DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert abonamentowych operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert abonamentowych operatorów.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
W tym dziale dyskutujemy o ofertach na ABONAMENT.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
 #813477  autor: arekarkadius
 22 lip 2015, 21:18
Witam,
mam kilka pytań dotyczących oszukańczego "Nielimitowanego internetu LTE" jaki Orange próbuje wciskać do abonamentów telefonicznych.

Nazywanie tej usługi "Nielimitowanym internetem" jest lekkim nadużyciem. Po pierwsze owy internet jest ograniczany do 5Mbit, a po drugie maksymalnie można ściągnąć z niego 100GB a następnie prędkość spada do 1Mbit. Albo ja nie znam znaczenia słowa Nielimitowane albo Orange ale nie w tym rzecz.

Przedłużałem umowę przez internet wybrałem abonament za 89,98 zł w trakcie dokonywania zakupu Orange proponowało za 4,99zł ubezpieczenie wyświetlacza na co nie przystałem, jakieś akcesoria którymi również nie byłem zainteresowany oraz tytułowy "Nielimitowany Internet LTE do 5MBit" za 10zł miesięcznie. Skusiło mnie to, składania zamawiania nigdzie już nie było gwiazdki ani dopisku o tym, że usługa zaczyna działać dopiero po tym jak wcześniej skorzysta się z pakietu bezpiecznego internetu 3GB za 10zł... W podsumowaniu zamówienia widniała kwota Abonamentu powiększona jedynie o 10zł tytułem Nielimitowanego Internetu LTE.

1. W związku z tym mam pytanie czy jeśli w ciągu miesiąca rozliczeniowego wykorzystam np tylko 1GB z 2GB które przysługują mi w pakiecie w ramach abonamentu to również będę musiał zapłacić +10zł za Nielimitowany Internet LTE z którego faktycznie nie skorzystałem?
2. Czy jeśli wykorzystam pakiet 2GB który mi przysługuje w ramach abonamentu to automatycznie doliczy mi się 10zł i 3GB pakietu bezpiecznego internetu? Czy muszę go najpierw jakoś specjalnie aktywować?
3. Czy jeśli wykorzystam przysługujący mi pakiet 2GB w ramach abonamentu a następnie wykorzystam kolejne 2GB z pakietu 3GB bezpiecznego internetu za 10zł (czyli w sumie wykorzystam 4GB) to za Nielimitowany Internet LTE też będę musiał zapłacić dodatkowe 10zł? Mimo iż faktycznie z tego nie skorzystam?
4. Czy Po wykorzystaniu przysługującego 2GB pakietu danych w ramach abonamentu a następnie kolejnych 3GB w ramach pakietu Bezpieczny Internet za 10zł (czyli w sumie wykorzystam 5GB) to automatycznie włączy się usługa Nielimitowany Internet LTE i automatycznie doliczy się opłata +10zł czy będę musiał ją jakoś specjalnie ją włączyć?

Czytałem regulamin ale jest nieprecyzyjny i nie odpowiada na moje pytania, oczywiście proces samego zamówienia w ogóle tego nie wyjaśnia... a dodatkowo wprowadza w błąd ponieważ miałem w podsumowaniu abonament 89,98 + 10zł za nielimitowany internet LTE i ani słowa nie było o dodatkowych 10zł za pakiet bezpiecznego internetu 3GB...

Proszę jakąś życzliwą duszę o proste wyjaśnienie mi zasad działania i kosztów z tym związanych... Niestety na Orange nie można liczyć w tej sprawie...

Dzięki wielkie
Pozdrawiam
Arek
 #813487  autor: maniek89
 22 lip 2015, 21:34
Twój temat jest jednym z setek podobnych. Niestety trzeba czytać regulaminy zanim się coś podpisze.
Wszystko rozbija się o tzw FUP czyli Fair Usage Policy - czyli pewien pułap, po którym mogą cię przyciąć. W praktyce może to być nawet nie po 100 GB a nawet wcześniej, kiedy uznają, że nadużywasz transferu - ponieważ operator chce w danej lokalizacji zapewnić wszystkim użytkownikom równy dostęp do usługi. Jeśli zaświeci im się lampka, że ktoś zużywa dużo więcej niż zakładane przez nich średnie użycie, odcinają taką osobę poprzez ograniczenie prędkości.

Zastanawiam się, kiedy ludzie nauczą się, że tak na prawdę nie ma ofert no limit - każda ma jakieś obostrzenia.
 #813491  autor: arekarkadius
 22 lip 2015, 21:49
Twoja odpowiedź jest jedną z setek podobnych... Nie wnosi merytorycznej odpowiedzi na moje pytania i tym samym wydaje się zbędna...

Limity na takim poziomie mi nie przeszkadzają i tak są na wyrost, uwypukliłem to jedynie ze względu na nomenklature... nazewnictwo jest sprzeczne z realiami co w moim mniemaniu wprowadza w błąd w sytuacji gdy nie ma gwiazdki z wytłumaczeniem i odesłania do regulaminu...
Co na to RPK, UOKiK, Inspekcja Handlowa czy UKE... regulamin regulaminem ale gdy na podsumowaniu zamówienia pisze mi łączny koszt abonament + 10zł za nielimitowany internet = 99,98... to chyba jest coś nie tak... i żaden regulamin tego nie prostuje...

Dalej proszę o odpowiedź na moje 4 pytania dotyczące samej płatności za Nielimitowany internet LTE i wcześniej bezpieczny internet 3GB za co z góry dziękuję.
 #813498  autor: maniek89
 22 lip 2015, 22:01
arekarkadius pisze: 1. W związku z tym mam pytanie czy jeśli w ciągu miesiąca rozliczeniowego wykorzystam np tylko 1GB z 2GB które przysługują mi w pakiecie w ramach abonamentu to również będę musiał zapłacić +10zł za Nielimitowany Internet LTE z którego faktycznie nie skorzystałem?
Tak bo włączenie usługi następuje na czas nieoznaczony, aż do momentu jej wyłączenia. Wyłączenie REZ LTE na nr 80032. Wyłączenie usługi zostanie zrealizowane
w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym została złożona dyspozycja wyłączenia.
arekarkadius pisze: Czy jeśli wykorzystam przysługujący mi pakiet 2GB w ramach abonamentu a następnie wykorzystam kolejne 2GB z pakietu 3GB bezpiecznego internetu za 10zł (czyli w sumie wykorzystam 4GB) to za Nielimitowany Internet LTE też będę musiał zapłacić dodatkowe 10zł? Mimo iż faktycznie z tego nie skorzystam?
Tak bo masz usługę aktywowaną i dopóki jej nie wyłączysz jest pobrana cykliczna opłata.
arekarkadius pisze:3. Czy jeśli wykorzystam przysługujący mi pakiet 2GB w ramach abonamentu a następnie wykorzystam kolejne 2GB z pakietu 3GB bezpiecznego internetu za 10zł (czyli w sumie wykorzystam 4GB) to za Nielimitowany Internet LTE też będę musiał zapłacić dodatkowe 10zł? Mimo iż faktycznie z tego nie skorzystam?
4. Czy Po wykorzystaniu przysługującego 2GB pakietu danych w ramach abonamentu a następnie kolejnych 3GB w ramach pakietu Bezpieczny Internet za 10zł (czyli w sumie wykorzystam 5GB) to automatycznie włączy się usługa Nielimitowany Internet LTE i automatycznie doliczy się opłata +10zł czy będę musiał ją jakoś specjalnie ją włączyć?
jw
arekarkadius pisze:Limity na takim poziomie mi nie przeszkadzają i tak są na wyrost, uwypukliłem to jedynie ze względu na nomenklature... nazewnictwo jest sprzeczne z realiami co w moim mniemaniu
W tytule określasz internet jako oszukany, więc nie wiem.
 #813519  autor: arekarkadius
 23 lip 2015, 00:35
Teraz mogę podziękować za rzeczową i czytelną odpowiedz i postawić piwo ;)
Co do nazwy oszukany jak już pisałem wyżej uwypukliłem to jedynie ze względu na nomenklaturę... nazwa usługi jest sprzeczne z warunkami i znaczeniem słowa co w moim mniemaniu wprowadza w błąd w sytuacji gdy nie ma gwiazdki z wytłumaczeniem i odesłania do regulaminu...
Płacenie miesięcznie +10zł za usługę z której może się skorzysta a może nie również nie można uznać za uczciwe...

Naliczanie tej opłaty powinno wyglądać tak:
Jeśli wykorzystam 2GB przysługujące w ramach abonamentu dostaje SMS z informacją że właśnie włączyła się usługa bezpieczny internet 3GB za które zostaje obciążony dodatkową opłatą +10zł, jeśli przekroczę i te 3GB czyli w sumie 5GB powinienem dostać SMS z informacją, że właśnie włączyła się usługa nielimitowany internet LTE, za którą zostaje obciążony dodatkową opłatą +10zł. Nie mówię już o tym że pod koniec każdego pakietu (podstawowego w ramach abonamentu i dodatkowego w ramach bezpiecznego internetu) powinienem dostawać SMS z informacją że kończy się dany pakiet i jak go przekroczę automatycznie włącza się kolejny
I finał cenowy byłby taki że:
Płace abonament 89,98, jak nie wykorzystam 2GB to nie płace więcej
Płace abonament 89,98, jak wykorzystałem więcej niż 2GB dopłacam +10zł za bezpieczny internet
Płace abonament 89,98, jak wykorzystałem 2GB + 3GB i więcej to dopłacam dodatkowe 10zł za nielimitowane LTE i tylko wtedy dopłacam za nielimitowane LTE jako za usługę z której faktycznie korzystam... co to za płacenie za coś za co się nie korzysta... Jak nie nazywać tego oszustwem?

BTW: Nie dostałem jeszcze odpowiedzi na 2 pytanie, mianowicie:
2. Czy jeśli wykorzystam pakiet 2GB który mi przysługuje w ramach abonamentu to automatycznie doliczy mi się 10zł i 3GB pakietu bezpiecznego internetu? Czy muszę go najpierw jakoś specjalnie aktywować?
 #813554  autor: Adixm
 23 lip 2015, 11:13
maniek89 pisze:Twój temat jest jednym z setek podobnych. Niestety trzeba czytać regulaminy zanim się coś podpisze.
Wszystko rozbija się o tzw FUP czyli Fair Usage Policy - czyli pewien pułap, po którym mogą cię przyciąć. W praktyce może to być nawet nie po 100 GB a nawet wcześniej, kiedy uznają, że nadużywasz transferu - ponieważ operator chce w danej lokalizacji zapewnić wszystkim użytkownikom równy dostęp do usługi.
NIe opowiadaj głupot i nie siej paniki - sławny FUP ma tylko Plus, Orange obcina wszystkie prędkości zgodnie z umową i obciążenie nadajnika nie ma znaczenia.
arekarkadius pisze:co to za płacenie za coś za co się nie korzysta... Jak nie nazywać tego oszustwem?
To że kupujesz coś co nie jest CI potrzebne nazywasz oszustwem?Sam zaznaczyłeś tę opcje i pretensje możesz mieć tylko do siebie.
 #813561  autor: arekarkadius
 23 lip 2015, 11:57
arekarkadius pisze:co to za płacenie za coś za co się nie korzysta... Jak nie nazywać tego oszustwem?

To że kupujesz coś co nie jest CI potrzebne nazywasz oszustwem?Sam zaznaczyłeś tę opcje i pretensje możesz mieć tylko do siebie.
W trakcie składania zamówienia na przedłużenie umowy pojawiła się propozycja Nielimitowanego internetu LTE, która nie była w żaden dokładny sposób dodatkowo wyjaśniona i czytelna... Jak rozumieć usług "Nielimitowany internet LTE za 10zł" ? Podsumowanie kosztów też było nieczytelnie przedstawione bo sumowało tylko koszt abonamentu i pakietu nielimitowanego internetu LTE bez bezpiecznego pakietu danych który muszę wykorzystać żeby pakiet nielimitowanego internetu LTE działał. Trudno żebym chciał płacić za nielimitowany internet LTE a nie chciał z niego korzystać... Chodzi mi o to że nieuczciwie to robią mogli pod propozycją zrobić gwiazdkę lub dopisać informacje że nielimitowany internet LTE kosztuje +10zł i ile wcześniej wykorzystam pakiet 3GB bezpiecznego internetu za który płaci się dodatkowe +10zł, a w podsumowaniu napisać łączny koszt abonamentu +10zł za bezpieczny internet +10zł za nielimitowany internet LTE. To jest łowienie klientów niejasnym nieprecyzyjnym opisem usług i jej kosztów, dlaczego w trakcie składania zamówienia nie pojawiło się pytanie czy chce dokupić pakiet bezpiecznego internetu za 10zł a potem nielimitowanego internetu za 10zł? Bo wtedy klient wydałby pewnie tylko 10zł na bezpieczny internet i wystarczałoby mu 5GB neta... a tak możemy oszukać nieświadomego klienta ze za 10zł więcej będzie mieć nielimitowany internet kiedy w rzeczywistości ta usługa kosztuje 20zł (bezpieczny internet 3GB 10zł + nielimitowany internet +10zł) jak już się złowi klienta to może machnie ręką bo to tylko 10zł więcej i nie będzie robić problemu... Trudno też żeby w trakcie składania zamówienia i wybierając dodatkowe usługi po drodze czytać kilku-kilkunasto stronicowy regulamin każdej nich One maja być czytelnie napisane wyjaśnione to samo tyczy się kosztów...

Rozumiem że wkraczamy w sferę sprzedaży produktów z ukrytymi kosztami dodatkowymi i ograniczeniami? Dlaczego by nie sprzedawać nielimitowanego roamingu za kwotę 10zł? a w regulaminie napisać że nielimitowany roaming oznacza w świetle promocji że każdy może dzwonić ile mu się żywnie podoba i operator go nie będzie ograniczać jedynie potem będzie musiał wszystko opłacić zgodnie z cennikiem? Nie róbmy z klientów idiotów...

Sprzedaż internetu LTE w takiej formie uważam za oszustwo, po pierwsze coś co jest limitowane w jakimkolwiek stopniu nie może być nazywane nielimitowanym, a po drugie sposób w jaki ukrywa się dodatkową kwotę 10zł jest dla mnie oszustwem. Mimo iż sama oferta jest bardzo atrakcyjna i gdyby sprzedawali ją pod nazwą 100GB Internetu LTE 5Mbit za 20zł też bym ją kupił a wszystko było by czytelne i nikt nie miał by bólu zęba.

Skoro sam maniek89 pozwolił sobie zauważyć, że " temat jest jednym z setek podobnych." znaczy że coś jest na rzeczy, że jest to nieczytelne, niejasne, nieprecyzyjne i zakrawa o zatajanie istotnych informacji o ofercie i jej kosztach bo jeśli w trakcie składania zamówienia przy opcji nielimitowanego internetu LTE nie ma gwiazdki która odnosiłaby do regulaminu lub też istotnej informacji o dodatkowym koszcie 10zł aby z tego skorzystać lub też ograniczeniu w postaci 100GB w prędkości 5Mbit a następnie ograniczenie do 1Mbit to jak to inaczej nazwać jak nie oszustwo? Oczywiście zgłoszę skargę do Orange w tej sprawie nie dlatego że nie chce tej usługi bo ją chce i będę z niej korzystać i kwota 20zł za nią jest niewielka ale za względu na fakt w jaki sposób to sprzedają... o ocenę tego poproszę również RPK, UOKiK i UKE.
 #813958  autor: maniek89
 25 lip 2015, 11:30
Adixm pisze:NIe opowiadaj głupot i nie siej paniki - sławny FUP ma tylko Plus, Orange obcina wszystkie prędkości zgodnie z umową i obciążenie nadajnika nie ma znaczenia.
Kolego, po wykorzytaniu 100 GB w ofercie nielimitowanego dostępu do Internetu LTE prędkość jest ograniczana do 1Mb/s, ale wszystko rozbija się o punkt:
Orange może ograniczyć prędkość transmisji danych do nie mniejszej niż 16 kb/s w przypadku, gdy sposób korzystania z transmisji danych zagraża stabilności funkcjonowania i dostępności sieci dla innych użytkowników.
To nic innego jak FUP tylko nie nazwane dosłownie w ten sam sposób jak w Plusie. Jeśli uznają, że nie używasz pakietu w sposób w jaki oni sobie to założyli - jesteś przycięty jeszcze bardziej.
arekarkadius pisze:Płacenie miesięcznie +10zł za usługę z której może się skorzysta a może nie również nie można uznać za uczciwe...
Niestety taki jest urok typowego abonamentu - masz włączone usługi i nawet jeśli z nich nie korzystasz, płacisz za nie. Tu bardziej chodzi o to, że i tak nie wykorzystasz podstawowego limitu danych, a wykupiłeś usługę, którą wykupuje się w momencie, kiedy wiesz, że twoje zużycie danych na pewno przekroczy przyznany w ramach abonamentu pakiet Internetu. Najprościej będzie po prostu wyłączyć ten dodatkowy pakiet komendą, którą podałem wyżej.
 #986237  autor: raphs64
 29 mar 2018, 13:43
N świeżo, chciałbym przestrzec wszystkich, a przede wszystkim klientów firmowych przed podpisywaniem umowy na internet LTE dla firm biurowy. Sprzedawcy dzwonią i pięknie opisują możliwości szybkiego internetu. Niestety nie interesuje ich czy w danej lokalizacji taki internet w ogóle funkcjonuje i jaką prędkość tak naprawdę można otrzymać. Korzystają z chorego prawa, że firma nie ma możliwości odstąpienia od umowy podpisanej w ciemno online. Czyli można każdy kit przez telefon wcisnąć i ten kto uwierzy jest ugotowany. Bo jak się okaże, ze LTE nie ma zasięgu, albo jest niska prędkość, to ich to już nie interesuje, płotka złapana i musi płacić bez względu na wszystko. Zaoferują super laptopa przy okazji, a wyślą innego, koszty też się okazują wyższe niż przez telefon. Złożyłem dwie reklamację, przedstawiłem dowody niskich prędkości, a w większości przypadków nawet braku usługi LTE i otrzymałem lakoniczne odpowiedzi: "Jeszcze raz przeanalizowaliśmy tę sprawę. Informujemy, że odsłuchana rozmowa nie potwierdza Pana zastrzeżeń. Podczas rozmowy sprzedażowej został Pan poinformowany o prędkości do 112 Mb/s. Zgodnie z zawartą umową Orange Polska S.A. zobowiązuje się do świadczenia usług telekomunikacyjnych w ramach możliwości technicznych, bez wskazania konkretnego miejsca, w którym te usługi miałyby być świadczone" Żenada...