DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Nokia, w tym serii Lumia oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy telefonów i smartfonów marki Nokia, w tym serii Lumia oraz akcesoriów do nich - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

 #915872  autor: LukaszHDI
 14 mar 2017, 21:00
Tydzień temu nabyłem ta Nokie w jednym ze sklepów stacjonarnych.
Obrazek
Ze względu na to iż nie ma na temat tego modelu jeszcze za wiele opinii (prawie w ogóle) postanowiłem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi 150-ki w wersji Dual SIM.
W zestawie od producenta znajduje się jedynie telefon i ładowarka. Ponadto w pudełku jest skromna instrukcja obsługi oraz broszurka informująca o producencie/właścicielu marki.
Obrazek
Obrazek
Wizualnie słuchawka prezentuje się całkiem przyzwoicie ale nie powala wyglądem.
W dłoni leży pewnie, nie jest śliska.
Materiały z jakich została zrobiona obudowa są na dobrym poziomie ale co do spasowania osłony akumulatora miałbym lekkie zastrzeżenia. Nie jest idealnie symetryczna i z jednej strony nieco wystaje co na pierwszy rzut oka nie widać ale czuć w dłoni z jednej strony ostrą krawędź a z drugiej jest gładko. Mimo tego osłona przylega dobrze i nie wydaje żadnych nieprzyjemnych dźwięków.
Klawiatura gumowa(lub z gumo-podobnego tworzywa) jest całkiem wygodna jedyne zastrzeżenia miałbym do klawisza nawigacyjnego - jest trochę za mały - mógłby mieć co najmniej o 1mm szersze krawędzie. Pisze się na niej dość sprawnie ale niestety nie ma możliwości regulacji czcionki(a nie jest ona w jakimś dużym formacie) co dla niektórych osób w połączeniu z białym tłem może powodować problemy.
Wyświetlacz 2,4' jest niezłej jakości ale wbrew temu co podają niektóre portale nie ma 13mln kolorów bardziej wygląda to na 65tyś TFT
Obrazek
Telefon dobrze trzyma zasięg a jakość rozmów jest na przyzwoitym poziomie. Gorzej nieco jest w trybie głośnomówiącym ale nie ma tragedii.
Obsługa jest dość prosta choć nie do końca bo w niektórych momentach ma dość dziwne rozwiązania, bynajmniej dla mnie. Choćby blokowanie klawiatury zamiast * trzeba wciskać prawą słuchawkę a następnie lewy klawisz wyboru - oczywiście jest to kwestią przyzwyczajenia ale takich dziwnych/innych rozwiązań jest jeszcze trochę.
Wg danych technicznych telefon posiada 16MB wbudowanej pamięci w rzeczywistości dla użytkownika może jest jej z 10Kb ponieważ bez karty pamięci nawet jednego zdjęcia nie da się zrobić które zajmuje około 40Kb Więc bez karty pamięci nic tu się zdziałać nie da. Skoro już jestem przy aparacie to napisze że jest bardzo ubogi w funkcję, nie da się zmienić rozmiaru zdjęcia ani scenerii. Jedyną rzeczą jest dioda Led która nieco ratuje przy słabym oświetleniu. Aparat w 150 to taki taki dodatkowy gadżet w sumie ktoś by powiedział że do MMSów wystarczy - tylko że ten telefon ich nie obsługuje. Tak więc można sobie zdjęcie jedynie ostawić na tapetę ewentualnie wysłać komuś za pośrednictwem Bluetooth.
Tu przykładowe zdjęcie w pochmurny dzień:
Obrazek

Ponadto w telefonie znajdują się 2 gry oraz odtwarzacz MP3.
Pierwsza gra jest Snake nie przypomina ona tej gry z Noki 113, grafika okropnie uboga(czarne tło) a sam bohater bardziej robala przypomina niż zwierze tytułowe. W tej wersji nie ma przeszkód/ścian itp. jedynie co możemy zrobić złego to sami sobie w ogon się wgryźć.
Obrazek
Druga gra Nitro Racing jest nieco ciekawsza, polega na jeździe autem oraz wyprzedzaniu innych i niezaliczeniu kolizji - niestety grałem w nią kilka minut a obecnie jest już zablokowana i bez opłaty nie ruszy dalej.
Odtwarzacz tej Noki jest prosty bez żadnych, wizualizacji, korektora czy innych ustawień. Jedyne co da się zmienić to opcje odtwarzania: kolejne, ciągłe lub losowe. Muzyka z głośnika jeśli chodzi o jakość gra średnio, podobnie do starszych SE.
Obrazek
Obrazek
Jest jeszcze kilka innych podstawowych funkcji w tym modelu ale z racji iz z nich nie korzystałem/nie sprawdzałem nie bedę się rozpisywał.

