DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 3 z 25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25

 #340858  autor: darnok
 13 cze 2009, 23:29
metpablo pisze:Najpewniej mają mikrokomórkę, a do z zasady daje ograniczony zasięg.
Najbardziej pewnie to maja jakiegos zwyklego testowego BTS, podpietego na bylejak, z duzymi tlumikami do antenki malej - bo to zapewne tylko bardzo testowa instalacja - tylko zeby sprawdzic niektore ficzery. Poza tym zapewne wlaczany jest tylko na czas pracy z nim i wychodzac o 17.00 go wylaczaja/blokuja cele.

BTW. Ktos wie moze/pamieta z kim podpisali umowe na dostawe sprzetu

-----
maly edit - to co wyzej tyczy sie normalnych operatorow ;-)
Mobyland wyrzezbil jakis kontrakt z Logicstarem, o ktorym tak naprawde niewiele wiadomo. Z polskich newsow to prawie nic. Googlajac natkanalem sie na:
http://www.sourcewire.com/releases/rel_ ... export=pdf

Co by swiadczylo ze Mobyland planuje budowe sieci w niewielkim zakresie ze zwyklymi BTSami oraz zaoferowanie rozwiazan typu femtocell (chyba w UK oferuje juz Access Poiny GSMowe dla sieci BT dzialajace po ADSL). Moze wlasnie cos takiego na Chalbinskiego testuja :)
Poczekamy zobaczymy, bo im sie tez chyba konczy termin na komercyjny start...
Ostatnio zmieniony 13 cze 2009, 23:43 przez darnok, łącznie zmieniany 1 raz.

 #340860  autor: Barciur
 13 cze 2009, 23:34
No dobra, to ile bedziemy mieli ostatecznie w Polsce operatoro infrastruktujralnych? 6? :O

 #340862  autor: senshiro
 13 cze 2009, 23:37
Barciur, nie o to chodzi ile ich będzie, a ile się utrzyma. Bo coś mi się wydaje że zarówno Centernet jak i Mobyland nie zdołają się utrzymać na naszym rynku i przejmie je któraś z sieci W3 albo Play.

Obrazek

 #340867  autor: darnok
 13 cze 2009, 23:47
Ilu opow infrastrukturalnych... Hmm duzo :)
na dzien dzisiejszy mamy 4ech dzialajacych. Centernet sie szykuje. Mobyland jak widac tez. Aero rowniez. Ja bym do tej listy doliczyl jeszcze Sferie ktora defacto ma koncesje na tel kom. Wychodzi 8 :)
Musi dojsc do jakis konsolidacji bo pomimo tego ze Polska jest duzym rynkiem to mniejsi sie nie utrzymaja pomimo dzialan regulatora.
A MVNO to chyba nikt juz nie jest w stanie zliczyc.

 #340873  autor: ezaq
 14 cze 2009, 00:10
darnok pisze:Poczekamy zobaczymy, bo im sie tez chyba konczy termin na komercyjny start...
Mobyland jest zobowiązany do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości nie później niż do dnia 30 sierpnia 2009r. Wcześniej wydana decyzja zobowiązywała Mobyland do startu do 31.05.2009 (podobnie jak Centernet), ale się odwołał i wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez UKE. Zmieniono też terminy pokrycia zasięgiem o 3 miesiące:
- 15% ludności do 31.03.2010 (wcześniej do końca 2009)
- 30% ludności do 31.03.2013 (wcześniej do końca 2012)

 #340875  autor: Barciur
 14 cze 2009, 00:24
8 opow infrastrukturalnych? skad na to wziac wolne czestotliwosci :/

 #340877  autor: Semnom
 14 cze 2009, 00:44
A słyszeliście o TuBiedronka? Operatorze należącym do właściciela Heyah i Ery?

