DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 1003 z 1158
  • 1
  • 1001
  • 1002
  • 1003
  • 1004
  • 1005
  • 1158
 #998552  autor: kozien70
 11 cze 2018, 23:31
kozien70 pisze:
p2225 pisze: ostatnio zauważyłem dłuższe trzymanie się LTE z wyłączonym VoLTE w Orange.
Nie wypowiem się, od dłuższego czasu zarówno na karcie Orange jak i T-mobile korzystam na stałe z VoLTE, a tu standardowo siedzi w LTE aż do upadłego.
Popracowałem dziś cały dzień z wyłączonym VoLTE. Warszawa i okolice bez zmian: przy wyłączonym VoLTE telefon nadal spada do 3G przy -115 -117dBm, mniej więcej w tych samych miejscach co zawsze.
 #998553  autor: MobileMaster
 11 cze 2018, 23:38
spotify pisze: Zobaczyć w Plusie LTE+ to jak wygranie w totka.
Bo do tej pory w trójmieście mieli tylko LTE1800. Jak budowali LTE800 w 2015 to akurat ta cześć pasma nie mogła być wykorzystywana w trójmieście. W tym roku odpalą pewnie LTE900 gdzie się da, w wykazie urządzeń jest już 27 pozwoleń na terenie Gdyni.
lordbyd pisze:tu może pomóc tylko wdrożenie inteligentnego zarządzania/balansowania ruchem między pasmami LTE - tak jak ma to Play i aktualnie tylko Play.
A nie jest to w dużej mierze kwestia CA i tego jakie pasmo jest jako podstawowe? Nie wystarczy by jako pasmo podstawowe ustawione było niższe pasmo - telefon pokazuje tylko ten zasięg na skali.

W strefie Huawei w którą stronę działa w N!?

