DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 899 z 1158
  • 1
  • 897
  • 898
  • 899
  • 900
  • 901
  • 1158
 #979885  autor: ST
 25 lut 2018, 13:05
Przeniesione z innego wątku.
p2225 pisze:Jeśli chodzi o LTE2100 to T-mobile w jednej z dużych aktualizacji dodał u mnie dane dla tego pasma. Wszystkie stacje, niezależnie od tego kto jest jej właścicielem mają końcówki .20, .21 i .22.
Pamiętajcie, że numerki są przydzielane różnie w różnych strefach. To, co piszesz, działa w strefie poznańskiej (Wielkopolska, Dolny Śląsk, Lubuskie, z niewielkimi odchyleniami). Końcówki .20-.23. ma właściciel obiektu, .25-.28 gość. I tak, z tego co wiem, pozostanie.

Dla nowo uruchamianych L1800 końcówki są odpowiednio .50-.53 i .55-.58. Z U900 kłopot jest większy - jak na razie T! kopiuje na 3055 CI z nośnej 10639, natomiast O! przydziela nowe w sposób chaotyczny. Z tego co mi wiadomo ;-), ta część zmian nie ma jeszcze charakteru permanentnego...
 #979887  autor: p2225
 25 lut 2018, 13:17
@ST czyli numeracja i tak prawie pokrywa się z przykładami podanymi przez @3G, tylko że tam jest numer wyżej, a w mojej strefie zaczyna się od 0. No i T-mobile dał taką numerację jakby był właścicielem wszystkich stacji. ;)
Trzeba będzie podrzucić info do adminów BTSearch żeby wyrzucili dane o U900, dwóch nośnych U2100 i LTE1800 (oczywiście jak zmiany będą już w większej ilości rejonów) albo najlepiej żeby oznaczyli te pasma jakimś tłem z dopiskiem, że dane mogą nie być aktualne.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #979973  autor: bed
 25 lut 2018, 22:40
GaduAirowiec pisze:Orange ma dobry zasięg? Bzdura. 2km od granicy Łodzi, Stróża k/Wiśniowej Góry -zasięg Orange ginie w budynkach. Na zewnątrz brak LTE. Najbliższy BTS -5km w Andrespolu. Dobrze że w Wiśniowej Górze jest BTS Plusa/Aero2 to można normalnie korzystać z internetu i rozmów w domu. Orange zatrzymało się pod Łodzią w rozwoju 15 lat temu.
Ja u siebie już nawet nie mam co narzekać - jedna stacja z kompletem pasm, drugiej brakuje tylko L2600 (ma się pojawić w kwietniu), a trzecia stacja działa na razie niezmodernizowana (zobaczymy kiedy dołożą L800/L2600), więc nie mów że Orange zatrzymało się pod Łodzią w rozwoju 15 lat temu. Wiśniowa Góra to w ogóle jest przykład do niezłych rozważań. Czyjegoś masztu nie chcieli, autostrada przeszkadza (każdy dobrze wiedział gdzie się buduje), masa rzeczy się nie podoba i nie chcą. Są jakieś dwa pozwolenia T-Mobile - jedno w stricte w Wiśniowej, a drugie na Kolumny - zobaczymy czy coś z tego wyjdzie i czy polepszy sytuację.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #979976  autor: Mateusz7
 25 lut 2018, 23:38
kozien70 pisze:Nie ma co kombinować. Odpisałem Ci w wątku o reshufflingu: RRU pod 1800 potrafią obsłużyć zakresy sporo szersze, niż 20MHz. Ogólnie problem maksymalnego zakresu 20MHz dotyczył tylko RRU pod 800kę (z którym to problemem Hua jak widać i tak sobie poradził). Wszystkie pozostałe RRU Hua stosowane przez N! (pod 900, 1800, 2100, 2600) obsługują "z defaulta" zakresy sporo szersze, niż 20MHz (różne zależnie od modelu/pasma). I pod tym kątem N! nie musi nic zmieniać. Sprzęt Hua obecny na stacjach potrafi obsłużyć całe pasmo obydwu operatorów, nawet bez reshufflingu. Co zresztą widać po obecnych "rozwiedzionych" lokalizacjach.
Stąd właśnie był mój warunek na początku wypowiedzi o 20 MHz. To, żeby uprościć sprawę, jeszcze bardziej zamieszam. :D

