DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1097366  autor: rsig
 14 cze 2020, 21:46
darekka pisze:
13 cze 2020, 20:46
Znam podobny przypadek trwający koło miesiąca, bo na tyle użytkownikowi starczyło cierpliwości :D -wymiana telefonu pomogła.
Honor Play skakał po technologiach jak porąbany, LTE sporadycznie było, zwykle 3G. Zmiana na Huawei Mate 10 Pro wystarczyła aby w tym samym miejscu miał LTE+(stacja ok2km schowana za ścianą lasu z 3 pasmami LTE) i osiągi 30Mb(na Honorze Play ledwie 3G i 1-5Mb). Dla porównania testowany był jeszcze XIAOMI Note 8 Pro i też słabo było i ledwie 3G ale odczuwalnie szybciej niż na Honorze, bo 3-7Mb.

W miejscach o dobrym zasięgu Honor dawał rade choć w starciu z Mate 10 Pro przegrał z kretesem(ok 40Mb kontra 150Mb). Wychodzi na to, że sieć "lubi" sprzęty z wysoką kategorią LTE i mocnym systemem antenowym w miejscach o słabym zasięgu.
Takie przypadki to wyjątek czy reguła? Bo rozumiem że drogi telefon może się od taniego różnić procesorem, aparatem, ekranem, ale żeby różnił się anteną a co za tym idzie zasięgiem i stabilnością połączenia? Są w necie testy jak telefony z różnych półek cenowych radzą sobie w takich miejscach o słabym zasięgu?
 #1097368  autor: darekka
 14 cze 2020, 22:33
Nawet telefony różnych producentów z tej samej półki mają ogromne różnice w mocy sygnału, ba bywa, że aktualizacje softu poprawiają siłę sygnału i współprace z siecią. Akurat Samsungi mają dość słabe systemy antenowe co potwierdzają międzynarodowe narzekania, a np.Huawei ma je dość mocne-może to wynikać z chęci obniżenia współczynnika SAR aby były "zdrowsze" ale kosztem cudów przy słabszym sygnale. HUAWEI jako chińska marka ma to bardziej w nosie, a Samsung bardziej światowy jest i chce być eko co skutkuje problemami.

Do tego w różnicach pomiędzy tani/drogi mamy takie bajery jak agregacja 2-3-4 i wiecej pasm LTE, kodowanie QAM64 lub 256, MIMO2x2/MIMO4x4 i różne ich kombinacje wspólnego działania. To zaś skutkuje lepszym/gorszym współpracowaniem z siecią.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1097451  autor: Mitarr
 16 cze 2020, 20:12
Byłem w salonie T-Mobile żeby wymienić kartę sim i być na 100 % pewnym, że to nie wina sima, niestety pomimo mojego tłumaczenia w salonie, że karta jest prawdopodobnie wadliwa i była już w wielu smartfonach przez kilka ostatnich lat i jest mocno porysowana, pracownik naliczył mi 40 zł haraczu za wymianę karty...
Pracownik powiedział, że jeśli działa, że jeśli loguje się do sieci to nie może mi bezpłatnie wymienić, aż żałowałem, że nie wiedziałem tego wcześniej bo bym ją po prostu potraktował delikatnie prądem żeby przestała działać.

W każdym razie wymiana nie pomogła o czym przekonałem się 30 minut później gdy wchodziłem do bloku, spadł delikatnie zasięg i już T-Mobile radośnie wskoczył na 3G...
Pomimo, że do nadajnika mam w linii prostej około 100m i chwilę później miałem już zasięg -64 dBm ( pokazywał kreski na max ) to dzielnie trzymał 3G jeszcze przez kilka minut zanim przełączył się na LTE.
Czyli po prostu T-Mobile tak ma i nie zależy to od anten / smartfona.