Ktoś testował Play na telefonie bez CA, jak to wygląda z przechodzeniem między pasmami? Bo zarządzanie balansowanie ruchem to bardziej kojarzy się z przerzucaniem telefonu na pasmo które jest mniej zapchane, a nie pod względem poziomu sygnału.
Ostatnio zmieniony 11 cze 2018, 23:45 przez MobileMaster, łącznie zmieniany 1 raz.
 #998554  autor: kozien70
 11 cze 2018, 23:43
No właśnie to kolejny problem: w N! CA działa tylko w jedną stronę: albo w górę albo w dół, nigdy w obydwie.
Ustawienie zatem niższego pasma jako podstawowego, np. L1800 zaowocowałoby pomijaniem któregoś z pasm w CA (albo L800 albo L2600 zależnie od tego czy na danej stacji akurat działa w górę lub w dół). Gdyby CA działało w dowolnej kombinacji, w dowolnym kierunku jak w Play - wtedy inna para kaloszy.
Przypisanie na sztywno innego pasma jako podstawowego w CA też nie jest idealnym rozwiązaniem, chociażby ze względu na upload, który idzie tylko z pasma podstawowego. Najlepiej jest powiązać to właśnie z balansowaniem na podstawie obciążenia nośnych. Tak jak działa to w Play.
 #998559  autor: tomi81
 11 cze 2018, 23:49
Dodajmy, że tak jest w strefie HUA. W strefie Nokii działa to zarówno w górę (od B20) jak i w dół (od B7). Agregacja obecnie nie działa kiedy podstawowe pasmo to B3 (przynajmniej do czasu podziału) więc nie ma róży bez kolców :-)
 #998560  autor: MobileMaster
 11 cze 2018, 23:53
Idealnym nie, ale na pewno trochę lepszym niż teraz, chociaż pewnie chcą by ruch w UL był jednak na LTE2600 tam mają największy blok. Loadbalance przy 3 pasmach wydaje mi się, że jeszcze nie jest jakoś pilnie potrzebny, ale przy 4 to juz w sumie robi się można by powiedzieć obowiązkowy, Szczególnie ze rozwój sieci idzie szybciej niż wymiana telefonów przez większość kowalskich. Teraz już 4CA, za 2 lata 5G, a tutaj są jeszcze duży procent osób ma telefony cat 3-4, czy nawet 2G/3G :D.
 #998563  autor: spotify
 12 cze 2018, 00:02
MobileMaster pisze: Jak budowali LTE800 w 2015 to akurat ta cześć pasma nie mogła być wykorzystywana w trójmieście. W tym roku odpalą pewnie LTE900 gdzie się da, w wykazie urządzeń jest już 27 pozwoleń na terenie Gdyni.
LTE800 nie mogła, ponieważ? Chodzi o Marynarkę?
LTE900 może coś poprawić, zwłaszcza w budynkach. Ale to tylko 5Mhz. CA w Plusie działa jak w Play czy jak w N!?
MobileMaster pisze: Ktoś testował Play na telefonie bez CA, jak to wygląda z przechodzeniem między pasmami? Bo zarządzanie balansowanie ruchem to bardziej kojarzy się z przerzucaniem telefonu na pasmo które jest mniej zapchane, a nie pod względem poziomu sygnału.
Podpinam się pod pytanie.
Skoki po pasmach są tylko przy CA czy bez tego również?
tomi81 pisze:Dodajmy, że tak jest w strefie HUA. W strefie Nokii działa to zarówno w górę (od B20) jak i w dół (od B7). Agregacja obecnie nie działa kiedy podstawowe pasmo to B3 (przynajmniej do czasu podziału) więc nie ma róży bez kolców :-)
No właśnie, zauwazyłem że B3 to "kupa" w N!. Wtedy są najgorsze prędkości, bo raz, że wspólne a dwa z niczym sie nie agreguje. W N! kulą u nogi jest B3 (prędkości mizerne) a w Play ratunkiem B7 (wtedy dopiero Play działa jak należy), przynajmniej u mnie.
I to mnie cieszy, jeśli chodzi o strefę Nokii :) Jest zatem szansa na działanie jak w Play, jak sie dobrze do tego przyłożą. Przynajmniej w części Polski, gdzie nie ma Hauwei.
MobileMaster pisze:Szczególnie ze rozwój sieci idzie szybciej niż wymiana telefonów przez większość kowalskich.
Wyobrażasz sobie dzisiaj działanie sieci Play bez agregacji co najmniej 3CA i do tego z dynamicznym zarządzaniem ruchu? Bo ja nie. By już dawno musieli wywiesić białą flagę.
 #998567  autor: MobileMaster
 12 cze 2018, 00:57
spotify pisze:LTE800 nie mogła, ponieważ? Chodzi o Marynarkę?
Nie tylko, ogólnie ten zakres był wykorzystywany w radio nawigacji wojskowej i jeśli dobrze pamiętam było uwolnione dopiero z końcem 2017?
spotify pisze:No właśnie, zauwazyłem że B3 to "kupa" w N!. Wtedy są najgorsze prędkości, bo raz, że wspólne a dwa z niczym sie nie agreguje. W N! kulą u nogi jest B3 (prędkości mizerne) a w Play ratunkiem B7 (wtedy dopiero Play działa jak należy), przynajmniej u mnie.
No ciekawe jak będzie po podziale, byle się nie okazało ze będzie działać też tylko w jedną stronę. To że jest większy ruch na jakimś paśmie nie oznacza, że jest "kupą".
spotify pisze:Wyobrażasz sobie dzisiaj działanie sieci Play bez agregacji co najmniej 3CA i do tego z dynamicznym zarządzaniem ruchu?
Myślę, że wiele osób na co odzień sobie nie tyle wyobraża co bez CA korzysta. Z tym loadbalance to dalej jestem ciekawy czy też tak super to wygląda na telefonach bez CA. Bo rozumiem ze teoretycznie przy bardzo dobrym zasięgiu B7, jeśli będzie bardziej zapchane niż B3 to powinno przelogować na to pasmo?