Tylko właśnie nie do końca mi się to zgadza. Bardzo możliwe, że jest jak piszesz i że Huawei obsługuje zakresy szersze niż 20 MHz pod 1800. Dochodzi pytanie czy w strefie Nokii również nie ma tego rodzaju ograniczenia? Są przecież lokalizacje, gdzie z pasma 1800 leci tylko DCS bez L1800. Powodów może być oczywiście miliony dlaczego tak jest. Zawsze myślałem, że wynika to ze zbyt szerokiego pasma, a więc konieczności instalacji drugiego RRU (czy jego odpowiednika dla Nokii). Możliwa jest także opcja, że jest to po prostu stary sprzęt, który nie potrafi obsługiwać LTE. Zresztą po co by instalowano osobne RRU pod DCS i LTE (dwa na jedno pasmo), skoro tak jak w 900 może być tylko jedno. Może też chodzić o normy promieniowania (mam nadzieję, że nie).
kozien70 pisze:Bo ja z kolei mam info, że RRU Hua wykorzystywane przez N! do wspólnego L1800 na nośnej 1798 nie daje rady obsłużyć więcej, niż jednej nośnej LTE.
I teraz również zakładam, że jest tak jak piszesz. Wynikałoby z tego, że RRU pod DCS jednak potrafi obsługiwać LTE. W takim razie po co montowano po dwa RRU na pasmo (była wtedy tylko jedna nośna LTE)? Możliwe, że zakładano już rozwód w przyszłości i na zaś była taka konfiguracja.

Jeżeli piszesz, że RRU nie obsłuży więcej niż jednej nośnej LTE, znaczyłoby że któreś z RRU obsługuje nie tylko LTE, ale także DCS. Ale może być też tak, że rozdzielono DCS po równo i oba działają w konfiguracji LTE+DCS. I to by potwierdzało moją hipotezę (która może być jak najbardziej fałszywa) i wyjaśniało dziwny podział bloków DCS.
 #979985  autor: lordbyd
 26 lut 2018, 07:39
W strefie Nokii również były montowane odrębne moduły radiowe (RFM) dla DCS i LTE.
Moduł dla DCS był zwykle podłączony do dwusystemowej anteny 900/1800 MHz.
Moduł dla LTE był mocowany przez diplexer z anteną dla U2100.
Dla przypomnienia U2100 dla każdego z operatorów nadawane jest z odrębnego RRH.
Postaram się poszukać jakiegoś starego projektu modernizacji i napiszę jakie typy RFM były uwzględnione dla DCS i LTE w strefie N.
 #979988  autor: kozien70
 26 lut 2018, 08:18
Mateusz7 pisze: Tylko właśnie nie do końca mi się to zgadza. Bardzo możliwe, że jest jak piszesz i że Huawei obsługuje zakresy szersze niż 20 MHz pod 1800.
Nie "bardzo możliwe", tylko tak jest. Jak opisałem wcześniej.
Mateusz7 pisze: W takim razie po co montowano po dwa RRU na pasmo (była wtedy tylko jedna nośna LTE)?
Wymagania mocy?
Jeden moduł RRU ma określoną moc. Ta moc dzieli się na wszystkie nośne (GSM/UMTS/LTE) uruchomione na danym RRU. Im więcej nośnych na jednym RRU uruchomisz, tym mniejsze moce będą one miały. Oczywiście nośnych nie możesz na jednym RRU uruchamiać w nieskończoność. Każdy moduł ma w specyfikacji ich maksymalną liczbę w danej technologii.

Nie wszędzie pasmo 1800 jest obsługiwane z dwóch RRU. Czasem jest z jednego. Wszystko zależy od lokalnych wymagań mocy.
Mateusz7 pisze: Jeżeli piszesz, że RRU nie obsłuży więcej niż jednej nośnej LTE,
Napisałem, że RRU stosowane pod wspólne LTE1800 obsługuje jedną nośną LTE. Pod DCS-a wisi inne, mocniejsze RRU. Mowa o stacjach mających dwa RRU na pasmo 1800, niewybudowanych ostatnio (tu może być jakiś nowy sprzęt).
Mateusz7 pisze: Ale może być też tak, że rozdzielono DCS po równo i oba działają w konfiguracji LTE+DCS.
Ale tak jednak nie jest.

