DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 92 z 95
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
 #839666  autor: Halset
 11 gru 2015, 10:07
pakierhakierxd pisze:A co jeśli właściciel nie pozwala na poprowadzenie kabla ;)
O takich rzeczach się rozmawia przed podpisaniem umowy.
Dzisiaj jest ciężko wynająć jak nie ma się dostępu do neta czy bez mozliwości neta.
A przestań zadawać pytania jak 10 letnie dziecko typu - A dlaczego? A po co? Itd

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #839669  autor: Kryniczanin
 11 gru 2015, 10:21
Jeżeli N! mógł zmodernizować ponad 10 stacji, to Play mógł swoje anteny również tam dostawić dokleić czy cokolwiek innego zrobić.
Halset pokaż jaką masz wiedzę z pracy. Aero2 w 2012 postawił na dworcu w Krynicy Zdrój stację. Jest ona na szczycie dworca.

Wskaż na co można się było powołać - że to istniejąca lokalizacja stacji bazowej?

Wskaż nam swoją wiedzę jak pusty dach dworca jest stacją bazową?
 #839722  autor: Halset
 11 gru 2015, 13:50
Rozkładam ręce, bo nie wiem czy robisz to specjalnie czy naprawdę jesteś mało kumaty.
Kolejna sprawa to ilość stacji. W Konstancinie-Jeziornie Play ma 1-2 stacje, a np: Networks 13-15.
Napiszę jak dla dziecka.
N! rozpoczęło modernizację sieci. Potrzebowali na to zgody. Rozebrali stacje do zera, wymienili sprzęt, wymienili anteny, dołozyli nowe.
Na wszystko potrzebowali zgodę.
Zrobili tak z 13-15 stacjami.
Dlaczego zatem Play nie podpiął się pod te stacje lub inne istniejące np Plusa?
Bo nie chciał. Pewnie musiałby zapłacić odpowiednią sumę.
A tak ma dwie stacje, dołożył LTE i w mediach marketingowo się chwali, że w Konstancinie- Jeziornie jest LTE :) W świat poszło.
A resztę - udźwignie sobie roaming.
Taka jest prawda.
Taki sobie zalożyli biznes plan i tyle.

Co do Twojego pytania - nie mam pojęcia o co Ci chodzi. Może jest plan zagospodarowania przestrzennego i uwzględniał mozliwość zamontowania stacji. Może Aero złozył wniosek o plan miejscowy a potem o warunki zabudowy? Wróżką nie jestem dlaczego Aero2 tam ma stacje i to legalnie. Jest tyle przepisów i możliwości.
Przepisy się zmieniają co chwilę. Jak skończyłem zabawę w 2007r z tą pracą w tym biznesie.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #839750  autor: Pawrzes
 11 gru 2015, 16:20
Kilka faktów:

- Konstancin-Jeziorna jest jedynym miastem aglomeracji warszawskiej gdzie Play ma znacząco mniej stacji niż N! W innych jest zupełnie inaczej np. w Legionowie gdzie Play bardzo długi czas miał 7 stacji - więcej stacji niż T-Mobile i Orange razem wzięte (oboje mieli tylko po 2 stacje 3G) i dopiero N! dorównało ilością do Play a latem tego roku uruchamiając sygnał z masztu i anten Plusa zyskali o jedną lokalizację więcej choć wkrótce Play też będzie miał 8.
- być może mają tam tak mało klientów którzy generowali niewielki ruch, że nie opłacała się im rozbudowa sieci lub inne czynniki ją uniemożliwiają ale "moda na LTE" być może zmieni ten stan
- N! ma aktualnie 11 czynnych stacji w Konstancinie (2 nowe powstały po konsolidacji)
- Orange miało 3 stacje przed N!
- T-Mobile miało 6 stacji przed N! (4 stacje z 3G, reszta GSM only - pamiętam jak wiele lat były to 2 stacje a tylko jedna z UMTS i połowa miasta nie miała 3G nawet na zewnątrz)
- NetWorkS! w większości lokalizacji anten nie wymieniło ani nic dołożyło

