Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zengel: tak NetWorkS! wygląda od kuchni

Zengel: tak NetWorkS! wygląda od kuchni

Maciej Zengel 18 Czerwca 2013 05:08

21 2
Na początek wymieniane są moduły radiowe i niektóre elementy stacji bazowych, a następnie podłączany jest styk zmodernizowanej sieci transmisyjnej. Kilka dni po wymianie sprzętu, stacje w pakietach po kilkanaście sztuk tzw. klastry, podłącza się do nowej, szybkiej transmisji IP, zmienia się kierunki anten i uruchamia sygnał obydwu operatorów. Przez następnych kilka dni trwają ewentualne prace integracyjne dla dostrojenia całości i uzyskania optymalnej jakości - pisze w artykule dla TELEPOLIS.PL Maciej Zengel, dyrektor strategii współpracy międzyoperatorskiej w Orange.



Dwa lata współpracy i co dalej?

Niemal dwa lata temu Orange i T-Mobile powołały spółkę NetWorkS!, której zadaniem jest planowanie i zarządzanie sieciami obydwu operatorów. Wiązało się to z rozpoczętą w tym samym czasie współpracą infrastrukturalną między operatorami w modelu RAN Sharing (ang. Radio Access Network), czyli współdzielenia sieci radiowych. Cel był jasny: zwiększyć zasięg, poprawić jakość połączeń dla klientów, przygotować się na technologię LTE i zaoszczędzić na wydatkach inwestycyjnych oraz utrzymaniu sieci. Pomysł nie był nowy, ale w takim rozmiarze unikatowy na skalę światową. Nic dziwnego, że wzbudził wiele emocji, które nie omijały także TELEPOLIS.PL. Jak z perspektywy tych dwóch wygląda współpraca operatorów? Co udało się zrobić i jakie są plany na najbliższą przyszłość?

Mniej znaczy więcej

Spośród ponad 13 tys. stacji bazowych, które należały do obu partnerów, NetWorkS! wybrał 10 tys. Miały najlepsze położenie, zasięg i rozsądne koszty eksploatacji. Oznacza to, że po zakończeniu prac liczba stacji bazowych, z których mają korzystać klienci Orange wzrośnie z 6,2 do 10 tys. Ponad połowa nadajników więcej, ma kluczowe znaczenie i bezpośrednie przełożenie na większy zasięg, pojemność sieci na danym obszarze, szybszy transfer danych, skuteczniejsze nawiązywanie i stabilność połączeń.

Na teraz mamy zmodernizowanych ponad 4,2 tys. stacji, czyli zbliżamy się do połowy planu. Zaczęliśmy od zachodniej i wschodniej Polski, a teraz stopniowo zbliżamy się do centrum. Dzięki już wykonanej pracy zasięg w wielu miejscach wzrósł o kilkadziesiąt procent. Przykładowo w centrum Szczecina, zasięg 3G wewnątrz budynków wzrósł z 88% do blisko 99%. W Ełku wcześniej na zewnątrz mieliśmy 51% a teraz 86%, z kolei wewnątrz było 67% przy 81% obecnie. Takich przykładów mógłbym wyliczać wiele. Oczywiście zawsze znajdą się pojedyncze miejsca, gdzie mimo modernizacji dalej nie ma idealnego zasięgu, ale nie sposób tego uniknąć i mieć wszędzie 100%.

Wszystkie zmodernizowane stacje nadają sygnał w technologii GSM 900. Nasze testy pokazują, że dzięki temu zasięg wewnątrz budynków stanowi średnio aż 98% tego, co na zewnątrz. Ponadto stacje pracujące na obszarach miejskich, a jest ich 70%, działają również w technologii GSM 1800 i HSPA+ DC (ang. Dual Carrier). Dzięki temu w prawie wszystkich miastach w Polsce można korzystać z mobilnego Internetu o prędkości do 42 Mb/s, który zapewnia wystarczająco komfortowe warunki dla zdecydowanej większości klientów. Zasięg HSPA+ DC ma zwiększyć się do ponad 82% populacji Polski w połowie 2014 roku. Nie przypuszczam, aby jakiemuś operatorowi udało się zbliżyć do tego wyniku.

Dodatkowo testujemy technologię UMTS w paśmie 900 MHz i jeśli próby zakończą się sukcesem, uruchomimy taką usługę na obszarze prawie całej Polski. Wyjątkiem będą niektóre obszary przygraniczne, gdzie możliwe są zakłócenia związane z sygnałem wysyłanym przez operatorów zagranicznych. Co to będzie oznaczać dla Was, użytkowników? Zdecydowanie odczuwalny, kolejny wzrost zasięgu w transmisji danych. Razem UMTS 900/2100 osiągnie poziom bliski 99% populacji Polski. Obecnie testy UMTS 900 trwają w Malborku, Nowym Sączu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze. Jeśli tam mieszkacie albo jesteście przejazdem zapraszam do sprawdzenia. Kiedy ostatnio byłem w tych miastach, na kilku aplikacjach mierzących szybkość transferu, osiągałem wyniki w granicach 7-12 Mb/s. Dla terenów, gdzie jeszcze niedawno był tylko EDGE, zmiana oznacza prawdziwą rewolucję jakościową.

