DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 955 z 1158
  • 1
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 1158
 #990224  autor: takisobiejurek
 23 kwie 2018, 12:28
U mnie jest to samo, teren górzysty PLAY wisi na samym dole i w dolinach(rożne kierunki) ten sam BTS na karcie PLAY LTE 800 internet działa i 1 kreska zasięgu z T-mobile nie da się korzystać, nie wiem jak z plusem bo jego anteny są najwyżej. Efekt taki że u znajomych z Pleya można rozmawiać w domu z T niestety tylko na zewnątrz.
 #990226  autor: tomi81
 23 kwie 2018, 12:42
Kwestia LTE800 na ścianie wschodniej była już kiedyś omawiana - nie będzie go na stacjach położonych bliżej aniżeli 15 km od wschodniej granicy, co wynika z porozumień międzynarodowych i wykorzystywania pasma 800 Mhz u wschodnich sąsiadów przez wojsko. Jeżeli popatrzycie na pozwolenia dla stacji Play. Orange czy TMobile (tam gdzie teoretycznie jest planowana rozbudowa), nie ma w nich pasma LTE800 (jest 1800 i 2600, zaś w Play jeszcze LTE2100). Przykłady - Gródek (TMobile), Nowa Grzybowszczyzna (Play), Narewka (TMobile) - zobaczcie, że na stacji 3 km dalej (Orange, Biernacki Most) jest już L800 (choć działa/nie działa jak to opisałem). Podobnie jest w Sokółce (kiedyś o tym pisał @Flash). W N! i Play pozostają wyłącznie, do zastosowania, wysokie pasma LTE (od 1800 w górę), w przypadku Plusa mogą (i stosują) L900, co przy dodaniu ich do większej liczby stacji będzie ich zasięgową przewagą.
 #990232  autor: spotify
 23 kwie 2018, 12:55
takisobiejurek pisze: Efekt taki że u znajomych z Pleya można rozmawiać w domu z T niestety tylko na zewnątrz.
Nawet 2G nie dociera z TMobile? :shock:
Młody.. pisze:@spotify - Być może dlatego, że Play każde pasmo zazwyczaj nadaje indywidualnym dla pasma torem radiowym.
A inni nie mogą, zwłaszcza N!? Teraz przecież pasma będą mieli podzielone i każdy swoje (poza wyjątkami jako dzierżawa)
tomi81 pisze: Jeżeli popatrzycie na pozwolenia dla stacji Play. Orange czy TMobile (tam gdzie teoretycznie jest planowana rozbudowa), nie ma w nich pasma LTE800 (jest 1800 i 2600, zaś w Play jeszcze LTE2100).
No jeśli u Ciebie poleci z N! również LTE2100 to jest jakaś szansa. Chociaż ewidentnie brakuje nawet L1800 czy U900, już nie wspominając o brakach U2100.
W N! i Play pozostają wyłącznie, do zastosowania, wysokie pasma LTE (od 1800 w górę), w przypadku Plusa mogą (i stosują) L900, co przy dodaniu ich do większej liczby stacji będzie ich zasięgową przewagą
No ale Play i N! mają jeszcze U900 przecież. Może nie będzie takiej pojemności i prędkości jak w L900 w Plusie ale mają czym powalczyć
 #990233  autor: lordbyd
 23 kwie 2018, 13:10
Teraz przecież pasma będą mieli podzielone i każdy swoje
Rozdzielone będzie U900 oraz L1800.
Pozostałe pasma są rozdzielone od początku istnienia N!
Także nowe pasma L800 oraz L2600 są rozdzielone.
Nie zmienia to faktu, że technicznie nadawane są/będą z tych samych modułów radiowych i systemów antenowo-fiderowych.
Wyjątkiem jest U2100 (i być może L2100), które w strefie N(S)N emitowane jest z odrębnych modułów i systemów antenowych.
 #990236  autor: spotify
 23 kwie 2018, 13:18
Zapomniałem, że nadają swoje pasma ale z tych samych anten. I tu pies pogrzebany. Koszty swoje robią. Chociaż Play jak można doczytać również do N! się dokleja i nadaje nie zawsze ze swoich anten. U fioletowych też czerwony długopis zaczyna działać.....
 #990237  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 13:20
@lordbyd - rozdzielenie nośnych wbrew pozorom może tylko pogorszyć poziom sygnału. Przynajmniej w miejscach, w których dotychczas RRU pracowały z pełną mocą na wspólnej nośnej.
RRU ma określoną maksymalną moc. W dużym uproszczeniu: przy jednej nośnej obsługiwanej przez RRU cała jego moc idzie na tę nośną. Jeżeli wrzucimy drugą nośną, to moc musi zostać podzielona na obydwie. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy. W niektórych miejscach może się okazać, że wspólne L1800 miało lepszy zasięg, niż osobne.
To jest niestety "ciemna strona" RAN sharingu N!
 #990245  autor: grzesk
 23 kwie 2018, 13:41
Informacyjnie do kroniki.
Sieć NJU/Orange, woj. łódzkie, pow. bełchatowski, Gmina Zelów, głównie tereny samego miasteczka i sołectwa na zachód od niego w sąsiedztwie gminy Buczek (woj. łódzkie, pow. łaski).
W sobotę większość czasu spędziłem na zewnątrz budynku korzystając z transmisji danych a, że to teren gdzie jestem na granicy sygnału 3 BTSów (Zelów, Mauryców, Buczek) mogłem sprawdzić czy i jak działa przejście z 3G do LTE podczas aktywnej transmisji.
Krótko mówiąc na tym terenie nie uświadczymy przejścia z 3G do LTE podczas transmisji danych.
Korzystałem z aplikacji BBC iRadio Player, buforuje ona dane ale chyba tak mało, że da się uzyskać efekt jak na OpenFM. Zaczynało grać na LTE ale jak spadło do 3G z czym u mnie nawet na zewnątrz nie ma z tym problemu, zostawało tak długo dopóki nie zatrzymałem odtwarzania. Po zatrzymaniu praktycznie od razu wskakiwało LTE. Nawet jak pojawiałem się w miejscu gdzie mam pełny zasięg LTE siedziało na 3G i nie chciało wskoczyć dopóki nie zatrzymałem streamu.