Z ekranu głównego mamy dostępne następujące skróty:
Klawisz nawigacyjny:
-lewo: Utwórz wiadomość
-prawo: Kalendarz
-dół: Kontakty
-góra(x2) wł. - Latarka - dioda aparatu (aby wyłączyć należy kliknąć 1 raz do góry)

Do górnych klawiszy:
Prawy: Aparat, lub Muzyka (gdy mamy zminimalizowany odtwarzacz)
Lewy: Idź do - i tu mamy trochę pola do popisu ponieważ da się wstawić na listę to co potrzebne i uporządkować w wygodnej dla nas kolejności.
Obrazek
Obrazek

Na koniec dodam iż urządzenie działa szybko, zasięg trzyma dobrze.
Bateria wg zapewnień producenta powinna wytrzymać do 25 dni czuwania lub do 22h rozmów a w praktyce wyszło równo 4dni - rozmawiając nieco ponad godzine dziennie, do tego z 5 min muzyki na głośniku, trochę był Bluetooth włączony oraz dosłownie kilka min gry. Tak więc ładowarka się nie zgubi - jak to niektórzy przezywali widząc prawie miesiąc czuwania którym chwali sie producent.

T290i, K300i, K510i, my501X, W610i, K770i, my501X, my700X, my511X, my411X, my800X, my600X, my202X, my212X, my721X, K660i, J105i Naite, W610i, J10i2 ELM, 216, TEL4091s, M9 Connect, Vibe A, 3310 3G, 1320, H4 Join, 2003D, 5033D, TEL1712; 8110 4G,
 #916366  autor: sa
 17 mar 2017, 05:13
Baterię trzeba do pełnego wyładowania używać a potem standardowo ładować przez 12h i tak trzy razy. a wzmocni się.Co prawda niektórzy twierdzą ze to nie działa w nowoczesnych bateriach,ale moja praktyka mówi inaczej.W 206 czy 113 też na początku marnie działała a teraz całkiem dobrze działa mimo że kilka lat już ma.Z tą grą płatną to przegięcie zwłaszcza że reklamują na stronie a tu demo :roll: :?: no ale aparat jak na vga robi całkiem sensowne fotki można rzec śmiało że porównywalne do 113 ,a może nawet odrobinę lepsze.Brak regulacji i ustawień aparatu w s30+ to niestety norma a nie żaden nie wyjątek choć akurat w 216 można sobie powiększyć dwukrotnie potencjalne zdjęcie oczywiście przed zrobieniem,co już samo w sobie jest zaskakujące.
Co do odtwarzacza mp3 jakość muzyki hm może zdefiniuj pojęcie "stare SE" :roll: tj które modele masz na myśli żeby wiedzieć czego konkretnie oczekiwać?No i czy jest ta jakość jest lepsza czy gorsza od 113 ?Jeżeli porównujemy 150 jako zastępce 113 :wink:
I czy można wyłączyć jedną kartę sim czy nie da się?
 #916378  autor: LukaszHDI
 17 mar 2017, 08:59
Z tą baterią może faktycznie trzeba spróbować tak zrobić.
Dokładnie i uruchomienie tej gry kosztuje ponad 10zł.
Co do zdjęć dla mnie słabo wyglądają, ale postaram się zrobić porównanie 150 i 113 oraz 2 innych telefonów z matryca VGA które mam jeszcze w domu. Wtedy się okaże co to na prawdę warte.
Jeśli chodzi Ci o przybliżenie to 150 też je ma ale brakuje choćby scenerii czy samowyzwalacza które były w każdym telefonie jakim miałem.
Dla mnie wszystkie SE jakie miałem graja podobnie mizernie w porwaniu do Sagemów z basowym głośnikiem, a nawet tym bez. Może trochę ELM nieco lepiej ale nie jakoś nadzwyczajnie. A 150 powiedzmy że gra jak Naite tylko głośniej ale to może kwestia wyrobienia głośnika bo w sumie my700X też na początku grał gorzej i po kilku tygodniach się mu poprawiło. Od 113 jakby nieco gorzej ale jakby głośniej.
Nie znalazłem opcji wyłączenia 2 karty w ustawieniach Dual SIM jest tylko nazwa karty.

T290i, K300i, K510i, my501X, W610i, K770i, my501X, my700X, my511X, my411X, my800X, my600X, my202X, my212X, my721X, K660i, J105i Naite, W610i, J10i2 ELM, 216, TEL4091s, M9 Connect, Vibe A, 3310 3G, 1320, H4 Join, 2003D, 5033D, TEL1712; 8110 4G,