DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1155843  autor: rogmaniek
 12 sie 2023, 22:54
senshiro pisze:
12 sie 2023, 14:18

Czy mógłbyś napisać coś więcej o tym? Chciałbym spróbować wymusić VoLTE na Moto G9 Plus, która technicznie tą technologie obsługuje, ale przez brak certyfikacji Orange to nie działa :(

A naprawdę musi być to Orżnąć? Jak miałem Motorolę G9 Plus, to VoLTE i VoWiFi działy oczywiście w Play i nawet w T-Mogile (choć u jednego i drugiego operatora telefonu nie było na oficjalnej liście).

Ewentualnie pewnie będzie działać w Klexie Orżnąć. Kolega, który ma Motkę One Vision, z Nju zmigrował na Kleksa. O dziwo usługi te zaczęły działać. Nie raz już wspominanoo tu na forum, że we Fleksie jest inna plaforma, itp. Oczywiście w Play (gdy jeszcze wcześniej miałem One Vision), czy chyba nawet w T-Mogile, omawianie usługi działały również w tym modelu Motoroli.

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
 #1155865  autor: matias55
 13 sie 2023, 15:06
Rzecz w tym, że T-Mobile i Play nie są tak restrykcyjne oraz u siebie widziałem wgrane ustawienia IMS tych sieci. Co ciekawe Orange Polska również w Nokii 8 występuje, więc kwestia podpięcia karty do testów.
 #1155867  autor: rogmaniek
 13 sie 2023, 15:59
matias55 pisze:
13 sie 2023, 15:06
Rzecz w tym, że T-Mobile i Play nie są tak restrykcyjne

Tak, wiem o tym. Co już nie raz było wspominane na forum. Ale podałem właśnie przykłady, że jednak na Motkach G9 Plus i One Vision da się, aby u dwóch operatorów działy omawiane usługi, mimo braku tych modeli na oficjalnych listach operatorów :-)

Jedynie, od jakiegoś czasu, P4 oficjalnie podaje, że na One Vision działają te usługi. W latach 2019 do 2022 nie było ww. modelu na liście telefonów z usługami VoLTE i VoWi-Fi. Zresztą lista ta długi czas nie była aktualizowana. A do dziś i tak nie ma wszystkich modeli z działającymi omawianymi usługami, jak choćby wspomnianej Motce G9 Plus.

O2 - We're better, connected!
O2 - See what you can do!
O2 - Together is better!
 #1155905  autor: senshiro
 15 sie 2023, 02:20
rogmaniek pisze:
12 sie 2023, 22:54

A naprawdę musi być to Orżnąć? Jak miałem Motorolę G9 Plus, to VoLTE i VoWiFi działy oczywiście w Play i nawet w T-Mogile (choć u jednego i drugiego operatora telefonu nie było na oficjalnej liście).

Ewentualnie pewnie będzie działać w Klexie Orżnąć. Kolega, który ma Motkę One Vision, z Nju zmigrował na Kleksa. O dziwo usługi te zaczęły działać. Nie raz już wspominanoo tu na forum, że we Fleksie jest inna plaforma, itp. Oczywiście w Play (gdy jeszcze wcześniej miałem One Vision), czy chyba nawet w T-Mogile, omawianie usługi działały również w tym modelu Motoroli.
Tel jest w Nju, w parze z drugim numerem wiec wychodzi za niego niewiele pln na utrzymanie. W razie czego będę próbował z flexem (wiem, ze tam te telefony działają normalnie, nie muszą być z listy). A poniżej jeszcze wkleję odpowiedź od Motoroli, kiedy poprosiłem aby skontaktowali się z Orange PL aby dodać więcej swoich telefonów do listy:
Nawiązując do treści zgłoszenia informuję, że wszystkie telefony Motorola z naszej aktualnej oferty obsługują VoLTE. Ta usługa jest dostarczana przez operatora komórkowego i to od operatora będzie zależeć czy ta funkcja zadziała na danym telefonie. W pliku do którego przysłał Pan link widac jak niewiele telefonów Motorola jest wspieranych przez Orange dla róznych funkcji i jest to w 100% kwestia woli Orange i ustawień ich centrali. Telefony Motorola spełniaja wszystkie normy telekomunikacyjne. Pozostali operatorzy sa w stanie właczyc te usługi dla naszych telefonów bez jakiejkolwiek interwencji ze strony Motoroli. Widocznie Orange jest bardziej skoncentrowane na sprzedazy i wsparciu urządzeń od innych producentów. Przykro mi z powodu niedogodnosci na które został Pan narazony.

Obrazek
 #1155906  autor: IC_Current
 15 sie 2023, 07:35
"bez jakiejkolwiek interwencji ze strony Motoroli."
No i mamy słowo klucz. Orange prosi Motorolę o dokonanie testów IMS a oni tego nie chcą zrobić tylko jadą "masówkę" z najbardziej popularnymi konfigami bez zwazania na operatorów. Czyli sami przedstawiciele Motoroli przez przypadek się wygadali, że nie chcą współpracować z O.
 #1155920  autor: kszaq
 15 sie 2023, 12:57
Motorola naściemniała w odpowiedzi, bo Orange nie blokuje Moto, tylko ich telefony nie podejmują próby rejestracji w IMS, bo OPL nie ma w oprogramowaniu na liście obsługiwanych operatorów.

Moim zdaniem jest to chore podejście (u wszystkich producentów), że VoLTE wymaga wpisania operatora na "listę obsługiwanych" w oprogramowaniu telefonu. Konfiguracja jest dosyłana przez IMS i telefon mógłby podejmować próbę rejestracji z każdą kartą SIM, niezależnie od operatora. Operator wtedy może na poziome swojego oprogramowania wpuszczać lub nie określone modele i wersje softu do IMS.
 #1155924  autor: kozien70
 15 sie 2023, 13:51
"ustawień centrali", " nasze telefony spełniają wszystkie normy telekomunikacyjne" - blablabla. Widać, że pisał to ktoś niemający pojęcia o sprawie, a obsługujący tylko skrzynkę mailową i wysyłający generyczne odpowiedzi.
 #1155942  autor: matias55
 15 sie 2023, 22:58
Jest tak jak piszecie. Ciągle posiłkuje się porównaniem, że na przykład Nokia 8 nie ma kompletnie opcji próby rejestracji do IMS bez odblokowania konkretnych parametrów przy pomocy Roota, po prostu nie ma opcji włączenia VoLTE pomimo, że ustawienia modemu są zapisane dla T-Mobile oraz Orange. Zakładam, że jest tu potrzebna w pewnym sensie tez ingerencja producenta telefonu, a nie ciągle zwalanie, że jak operator obsługuje, to działać będzie.
 #1157341  autor: Aqx
 11 wrz 2023, 13:25
W ostatnich dniach Moto G82 5G otrzymała Androida w wer. 13. Automatycznie pojawiła się opcja VoLTE i... działa nawet w Orange, przy czym na liście urządzeń publikowanych przez O w pdf nadal nie ma wsparcia :roll: , a podczas połączenia głosowego symbol LTE wyświetla się cały czas i nie zrzuca do 3G.
 #1159469  autor: hugo5
 28 paź 2023, 17:38
Przed kupnem terminala sprawdzasz strony operatorów oraz stronę wificalling-volte w Google znajdziesz gdzie masz znacznie szerszy spis i masz na tacy podane jakie terminale w jakiej sieci zadziałają. G82 działa w play, plus, tmobile bez problemu, na stronach nawet operatorów są w spisie. Wystarczy najpierw sprawdzić a nie narzekać i zawsze jest szansa że za jakiś czas dojdzie jśli to w miarę nowy model.
 #1161270  autor: marcinez
 04 gru 2023, 21:44
Mam wrażenie że Orange wszystkich robi w ..... kulki. Niby Volte działa, ale ma moim telefonie żadnych w związku z tym informacji. W innych sieciach Play T-Mobile mam info że działa. W Orange tylko jakieś obietnice..... Tak wiem może przesadzam, ale jakieś standardy powinny być. Skoro dana funkcja, usługa jest aktywna to użytkownik powinien o tym wiedzieć. A może się mylę?
 #1161282  autor: kozien70
