DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 808 z 1158
  • 1
  • 806
  • 807
  • 808
  • 809
  • 810
  • 1158
 #955910  autor: Mateusz7
 14 paź 2017, 03:11
W kontekście bazy BTSearch jak nazywa się poniższy rodzaj stacji bazowej? Jaki jest potencjalny zasięg działania sieci w stosunku do standardowego rozwiązania oraz jakie częstotliwości można stosować na takich antenach?
Obrazek
 #955915  autor: kozien70
 14 paź 2017, 08:44
Mobilna stacja tymczasowa. Anteny Kathrein na pasma 900 oraz 1800-2100. Może z nich lecieć standardowy komplet N! sprzed modernizacji czyli G/U 900, G1800, U2100, L1800.
W Warszawie jest trochę stacji stałych z takimi antenami.
 #955964  autor: kozien70
 14 paź 2017, 18:21
Szkoda tylko, że L800, które "badasz" to L800 Sferii czyli Plusa :lol:
Tak wiarygodne są Twe "pomiary".
Ale skoro Ty zawsze robisz coś pod tezę pt. "dowalić N!" no to cóż...Rób se tak dalej. Powodzenia! :lol:
zwariowany.kurczak pisze: Obrazek
 #955967  autor: kozien70
 14 paź 2017, 18:58
Bzdury waść pleciesz. Zobacz sobie na swoim screenie, na czyjej częstotliwości Twój telefon się połączył. W trybie wymuszonego pasma jeśli danego pasma sieci macierzystej brak w eterze, to Service Menu telefonu wskazuje to pasmo pierwszego lepszego operatora, który w eterze je ma :-)

Wymusiłeś tryb B20 LTE Only.
B20 Orange w eterze nie było, telefon wskazuje obecność B20 Plusa.
 #955979  autor: p2225
 14 paź 2017, 20:25
No proszę, jeszcze do niedawna miałem problemy z pingiem i prędkościami codziennie wieczorem, które potem przerodziły się w problemy z pingiem, a następnie z prędkością i stratami pakietów. W trakcie ostatniego orkanu niektóre stacje w okolicy uległy fizycznemu uszkodzeniu przez co konieczna była wizyta techników. Jaki tego efekt? Ano taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Samo LTE1800 i ZERO problemów. Dopiero orkan musiał zmusić Orange żeby wysłali technika, który przy okazji naprawił problem zgłaszany od sierpnia?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #955999  autor: Zielony360
 14 paź 2017, 23:22
p2225 pisze:No proszę, jeszcze do niedawna miałem problemy z pingiem i prędkościami codziennie wieczorem, które potem przerodziły się w problemy z pingiem, a następnie z prędkością i stratami pakietów. W trakcie ostatniego orkanu niektóre stacje w okolicy uległy fizycznemu uszkodzeniu przez co konieczna była wizyta techników. Jaki tego efekt? Ano taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Samo LTE1800 i ZERO problemów. Dopiero orkan musiał zmusić Orange żeby wysłali technika, który przy okazji naprawił problem zgłaszany od sierpnia?
U mnie problem również ustał, choć nie wiązałbym tego z orkanem, jako że w mojej okolicy nic większego się nie wydarzyło. Ping i transfer w godzinach 19-23 jest teraz w porządku, choć obserwuję długie ładowanie stron czy YouTube'a; jeszcze muszę to zweryfikować. Mimo wszystko od kilku dni rzeczywiście znieśli limity. Oby tak zostało.
 #956015  autor: Mateusz7
 15 paź 2017, 01:56
kozien70 pisze:Mobilna stacja tymczasowa. Anteny Kathrein na pasma 900 oraz 1800-2100. Może z nich lecieć standardowy komplet N! sprzed modernizacji czyli G/U 900, G1800, U2100, L1800.
W Warszawie jest trochę stacji stałych z takimi antenami.
Dzięki! A jak z ewentualnym zasięgiem? Rozumiem, że w przyszłości możliwy byłby także L2100.

Pod Bydgoszczą zaczęły się takowe pojawiać. Albo takie na przyczepce z normalnymi antenami (z tego co wyczytałem stosowane na ŚDM). Dodam także, że są zgody UKE pod te stacje, być może nie są to rozwiązania jedynie tymczasowe. Niestety w okolicy są nieprawdopodobne dziury w zasięgu niezałatane od kilkunastu lat, a nawet ostatnio się one powiększyły. W kontekście opinii, które pojawiają się w różnych wątkach chciałbym na tym przykładzie zaznaczyć i uwypuklić kwestię jak bardzo zróżnicowana jest sytuacja w kraju pod względem zasięgu.

