DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert abonamentowych operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert abonamentowych operatorów.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
W tym dziale dyskutujemy o ofertach na ABONAMENT.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
  • Strona 1 z 9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
 #910961  autor: Kryniczanin
 14 lut 2017, 14:02

Według nieoficjalnych informacji, Plus planuje blokować urządzenia klientom, którzy nie spłacają rat za zakupione urządzenia.

Plus chce do tego celu wykorzystać blokadę numeru IMEI. Urządzenie zostanie odblokowane natychmiast po opłaceniu brakującej kwoty rat.

Na razie Orange, T-Mobile i Play nie planują stosować tej skutecznej metody windykacji.
Źródło:GSMONLINE

http://gsmonline.pl/newsy/plus-bedzie-w ... urzadzenia
 #910970  autor: Gregrin
 14 lut 2017, 15:23
No to już tylko krok do blokowania telefonów za nieterminowe spłacanie kredytów zaciągniętych w bankach operatorów (plusbank, t-mobilebankowe lub orange finanse ;)) Moze za opóźnienia w opłacie cyfrowego polsatu telefon tez wyłączą :D Czy któryś z operatorów nie dostarcza tez umów na energie ;)
Następne autonomiczne samochody ;) :D
 #911042  autor: Remington
 14 lut 2017, 20:26
taki44 pisze:metoda może i skuteczna tylko czy do końca legalna.
Wszystko zależy od tego jak skonstruowana będzie umowa. Jeżeli tak, że własność przechodzi ze spłatą ostatniej raty, albo że telefon jest zastawem pod kredyt - wówczas trudno będzie odmówić legalności takiemu blokowaniu. Niemniej w niektórych Androidach zmienić IMEI to 2 min. roboty ;)

Warto zwrócić uwagę na to jak działa finansowanie sprzętu w TM - jest to normalny kredyt ratalny Alior Banku (TMUB). Tam również mogliby coś takiego zrobić - że operator blokuje na żądanie banku.
 #911161  autor: Gregrin
 15 lut 2017, 11:47
Patryk7588 pisze:W umowie ratalnej w Plusie jest zapis że telefon jest własnością operatora to chwili spłacenia ostatniej raty.

Nie bardzo rozumiem oburzenie całą sytuacją.
Ja nie rozumiem z kolei takiego podejścia. Nie kupuje nic na raty ale nie wyobrażam sobie sytuacji w której ktoś zalega z płatnościami i elektromarket (albo pożyczkodawca) dzwoni do operatora "chcemy zablokować nasz aparat o numerze IMEI w waszej sieci bo jesteśmy jeszcze jego właścicielem a koleś nam zalega z płatnościami za pralkę (albo z pożyczka na samochód)"...
Nie mowie ze to niezgodne z prawem (bo się na tym nie znam i jest to dla mnie nieistotne) ale takie praktyki nie są zwyczajowo stosowane (z jakiś względów -prawda?), stad oburzenie. Dziwne ze trzeba to tłumaczyć.
 #911164  autor: habish
 15 lut 2017, 11:54
Troche przesadzasz, nie wiadomo jak duże muszą być zaległości w ratach za sprzęt aby operator musiał interweniować, zapewne będzie to kilka rat.
Widocznie proceder musi być na dużą skalę.
Na razie trzeba czekać na jakiś oficjalny komunikat.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2017, 12:03 przez habish, łącznie zmieniany 2 razy.
 #911165  autor: Gregrin
 15 lut 2017, 12:02
Patryk7588 pisze:Widocznie proceder musi być na dużą skalę.
Nie mam pojęcia ale sami rozdzielili sobie raty od telefonu. To zdjęło im tez ryzyko ze przy zmianie umowy klient mógł zostać sobie z telefonem i zerwać umowę (w sporadycznych przypadkach). Teraz (teoretycznie) mogą podwyższyć abo a jak klient odmówi to jeszcze wyłączyć mu telefon.
Ja nie mowie ze teraz tak będzie czy ze trzeba się bać ale operator tworzy umowę którą my tylko podpisujemy i warto widzieć w jakim kierunku idzie to tworzenie umów.
 #911168  autor: Sig
 15 lut 2017, 12:07
goral2099 pisze:No to skończy się kupowanie nowych telefonów, wziętych do abonamentu, na aukcjach internetowych. Strach będzie, że miesiąc-dwa po zakupie, sprzęt działać przestanie.
To jest bardzo trafna uwaga. Będą opylane pewnie jako bez podanego źródła pochodzenia, lub, że są z drugiej ręki itd., byle ukryć fakt, że aparat może zostać zablokowany. A są tacy desperaci, co biorą masę urządzeń na siebie, kogoś, lub na fałszywe dane i je opylają. Pamiętam, że jak dawno, dawno temu robiłem na słuchawce u podwykonawcy jednego z operatorów, to jak wchodziła baza desperatów, to nawet nie kończyłeś przedstawiać oferty, a oni już brali. Tyle, że z 80% odbijało się od weryfikacji, z powodu ich wcześniejszej historii :-).
Myślę, że jeżeli Plus to wprowadzi, to bardzo szybko wprowadzi też reszta - naprawdę, nikt nie chce być magnesem dla tego typu klientów. Poszkodowani będą tylko ci, którym opłacenie utrudniła sytuacja losowa.
Ciekawe.

