Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Żenująca nieporadność UKE

Żenująca nieporadność UKE

Witold Tomaszewski 30 Kwietnia 2015 15:07

15 0
30 (!) miesięcy temu podpisano memorandum w sprawie jakości usług telekomunikacyjnych. Miała to być inicjatywa, która pod auspicjami UKE pozwoli na obiektywną i przejrzysta prezentację parametrów jakościowych sieci stacjonarnych i komórkowych. Dla jednych byłby to powód do chwalenia się i pozyskiwania klientów, a dla innych podstawa do ciężkiej pracy nad poprawą swojej infrastruktury. Efekty prac są opłakane, w prezentowane wyniki - żenujące. Trudno inaczej ocenić całą sprawę.Zobacz: Podpisano memorandum w sprawie jakości usług telekomunikacyjnych.

14 (!) miesięcy trwały prace specjalnych zespołów nad ustaleniem sposobu pomiarów i stworzeniu katalogu badanych parametrów. UKE dał sobie wejść na głowę operatorom, w związku z czym katalog badanych parametrów został nie tyle ograniczony, co wręcz okaleczony, pokazujący tylko w podstawowym wymiarze jakość infrastruktury.

Zobacz: TELKO.in: zakończono prace nad memorandum ws. badania jakości sieci.

15 (!) miesięcy od ustalenia listy badanych parametrów ciągle nie ma wybranego podmiotu, który miałby te badania świadczyć. 8 (!) miesięcy temu Urząd konsultował dokumentacje jego wyboru pisząc wówczas, że jeżeli uda w tym roku (2014 - przyp. red.) wyłonić podmiot zajmujący się tym badaniem, to pierwszych publicznie podanych wyników procesu można oczekiwać w wakacje 2015 roku. Jak się domyślacie, podmiotu do tej pory nie ma.

Zobacz: UKE konsultuje dokumenty do wyłonienia podmiotu badającego sieci.

Dziś UKE opublikował żenującą tabelkę z buźkami w różnych kolorach - wyniki II półrocza 2014 roku. Żadnego "mięsa", konkretnych cyfr, po prostu buźki przy parametrach typu czas oczekiwania na konsultanta czy wskaźnik skuteczności połączeń. Przy najważniejszych takich, jak np. osiągane prędkości, same znaki zapytania. Zrobiono to i tak na podstawie danych dostarczonych przez samych operatorów (!), trudno więc o ich obiektywną ocenę. Na dodatek UKE na swoich stronach "porozrzucał" te dane tak, żeby tej żenady nie było widać na pierwszy rzut oka.

Operatorzy sieci mobilnych nie doszli do porozumienia w kwestii sposobu jednoczesnego wykonywania pomiarów za pomocą ruchomych stacji pomiarowych zamontowanych w samochodach, poruszających się po określonych krajowych trasach komunikacyjnych - napisano w komunikacie. I nigdy nie dojdą. Żeby to jednak zrozumieć, to trzeba mieć jakiekolwiek doświadczenie w biznesie, którego Magdalenie Gaj po prostu brakuje. Wystarczy popatrzeć ile wspólnych projektów udało się zrealizować czterem operatorom - nawet w momencie, kiedy nie "przeszkadza" im regulator. Mobilne płatności? Mobilna telewizja? Policzmy... eeee... Zero? Dlaczego w wypadku memorandum miało być inaczej? Bo Magdalena Gaj ładnie poprosiła operatorów o to, żeby się dogadali? UKE jest od tego, żeby wysłuchać stron, a następnie podjąć decyzję i wdrożyć postanowienia. Jest regulatorem, więc niech - na Boga - ten rynek ustawia i kontroluje!

Swoją drogą, jestem za absolutnym dodaniem cenzusu biznesowego dla prezesa UKE w Prawie telekomunikacyjnym. Nie może być tak, że rynek reguluje osoba nie mająca bladego pojęcia o sposobie działania regulowanych podmiotów. Ominęłyby nas tak żenujące rzeczy, jak memorandum, jakieś dziwne stoliki mające doprowadzić do porozumienia w sprawie 1800 MHz Mobylandu i Aero2 (miało to się skończyć do końca 2014 roku), cały cyrk z aukcją i jej regułami, nie mówiąc już o prestiżowej porażce w drodze do ITU.
Dodaj do:
w sumie: 60
 • 1

  41.  2015-05-03 23:37:23

  WitekT myślę, że powinniście się bardziej zaangażować w wytykanie błędów(delikatnie rzecz ujmując) Pani Magdalenie, chyba na tym właśnie polega dziennikarstwo, bo kto jak nie wy?

