Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zdarzyło się 10 lat temu - 27. października - 2. listopada

Zdarzyło się 10 lat temu - 27. października - 2. listopada

Witold Tomaszewski 27 Października 2014 09:44

1 1
Tydzień sprzed 10 lat obfitował przede wszystkim w podsumowania III kwartału 2004 roku na rynku telefonów komórkowych. Coraz mocniejsze pozycje zyskiwali na niej koreańscy producenci, a w smartfonach i PDA zaczęły pojawiać się dalekowschodnie, tanie marki.Światowy rynek telefonów komórkowych wzrósł w III kwartale 2004 roku o 25% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, głównie dzięki dwóm koreańskim producentom - Samsungowi i LG. Samsung w ciągu kwartału zwiększył swoją sprzedaż aż o 51% i zbliżył się w udziale rynkowym do Motoroli - dzieli go już od niej mniej niż 1%. LG wykorzystał wzrost w Ameryce Północnej i Europie, gdzie wyprzedził SonyEricsson-a stając się 5. pod względem wielkości światowym producentem ze wzrostem 55% w ciągu roku.

Zobacz: III kwartał należał do LG i Samsunga.

Z kolei w Europie, dzięki wysokiemu zapotrzebowaniu na telefony Nokii z serii 60 oraz sprzęt BlackBerry, sprzedaż inteligentnych komórek i PDA w III kwartale 2004 roku wzrosła o 38%. W okresie tym sprzedano ponad 1,8 mln sztuk takich urządzeń, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to 1,3 mln sztuk. Na rynku coraz bardziej widoczna stawała się obecność producentów sprzętu klasy podstawowej - chodzi m.in. o firmy Yakumo, Medion, Anubis i Mitac - oraz duży odsetek hybrydowych rozwiązań z samochodowymi modułami pozycjonowania GPS.

Zobacz: Europejczycy kupują inteligentne telefony.

Ericsson zademonstrował działające rozwiązanie HSDPA, które po komercyjnym wdrożeniu, oczekiwanym pół roku później, zapewniało prędkość w sieci 3G na poziomie 14 Mb/s.

Zobacz: Ericsson testuje rozwiązania 3.5G.

Szwedzko-fińska TeliaSonera i holenderski KPN, w charakterze partnera Netii, dołączyli do grona zainteresowanych GSM i UMTS w Polsce. Odbyły się pierwsze spotkania z Witoldem Grabosiem, prezesem URTiP (poprzednik UKE). Dwa głównie oczekiwania to zezwolenie na roaming wewnętrzny i asymetryczność stawek MTR, które preferowałyby nowego gracza na rynku.

Zobacz: Ujawnili się pierwsi po licencje GSM i UMTS.

Telekomunikacja Polska obniżyła ceny połączeń do sieci komórkowych. W ten sposób cena minuty spadła poniżej 1 zł - nie licząc planu tp socjalnego, gdzie ciągle kosztowała ponad 2 zł w szczycie.

Zobacz: URTIP zgodził się na obniżkę F2M.

TeliaSonera opublikowała październikowe TOP10 najpopularniejszych telefonach, które klienci kupili w październiku. Ech, piękne telefony, niektóre mam do dziś w szufladzie (działające!).

Zobacz: TeliaSonera: październikowe "Top ten".
Dodaj do:
w sumie: 2
 • 0

  1. ~  2014-10-29 23:06:56  host: ip-93-154-200-83.free.aero2.net.pl

  Najucieszniejsze w tym skandynawskim zestawieniujest to,że na 3 miejscu wylądowała ta fińska "rewelacja" 3510i.Ha,ha,ha.Albo oni nie mają wogóle poczucia rzeczywistości i elementarnego smaku albo ten badziew rozdawany jest u nich w kioskach jako dodatek to babskich gazet (nawet wtedy bym takiej gazety nie kupił!).Oj Skandynawowie!!!Zimno u was i dlatego was uniewinniam bo jak zimno to i z myśleniem cienko.Chyba, że ta choroba nazywa się patriotyzmem lokalnym i dlatego taka kaszanka jest ujmowana w rankingach.

  Komentarz z 2004 - hejt ver. 1.0 beta; ) a pod spodem jakis debil nieskonczony komentuje i ma date dzisiejsza ! ; D

 • 0

  2. ~olek_skype  2016-05-11 16:52:21  host: 188.146.136.107.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Tych czasów już nikt Nam nie zwróci :(

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-160-105.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet