DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 208 z 210
  • 1
  • 206
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210
 #1169126  autor: Moonoon
 03 kwie 2024, 20:58
Moonoon pisze:
19 sty 2024, 22:05

Coś znika coś się pojawia :D

Szklarska Poręba Orange :arrow: ID: 69626 ul. Ludwika Waryńskiego dz. 176/2

200m obok na dużo niższej wieży lokalnego/gminnego ISP pojawiły się nowe graty.
Góra brakuje jeszcze anten, sporo RRU na dole co interesujące część z nich jest włączona. Nie wiem do kogo należą radiolinie.
Play ma również pozwolenie na tę lokalizację albo będzie współpraca z N albo globalni uprzedzili fioletowych.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Dopiero teraz wpadł pomiar :arrow: PEM
Anteny na wysokości 23 m

PS. Zagadką pozostaje przyszłość stacji Play w tym samym miejscu.

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1169142  autor: Dodo84
 04 kwie 2024, 07:28
Czy u kogoś jeszcze dalej występują problemy z "zamrożonymi" sesjami w Orange?. Jakiś czas wszystko działało elegancko a od kilku dni mi zamraża internet w Orange tzn. Ikonka LTE normalnie się pokazuje jednak próbując wejść na jakąkolwiek stronę zwraca komunikat o braku połączenia z internetem. Tak samo speedtest. Jedyne co pomaga to wyłączenie transmisji danych i ponowne włączenie. Na karcie playa czy plusa takiego problemu nie ma.

https://www.speedtest.net/result/a/9816264223.png
 #1169149  autor: KC-KARLOS
 04 kwie 2024, 09:12
Dodo84: możliwe, że trafiłeś na pechowy adres IP, który sprawia problemy. Resetuj sobie transmisję i przełączaj się pomiędzy punktami APN (internet lub internetipv6).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1169160  autor: maniek357
 04 kwie 2024, 16:39
88aska88 pisze:
02 kwie 2024, 12:10
DEVI_UI pisze:
29 mar 2024, 14:09
T-Mobile po całym roku od uruchomienia L900 - przynajmniej u mnie, skonfigurowało działanie L900 w CA. Mowa o całej strefie Nokii.
8) ktoś zakupił licencję...
Ta licencja chyba w wersji trial :lol: Kilka dni działało, a teraz znów nie agreguje L900 z wyższymi pasmami LTE (Białystok).
 #1169181  autor: ppowski
 04 kwie 2024, 21:44
Zapytałem na X pana rzecznika O kiedy T udostępni resztę swoich przekaźników na N78 dla O. Odpowiedź brzmiała "Nie mogę informować o wewnętrznych ustaleniach" Nie spodziewałem się konkretnej odpowiedzi, ale to mnie zaskoczyło. Dyplomacji i marketingu w tym zabrakło ! A wiadomo że chodzi o $ i nierównomierność w posiadanych BTS z N78. I jak te zapowiedziane 500mln O wpuści w upgrade ok 1000 BTS to na koniec roku będzie wspólne zapowiadana 3000 BTS z N78. :D :mrgreen:
 #1169283  autor: kowcio
 07 kwie 2024, 11:22
Szklarska Poręba Jakuszyce, doszło 5G2100 i LTE2600. Stacja z malutkim ruchem, a tu taka rozbudowa. Na pewno w Orange, T-m pewnie także. Brak anten na 3,5 GHz. Prędkość ponad 300 Mbps. Konkurencyjny Plus dalej GUL900, podejście "aby-aby".
Chyba nastąpiła także lekka korekta nachylenia anten - aby poprawić zasięg, w tym trudnym terenie. Będą testy!
 #1169336  autor: Mixiorek
 08 kwie 2024, 12:00
"Orange chce rozwijać 5G w oparciu o istniejące stacje bazowe - nowych będzie niewiele

Orange Polska zakłada osiągnięcie 3000 stacji dla technologii 5G, pracujących w paśmie C, na koniec roku, potwierdził wcześniejsze informacje Jaworski."
„Orange Polska nie uczestniczy w wyścigu kto ma więcej stacji 5G pracujących w paśmie C. Planujemy nasze inwestycje przede wszystkim według potrzeb biznesowych, ale także pod kątem obsługi istotnie rosnącego ruchu w sieci, który wzrasta o ok. 20-30% r/r."
https://gsmonline.pl/artykuly/orange-ch ... e-niewiele

Mam wrażenie, że gdyby na naszym rynku nie pojawił się Play to tkwilibyśmy nadal w latach 90...
Niech Play buduje jak najwięcej nowych stacji. A w tym roku osiągnie ich więcej niż N!. Będzie kolejny komunikat Orange:
"Nie ścigamy się z Play na ilość stacji. W ogóle z nikim na nic się nie ścigamy.".