Przepraszam za OT :oops:
 #998568  autor: kozien70
 12 cze 2018, 01:27
No tak to właśnie wygląda. Na tej samej stacji Play co raz to mam inne pasmo podstawowe, a reszta jest dorzucana w CA, przy czym nie zawsze wszystkie. Nie ma innego uzasadnienia tej sytuacji, jak load balancing.
Na telefonie bez CA również mam w tej samej lokalizacji z tej samej stacji różne pasma LTE w różnych chwilach, przy czym to nie kwestia mocy sygnału, bo wszystkie mają dobry poziom.
No właśnie... Nie offtopujmy tu już innymi sieciami :-)
 #998569  autor: spotify
 12 cze 2018, 01:40
Ok. Czyli w P4 mamy dynamiczne przydzielanie pasma nawet gdy telefon nie ma agregacji. A gdy ma agregacje to nawet lepiej, bo wtedy możemy uzyskać większe prędkości.
Koniec OT
MobileMaster pisze: To że jest większy ruch na jakimś paśmie nie oznacza, że jest "kupą".
"Kupa" dlatego, że nie ma agregacji z niczym. Gdyby to podstawowe pasmo bylo jak w Plusie 20Mhz to byłoby ok. Ale nie jest i jeszcze się nie agreguje.
 #998571  autor: p2225
 12 cze 2018, 08:16
kozien70 pisze: Popracowałem dziś cały dzień z wyłączonym VoLTE. Warszawa i okolice bez zmian: przy wyłączonym VoLTE telefon nadal spada do 3G przy -115 -117dBm, mniej więcej w tych samych miejscach co zawsze.
Czyli u mnie robią pewnie kolejne testy. A jak to jest w T-Mobile? Jakiś czas temu był tu temat, że w Warszawie trzymają LTE do resztek zasięgu na telefonach bez VoLTE.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #998572  autor: 3G
 12 cze 2018, 08:22
spotify pisze:CA w Plusie działa jak w Play czy jak w N!?
W Plusie CA niezależnie od strefy działa zarówno "w dół" (typowo przy dobrym sygnale pasma pojemnościowego) jak i "w górę".
spotify pisze:"Kupa" dlatego, że nie ma agregacji z niczym.
W strefie Huawei'a 1800 (wspólne jak i po rozdziale) jak najbardziej agreguje się z pozostałymi pasmami. A jak działa? To zależy - gdy jest samo na stacji, bywa zapchane. Ale bywa i tak, że jeśli nie ma na danej stacji 2600, a dużą część ruchu przejmuje 2600 z sąsiedniej, to 1800 na "naszej" śmiga rewelacyjnie.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #998574  autor: bed
 12 cze 2018, 08:48
To ja podrzucę jeszcze jeden wątek. Pomyślcie co byłoby gdyby okazało się, że więcej sieci będzie działało w ramach NetWorkS! i jakie musiałyby być moce. Przecież na początku mocno się chwalili ile mogą zebrać sieci do współpracy, a dziś strach pomyśleć co działoby się przy takiej konfiguracji...

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #998590  autor: p2225
 12 cze 2018, 10:37
p2225 pisze:
ryba123 pisze:Przydała by się agregacja w Przylepie 22 lipca biznes park coś dodali ?
We wczorajszym wykazie stacja dostała pozwolenie na LTE800/2600 i teraz ma komplet łącznie z LTE2100. Od dłuższego czasu czekam na LTE800 z tamtej stacji, bo to pasmo poprawiłoby mi zasięg z Zielonej Góry do Leśniowa Wielkiego. Póki co nic nie sieje.
LTE800 już działa. Tak jak mówiłem, ładnie poprawiło sygnał na odcinku ZG<->Leśniów Wielki. Nie wiem jak z LTE2600. :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #998603  autor: klaudia123
 12 cze 2018, 12:09
bed pisze:To ja podrzucę jeszcze jeden wątek. Pomyślcie co byłoby gdyby okazało się, że więcej sieci będzie działało w ramach NetWorkS! i jakie musiałyby być moce. Przecież na początku mocno się chwalili ile mogą zebrać sieci do współpracy, a dziś strach pomyśleć co działoby się przy takiej konfiguracji...

Z tego co pamiętam, z zachwalania budowy NW!, to mieli projekt na emisje 4 sieci z gratów jakie mają... Czy zrobią to programowo, czy fizycznie to ich zapytaj. Obecnie chyba najprościej, aby "ten trzeci" dostawił swoje graty, a anteny wspólne, bo dowiesić się nie bardzo jest gdzie. Choć "ten trzeci" już jest po części - to PLAY :)