 • 1

  42. ~xs  2015-05-04 07:57:10  host: 77-253-47-137.adsl.inetia.pl

  Fakt jest faktem - król (UKE) jest nagi. Wskażcie 1 istotną ( z punktu widzenia konsumenta) inicjatywę która została w całości przeprowadzona i wdrożona przez UKE pod rządami p. Gaj?

 • 0

  43.  2015-05-04 08:37:36

  kon: generalnie Memorandum do badania jakości sieci nie jest potrzebne. UKE mógł sam wyznaczyć parametry, które są badane - takie możliwości daje Prawo telekomunikacyjne. Dla mnie raczej jasne było, że skoro UKE robi ukłon w stronę operatorów i daje im możliwość realnego wpływu na dobór parametrów i sposób działania, to operatorzy koszty tych badań pokryją (a pewnie w skali roku mówimy o kilku dużych bańkach). Stacjonarni - owszem - też się nie dogadali. Mobilni wydają mi się jednak ciekawsi - i ciekawszy jestem wyników badania.

  Buźki doskonale rozumiem - ba, uważam je za całkiem sensowne i jasne rozwiązanie dla zwykłego Kowalskiego. Jednak w momencie, kiedy TYLKO te buźki są, a nie ma żadnego "mięsa", to wygląda to karykaturalnie - zgodzisz się? :-)

 • 0

  44. ~Mmmm  2015-05-04 08:58:41  host: user-31-174-192-111.play-internet.pl

  @Witek,

  może i DVB-H nie było skazane na sukces, ale konsekwencje podejścia UOKiK odbijają się czkawką do dziś. Sam wymieniasz przykłady "sukcesów" współpracy. Jestem pewien, że w czasie tej rozmowy #25 usłyszałeś także, że nikt przy zdrowych zmysłach już nigdy nie spróbuje żadnej współpracy międzyoperatorskiej. Nie warto.

  I niestety przebija przez Ciebie to samo niezrozumienie realiów biznesowych, które wytykasz p. Gaj. Niepowodzenie projektu nie jest żadną porażką. Na błędach można i trzeba się uczyć.

  Porażką jest natomiast fakt, że dopiero teraz (po 5 latach) operatorzy mogą bronić swoich racji przed sądem.

 • 0

  45.  2015-05-04 09:11:57

  Mmmm: tak, operatorzy są bardzo ostrożni po sprawie UOKiK-u. Nie jest jednak tak, że jest to niemożliwe z powodów obaw przed Urzędami, tylko zbyt dużej rozbieżności interesów. Ale jeżeli by naprawdę chcieli współpracować i widzieli perspektywy, to do porozumienia by doszli. Prosta zasada biznesowa mówi "follow the money".

  Jeszcze wrócę na chwilę do kwestii DVB-H. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale tam kara nie dotyczyła kwestii współpracy w ramach MobileTV (w końcu na koncentrację zgodę wyraził sam UOKiK), ale kwestii ograniczania konkurencji PO TYM, jak MobileTV nie wygrała (zmowa antykonkurencyjna). Możesz mi powiedzieć gdzie przy finansowaniu badania, do którego przystąpić może każdy, taka zmowa antykonkurencyjna może wystąpić? To by było tyle w kwestii tego, kto problem rozumie, a kto nie - więc może podarujesz sobie te wycieczki osobiste. ;-)

 • -2

  46.  2015-05-04 09:44:28

  Zwolennikom powrotu Strezynskiej, niesmialo przypominam, ze to wlasnie ona wylansowala P. Gaj.