No i ciekawe jak to wpłynie na TMobile/N!, które póki co mocno postawiło na 5G. W niektórych miejscowościach, dzielnicach są tylko lub głównie stacje Orange... a tu zonk. Orange nie chce anteny 5G a TMobile chce.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1169358  autor: spotify
 08 kwie 2024, 15:13
Mixiorek pisze:
08 kwie 2024, 12:00
Mam wrażenie, że gdyby na naszym rynku nie pojawił się Play to tkwilibyśmy nadal w latach 90...
Niech Play buduje jak najwięcej nowych stacji. A w tym roku osiągnie ich więcej niż N!. Będzie kolejny komunikat Orange:
"Nie ścigamy się z Play na ilość stacji. W ogóle z nikim na nic się nie ścigamy.".
Mam wrażenie, że niektórzy żyją w Disneyu. Orange ma bazę klientów, ma kompletną ofertę i ma o ok 50% więcej klientów niż TM (jest 1.5 razy większy) i nie ma ciśnienia jak TM na 5G.
Play a dokładnie właściciel Cellnex buduje stacje na rympał. I pewnie zainwestuje a na końcu zwinie żagle i się wystawi na sprzedaż, bo nie będzie w stanie utrzymać takiej ilości stacji.
 #1169363  autor: Robert K
 08 kwie 2024, 16:03
Mixiorek pisze:
08 kwie 2024, 12:00
"Orange chce rozwijać 5G w oparciu o istniejące stacje bazowe - nowych będzie niewiele

Orange Polska zakłada osiągnięcie 3000 stacji dla technologii 5G, pracujących w paśmie C, na koniec roku, potwierdził wcześniejsze informacje Jaworski."
„Orange Polska nie uczestniczy w wyścigu kto ma więcej stacji 5G pracujących w paśmie C. Planujemy nasze inwestycje przede wszystkim według potrzeb biznesowych, ale także pod kątem obsługi istotnie rosnącego ruchu w sieci, który wzrasta o ok. 20-30% r/r."
https://gsmonline.pl/artykuly/orange-ch ... e-niewiele

Mam wrażenie, że gdyby na naszym rynku nie pojawił się Play to tkwilibyśmy nadal w latach 90...
Niech Play buduje jak najwięcej nowych stacji. A w tym roku osiągnie ich więcej niż N!. Będzie kolejny komunikat Orange:
"Nie ścigamy się z Play na ilość stacji. W ogóle z nikim na nic się nie ścigamy.".

No i ciekawe jak to wpłynie na TMobile/N!, które póki co mocno postawiło na 5G. W niektórych miejscowościach, dzielnicach są tylko lub głównie stacje Orange... a tu zonk. Orange nie chce anteny 5G a TMobile chce.
Zgadzam się co do spostrzeżeń z Play. Obserwuję na Podkarpaciu pozwolenie radiowe Orange (26003) ID: 20201
Łubno, 2853 Data aktualizacji: 25.01.2023, i pozwolenie radiowe Play (26006) ID: RZE7139
Łubno, dz. nr 2869 Data aktualizacji: 25.01.2024. Miejscowość ta sama działki sąsiednie i jak na razie nabieram przekonania że szybciej powstanie stacja PLAY :- :lol:
 #1169364  autor: Moonoon
 08 kwie 2024, 16:11
spotify pisze:
08 kwie 2024, 15:13

Mam wrażenie, że niektórzy żyją w Disneyu. Orange ma bazę klientów, ma kompletną ofertę i ma o ok 50% więcej klientów niż TM (jest 1.5 razy większy) i nie ma ciśnienia jak TM na 5G.
Play a dokładnie właściciel Cellnex buduje stacje na rympał. I pewnie zainwestuje a na końcu zwinie żagle i się wystawi na sprzedaż, bo nie będzie w stanie utrzymać takiej ilości stacji.

Cellnex własnej inicjatywy to za dużo nie buduje. Buduje głównie PLAY i sprzedaje.
Część nowych inwestycji dla Plusa to w ramach umowy zakupowej/przejęciowej (1000 stacji)