Jeśli rząd podniesie normy promieniowania do rozsądnych granic, opy wzmocnią sygnał, ale mało co pójdzie do likwidacji = duży ruch.
 #998654  autor: spotify
 12 cze 2018, 16:38
kozien70 pisze:No właśnie to kolejny problem: w N! CA działa tylko w jedną stronę: albo w górę albo w dół, nigdy w obydwie.
Pewnej rzeczy w tym zdaniu nie rozumiem. Na Twoim terenie N! jest na Huawei, tak jak cały Play. Więc z czego to wynika? Tylko z tego, że Play nie opiera się na jednym podstawowym paśmie i dynamiczne zarządza ruchem? Pomijam już fakt, że N! ma wspólne LTE1800 ale jak wiadomo, właśnie są w trakcie jego dzielenia. Więc mówmy już o scenariuszu po podziale.
 #998657  autor: malang
 12 cze 2018, 16:58
W Poznaniu w okolicach Głogowskiej/Palacza złapałem LTE 2100 oraz 1800 po rozwodzie. Nowe pasma występują na pewno na kilku stacjach na Górczynie. (Arciszewskiego, Krauthofera, Sielska) Można więc się spodziewać ich również na Łazarzu.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
 #998675  autor: kozien70
 12 cze 2018, 18:54
spotify pisze:
kozien70 pisze:No właśnie to kolejny problem: w N! CA działa tylko w jedną stronę: albo w górę albo w dół, nigdy w obydwie.
Pewnej rzeczy w tym zdaniu nie rozumiem. Na Twoim terenie N! jest na Huawei, tak jak cały Play. Więc z czego to wynika?
Sieć mobilna to (w uproszczeniu) trzy elementy:
-sprzęt
-oprogramowanie działające na tym sprzęcie
-parametryzacja/konfiguracja tego oprogramowania

Play i N! mają sprzęt Huawei. I na tym podobieństwa się kończą.

W rzeczach, o których tu piszemy (load balancing ruchu, agregacja w dowolnych kierunkach/kombinacjach itp) ani RRU, ani anteny nie mają tu znaczenia. Ale np. wersja BBU już tak. Play ma najmłodszą sieć, którą dopiero buduje, siłą rzeczy więc sprzęt ma stosunkowo świeży. W N! wystarczy, że BBU będzie miało starszą wersję, która sobie z tym nie radzi i już masz konieczność modernizacji sprzętu na wszystkich stacjach, by uruchomić load balancing. Czyli czas i forsa.

Większość rzeczy, o których tu piszemy (czyli np. to zarządzanie, balansowanie ruchem itd) zależy od oprogramowania i jego konfiguracji. Wystarczy, że sieć N! działa na starszej wersji oprogramowania, która tych "ficzerów" nie ma i jest lipa. Upgrade oprogramowania w całej sieci to gruuby temat. Znowu czas i forsa, tym razem za nową wersję softu.

W sofcie każda, dosłownie każda pierdółka wymaga zakupu licencji. Przykładowo: ostatnie uruchamianie agregacji czterech nośnych wymaga zakupu i aktywacji nowych licencji 4CA dla każdej stacji - mało tego, licencjonowanie jest "per cell" i na dodatek istotna jest również szerokość agregowanego pasma. Od tego również zależy wersja licencji, a więc i koszt.
Rozmawialiśmy ostatnio o mocy RRU - moc maksymalna, jaką możesz ustawić na danej nośnej również zależna od licencji, jaką zakupiłeś. Niezależnie od fizycznej mocy RRU. Chcesz zwiększyć moc, kup nowe licencje.
Chcesz wdrożyć load balancing - kup ileś licencji.
itd. itd.

A jeśli już mamy i odpowiedni sprzęt (BBU), i odpowiednią wersję softu, i odpowiednie licencje to jeszcze na koniec potrzeba do tego odpowiednich ludzi, którzy potrafią to dobrze skonfigurować, a potem monitorować i optymalizować. A z takimi ludźmi (z tego co słyszałem) jest u nas baardzo krucho.
Jak widzisz, temat nie jest taki prosty i tani. I w zasadzie znów sprowadza się do forsy ;-)
A Play te ficzery ma, bo jest młodą, budującą się siecią ze świeżym sprzętem i softem i ze strategicznym partnerstwem z Huawei, które na pewno jest tu istotne i daje spore przywileje.
  • Strona 1003 z 1158
  • 1
  • 1001
  • 1002
  • 1003
  • 1004
  • 1005
  • 1158
  • 1
  • 1001
  • 1002
  • 1003
  • 1004
  • 1005
  • 1158