I'll touch you in any way or manner that my professional judgment indicates.
 #911170  autor: habish
 15 lut 2017, 12:08
Poczekaj jeszcze trochę a za chwilę coś takiego pojawi się u wszystkich operatorów.

Na usługi masz oddzielną umową i na raty oddzielną. Jeśli zmienią Ci warunki umowy w trakcie kontraktu, nie musisz się na niego zgodzić, umowa na usługi zostanie rozwiązana, raty płacisz dalej według harmonogramu.

Wprowadzenie rat i brak subsydiowania sprzętu jest krokiem wstecz, jak widać wojna cenowa zakończona, teraz ewentualnie w tej samej cenie dostaniesz więcej GB, a operatorzy szukają innych sposobów na zarobek.
 #911188  autor: Remington
 15 lut 2017, 13:04
Gregrin pisze:Ja nie rozumiem z kolei takiego podejścia. Nie kupuje nic na raty ale nie wyobrażam sobie sytuacji w której ktoś zalega z płatnościami i elektromarket (albo pożyczkodawca) dzwoni do operatora "chcemy zablokować nasz aparat o numerze IMEI w waszej sieci bo jesteśmy jeszcze jego właścicielem a koleś nam zalega z płatnościami za pralkę (albo z pożyczka na samochód)"...
Ale tu pożyczkodawcą jest operator. Zwie to się kredyt kupiecki. Skoro za niezapłacone rachunki odcina się świadczenie usług lub dostawę np. prądu czy wody, to dlaczego nie zablokować telefonu?

Nie rozumiem oburzenia. Załóżmy, że za swoją kasę kupujesz pralkę i dajesz komuś by ją spłacał w ratach (oczywiście z zyskiem dla Ciebie). Nagle on przestaje płacić raty, wysyłasz mu upomnienie SMS-em, on dalej nie płaci. Zamiast od razu w tym momencie przejść do kosztownej (pod względem zarówno czasu, jak i pieniędzy) windykacji, możesz utrudnić mu korzystanie z tej pralki, bo masz ku temu możliwość techniczną, blokując ją zdalnie. Tańsze to niż windykacja, a na wielu zadziała.
 #911224  autor: Gregrin
 15 lut 2017, 16:22
Patryk7588 pisze:Komornik?
No i to jest chyba normalne postępowanie a nie szukanie kolejnych usług do zablokowania których plus ma zamiar mieć coraz więcej (w poście Patryk7588 gdzieś widziałem info).
Remington pisze: Ale tu pożyczkodawcą jest operator.
Tez rozważałem sytuacje gdzie u jednego pożyczkodawcy mamy tel i np. samochód albo w elektromarkecie telefon i lodówkę itp.
 #911335  autor: kemtak
 16 lut 2017, 10:18
Powiedzmy, że mogę zrozumieć intencje operatora, natomiast powinno działać to w dwie strony tzn. jeżeli telefon do czasu spłaty jest własnością operatora (czyli coś na wzór wynajmu, leasingu itp.) to ja po zaprzestaniu spłaty powinienem mieć możliwość oddania tego telefonu operatorowi.
Druga sprawa to faktycznie rynek wtórny i w tym momencie operator powinien stworzyć stronę na której mogę wpisać numer imei i sprawdzić czy urządzenie jest operatora czy nie.
 #911344  autor: goral2099
 16 lut 2017, 11:10
A co niby operatora obchodzi "rynek wtórny". Operator zawiera umowę z daną osobą i tyle go interesuje. To Ty jako kupujący masz się interesować pochodzeniem telefonu. Musisz sprawdzić papiery. Nie ma papierów, nie kupujesz, bo sprzedający może nie być właścicielem sprzętu - albo kredyt, albo kradzież.
  • Strona 1 z 9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9