 • -1

  47. ~KiNG  2015-05-05 08:16:52  host: 212.160.172.87

  A Witold dalej Chamski i wredny. z Czytaniem Twojego portalu jest jak z polityką PiS/PO wybór jest mały i wybiera się z mniejszego zła. Gdybyś Ty miał więcej szacunku niż Pychy.... Tęsknimy za typem który wiedział co ma w spodniach ale rozsądek budował jego wypowiedzi a nie jakieś chuowe opyszałe zarzuty. Dołączysz do koryta rzucać gnojem z innymi? To że od 10Lat szfendasz się jak smród po gaciach operatorów nie znaczy ze jesteś jakimś guru branży telekomunikacyjnej. Internetowa telewizja to nie TVP1 albo TVP2, więc do sławy Ci daleko.

 • 0

  48.  2015-05-05 09:44:16

  Brawo Witek ! Bardzo dobry artykuł. Paraliż UKE woła o pomstę do nieba, a w omawianym przypadku (pomiary) zakrawa na kuriozum. Pomijając procedurę zamówień publicznych - rozsądny czas na dobór parametrów, organizację, pomiar i prezentację w normalnym, komercyjnym świecie to z miesiąc- dwa max !

 • 0

  49.  2015-05-05 10:11:59

  @ rojek
  W dobie LTE i taniejących pakietów danych brak tunera DVB-T nie jest już problemem. Co ciekawe większość smartfonów nie posiada też cyfrowego tunera radiowego BAB+. Tak więc ogólnie z cyfrowymi tunerami jest w smartfonach dość słabo. Zapewne przyczyna jest wymóg podłączenia dodatkowej anteny (zwykły tuner FM nie ruszy bez słuchawek działających jako antena, bo antena w telefonie nie wystarczy). Natomiast transmisja danych wykorzystuje antenę w telefonie i dlatego rozwój smartfonów i tabletów idzie w tym kierunku.

 • 1

  50. ~IaRiCo  2015-05-05 10:31:24  host: apn-5-172-252-194.dynamic.gprs.plus.pl

  Chyba nie oczekiwaliście, że tandem Olszewska/Gaj coś zrobi. To takie same ekspertki jak ta Pani od klimatu. Trzeba się było zająć pracą, a nie lansem i już nazwisko wypadło z głowy. Na wszystkie stanowiska, które mają coś do zrobienia powinien być konkurs. A w nim decydować kompetencje i doświadczenie. U nas takie stanowiska obsadza się urzędnikami z zawodu czyli kimś kto nie wygrałby żadnego konkursu i nikt na niego by nie głosował. Stanowisko takie może dostać tylko dzięki partyjnej nominacji. Streżyńska postawiła sobie za cel oskubmy bogatych, a Gajowa żeby się dostać do ITU na pensyjkę do końca życia. Przez to prawie rok zajmowała się tylko tym tematem i wydawała państwową kasę na swoją promocję np. zjazd regulatorów. Za te pieniądze mogłaby już raz lub dwa razy porządnie zbadać jakość sieci bez oglądania się na operatorów. Może nie trzeba tego robić dwa razy w roku tylko raz a porządnie. Popatrzmy na obecną aukcję. Łącznie pada tam kwota rzędu miliardów PLN. Wygospodarowanie kilkuset tysięcy złotych na pomiary w całym kraju to przy tym pikuś. Tylko trzeba chcieć.

 • 0

  51. ~Tata  2015-05-05 17:13:24  host: apn-95-40-161-220.dynamic.gprs.plus.pl

  panie Witek ta kobieta ma posadę a nie sprawuje urząd,chyba ze inaczej pojmujemy te pojęcie.

 • -2

  52. ~Raider  2015-05-06 11:15:29  host: agxs194.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wracając do meritum - a co takie niby porozumienie miałoby dać? Każdy z operatorów ma swoją metodologie pomiarów sieci, każdy z nich na bazie wyników optymalizuje sieć. Nie za bardzo widze wartość dodaną w tym by jakiś urząd kontrolował ileśtam parametrów jakościowych - operatorzy sami bardzo dobrze się kontrolują bez nadzoru UKE. Od strony klienta - czy pomiary pod auspicjami UKE cokolwiek by zmieniły w doborze operatora przez klienta? Szczerze wątpię. Czynnikiem decydującym zawsze pozostanie cena i co klient dostanie w pakiecie. Klient zakłada że zasięg jest wszędzie. Kropka. Transfery, pingi, et - guzik go obchodzą. Prace trwają nad tym tematem trwają tyle bo widocznie są inne o wiele bardziej istotne rzeczy do ogarnięcia. "Sensacyjne" tytuły w temacie zupełnie nieistotnym.
  A! Może skoro jesteście jako portal orędownikami badań jakości operatorów to może sami zrobicie własne, takie którym będzie można ufać. Zakładam że firmy parające się tego typu usługami są wam bardzo dobrze znane.