Stacje mają (i to nie na każdej razem ale część na jednym BTS a cześć na drugim) tylko G900, U900 (chyba jeszcze wspólne), U2100, LTE800 a ta w Buczku ma jeszcze dodatkowo LTE1800 ale po załączeniu agregacji, transfer praktycznie staje.
 #990273  autor: Pawrzes
 23 kwie 2018, 17:25
Mixiorek pisze:Z ręką na sercu - nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem 2G w N! Oprócz terenu 500m od granicy z Ukrainą :-)

Niedaleko Warszawy łatwo można wylądować na zewnątrz w 2G (znowu pominięte L800 z tej samej stacji jadąc 30 km/h...) :roll:
Obrazek

Zrzuty do U2100 na takich ulicach jak Okopowa czy Marymoncka to kompletna porażka konfiguracji N!... :|
Obrazek

Obrazek

Stacje z tylko L1800 oczywiście pominięte jakby w ogóle nie istniały...

Pozdrawiam
 #990277  autor: Mixiorek
 23 kwie 2018, 17:45
Kurcze, Olszewnica. Nijak nie mam tam po drodze. Zobaczymy. Podasz mi, którędy jechać tak by zrobić rozsądne kółko?
Te testy na telefonie z VoLTE czy bez?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990279  autor: harys
 23 kwie 2018, 17:59
Ostatnio byłem w tamtych okolicach, w Skrzeszewie. Na telefonie pięknie CA 1800+2600, ale w sobotę rano już poniżej 20Mbps. Zawsze się zastanawiam co za rok, dwa? Kiedy nie będzie już pasm do dołożenia, na 5G w 2020 też nie ma co liczyć w takich miejscach, z resztą sprzęt domowy w 5G to pewnie będzie początkowo zabijał ceną
 #990285  autor: myk6414
 23 kwie 2018, 18:22
Czuję się wywołany do tablicy :)
Jako mieszkaniec Olszewnicy, muszę stanąć w obronie tutejszych nadajników. Albo macie popsute telefony albo pecha.
Jeżeli chodzi o GSM - nie pamiętam kiedy ostatni raz to coś widziałem na telefonie. Zarówno stacja w Olszewnicy jak i w Skrzeszewie wszystkie rozmowy pięknie w volte zestawia a jak już się zdarzy zrzut to do 3G
Co do prędkości stacji w Skrzeszewie - mam na dachu antenę kierunkowa podpięta do dwr921. Z niego skrętka na piętro, a dalej na parter po PLC i wifi.