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1169379  autor: spotify
 08 kwie 2024, 22:04
Mixiorek pisze:
08 kwie 2024, 15:37
Play już od dawna sprzedaje stacje Cellnexowi :D
Widzę, że sarkazmem na sarkazm ;)
Moonoon pisze: Cellnex własnej inicjatywy to za dużo nie buduje. Buduje głównie PLAY i sprzedaje.
Wydawało mi się, ze nie trzeba tego tłumaczyć ale jednak
Play swoją sieć też sprzedał. Jak pamiętam do dzisiaj newsy, że Play idzie na sprzedaż, to wszyscy dookoła twierdzili, że to plotka bo konkurencja sieje propagandę. Już dawno Solorz czy Orange mówili, że ich inwestycje są tak liczone, że na rynku chcą być i a nie tu i teraz, gdy Play wojował cenami. Play doszedł do ściany, zarobił wartość na ilości kart SIM i się zmył. (z tego co pamiętam to francuski Iliad kupił)
Teraz buduje stacje i je sprzedaje a koszt infry (obsługa, konserwacja, wymiana gratów itd) lezy po stronie Cellnexu. A stacje muszą na siebie zarobić. Można już kilka artykułów poczytać w sieci, gdzie Cellnex nie raz "marudził" o kosztach.
Przypomnę, że Cellnex buduje na kredyt i ma długi (a marcu np w Irlandii sprzedał 1900 masztów bo potrzebował hajs)
Networks to dwie firmy. Mniej więcej stacje po połowie TM i Orange. Koszty na dwóch a nie na jednego. To raz
Dwa. Skoro Orange twierdzi, że na koniec roku chce mieć 3000 stacji z 5G to oznacza, że mniej więcej 50% stacji Orange będzie miało 5G (pojemnościowe)
Trzy. To jest podejście zdroworozsądkowe i chwała im że mówią o tym wprost. To nie jest plan - jedziemy z koksem, może to sie jakoś zwróci. A jak nie, to zwijamy żagle.
Cztery. Przed ruszeniem z budową 5G w ramach Networks Orange z TMobile się dogadali. Więc TM znał biznesplan Orange. I są na pewno na to przygotowani i być może (tylko przypuszczenie) TM w tym roku wcale dużo więcej stacji 5G nie planuje.

A co do Play. Sprzedaje stacje Cellnex, który na razie to przejmuje.
Ale też nie do końca, że każda nowa stacja Play od razu jest kupiona przez Cellnex
Jaki jest dotychczasowy wkład Cellnexu w rozbudowę sieci komórkowych w Polsce? Zbudowaliście już pierwszą stację bazową?

Odpowiedź brzmi: tak. Proszę pozwolić mi wyjaśnić, jak to działa w naszym wypadku. Mamy dwie spółki. Pierwsza to On Tower Poland, która przejęła maszty Playa i która nimi zarządza. Rozbudowujemy tę sieć, dodając do niej nowe maszty. Przy czym ich wykonawcą jest Play. Gdy kończy budować – my kupujemy maszt. W ten sposób w lipcu zakupiliśmy od Playa 31 wież. W sierpniu było ich zaś około 38. Szacuję, że do końca roku liczba ta urośnie do 250.
Wypowiedź z 2021 w wywiadzie Rzepy z dyrektorem zarządzającym Cellnex Poland, Santiago Argelichem.

Dla Cellnex przyjdzie czas strat i zysków. I pewnie dlatego też, nadal w Play cierpi konfiguracja, gdzie ponastawiają stacji a nic z tego później efektownego nie wynika - jak na razie. Jedne stacje jeszcze w łapach Play, inne już w Cellnex.
Skoro TM i Orange "stękają" na koszty mając niewiele więcej stacji (jeszcze dzisiaj niż Play), to Cellnex tym bardziej będzie narzekał. Są stacje Plusa, są stacje Play, których tego drugiego dochodzą nowe. Więc żeby nie było, że zaraz będzie chciał Cellnex poprawić sobie bilans i sprzeda część lub całość komuś innemu zwijając żagle z Polski (jak wyżej Irlandia, gdzie sprzedał prawie 2 tys stacji)

Każdy z nas chciałby mieć 5G w całej Polsce i stacje najlepiej co 500m. Ale trzeba pamiętać, że to biznes. To się musi opłacić i przynosić zarobek. A po drugie - na dzisiaj nie widzę (przepisy) aby mieć po 20tys stacji każdego operatora, który pokryłby na dzisiaj obecnym pasmem 5G całą Polskę. Zwrócić trzeba uwagę, że poza miastami często jest nawet problem ze zwykłym GSM czy LTE800 w każdej sieci bo stacje są od siebie oddalone (to nie miasto, gdzie stacja co kawałek).

Więc kończąc. Z całym szacunkiem - można szydzić z wypowiedzi Orange. Ale przynajmniej budują biznes a nie jakąś atrapę.
 #1169390  autor: zajadacz
 09 kwie 2024, 11:40
spotify pisze:
08 kwie 2024, 22:04
Teraz buduje stacje i je sprzedaje a koszt infry (obsługa, konserwacja, wymiana gratów itd) lezy po stronie Cellnexu.
Ale ty wiesz, że graty (anteny i elementy aktywne stacji bazowej) są nadal Playa i koszty ich obsługi zostają w Playu? Jedynie wieża staje się własnością Cellnexu. W przypadku Plusa całość (łącznie z elementami aktywnymi) stała się własnością Towerlink.