 #340880  autor: ezaq
 14 cze 2009, 00:58
darnok pisze:A MVNO to chyba nikt juz nie jest w stanie zliczyc.
Na dzień 18.11.2008r. było zgłoszonych do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych 217 operatorów wirtualnych. Inna sprawa ilu z nich rzeczywiście działa.
Barciur pisze:8 opow infrastrukturalnych? skad na to wziac wolne czestotliwosci :/
Chyba 7 operatorów:
PTC
Polkomtel
PTK Centertel
P4
Centernet
Mobyland
Aero2,
którzy podzielili się już wszystkimi dostępnymi w Polsce częstotliwościami 900MHz, 1800MHz i 2100MHz. Z tym, że 125 kanałów 1800MHz jest przeznaczonych do użytku rządowego (1730-1755MHz i 1825-1850MHz).
Semnom pisze:A słyszeliście o TuBiedronka? Operatorze należącym do właściciela Heyah i Ery?
Słyszeliście, ale tu mowa o operatorach mających własną infrastrukturę. TuBiedronka jest operatorem MVNO (wirtualnym), działającym na infrastrukturze PTC.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2009, 01:59 przez ezaq, łącznie zmieniany 2 razy.

 #340883  autor: Pawrzes
 14 cze 2009, 01:53
Hm, no rzeczywiście ta pikokomórka może być słabiutkiej mocy i działać tylko gdy są w biurowcu pracownicy operatora... Nie wiadomo też na którym piętrze Mobyland ma swoje biura...
Play by się przydały te kanały 1800. Nie wiem czy aby te 25 kanałów GSM to za mało aby sieć sprawnie działała...

Coś chyba słabo są przygotowani skoro chcieli przesunięcia terminu aż o rok...
CenterNet szukać będzie oferować bardziej niszowe oferty dla mniej wymagających nowinek technologicznych klientów. BTSy GSM1800 są też chyba tańsze niż NodeB.

Aero2 jak można zrozumieć z tekstu który zacytowałem nie będzie inwestował w 2G tylko od razu w 3,5G i w przyszłości 4G. A przy wspólnej ofercie ze Sferią biznes może się udać.

Pozdrawiam

 #340888  autor: user_delete7
 14 cze 2009, 08:56
Aero2 jest chyba dla mnie jedyną propozycją na normalnego operatora który może odnieść jakiś sukces oferując ciekawą paletę usług a przestępną cenę ale to się okaże gdy wystartuje do wyścigu po klienta :-D

 #340904  autor: lukaszw
 14 cze 2009, 11:50
Aero2 + Sferia + Cyfrowy Polsat bym traktował jako jedność, za nimi stoi Solorz a on sam mówił że jego inwestycje w telekomunikacje będą liczone w miliardy, i jako najbogatszy polak raczej słów na wiatr nie rzucał.

 #340910  autor: darnok
 14 cze 2009, 12:07
ezaq pisze:
Barciur pisze:8 opow infrastrukturalnych? skad na to wziac wolne czestotliwosci :/
Chyba 7 operatorów:
PTC
Polkomtel
PTK Centertel
P4
Centernet
Mobyland
Aero2,
którzy podzielili się już wszystkimi dostępnymi w Polsce częstotliwościami 900MHz, 1800MHz i 2100MHz. Z tym, że 125 kanałów 1800MHz jest przeznaczonych do użytku rządowego (1730-1755MHz i 1825-1850MHz).
+ jako nr 8 SFERIA - http://www.uke.gov.pl/marta/resultRptDe ... rm=1&id=28
ktora ma uprawnienia do "Dostarczanie sieci telekomunikacyjnej / ruchoma publiczna sieć telefoniczna" i ma zbudowana siec nadajnikow. A wykorzystuje do tego zakres 850Mhz i siec CDMA, ZTCP to CDMA2000 + EDVO. Stad juz naprawde blisko to zrobienia jakiegos roamingu czy partnerstwa.