Test z przed chwiliObrazek

@pawrzes - jadąc z Warszawy do domu, całą trasę mam LTE. Kiedyś testowałem rozmowę z domu do pracy - telefon cały czas w volte siedział. Tak patrzę na Twoje logi i dziwnie to wygląda. Przejechałes obok OSP w Chotomowie w stronę Olszewnicy z 7 minut później zrzuciło Cię do stacji na kominie (vis a vis Fenixa) która jest jakiś kilometr w stronę Jabłonna ( czyli w odwrotnym kierunku). Jak znam życie stało się to w okolicy JW w Olszewnicy. Tam się dziwne rzeczy dzieją ze względu na anteny wojskowe.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2018, 18:30 przez myk6414, łącznie zmieniany 2 razy.
 #990286  autor: lordbyd
 23 kwie 2018, 18:22
@kozien70 - tak jak piszesz, siła sygnału po rozdziale pasma może być gorsza.
W specyfikacjach modułów radiowych są określone moce nadajnika dla określonych trybów pracy GSM, WCDMA czy GSM+WCDMA.

@marcin19883 -niektóre telefony widzą sieć 260-34 jako sieć w trybie roamingowym.
Na Huawei-u Y5 II po ręcznym wyborze 260-34 przez chwilę mamy symbol roamingu przy zasięgu po czym telefon przelogowuje się do U2100 lub GSM (jeśli wymusimy tylko U900). Następnie następuje automatycznie zalogowanie do U900 - już bez ikony R (roamingu).
 #990293  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 18:57
Mixiorek pisze: Te testy na telefonie z VoLTE czy bez?
Na 100% telefon bez VoLTE. W N! telefony z VoLTE siedzą do upadłego w LTE, nawet do -130dBm. Trzeba się na nich wręcz starać, by mając nawet szczątkowy zasięg LTE wpaść w 3G.

Z telefonami bez VoLTE zaś dzieje się to, co opisał @Pawrzes. Kompletna porażka, konfiguracja N! jest tu beznadziejna :? Notoryczne jest np. spadanie ze słabnącego L2600 wprost do U2100, zamiast do L1800. Ani Play ani Plus tak się nie zachowuje.
Dla uściślenia, piszę o strefie Huawei.
myk6414 pisze:Czuję się wywołany do tablicy :)
Jako mieszkaniec Olszewnicy, muszę stanąć w obronie tutejszych nadajników. Albo macie popsute telefony albo pecha.
Jeżeli chodzi o GSM - nie pamiętam kiedy ostatni raz to coś widziałem na telefonie. Zarówno stacja w Olszewnicy jak i w Skrzeszewie wszystkie rozmowy pięknie w volte zestawia a jak już się zdarzy zrzut to do 3G
Hint: masz telefon z aktywnym VoLTE. Odpowiedź powyżej ;-)
 #990295  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 19:04
Przetestuj. Wystarczy wyłączyć VoLTE w telefonie. Ja taki test mam codziennie wchodząc u siebie do windy. Włączony stream w LTE, przy włączonym VoLTE grzecznie siedzi w LTE, nawet gdy wskaźnik siły sygnału nie pokazuje żadnej kreski. Przy wyłączonym VoLTE w 7-8 przypadków na 10 spadam prosto do U2100.
Identyczne zachowanie w I linii metra. Z włączonym VoLTE siedzisz do oporu w LTE. Brak VoLTE = co chwilę spadek do U2100 przeplatany powrotami do LTE.
 #990317  autor: Spacedust
 23 kwie 2018, 20:28
Z Poznania:

ul. Ostrówek T! - bez zmian, ładnie widać na drugim planie PLAYa:

Obrazek

Piaskowa/Estkowskiego O! - bez zmian:

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange na ul. Św. Wojciecha 28 (komin) przed rozbudową o LTE800/LTE2600, to kiedyś pokazywałem z daleka, teraz nieco bliżej

Obrazek

Stacja bazowa T-Mobile/Orange na ul. Grobla 7 (budynek mieszkalny) po rozbudowie o LTE800 tylko w T-Mobile, w Orange faktycznie nie ma nic, wymieniono obie anteny na nowe Huawei:

Obrazek

Obrazek
 #990333  autor: Młody..
 23 kwie 2018, 22:47
spotify pisze:Chociaż Play jak można doczytać również do N! się dokleja i nadaje nie zawsze ze swoich anten. U fioletowych też czerwony długopis zaczyna działać.....
W Play użytek anten właściciela masztu, to w 95% przypadków szybkie uruchomienie zasięgu aby podbić statystyki uruchomień. Po 2 miesiącach wieszają swoje anteny, bo zestawy jakie nadaje Play w większości przypadków nie są w stanie być uruchomione z anten konkurencji.
Sorry za OT.
  • Strona 955 z 1158
  • 1
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 1158
  • 1
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 1158