 • 0

  53.  2015-05-06 15:55:01

  Raider: I żaden nie chce się szczegółowymi danymi podzielić? "Wartość dodana" to klarowny, czytelny obraz pozwalający porównać pewne rzeczy.

 • 0

  54. ~Raider  2015-05-06 16:04:33  host: agxs194.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przecież T publikowało dane, poza tym dlaczego mają podawać dane UKE skoro nie ma takiego obowiązku i płacą za pomiary. To ppo pierwsze - ppo drugie co chcesz porównać: CSSR, CSTR, RTT? I na co Ci to skoro dane i tak obrazują jakość sieci w momencie pomiaru i na obszarze na którym były robione. Prędkość możesz sobie zmierzyć Speeedtestem.
  Dla mnie typowe narzekanie i szukanie taniej sensacji

 • -1

  55.  2015-05-06 20:45:32

  @WitekT: mam wielki szacunek dla Ciebie za rzetelną krytykę działań UKE. Zgadzam się, że nieudolność obecnej prezes kompromituje cały ten urząd. Trzeba mieć jednak również dużo odwagi, by pisać o tym wprost, nie bacząc na możliwe konsekwencje (przez które mam na myśli możliwą niechęć urzędników UKE w udzielaniu informacji, które są Ci przydatne do prowadzenia portalu). Wiem, że i tak UKE Ci nie straszne, bo głównie polegasz na informacjach z innych źródeł, ale mimo wszystko wyrazy uznania!

 • 0

  56. ~tia...  2015-05-07 23:20:11  host: 213.158.219.129.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  "UKE jest od tego, żeby wysłuchać stron, a następnie podjąć decyzję i wdrożyć postanowienia. Jest regulatorem, więc niech - na Boga - ten rynek ustawia i kontroluje!"
  To jeszcze niech za swoje pomysly UKE placi, pokazice mi drugi rynek gdzie absurdalne decyzje powoduja takie koszty po stronie firm(prywatnych) na nim dzialajacych .. tu wymieniac mozna ARP, zminay w technicznej realizacji MNP (PLI CBD), odroczone aktywacja uslug elektronicznych (tu UOKIK)...
  ciekawe WitekT jakbys mial takiego regulatora w dzialanosci portalu internetowego czy tez bys tak wzywal do nieustanneoo ustanawiania i kontrolowania przez Urzednikow, ktorych decyzje nic nie kosztuja...

  źródło: http://tlp.is/66i

 • 0

  57.  2015-05-08 09:38:23

  tia: operatorzy komórkowi są mocno regulowani, bo operują na dobrach ograniczonych - w związku z tym nie ma wielu podmiotów na rynku. Tak ogólnie odpowiem na Twoje pytania.

 • 0

  58. ~tata  2015-05-10 09:21:06  host: 213.158.222.194

  Rozporządzenie o wskaznikach jakości bylo gotowe do podpisu juz kilka lat temu, czemu nie zostało popisane pewnie wie Gajowa, ktora woli sie bawic we wskazniki co dla mnie jest bardzo dziwne bo przecież to prawnik. Jakby bylo rozporządzenie to by bylo wymianie 9 kontrolowanie, karanie i nie czekloby sie 20 minut zeby dodzwonić sie na infoliniie.

 • 2

  59. ~gra  2015-05-11 21:52:14  host: dpk11.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Za dużo PRu, za mało przełomowych decyzji. Za bardzo nasycony rynek, za malo nowych chętnych mącić. Za dużo spraw odziedziczonych, za malo czasu by realnie cos zrobić. Łatwo jest gadać z perspektywy. Trudniej unikać kuli z czterech kancelarii naraz. A może pięciu licząc premiera...

 • 0

  60. ~r  2015-05-12 07:47:28  host: 185.13.106.71

  Świetny artykuł. Zgadzam się w całej rozciągłości :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-216-155.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 2000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet