 z Michałowa (pasmo dostępne dla obu opków), zaś w samym Michałowie dochodzi także L1800 (T-Mobile także już z niego korzysta - choć wcześniej działało tylko dla Orange). Powrót przez Żednię bez sensacji - za Michałowem tracimy L800 i spadamy do U900 (jednak już jest), w Żedni U2100, dalej U900, nastepnie L800 i tak już do Białegostoku.

Użyteczność sieci na opisanym terenie (po minięciu "Strefy Komfortu" z LTE/U900 :-) ) na dość niskim poziomie (chyba, że komuś wystarczy samo 2G..., gdyż ciągłe rzucanie pomiędzy 2G i szczątkami U2100 dobrze drenuje baterię....).

@Mixiorek - podróże po Polsce faktycznie pokazują, iż sieć N! działa bardzo różnie. Pomijając braki z H/O 3G - LTE, brak agregacji kiedy podstawowe pasmo to LTE1800 w strefie N(S)N oraz odpalanie nowych pasm na stacjach T-Mobile przez Orange, na obszarze od linii ok 15 km na wschód od Białegostoku i dalej na zachód to zupełnie inne doznanie i komfort korzystania, aniżeli przygody na wschód od tej linii. Od momentu wjechania do strefy HUA jest jeszcze lepiej. Po kilku dniach spędzonych na tych terenach z kartami N! oraz Plusa, wiem, że gdybym bywał tam częściej karty O i T poszłyby do kosza. Korzystania z tych sieci, na tym obszarze, nie życzę nikomu (chyba, że tylko do rozmów dla terminala z 2G only). Kwestia sprzętu - N(S)N - to raczej odrzucam (Plus także działa tu na N(S)N) i jakość jest zupełnie inna) - stawiam, że przyczyna jest dość prozaiczna - $$$$ (T-Mobile kiedyś potwierdziło, iż te tereny ich nie interesują, Orange coś tam robiło/robi, jednak też bez specjalnego entuzjazmu - ot, żeby coś tam było). Jakość konfiguracji także dobrze nie świadczy o osobach odpowiedzialnych za te tereny - tak kuriozalnego zasięgu LTE800 nie można zrzucić tylko na sprzęt (choć na mapie zasięgu wygląda ślicznie - farba rozlana na całego). Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 19:19 przez tomi81, łącznie zmieniany 1 raz.
 #990161  autor: harys
 22 kwie 2018, 19:16
ST pisze:
Mixiorek pisze:Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.
W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
 #990162  autor: ST
 22 kwie 2018, 19:18
harys pisze:
ST pisze:W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
Zgadza się - pisałem już o tym, że zostawili lokalne spółki pod starą nazwą tu i ówdzie. Niemniej sprzęt jest marki Nokia (Networks), a nie NSN.
 #990165  autor: harys
 22 kwie 2018, 19:35
@ST tak, nawet to całkiem logicznie brzmi.
A sprzęt nie jest w Polsce produkowany? Chwalą się że 3000 ludzi pracuje w polskim oddziale, coś muszą chyba robic oprócz wystawiania faktur na Polskich operatorów i księgowania zakupów od centrali :)
 #990169  autor: spotify
 22 kwie 2018, 20:08
tomi81 pisze: Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
 #990174  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 21:52
spotify pisze:
tomi81 pisze: Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
Tak to niestety wygląda ( na chwilę obecną). Działanie Plusa opisałem w stosownym wątku. W przypadku Play - są to tereny, które będą dokrywac w ostatniej fazie budowy sieci. Wstępne lokalizacje planowanych stacji (z wniosków) pokazują, że może być całkiem nieźle (zwłaszcza biorąc pod uwagę rozplanowanie siatki na podobnych odcinkach ściany wschodniej).
  • Strona 953 z 1158
  • 1
  • 951
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 1158
  • 1
  • 951
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 1158