 #340942  autor: Barciur
 14 cze 2009, 14:39
Heh Play by skorzystal na 1800... naprawde, lepsza pojemnosc i jakosc dzwieku, w miastach jest to potrzebne. :/

 #340973  autor: rogmaniek
 14 cze 2009, 17:50
Barciur pisze:Heh Play by skorzystal na 1800... naprawde, lepsza pojemnosc i jakosc dzwieku, w miastach jest to potrzebne. :/
Tak, zgadzam się! Jak wg mnie, to mogli by "odzyskać" taką częstotliwość od Centernet'u :-D Jakoś nie chce mi sie wierzyć, że Ci ostatni powalczą cenowo o klienta :P A P4 jak najbardziej mogli by to wykorzystać, w końcu ostatnio trochę im się ta sieć klientów "zagęszcza" :D A jak gdzieś informowali, podobno ok. 80% użytkowników pre-paid, korzysta tylko z teli 2G. Dlatego obawiam się, że będzie co jakiś czas i to częściej, słyszeć, że jest "sieć zajęta". Choć muszę przyznać, że w Poznaniu zagęszczają E-GSM i to budując jednoszczęsnie Node'y :wink: Tylko, żeby jeszcze, ta sieć była "solidnie" budowana. Niestety, ale nadal Huawei oraz- zwłaszcza- firma, która buduje dla P4 Node'y i BTS'y, nie jest dla mnie powodem do "dumy". Nie raz już pisałem, że bardzo oszczędzają na pewnych "rzeczach".... Oby to tylko nie było większą czy mniejszą przyczyną gorszej jakości rozmów, o czym już ostatnio było pisane...

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!

 #340974  autor: Barciur
 14 cze 2009, 17:56
Czy Centernet ma tylko 1800?
Bo jeśli tak, to po tym jak Play oraz Centernet wybudują swoje sieci, moim zdaniem byłoby dość naturalne dla nich żeby podpisać obustronną umowę roamingową... Strasznie trudno będzie pokryć cały kraj 1800 MHz, gdy Playowi przydala by sie taka moc. Obustronna umowa o roaming GSM by im sie przydala zamiast z PLusem czy Erą. :]

Na szczęście zawsze mamy możliwość manualnej zmiany na Plusa gdyby sie okazalo ze "siec zajeta"

A jeżeli ktoś wierzy że tylko z 1800 nie da sie zrobic dobrej sieci, to zapraszam do USA potestowac zasieg T-Mobile ;]
bez ogromnej ilosci pikokomorek sie nie da pokryc dobrze miasta (w budynkach) a i na zewnatrz jest krotszy zasieg z BTS-a.

 #341003  autor: widex
 14 cze 2009, 21:50
Barciur pisze:Bo jeśli tak, to po tym jak Play oraz Centernet wybudują swoje sieci, moim zdaniem byłoby dość naturalne dla nich żeby podpisać obustronną umowę roamingową...
Play będzie to nie za bardzo na rękę. CenterNet ma problemy ze sobą, a co dopiero współpraca. 3 stacje bazowe w Toruniu to rzeczywiście dobry początek;> Jakoś cienko to widzę. Będę budować sieć tyle ile wymaga UKE. Celowo będą opóxniać. W takim wypadku jasno napiszę: Po co marnują częstotliwości?

 #341322  autor: metpablo
 16 cze 2009, 21:12
ezaq pisze:Niestety z ziemi nic nie złapałem, albo akurat w tym czasie był wyłączony BTS.
Zlokalizowałem siedzibę Mobylandu - mieszczą się na 37 piętrze. Powiedzmy, że pracuję bardzo blisko tego piętra, więc podejrzewam, że nadajnik nadaje z minimalną możliwą mocą.

EDIT: I jak tam łowcy BTSów, żaden nie sprawdził podanej lokalizacji netmonitorem (ok, wiem, trzeba jakoś wjechać na górę)?

 #342466  autor: Pawrzes
 23 cze 2009, 12:34
metpablo pisze:I jak tam łowcy BTSów, żaden nie sprawdził podanej lokalizacji netmonitorem (ok, wiem, trzeba jakoś wjechać na górę)?

Cóż, nie upoważnionym stęp wzbroniony ;) Jak wystartują i zrobią normalną instalację dla całego biurowca to nie będzie problemu ze sprawdzeniem...

Pozdrawiam

 #342703  autor: jean
 24 cze 2009, 20:17
dziś w Łodzi Aero2 błednie pokazywało się jako 269-17

www.gsm.lowicz.com - ciekawostki GSM z Łowicza i okolic
  • Strona 3 z 25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25