Cały czas piszę o Huawei. Stacje z Nokią to inna bajka.
 #980005  autor: Mixiorek
 26 lut 2018, 11:10
Bez rozstrzygania kto wrzuca dane N! do btsearch zauważyłem, że ten ktoś pominął kilka stacji zmodernizowanych już jakiś czas temu. Np:
- Umiastowska 1, Ołtarzew. Doszło L800 do istniejącego L1800
Warszawa:
- ul. Czerska, Agora
- ul. Europejska, Bricoman. Słynna stacja z poprawek firmy wykonawczej
- ul. Gwintowa, sanktuarium na Siekierkach
- ul. Księcia Ziemowita- św. Bonifacego 9
- ul. Hirszfelda
- ul. Złoczowska 12. Dziwna stacja, jeden sektor?
- ul. Bartycka, dodano 800 do istniejącego już od pewnego czasu 2600
- ul. Wojciechowskiego 35, dodano 800 do istniejącego już od pewnego czasu 2600

Tam gdzie nie wyszczególniłem doszło 2600. Nie wiem czy również nie 800. Dwa ostatnie przypadki pokazują, że Orange "wraca" i uruchamia L800.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #980038  autor: 3G
 26 lut 2018, 14:10
Mixiorek pisze:Bez rozstrzygania kto wrzuca dane N! do btsearch zauważyłem, że ten ktoś pominął kilka stacji zmodernizowanych już jakiś czas temu.
A zgłaszałeś te stacje? ;)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #980084  autor: Mateusz7
 26 lut 2018, 18:30
kozien70 pisze:
Mateusz7 pisze: Tylko właśnie nie do końca mi się to zgadza. Bardzo możliwe, że jest jak piszesz i że Huawei obsługuje zakresy szersze niż 20 MHz pod 1800.
Nie "bardzo możliwe", tylko tak jest. Jak opisałem wcześniej.
Ja nie kwestionuję, że tak nie jest. Zadaję po prostu kolejne pytania w nawiązaniu do nowych założeń. Ok, mogłem napisać "skoro Huawei obsługuje zakresy szersze..." itd.
kozien70 pisze:Nie wszędzie pasmo 1800 jest obsługiwane z dwóch RRU. Czasem jest z jednego. Wszystko zależy od lokalnych wymagań mocy.
kozien70 pisze:Pod DCS-a wisi inne, mocniejsze RRU. Mowa o stacjach mających dwa RRU na pasmo 1800, niewybudowanych ostatnio (tu może być jakiś nowy sprzęt).
No ok. Wynika z tego, że kwestia jest na tyle złożona, że nie da się na jej podstawie niczego wydedukować.
kozien70 pisze:
Mateusz7 pisze: Ale może być też tak, że rozdzielono DCS po równo i oba działają w konfiguracji LTE+DCS.
Ale tak jednak nie jest.
I teraz nie kwestionuje: skoro tak jednak nie jest, to jedno RRU, to mocniejsze (wcześniej pod DCS) obsługuje cały DCS+nośna LTE, zaś drugie drugą nośną LTE (bo dwie nośne LTE na jednym - nie, LTE+DCS na obu czy według podziału na pół czy według operatorów - nie itd.). No, ale sam już napiszę, że tak pewnie też nie jest, bo jest jakiś nowy fakt, o którym się otwarcie nie mówi. Sygnał leci z prostokątnych paneli - tyle wystarczy nam wiedzieć. :P
kozien70 pisze:Cały czas piszę o Huawei. Stacje z Nokią to inna bajka.
No dlatego być może taki, a nie inny podział tych bloków DCS jest związany ze sprzętem Nokii. Ale ja nie podejmuję się już dalej samemu dedukować. Chciałem coś jeszcze z tego faktu wyciągnąć, ale pewnie po prostu mieli taką dziwną fantazję z tymi 6 blokami na zmianę.
 #980092  autor: ST
 26 lut 2018, 19:47
Mateusz7 pisze:
kozien70 pisze:Cały czas piszę o Huawei. Stacje z Nokią to inna bajka.
