DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 59 z 63
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 63
 #1162808  autor: KC-KARLOS
 06 sty 2024, 21:11
babciagienia1p: 2100 Plus wykorzystywał nie tylko na 3G, na LTE też, w tej chwili tam gdzie jest "5G Ultra" 2100 przeszła do 5G, a żeby wzmocnić efekt marketingowy wymyślili dynamiczne agregowanie pasma 1800 z LTE. No i masz przepis na spierdzielenie jakości transmisji na całym LTE.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1162809  autor: 3G
 06 sty 2024, 21:26
"Ciekawe" rzeczy można tu przeczytać ;)

Co to jest "dynamiczne agregowanie pasma 1800 z LTE"?

Plus miał L2100 tyle co kot napłakał, w dodatku najczęściej na 5 MHz, więc niby jakim cudem odpalenie 5G ultra miało wpłynąć na agregację LTE. Podstawą agregacji w Plusie jest L1800+L2600+L900 albo 1800+900 jeśli nie ma 2600, a nie jakieś L2100. No i 5G 2600, które w przeciwieństwie do 4CA LTE działa na stosunkowo tanich urządzeniach. Dużo odpaleń tego 5G ultra miało miejsce na stacjach, które nigdy nie miały L2100, a te które miały to i tak niewiele ono wnosiło. Z kolei mocno oblegane stacje z L2100 na 10 MHz nie dostały żadnego ultra tylko wciąż mają B1 na 10 MHz.

Ogólnie jak przenieśli nasze firmowe telefony z Plusa do T-Mobile to się lekko zdziwiłem. A miało być tak pięknie... Tak, to prawda - uśredniając, zasięg T-Mobile może i ma lepszy, ale są miejsca, gdzie jest gorzej niż w Plusie. I to dużo gorzej. Niechlubne przykłady to miejscowość gminna (!) Błędów w powiecie grójeckim, gdzie wewnątrz budynków T-Mobile nie ma żadnego zasięgu, czy Brześce w pow. piaseczyńskim. Rozmowa tnie się nawet na S2 w Warszawie i pisałem o tym tutaj nie tylko ja. Poza tym mam wrażenie jakby Plus działał bardziej stabilnie i przewidywalnie.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1162810  autor: DEVI_UI
 06 sty 2024, 22:19
3G pisze:
06 sty 2024, 21:26
Ogólnie jak przenieśli nasze firmowe telefony z Plusa do T-Mobile to się lekko zdziwiłem. A miało być tak pięknie... Tak, to prawda - uśredniając, zasięg T-Mobile może i ma lepszy, ale są miejsca, gdzie jest gorzej niż w Plusie. I to dużo gorzej. Niechlubne przykłady to miejscowość gminna (!) Błędów w powiecie grójeckim, gdzie wewnątrz budynków T-Mobile nie ma żadnego zasięgu, czy Brześce w pow. piaseczyńskim. Rozmowa tnie się nawet na S2 w Warszawie i pisałem o tym tutaj nie tylko ja. Poza tym mam wrażenie jakby Plus działał bardziej stabilnie i przewidywalnie.
Spojrzałem sobie na BTSearch i faktycznie. Okropnie duża dziura zasięgowa w N! i to widać na samej mapie. Play chyba radzi sobie dużo lepiej, widać też więcej stacji. Natomiast w N! wzdłuż DW728 w stronę Grójca nagromadzenie trzech stacji.
 #1162823  autor: Kryniczanin
 07 sty 2024, 05:25
Może nie na temat, ale będąc ostatnio w zielonym salonie przenosząc dwa numery do prepaida usłyszałem genialny tekst sprzedawcy - musi pani kupić internet od nas - chce pani telewizję IP Polsatu - to działa tylko na naszej infrastrukturze na innych operatorach nie działa i babka kupiła. Ja się uśmiałem, ale tępa bezmózga ciemnota jakiej 90% w tym kraju łyknie taki kit.