Pozdrawiam
 #839757  autor: ja.michal
 11 gru 2015, 16:48
Pawrzes pisze:być może mają tam tak mało klientów którzy generowali niewielki ruch
Najpewniej skoro jest tak mało stacji bazowych, a osiągane są tak duże prędkości. Druga sprawa to w tym rejonie jest dosyć dobra sieć kablowa. Trzecia sprawa to ten rejon nie należy do najbiedniejszych i można przypuszczać, że spora część mieszkańców nie będzie przenosić numeru do Play dla kilkuzłotowej oszczędności, których obecnie w tej sieci i tak nie będzie.
 #839772  autor: Halset
 11 gru 2015, 17:36
Przecież napisałem że P4 zrobił sobie biznes plan i doszedł do wniosku że nie ma sensu. Dwie stacje LTE im starcza a resztę pociągnie roaming.
Więc po co tłumaczyć w opowiadaniu to samo co ja już piszę od poprzedniej strony? :-)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #840083  autor: Mixiorek
 13 gru 2015, 16:37
Odnośnie faktów :)
Pawrzes pisze:- Konstancin-Jeziorna jest jedynym miastem aglomeracji warszawskiej gdzie Play ma znacząco mniej stacji niż N!
Jedynym? Piaseczno - największa sypialnia w aglomeracji i pewnie najwięcej ludzi. Play 9 stacji, Networks 19. Czy ta różnica jest "znacząca"? :)
- być może mają tam tak mało klientów którzy generowali niewielki ruch, że nie opłacała się im rozbudowa sieci lub inne czynniki ją uniemożliwiają ale "moda na LTE" być może zmieni ten stan
Konstancin-Jeziorna jest "specyficznym" miastem. Spora powierzchnia, brak blokowisk w dużej postaci, większość to domy jednorodzinne. Do tego bardzo zalesionym więc stacje trzeba stawiać gęsto by pokryć niewielką ilość osób. Jeszcze to jedyne uzdrowisku na Mazowszu ze strefami A, B, C gdzie w strefie A są mocno restrykcje odnośnie tego co można a czego nie można budować itp. Po prostu Play kalkuluje i stawia stacje tam gdzie ma/ może mieć klientów. Większość osób siedzie w roamingu i to jak widać chyba im się w tym rejonie opłaca. Zresztą młody klient, "czuły" na cenę i walczący o 1zł miesięcznie jest tak "wierny" sieci, że za dwa dni może być już w innej.
Kolejna sprawa to większość osób mieszkająca generująca duże rachunki ma telefony firmowe (ze średnich i dużych firm) a te jakie wiemy w Play raczej nie są. Osobiście w moim służbowym telefonie mam jedną firmę, która ma telefony w Play. Jak tylko skończy im się umowa odejdą i na 100% nie wrócą. Zrobili błąd i dobrze to wiedzą.
- N! ma aktualnie 11 czynnych stacji w Konstancinie (2 nowe powstały po konsolidacji)
Mi wychodzi 12 ;) + 1 jeżeli doliczyć Chyliczki, które administracyjnie należą do Piaseczna ale nadajnik "obejmuje" też Konstancin-Jeziornę.
Kolejna sprawa to dwie stacje, których status jest mi bliżej nieznany. Jedna to TMobile na Gąsiorowskiego a kolejna na Od lasu gdzie starosta odrzucił 45m maszt.... i dobrze zrobił choć dobrego zasięgu i stacji brakuje tam jak wody na pustyni.
- NetWorkS! w większości lokalizacji anten nie wymieniło ani nic dołożyło
Każda stacja TMobile zyskała nowe anteny + RRU itp. Tylko bodajże jedna lub dwie stacje Orange zostały na starych antenach ale to się pewnie zaraz zmieni bo trzeba stawiać LTE 800MHz. Także twierdzenie, że w większości lokalizacji nie zmieniono anten jest.... hmmmm delikatnie pisząc nietrafione.
ja.michal pisze: Druga sprawa to w tym rejonie jest dosyć dobra sieć kablowa.
Sieć kablowa jest taka sobie. Głównie Orange i Netia, lokalny operator KNC. W małej części miasta jest UPC, Vectra i Multimedia.

