Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zdarzyło się 10 lat temu - 27. października - 2. listopada

Zdarzyło się 10 lat temu - 27. października - 2. listopada

Witold Tomaszewski 27 Października 2014 09:44

1 1
Tydzień sprzed 10 lat obfitował przede wszystkim w podsumowania III kwartału 2004 roku na rynku telefonów komórkowych. Coraz mocniejsze pozycje zyskiwali na niej koreańscy producenci, a w smartfonach i PDA zaczęły pojawiać się dalekowschodnie, tanie marki.Światowy rynek telefonów komórkowych wzrósł w III kwartale 2004 roku o 25% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, głównie dzięki dwóm koreańskim producentom - Samsungowi i LG. Samsung w ciągu kwartału zwiększył swoją sprzedaż aż o 51% i zbliżył się w udziale rynkowym do Motoroli - dzieli go już od niej mniej niż 1%. LG wykorzystał wzrost w Ameryce Północnej i Europie, gdzie wyprzedził SonyEricsson-a stając się 5. pod względem wielkości światowym producentem ze wzrostem 55% w ciągu roku.

Zobacz: III kwartał należał do LG i Samsunga.

Z kolei w Europie, dzięki wysokiemu zapotrzebowaniu na telefony Nokii z serii 60 oraz sprzęt BlackBerry, sprzedaż inteligentnych komórek i PDA w III kwartale 2004 roku wzrosła o 38%. W okresie tym sprzedano ponad 1,8 mln sztuk takich urządzeń, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1,3 mln sztuk. Na rynku coraz bardziej widoczna stawała się obecność producentów sprzętu klasy podstawowej - chodzi m.in. o firmy Yakumo, Medion, Anubis i Mitac - oraz duży odsetek hybrydowych rozwiązań z samochodowymi modułami pozycjonowania GPS.

Zobacz: Europejczycy kupują inteligentne telefony.

Ericsson zademonstrował działające rozwiązanie HSDPA, które po komercyjnym wdrożeniu, oczekiwanym pół roku później, zapewniało prędkość w sieci 3G na poziomie 14 Mb/s.

Zobacz: Ericsson testuje rozwiązania 3.5G.

Szwedzko-fińska TeliaSonera i holenderski KPN, w charakterze partnera Netii, dołączyli do grona zainteresowanych GSM i UMTS w Polsce. Odbyły się pierwsze spotkania z Witoldem Grabosiem, prezesem URTiP (poprzednik UKE). Dwa głównie oczekiwania to zezwolenie na roaming wewnętrzny i asymetryczność stawek MTR, które preferowałyby nowego gracza na rynku.

Zobacz: Ujawnili się pierwsi po licencje GSM i UMTS.

Telekomunikacja Polska obniżyła ceny połączeń do sieci komórkowych. W ten sposób cena minuty spadła poniżej 1 zł - nie licząc planu tp socjalnego, gdzie ciągle kosztowała ponad 2 zł w szczycie.

Zobacz: URTIP zgodził się na obniżkę F2M.

TeliaSonera opublikowała październikowe TOP10 najpopularniejszych telefonach, które klienci kupili w październiku. Ech, piękne telefony, niektóre mam do dziś w szufladzie (działające!).

Zobacz: TeliaSonera: październikowe "Top ten".
Dodaj do:
w sumie: 2
 • 0

  1. ~  2014-10-29 23:06:56  host: ip-93-154-200-83.free.aero2.net.pl

  Najucieszniejsze w tym skandynawskim zestawieniujest to,że na 3 miejscu wylądowała ta fińska "rewelacja" 3510i.Ha,ha,ha.Albo oni nie mają wogóle poczucia rzeczywistości i elementarnego smaku albo ten badziew rozdawany jest u nich w kioskach jako dodatek to babskich gazet (nawet wtedy bym takiej gazety nie kupił!).Oj Skandynawowie!!!Zimno u was i dlatego was uniewinniam bo jak zimno to i z myśleniem cienko.Chyba, że ta choroba nazywa się patriotyzmem lokalnym i dlatego taka kaszanka jest ujmowana w rankingach.

  Komentarz z 2004 - hejt ver. 1.0 beta; ) a pod spodem jakis debil nieskonczony komentuje i ma date dzisiejsza ! ; D

 • 0

  2. ~olek_skype  2016-05-11 16:52:21  host: 188.146.136.107.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Tych czasów już nikt Nam nie zwróci :(

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-234-0-2.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy przenosiłeś w 2017 r. numer do innego operatora?

Pełny raport o przenośności numerów w 2017 roku

 

Zobacz wynik | Opinie (23)

Archiwum Ankiet