Ogólnie jak przenieśli nasze firmowe telefony z Plusa do T-Mobile to się lekko zdziwiłem. A miało być tak pięknie... Tak, to prawda - uśredniając, zasięg T-Mobile może i ma lepszy, ale są miejsca, gdzie jest gorzej niż w Plusie. I to dużo gorzej. Niechlubne przykłady to miejscowość gminna (!) Błędów w powiecie grójeckim, gdzie wewnątrz budynków T-Mobile nie ma żadnego zasięgu, czy Brześce w pow. piaseczyńskim. Rozmowa tnie się nawet na S2 w Warszawie i pisałem o tym tutaj nie tylko ja. Poza tym mam wrażenie jakby Plus działał bardziej stabilnie i przewidywalnie.
To nie tylko u Ciebie tak jest. Weźmy całą dolinę Popradu od Starego Sącza po Krynicę i całą gminę. Na większości obszaru rządzi Play jednak w Barcicach i Piwnicznej rządzi Plus. N jedynie rządzi w Muszynie i na Krzyżówce. Jak się weźmie i podsumuje całość do Plus nie ma startu do Play-a, ale od N wiele nie odstają. No i jak się popatrzy jak działa teraz T-Mobile to Plus działa o niebo lepiej.

Tak to wygląda statystycznie

Stary Sącz i okolice (Moszczenica) Play
Barcice Plus
Rytro Play/T-Mobile/Orange
Piwniczna - Zdrój Plus
Wierchomla Wielka Play
Żegiestów - Zdrój Równo
Muszyna T-Mobile/Orange
Powroźnik Play
Krynica Play
Tylicz Play
Krzyźówka T-Mobie/Orange
Berest Play
Łabowa Play
Nawojowa Równo
Ostatnio zmieniony 07 sty 2024, 05:42 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 3 razy.
 #1162851  autor: Spacedust
 07 sty 2024, 17:33
babciagienia1p pisze:
06 sty 2024, 14:59
@Spacedust
W niektórych lokalizacjach wyłącza U900 i U2100. Wygląda, że świadomie... Jakieś testy? Jakaś zabawa? Oszczędności?

---------Edycja_1-----------
Chyba, że to są błędy w ustawieniach APN... Moje? Operatora? Na czuja - wyłączenia są w godzinach 22:00 - 10:00. Czasami ciągną się również w dzień.
Raczej mało prawdopodobne, ale będę to obserwował. Jestem nowy w Plusie ;) Dzisiaj na osiedlu miałem taką stację, która miała 20 Mbps downloadu na LTE900+1800, ale miała stabilne 50 Mbps uploadu, z kolei 3G leci stabilne 12-13 Mbps jak przecinak ;)
 #1162879  autor: Moonoon
 08 sty 2024, 13:14
Wrocław :arrow: BT33654, ul. Paczkowska 26 - strunobetonowy N!

Z zaskoczenia nowa stacja której nie ma w pozwoleniach UKE.
Oczywiście zamiennik idącej do rozbiórki BT34071 ul. Hubska 96/100
Pomiar :arrow: PEM

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1162892  autor: IC_Current
 08 sty 2024, 19:02
@3g
Akurat Plus dla klientów biznesowych ma wysokie priorytety a dla korporacyjnych to już bajka.
Uruchamiałem swego czasu backup łącza oddziału na karcie korpo, więc zrobiłem kilka testów. Karty konsumenckie nieraz 2-3Mbps na przyzwoitch sprzętach z agregacją a karta kopro pod 100Mbps na starym B315 co centrala wysłała z jakiegoś demobilu. To 100Mbps było niezależne od stanu sieci dla zwyklych klientów. Oczywiście wszystko na tych samych nadajnikach i w tym samym miejscu. Dużo danych nie było pobierane, bo to tylko trochę speedtestów a resztę karta tylko jako backup więc ciekawe kiedy uruchomiłyby się QoS z CAR.