No dlatego być może taki, a nie inny podział tych bloków DCS jest związany ze sprzętem Nokii. Ale ja nie podejmuję się już dalej samemu dedukować. Chciałem coś jeszcze z tego faktu wyciągnąć, ale pewnie po prostu mieli taką dziwną fantazję z tymi 6 blokami na zmianę.
A mamy w ogóle namierzony taki "rozwiedziony" obiekt w strefie Nokii? Jest tak samo z L1800 i U900?
 #980103  autor: lordbyd
 26 lut 2018, 20:52
W starym (2014 rok) projekcie stacji zbudowanej na sprzęcie Nokii moduły Flexi RFM dla DCS jak i LTE są przystosowane do obsługi GSM oraz FDD LTE, szerokość ciągłego obsługiwanego pasma: DL 35 MHz, UL 60 MHz, moc wyjściowa 3 x 20/40/60/80 W. Sposób podłączenia H (dwa moduły razem).
Moduły Flexi RFM dla UMTS 2100 przystosowane są do obsługi WCDMA oraz FDD LTE. Moc 3x20/40/60, szerokość obsługiwanego pasma - ciągłego 20 MHz dla DL i UL.
W innym projekcie zastosowano zamiast Flexi RFM moduł Flexi Remote Radio Head, również przystosowany do obsługi WCDMA, FDD LTE o szerokości ciągłego obsługiwanego pasma DL 20 MHz, UL 60 MHz, moc wyjściowa 2x20/30/40 W.
Wszystkie moduły 2 x RX/TX MIMO.
 #980135  autor: kozien70
 27 lut 2018, 02:42
Nic mądrego nie napisał, wie jeszcze mniej niż my tutaj. Fantazjuje wg własnego widzimisię i tyle. Zrobił wieelki wywód, który ktoś w komentarzu obalił jednym zdaniem, bo pan Noga nie wiedział, że Orange ma umowę na dzierżawę 1800 z T-Mobile :lol:
Również pisanie, że "Orange i T-mobile mają z głupiej oszczędności tylko po 15MHz 2600" świadczy jedynie o głębokiej nieznajomości tematu aukcji 800/2600. Ktoś naprawdę uważa, że tu chodziło o pieniądze? Że operatorzy, którzy wydali po kilka miliardów na bloki 800ki nie mieli po 50milionów na 5MHz 2600? Pan Noga nie znów nie wie, że operatorzy N! zrezygnowali z licytacji dodatkowych 5MHz 2600, bo miał to być ukłon w stronę Plusa i Play na zasadzie "my wam pozwalamy zakupić 20MHz w 2600, wy za to nie utrudniajcie nam zakupu 10MHz 800ki". Było nawet stosowne oświadczenie Orange o wycofaniu się z aktywnej licytacji bloku 2600.
Nie wiem, może Pan Noga nie wie również tego, że w pasmie 2600 dostępne jest sparowane 70MHz, a więc jak by nie dzielić na 4 to nie ma możliwości, by każdy miał 20MHz. Ktoś musi mieć blok 15 a ktoś 20 :lol:
A że może o tym nie wiedzieć świadczy fakt, że pisze jakiego to niby asa w rękawie ma jeszcze Play, bo ma MIMO 4x4 dla L2600 - tak jakby N! nie stosowało od samego początku MIMO 4x4 w tym pasmie... :lol:
Dalej: pisze, że Orange "11-13 kanałów G900" (mowa najwyraźniej o terenach "rozwiedzionych") i znów widać nie zna faktu, że Orange korzysta dodatkowo na tych terenach z kanałów T-mobile...

Jedyna wartość z blogu pana Nogi to parę obrazków z widmem. Na tym się zna. Reszta to bajkopisarstwo. Jak sam autor zauważa "wydawało mu się że rozumie" :lol:
 #980171  autor: Mixiorek
 27 lut 2018, 10:47
A Siedlce nie były już dawno w bazie razem z ZG? Tam były testy lata temu?

Generalnie spodziewałem się większej ilości L21200 od N!. Może w marcu i kwietniu będzie większy rozmach. Dla sekcji piaseczyńskiej:
TMobile, Piaseczno Jana Pawla II 66

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 899 z 1158
  • 1
  • 897
  • 898
  • 899
  • 900
  • 901
  • 1158
  • 1
  • 897
  • 898
  • 899
  • 900
  • 901
  • 1158