W rejonie, o dziwo, najlepszy zasięg ma Play, który ma dość dobrze rozplanowaną siatkę (w zasadzie siateczkę, gdyż nie mówimy o aż tak dużym obszarze). Stacje znajdują się niekiedy w samym centrum miejscowości. W dodatku występuje szeroka współpraca z Plusem, który w wielu miejscach co raz częściej dowiesza swoje anteny. Jednakże ze względu na łączny ciężar konstrukcji są to jedynie GSM900/UMTS900 oraz LTE1800, co daje istotną przewagę Playowi. Nietrudno się domyśleć, że stacje te są przeciążone, oferują po 1-2 Mbit/s. Jedynie Playowe LTE2600 daje kilkadziesiąt Mbit/s, ale znalazłem tylko jedną stację z tym pasmem poza miastem (dość ciekawe dlaczego akurat konkretnie ta stacja dostała to pasmo, w najmniej zaludnionej lokalizacji w obrębie stacji).

Łącząc to z tematem wątku, N! ma niestety najgorszy zasięg w okolicy. Nawet jeżeli gdzieś w pobliżu znajduje się stacja bazowa, to jest ona źle zlokalizowana, poza obszarem zamieszkania (być może zaszłości koncepcji sieci GSM). Wystarczy, że stacja Playa stoi głupi 1 km od lokalizacji N!, a bardzo istotnie zmienia to siłę sygnału. Być może ma na to wpływ także lepszy rozkład sektorów.

Bardzo liczyłem na to, że nawiązanie strategicznej współpracy Orange i T-Mobile sprawi, że nastąpi widoczna poprawa. Nie wiem jednak czy tego rodzaju konstrukcje o których wspominałem istotnie poprawią sytuację. Dla niewtajemniczonych warto tutaj podkreślić fakt, że Bydgoszcz jest praktycznie wciśnięta w wielkie połacie lasów. W praktyce będąc oddalonym 1,5 km od stacji bazowej w linii prostej możemy nie mieć zasięgu wewnątrz budynku. Z kolei niektóre miejscowości nie mają zasięgu dosłownie wcale.

Oczywiście jeżeli chodzi o jakość sieci, a nie zasięg, to sytuacja nie różni się od ogółu kraju. Jeżeli mamy zasięg N!, to jest on bezkonkurencyjny. Spokojnie można wyciągnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu Mbit/s, stosuje się agregację pasm, połączenia są stabilne itd.
 #956027  autor: Mixiorek
 15 paź 2017, 09:40
Chciałbym opisać bolączkę występującą w N!. Otóż uruchamiają nowe pasma (800 i 2600), na bardzo dużej ilości stacji, agregacja jest już na bardzo dużej części sieci. Tyle, że przydałoby się jednak do tego zarządzanie jakością sygnału i umieszczanie terminali tam gdzie jakość jest najwyższa z punktu widzenia użytkownika.
To jedziemy. Testy około 800m od stacji w Konstancinie Jeziornie, wewnątrz budynku, stacja Orange/N! na Mirkowskiej. Telefon S7, to samo miejsce.

LTE 1800+800:

Obrazek

Przy jakości sygnału:

Obrazek

L800:

Obrazek

Przy jakości sygnału:

Obrazek

L1800:

Obrazek

Przy jakości sygnału:

Obrazek

Słaby sygnał/ słaba jakość sygnału L1800 jest przyczyną beznadziejnego uploadu w osiąganych wynikach gdy terminal jest w trybie auto (działająca agregacja) lub gdy jest tylko na 1800. Ledwie zipiący i na maksa zduszony upload to cecha charakterystyczna obecnej konfiguracji.
Zmiana pasma na samo L800 daje kapitalne odetkanie wyników i wysoką jakość w testach i w samym korzystaniu z netu. Mają 10MHz, chyba nie ma się co bać.
Byłoby dobrze gdyby N! zmieniło konfig na taki, który temu zaradzi.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #956052  autor: kozien70
 15 paź 2017, 12:22
Warszawa, ul Żegiestowska - stacja Orange /N! otrzymała L800.
Ma zatem obecnie 2G/U900/U2100/L800/L1800, działa agregacja 800+1800.
Anteny (mikrusy Kathrein) bez zmian.
Obrazek

Ciekawym jest, czy docelowo na stacji dojdzie do wymiany anten, by uruchomić L2600.
 #956058  autor: matyss
 15 paź 2017, 12:56
Spacedust pisze:
Marcin_ pisze:@Kryniczanin pisałem w jakich miastach będzie testowane. Po Lcy ruszy w kolejnych.
To ja zacytuję:

"Wiem że jeszcze oprócz Legnicy jest testowane w innych rejonach - chyba Rzeszów, Olsztyn i Trójmiasto."
Patryk7588 pisze:Albo przerwane po wycieku na forum. ;-)
Może masz rację bo w Olsztynie też nie widać pojawienia się L2100 od N! sprawdzałem od razu po info na forum od kol. @Marcin_ jak również w kolejnych dniach, karta T-M. tel z network signal guru L2100 ustawione na sztywno.
  • Strona 808 z 1158
  • 1
  • 806
  • 807
  • 808
  • 809
  • 810
  • 1158
  • 1
  • 806
  • 807
  • 808
  • 809
  • 810
  • 1158