@Kryniczanin
Tu nie ma się co śmiać z czyjejś niewiedzy i krytykować. Nikt nie może się znać na wszystkim, tym bardziej że zagadnienia sieciowe to niełatwy temat. Powinno się napiętnować właśnie takich sprzedawców oszustów i kierownictwo ustawiające cele sprzedażowe oraz nieformalnie nakłaniające podwładnych do oszustw.
Do tego kary za przekręty są śmiesznie niskie, o ile jeszcze ktokolwiek się o przekręcie dowie. Może powinno być prawo zakazujące wypłacania konsultantom jakiejkolwiek prowizji (i celów sprzedażowych) za sprzedaż umów w krytycznych segmentach, typu telekomunikacja, banki, ubezpieczenia. To by zrobiło spory porządek, bo konsultantowi by tak nie zależało aby oszukać klienta. Ale .. rozmarzyłem się ... nasi rządzący mają przecież głębokie kieszenie a lobbiści też nie margaryną smarują ...
 #1162908  autor: mariusz9a
 09 sty 2024, 09:38
IC_Current pisze:Akurat Plus dla klientów biznesowych ma wysokie priorytety a dla korporacyjnych to już bajka.
Nie ma żadnych priorytetów. Jeśli Ci pokazywało różnice w speedtestach to musiało wynikać to z zupełnie czegoś innego, na pewno nie z priorytetu w sieci :-) Natomiast priorytety są uruchamiane tylko w sytuacjach kryzysowych, np miało to miejsce po katastrofie samolotu w Smoleńsku.
 #1162987  autor: IC_Current
 10 sty 2024, 09:52
Z jakich innych różnic, jak karta do testów w tym samym routerze, ten sam nadajnik i pasmo?

Priorytety to podstawowa część QoS i przydzielanie różnych kolejek to przecież standardowe zarządzanie każdą, jakąkolwiek usługą transmisji danych i nie ma to nic wspólnego z nadzwyczajnymi wydarzeniami.
 #1162988  autor: mariusz9a
 10 sty 2024, 10:01
Uwierz mi, że nie ma żadnych priorytetów i jest to 100% pewne info :-] Z jakich - nie wiem i nie będę wróżył z kuli. Możesz być pewny że nie był to żaden priorytet na żadnej karcie SIM.
 #1163121  autor: IC_Current
 12 sty 2024, 11:08
@mariusz
Administruję sieciami - choć nie komórkowymi. Uwierz mi na słowo, ale nie da się zbudować sieci bez QoS. Może jakaś malutka sieć w domu lub mniejszej firmie, gdzie danych do przesłania mało a zasoby nieograniczone. W każdej innej sieci zawsze są jakieś priorytety, czy to dla użytkownika, czy to dla rodzaju ruchu.
 #1163128  autor: mariusz9a
 12 sty 2024, 11:55
Ech... Jeszcze raz - Plus nie ustawia priorytetów na kartach SIM w zależności czy to oferta biznesowa, na kartę, korporacyjna, czy jakakolwiek inna. W historii zdarzało się, że taki priorytet miewały karty testowe, które operator używał aby pokazać jak sieć dobrze działa - cele marketingowe. Natomiast każda z kart (poza tym co wspomniałem) ma równy dostęp do zasobów sieciowych. Tak jak pisałem w poprzednich postach, priorytety na karty są narzucane tylko w sytuacjach kryzysowych i dla przykładu takie priorytety były zrobione na kartach SIM po katastrofie samolotu w Smoleńsku.
Także Twoja różnica w pomiarach na 100% nie wynika z priorytetu. Możesz mi nie wierzyć, ale nie ma priorytetów na karcie SIM niezależnie jakie rachunki płacisz ani jaką ofertę masz ani czy to korporacja czy pan Heniek który ma rachunki po 10 tys zł, czy Zosia co płaci 10zł. Każdy podczas transmisji danych dostanie maksymalny możliwy w danym momencie przydział zasobów sieciowych, oczywiście uwzględniając to na co pozwala jego terminal, oraz warunki toru radiowego.
Możesz natomiast zostać objęty blokadą typu FUP, ale nie wynika ona z tego jaką ofertę masz, a z tego jakim zapychaczem i szkodnikiem wobec innych abonentów w sieci jesteś.
 #1163135  autor: IC_Current
 12 sty 2024, 14:19
No przecież choćby FUP to jeden z najbardziej ewidentnych przykładów wdrożenia QoS. Tak samo ruch VoIP jest zawsze ustawiony w kolejce LLC a przykładowy FTP zawsze trafi na koniec bufora.
Co do samych różnic między kartami SIM - robiłem testy, więc mam porównanie. Widocznie priorytety są różne dla różnych osób. Tak samo jest choćby obecnie w TM - zobacz ile osób się skarży po forach na priorytety na ofercie data no-limit. Porównują wyniki z karty głosowej z kartą data. Sądzisz, że akurat Plus jest wyjątkiem w branży i nie ma żadnych priorytetów? Nie sądzę.
  • Strona 59 z 63
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 63
  • 1
  • 57
  • 58
  • 59
  • 60
  • 61
  • 63