Przy okazji test LTE Play na stacji ID: WAR3021, dach centrali Orange, stacja na 99% na światłowodzie około 100m od stacji, zasięg 4/5:

Obrazek

Piękny ping, reszta daje spokojne korzystanie z netu. Stacja Orange w tej samej lokalizacji ma bardzo podobne wyniki. Upload góra 20-23Mb/s. Rejon bardzo mocno "oblężony" ;)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #840607  autor: Yey
 15 gru 2015, 22:11
Halset pisze: nie wierzę w te bajki, o których pisze Yey
Najpierw proponujesz zakończenie dygresji odbiegającej od głównego tematu, a potem tak mnie podsumowujesz :twisted:
Zatem uprzejmie zwrócę uwagę że to co cytowałem to nie była bajka, tylko:
"USTAWAz dnia 28 lipca 2005 r.
o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych".
Wiem że ostatnio niektórzy mają problemy ze zrozumieniem co to jest obowiązujące prawo i co to jest ustawa, ale miałem nadzieję że tego forum problem nie dotyka. :)
Co gorsze, ta ustawa nie odnosi się do prawa budowlanego ani telekomunikacyjnego - więc zmiany ułatwiające inwestycje telekomunikacyjne wprowadzone tzw. megaustawą nic tu nie pomogły.
Oczywiście można sobie próbować obchodzić przepis np. udając, że nie dodajemy nowych nadajników, tylko wymieniamy zużyty sprzęt, ale najpierw trzeba mieć jakikolwiek nadajnik w strefie A uzdrowiska, a gdy firma Play nie istniała przed wprowadzeniem zakazu jest to trudne.

A może potrafisz wskazać jakąś nową stację bazową jakiegoś operatora wybudowaną w strefie A? Dla ułatwienia dodam, że ta na dworcu w Krynicy-Zdrój, o którym pisano wyżej jest poza strefą A (zaczyna się ona na terenach na wschód od dworca).

Jak pisałem, problem z uzdrowiskami dotyczy wszystkich operatorów. W dzisiejszym "Witek Nadaje" (tym o WiFi Calling) jeden z dyrektorów z Plusa porusza właśnie ten temat: wymienia uzdrowiska jako miejsca z problemowym z zasięgiem telefonii (z powodu zakazu). WiFi Calling ma być rozwiązaniem min. dla tych obszarów - to trochę śmieszne, bo przecież WiFi to takie same fale radiowe jak z te nadajników komórkowych - ale takie mamy przepisy.
 #840627  autor: Halset
 15 gru 2015, 22:57
Mixiorek pisze: Po prostu Play kalkuluje i stawia stacje tam gdzie ma/ może mieć klientów. Większość osób siedzie w roamingu i to jak widać chyba im się w tym rejonie opłaca. Zresztą młody klient, "czuły" na cenę i walczący o 1zł miesięcznie jest tak "wierny" sieci, że za dwa dni może być już w innej.
Tą sytuację już dawno zauważyłem ale wg Play i ich danych - z roamingu nie korzystają wcale lub w znikomej ilości. Wg mnie to kłamstwo sieci P4, co widzę u znajomych (tych świadomych co to jest 3G LTE HD Voice itd) wściekłość, bo ciągle są w roamingu. Mówię o Trójmieście.