 05 gru 2023, 11:43
No dobra, ale o co konkretnie ci chodzi? Czy o to, że twojego telefonu nie ma w oficjalnych komunikatach/oficjalnej liście Orange? Czy o to, że nie masz pewności czy VoLTE u ciebie działa czy nie działa? Czy o to, że wiesz, że VoLTE u ciebie działa a nie wyświetla się żadna ikonka?
 #1161301  autor: marcinez
 05 gru 2023, 19:28
Ogólnie mi chodzi o to że moim zdaniem Orange leci w kulki. Skoro dwie sieci T-Mobile i Play w jakiś sposób informują z jakiej technologii korzystasz to Orange nie potrafi? Mogą sobie listy robić i pisać co sobie chcą ale pewności zwykły użytkownik nie ma. Nie będzie przecież instalować specjalnych aplikacji. I tylko tyle w temacie. Dziękuję za pomoc
 #1161302  autor: Remington
 05 gru 2023, 20:09
@marcinez
Orange (nie dotyczy Flex i nju komórkowy) dopuszcza VoLTE i WiFi Calling tylko na telefonach z listy, do której linka podałem. Tłumaczy to tym, że inne „degradują” im sieć (choć jeszcze się taki nie urodził kto potrafiłby to zdefiniować i wyjaśnić jak to możliwe, że owa „degradacja” nie ma miejsca w ww. ofertach choć sieć ta sama).
 #1161304  autor: matias55
 05 gru 2023, 20:16
Orange jest łakomy na kasę. Dziś kupno telefonu bardziej opłaca się z wolnego rynku. Druga sprawa Smartfon dziś nie oferuje już nic nadzwyczajnego, co może skłaniać do zmian. Jedynie duża zmiana może popchnąć klienta do kupna, więc VoLTE i VoWiFi jest tutaj idealnym powodem.
 #1162403  autor: marcinez
 31 gru 2023, 00:32
Może to teoria spiskowa.... Ale jednak orange leci w kulki.... Z jakiego powodu kiedy posiadasz telefon z obsługą VOLTE nie masz info, że to działa? Pozostali operatorzy umożliwiają wyświetlenie malutkiej informacji że VOLTE działa, natomiast orange każe patrzeć czy podczas rozmowy nie przełącza do sieci 2G/3G..... Nie uważacie, że to dziwne?
 #1162408  autor: IC_Current
 31 gru 2023, 08:18
@marcinez
Przesadzasz. Wyświetlają ikonkę VoLTE, bo chcą mieć reklamę. Zwykłemu użytkownikowi nie jest ta informacja kompletnie do niczego potrzebna. 99% ludzi nawet nie wie co to jest VoIP. Równie dobrze mógłbyś mieć pretensje, że kodek użyty przy rozmowie się nie wyświetla, albo używany band, albo modulacja.
Kto wie jak działa VoLTE i do czego to służy to sobie łatwo sprawdzi, a dla całej reszty "nietechnicznych" dodatkowa ikonka tylko miejsce zajmuje.
To już dużo bardziej przydatniejsza jest ikona VoWiFi, szczególnie poza granicą EU.
 #1162410  autor: marcinez
 31 gru 2023, 08:39
Moim zdaniem kolega przesadza. Jaka reklama, gdzie??? Ten operator gdyby mógł reklamowałby wszystko i wszędzie, zresztą jak każdy. "Nietechnicznych" myślę, że jest spory odsetek i tacy ludzie nie sprawdzą sobie łatwo czy volte działa. A ikona jest rzeczywiście wielka i działa jak baner reklamowy..... Może jeszcze wyłączyć wszystkie informacje tj. czy jest sieć 5G, poziom sygnału , bo koledze cenne miejsce zabiera to na ekranie telefonu? Każdy ma swoje gusta i guściki. Nie każdy wyjeżdża poza EU, nie każdy też jest w super zasięgu sieci komórkowych.