Do tego warto zauważyć, że realnie Play w głównych ofertach (Virgin nie liczę) ma drożej od innych operatorów, więc mają kasę na utrzymanie całości. Zresztą czym ty się martwisz? Udziały masz, czy co? Niech się właściciele martwią. Biznes im nadal idzie nie najgorzej.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #1169403  autor: lordbyd
 09 kwie 2024, 15:45
zajadacz pisze:
09 kwie 2024, 11:40
Ale ty wiesz, że graty (anteny i elementy aktywne stacji bazowej) są nadal Playa i koszty ich obsługi zostają w Playu? Jedynie wieża staje się własnością Cellnexu. W przypadku Plusa całość (łącznie z elementami aktywnymi) stała się własnością Towerlink.
Być może dlatego właśnie proces konsolidacji zdublowanych lokalizacji obu operatorów jest taki powolny - by nie napisać że właściwie prawie go nie ma.
 #1169418  autor: zajadacz
 09 kwie 2024, 19:29
E tam źle skonfigurowane. Po prostu przeciążone. Play ma najwięcej użytkowników i chyba najwięcej heavy userów. Normą u nich jest upload większy niż download. Jakby skopali konfigurację, to zakłócenia by kładły też prędkość uploadu. Nie chce mi się wierzyć, że pakowaliby grube $$$ w nowe wieże i graty, a oszczędzali na czymś dużo tańszym i na czym można bardzo dużo ugrać, czyli konfiguracji sieci.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #1169421  autor: spotify
 09 kwie 2024, 21:02
zajadacz pisze:
09 kwie 2024, 11:40
Zresztą czym ty się martwisz? Udziały masz, czy co? Niech się właściciele martwią. Biznes im nadal idzie nie najgorzej.
Nie mam żadnych udziałów. Odniosłem się do komentowania i szydzenia z wypowiedzi Orange. Mają inne podejście biznesowe i są różnice, które już wyjaśniłem.
Pawrzes pisze:
09 kwie 2024, 18:11
Znowu coś boli spotify a może żyłka pękła jak pojechał do Turka :P
Mnie nic nie boli. Chyba Ciebie.
Co mnie Turek interesuje? W jednym rejonie jest tak, w innym inaczej. Wystarczy zobaczyć np Łomżę, gdzie Play wygląda tak jak N! w miejscowości Turek.
Tylko że dla mnie to normalne a dla Ciebie odwracanie kota ogonem
zajadacz pisze:. Nie chce mi się wierzyć, że pakowaliby grube $$$ w nowe wieże i graty, a oszczędzali na czymś dużo tańszym i na czym można bardzo dużo ugrać, czyli konfiguracji sieci.
To ciekawe, bo Play przez lata przejadał siano i nie budował swojej sieci. A teraz ma taki biznes. Już nie raz pokazali, że jadą na tu i teraz i że w każdej chwili mogą się sprzedać lub ktoś inny może ich przejąć.
Taki np Orange nie ma zamiaru nigdzie zwijać żagle, więc idzie zdroworozsądkowo.
Dwa inne podejście biznesowe. Tym bardziej, że jako N! to mają już dawno sieć zbudowaną.
Powtórzę.
Niektórzy userzy najlepiej by chcieli wszystkie stacje na 5G i dla nich każda sieć im ma ich więcej, tym lepiej. Ale biznes ma swoje zasady. Orange ma taką strategię i ją rozumiem. Play ma inną i ją rozumiem. N! ma sieć zbudowaną (mogą ją jedynie rozbudować gdzie ich brakuje lub jest zbyt duże obciążenie) znają ją i mogą balansować obciążeniem. N! nadal buduje stacje, bo swoje już zrobił i kilkadziesiąt w roku powstaje, gdzie są potrzebne jako uzupełnienie obecnej już istniejącej sieci.
Play się dopiero buduje i ma ambicję mieć największą ilość stacji na dzisiaj. Tak samo jak miał ambicję bycia siecią nr 1 pod względem ilości SIM. W przypadku ilości SIM, wiemy jak to się skończyło.
To samo z 3G. N! ją wyłącza, Play i Plus jeszcze nie. To samo z obciążeniem, gdzie każda sieć ma inną - zwłaszcza fiolet, który ma najwięcej siedzących godzinami małolatów w telefonach/w sieci
Dlatego Orange, TMobile czy Play mają inne w zależności od ilości userów, ruchu, ilości stacji, budżetu, planów dalekosiężnych itd biznesplany. A Orange przynajmniej wypowiedziami nie owija w bawełnę i nie mydli bełkotem marketingowym jakie to będzie cudowne 5G.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2024, 21:12 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Strona 208 z 210
  • 1
  • 206
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210
  • 1
  • 206
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210