Najpierw proponujesz zakończenie dygresji odbiegającej od głównego tematu, a potem tak mnie podsumowujesz :twisted:
Zatem uprzejmie zwrócę uwagę że to co cytowałem to nie była bajka, tylko:
OMG
Chłopie czytaj ze zrozumieniem!!!!
Jeszcze raz i może zrozumiesz :)
Ok, jest ustawa ale wytłumacz mi jakim cudem N! ZMODERNIZOWAŁO NADAJNIKI ???? Napisał o tym wyżej @Mixiorek. Na modernizację, dostawianie anten, przybudowa stacji, demontaż stacji, wymianę sprzętu - na to wszystko trzeba mieć zgody.
N! UZYSKAŁ ZGODY, POPRAWIŁ ZASIĘG, ZMODERNIZOWAŁ STACJE BAZOWE, DOŁOŻYŁ SPRZĘT.... a Play - się tłumaczy ustawą :D?
Dla mnie to jest śmieszne i tyle. Ja piszę o bajkach nie Twoich, tylko sieci P4. Wciskają kity i tyle. Po prostu zrobili kalkulację biznesową i doszli do wniosku
1) Nie ma sensu. Nie opłaca się Nam
2) Dołożymy LTE na naszych stacjach i pójdzie w mediach, że na tym terenie mamy zasięg LTE. Marketing poszedł, lud kupił
3) Resztę obciążenia lub braki zasięgowe przejmą inni, bo mamy z nimi umowę roamingową
4) Jak ludzie będą się pluć albo domagać zmiany, wspomnimy o ustawie z lipca 2005r.

Proste jak budowa cepa.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #840796  autor: Yey
 16 gru 2015, 20:11
Halset pisze: Chłopie czytaj ze zrozumieniem!!!!
Jeszcze raz i może zrozumiesz :)
Jedziesz, zatem ja też sobie pozwolę :mrgreen:
Halset pisze: ... wytłumacz mi jakim cudem N! ZMODERNIZOWAŁO NADAJNIKI ????
Zmodernizowało, bo je wcześniej (przed rokiem 2005) miało. A miało je, ponieważ Era i Centertel istniały nieco wcześniej. Play jako istniejący od 2006 roku stacji w tych miejscach przed rokiem 2005 oczywiście nie miał.
Halset pisze: demontaż stacji, wymianę sprzętu - na to wszystko trzeba mieć zgody.
Mylisz się, na wymianę anteny lub części nadajnika w ramach bieżącej konserwacji obiektu nie potrzeba zgody. Po zmianach trzeba tylko zrobić pomiary promieniowania i złożyć sprawozdanie do WOSiu i to jest furtka z której pewnie skorzystano - jak dla mnie dość kontrowersyjna, ale jest.
Halset pisze: a Play - się tłumaczy ustawą :D?
Nie wiem czy akurat Play się w ten sposób tłumaczy, ja pokazuję przyczynę, ale nie piszę w imieniu Play. :mrgreen: Natomiast zauważam że wszyscy operatorzy mają kłopot z tym przepisem (wspominałem o przykładzie z Plusa).
Halset pisze: Po prostu zrobili kalkulację biznesową i doszli do wniosku
1) Nie ma sensu. Nie opłaca się Nam
To akurat słuszne przypuszczenie. Mogli rozważać jakieś zagrania na granicy prawa, zaryzykować późniejsze sprawy sądowe, ryzyko nakazu likwidacji nadajnika i związane z tym straty wizerunkowe dla marki. Być może doszli do wniosku że nie warto, skoro jest roaming.
To że można było zaryzykować pokazują np. pozwolenia radiowe Aero2, które znajdują się na obiektach Plusa na terenach uzdrowisk.
 #841991  autor: Spacedust
 25 gru 2015, 18:13
Odpalono stację Swarzędz, Rzemieślnicza 10 - bardzo wysoki metalowy słup.

Stacja full wypas łącznie z działającym LTE2100.

Obrazek
 #842178  autor: Pawrzes
 27 gru 2015, 01:34
Mixiorek pisze: Jedynym? Piaseczno - największa sypialnia w aglomeracji i pewnie najwięcej ludzi. Play 9 stacji, Networks 19. Czy ta różnica jest "znacząca"? :)
Każda stacja TMobile zyskała nowe anteny + RRU itp. Tylko bodajże jedna lub dwie stacje Orange zostały na starych antenach ale to się pewnie zaraz zmieni bo trzeba stawiać LTE 800MHz. Także twierdzenie, że w większości lokalizacji nie zmieniono anten jest.... hmmmm delikatnie pisząc nietrafione.

Proszę nie zawyżać N! :wink: Na tym samym obszarze to 10 do 15 lub dodając sypialnię Józefosław to 11 do 17. Zresztą liczy się jakość a nie ilość :) Wiadomo, że po konsolidacji N! zsumowały się lokalizacje obu sieci i przeważnie mają stacji najwięcej...
Miałem na myśli ogólnie wykonane prace, zresztą to i tak wymaga tylko zgłoszenia zmiany parametrów.


"Słoiki" wyjechały z miasta więc LTE śmiga w godzinach szczytu tak jak w nocy :-)
Test stacji WAR1134 (ul. Twarda 66 róg Miedzianej)

Obrazek

Pozdrawiam
 #842332  autor: Mucha6630
 27 gru 2015, 23:18
Witam mam zamiar kupić telefon który obsługuje LTE 1800 MHz , 2100 MHz, 2600 MHz czy te pasma wystarczą na razie czy w najbliższym czasie ma to się zmienić ? mowa o różnych sieciach pl bo na wiki piszą że w przyszłości ma wejść pasmo 800 MHz .
 #842335  autor: Mucha6630
 27 gru 2015, 23:22
ja.michal pisze:Tak, w 2016 r. pojawi się LTE800. Właściwie już jest, ale w Plusie.
ale będzie tylko 800 w planach ? czy 800 i 1800 ?
 #842336  autor: bed
 27 gru 2015, 23:40
1800 już jest we wszystkich sieciach, teraz 800 posiada tylko Plus, a od przyszłego roku to pasmo mają mieć wszyscy operatorzy.
Dziś tylko Play wykorzystuje komercyjnie 2100 MHz w LTE (Orange i T-Mobile testowo), a od przyszłego roku najprawdopodobniej wszyscy ruszą z 2600 MHz.

Już precyzyjniej chyba się nie da - lepiej mogłaby to przedstawić jedynie tabelka :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 27 gru 2015, 23:41 przez bed, łącznie zmieniany 1 raz.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #842337  autor: p2225
 27 gru 2015, 23:41
LTE1800 działa od dawna w każdej sieci i to jest ta sieć, z której obecnie korzystamy. W Plusie działa od marca LTE800 oraz w 2016 roku rozpocznie się budowa tej sieci u pozostałych operatorów. Do tego u każdego będzie LTE2600.

Rozkład sieci teraz:
Play- LTE 1800/2100
Orange/T-mobile - LTE 1800 + testowe LTE2100 w dwóch miastach
Plus - LTE 800/1800

Rozkład sieci w mniej więcej połowie 2016:
Play - LTE 800/1800/2100/2600
Orange/T-mobile - LTE 800/1800/2600 + ewentualnie LTE 2100
Plus - LTE 800/1800/2600.

LTE800 - głównie poza miastami oraz do załatania dziur w mieście. Ogólnie sieć mało pojemna o bardzo dużym zasięgu.
LTE1800 - sieć obecnie używana, w miarę pojemna o średnim zasięgu.
LTE2100 - sieć komercyjnie działająca w Play'u o mniejszym zasięgu niż LTE1800.
LTE2600 - sieć bardzo pojemna, ale o baaaardzo małym zasięgu. Będzie używana w centrach miast i dużych skupiskach ludzi.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
  • Strona 92 z 95
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 95