Klaster, po klastrze

Kiedyś dzielenie sieci oznaczało jedynie współdzielenie lokalizacji czyli operatorzy nie budowali osobnych masztów, tylko wieszali swoje stacje bazowe na tych samych masztach, czasem korzystając jeszcze z jednego źródła zasilanie czy sieci transmisyjnej. Dzisiaj postęp technologiczny daje możliwość zrobienia o wiele więcej. Nowa stacja bazowa, podłączona przy pomocy szybkiej transmisji IP do kontrolerów każdego z operatorów, emituje zarówno sygnał Orange jak i T-Mobile, bez konieczności duplikowania stacji, anteny i modułów radiowych w tej samej lokalizacji. Aby tak się stało trzeba wymienić stare elementy stacji bazowych na nowe, spełniające uzgodnione wymogi techniczne. Oczywiście za wyjątkiem stacji, które są już kompatybilne z nowymi standardami.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 104
  • 0

    86. ~  2013-06-19 23:32:29  host: v38-05.opera-mini.net

    84 konkretnie to ten belkot z 79 do niczego ni pasuje.

  • 0

    87. ~  2013-06-20 02:02:36  host: v30-09.opera-mini.net

    to zdanie o podłączaniu styków mnie rozbawiło bo pasuje jak ulał do niektórych lokalizacji - tak te styki mogą podłączyć że zamiast normalnej prędkości ludzie na 3G będą mieli lejek 1kb/s i to bez przekraczania limitu :)

  • 0

    88. ~  2013-06-20 07:40:15  host: v53-08.opera-mini.net

    styki źle zrobione = nadajnik widmo, jest ale jakby nie było

  • 0

    89. ~Jarry  2013-06-20 11:56:40  host: 84.39.163.96

    Kiedy w końcu stabilny Orange free w Radomiu.

  • 0

    90. ~piotr  2013-06-20 16:26:00  host: user-94-254-144-143.play-internet.pl

    oby plany spółki budującej na nowo nadajniki t-mobile i orange się ziściły i czekały ją dzięki temu kolejne zadania. a na dziś na kociewiu w pomorskim w moim telefonie najlepiej czyli najszybciej chodzi 3g w play, ciut gorzej w plusie a o orange i byłej erze wolę nie pisać, bo uUMTS działa tylko poza budynkami, choć i play czasem gubi 3g w pomieszczeniach a to oznacza, że powinni więcej własnych nadajników w Polsce posiadać. czytałem regulamin najnowszej taryfy playa na kartę mini max i operator uprzedza o maksymalnej prędkości przesyłu danych na nadajnikach plus i orange do 2 mbs a na własnych do 7mbs.

  • 0

    91. ~  2013-06-21 08:53:28  host: host-37-190-152-88.dynamic.mm.pl

    WitekT - czy dziś można liczyć na Twój artykuł w odpowiedzi na powyższy?

  • 0

    92. ~jj  2013-06-21 19:12:07  host: V36-05.opera-mini.net

    każdy w mojej okolicy, kto ma orange narzeka na zasięg, a podobno modernizacja już się tutaj zakończyła (pod Przemyślem), jest wręcz gorzej, tak wiec pisanie o sukcesach networks! to stek bzdur WitekT.

  • 0

    93.  2013-06-21 19:29:32

    jj: mówisz to na podstawie jednej lokalizacji, czyli okolic Przemyśla? Hmmm... Trudno powiedzieć, żeby był to reprezentatywny wycinek kraju.

  • 0

    94. ~  2013-06-21 19:41:58  host: host-37-190-152-88.dynamic.mm.pl

    Najlepiej gdyby Networks wynajęłi firmę zewnętrzną, która pojaździ specjalnym samochodem z elektroniką, który zbada jak to wygląda w praktyce po pełnej modernizacji czyli rownież po włączeniu umts w paśmie 900MHz. Pytanie tylko czy nie dobrze byłoby to porównać do stanu przed modernizacją.

  • 0

    95.  2013-06-21 20:54:27

    94: nie wiem jak jest teraz, ale ze 2 lata temu T-Mobile zbudował na bazie dwóch Golfów V kombi wozy pomiarowe. Profesjonalne. No, właściwie to nie oni zbudowali, a Systemics-PAB, czyli właśnie taka polska, profesjonalna firma zajmująca się tego typu pomiarami. Ja sobie nie wyobrażam modernizacji na taką skalę bez takich badań. Jestem pewny, że takie pomiary są robione. :-)

  • 0

    96. ~  2013-06-21 21:08:16  host: host-37-190-152-88.dynamic.mm.pl

    WitekT - owszem http://tnij.org/v4uq nie znalazłem na szybko newsa z telepolis :-p

  • -1

    97. ~jj  2013-06-22 06:14:42  host: v29-08.opera-mini.net

    Nie jest reprezentatywny, ale jest takich głosów więcej z innych części kraju. Ta ich modernizacja polega tylko na podpięciu drugiej sieci do nadajnika, białe plamy nadal pozostają, korzystają tylko ci co mają zasięg, bo poprawia się im jakość po tgzw. modernizacji.

  • 0

    98. ~xy  2013-06-24 10:45:45  host: 93.154.165.72

    @83: Kiedy gość po prostu miał ra\cję...

  • 1

    99.  2013-06-24 10:50:28

    xy: w Twoim komentarzu też jest bardzo dużo merytorycznych argumentów. Powiedz, jak mam go skomentować? Jak dyskutować z osobą, która mówi "tak, bo tak"? Myślę, że gdybyś rzeczywiście miał rację, to z argumentami nie byłoby najmniejszego problemu. Więc w gruncie rzeczy Twój komentarz potwierdza, że to ja mam rację. :-)

  • 0

    100. ~KOLO  2013-06-26 01:34:39  host: ip-37-109-41-28.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Szkoda tylko, że ludzie, których z dwóch różnych firm "na siłę" wcielono do jednej spółki nie sanowią zgranej grupy. Byli pracownicy Ery obsługują zlecenia od strony T-mobile a byli pomarańczowi obsługują zlecenia Orange... Jedności nie widać bo przyszłość niepewna a kompetencje obu grup zgoła inne... Jeszcze kilka lat musi upłynąć aby ta spółka była tworzona przez zgrany zespół... Teraz to jest raczej Networks-T i Networks-O :)

  • 0

    101. ~jackii  2013-06-27 14:52:47  host: rybka053.fucio.net

    Jak się domyślam, "magentowa" oznacza kolor? Może mi ktoś powiedzieć jaki? Bo w polszczyźnie nie istnieje takie słowo...

  • 0

    102.  2013-06-30 01:18:21

    To jest kolor magenta czyli taki odcień różowego, którego używa T-Mobile.

  • 0

    103. ~  2013-07-06 13:18:48  host: v13-13.opera-mini.net

    magenta to odcień różowego podobnie jak neoliberalizm odcieniem liberalizmu

  • -1

    104. ~Pluszak  2013-07-07 18:43:31  host: apn-77-113-58-8.dynamic.gprs.plus.pl

    Och jak dobrze, że Plus zmodernizował i działa to dobrze :)

  • 0

    105. ~Uczciwy  2013-08-09 18:26:30  host: user-188-33-59-62.play-internet.pl

    Niech szukają oszczędności gdzie indziej np. niech nie emitują durnych reklam w TV typu "Lupilaa !" na które wydają setki milionów zł. a to są przecież utopione pieniądze, przez takie reklamy klienci tylko odchodzą do innych sieci a niech zostawią w spokoju stacje bazowe i NodeB, bo przez takie zabiegi likwidacyjne zasięg na 100% się pogorszy, u mnie w dość mocno zaludnionym i zurbanizowanym rejonie niestety wyłączyli wspaniałą stacje gdzie miałem idealny z niej zasięg i wspaniałe prędkości transmisji w HSPA, teraz mam tylko 2G lub 1-ą kreske zasięgu 3,5G :( niejeden będzie płakał, że przed konsolidacją sieci było wspaniale a teraz jest tragicznie, fizyki się nie oszuka, to zwykła propaganda medialna, wmawiają laikom, że samochód trzyosobowy przewiezie więcej pasażerów niż pięcioosobowy (zlikwidują 3000 stacji z 13000 zostawiając 10000 natomiast przybędzie dodatkowych 6 mln klientów !!!), tak niewielka odchudzona ilość stacji nie obsłuży bezproblemowo wszystkich klientów Orange, T-Mobile i roamingowych Play, pojemność sieci drastycznie spadnie. Ja się cieszyłem przez kilka lat wspaniałym zasięgiem i niskim obciążeniem mojego NodeB, wszędzie za to chwaliłem Orange ale po tym idiotycznym pomyśle likwidacji stacji w które kiedyś inwestowali mnóstwo pieniędzy i one świadczyły o jakości sieci jestem w szoku i totalnie załamany. Powinni zrezygnować z reklam TV, da im to MEGA oszczędności, kiedyś gdzieś w badaniach udowodniono, że markowy produkt mniej reklamowany lepiej się sprzedaje.

Dodaj swoją opinię