Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zdarzyło się 10 lat temu - 25-31. sierpnia

Zdarzyło się 10 lat temu - 25-31. sierpnia

Witold Tomaszewski 25 Sierpnia 2014 08:41

7 1
Telekomunikacja Polska wycofała Neostrady 320 i 640 kb/s, w ich miejsce wprowadzając opcje 512 i 1024 kb/s. Nowe opcje mają limit 5 GB transferu miesięcznie - to najważniejsza wiadomość tygodnia sprzed 10 lat. W ramach promocji, klienci wybierający Neostradę mieli powiększony limit do odpowiednio 10 GB dla wolniejszej opcji i 15 GB dla szybszej.



Przy umowie na rok, aktywacja obu opcji kosztowała 1 zł, zaś abonament 99 zł netto (w tamtym czasie Internet dla klientów indywidualnych był zwolniony z VAT) dla opcji 512 kb/s i 149 zł netto dla 1024. Neostrada była wówczas dostępna dla 80% klientów firmy. Korzystało z niej wtedy około 350 tys. osób, do końca 2004 roku miało być ich ponad pół miliona.

Ceny Neostrady należą do najkorzystniejszych cen usług dostępu szerokopasmowego, oferowanych przez operatorów europejskich - informowała TP w komunikacie prasowym dodając, że w od początku roku na infrastrukturę ADSL wydała 170 mln zł.

Zobacz: Nowości w Neostradzie - oficjalnie.

W tym samym czasie Aster - wówczas największy w Warszawie operator telewizji kablowej - podniósł prędkości w swoich pakietach internetowych (tu limitów transferu nie było). Łącze 768 kb/s w ofercie dla klientów indywidualnych kosztowało 116 zł netto miesięcznie, zaś 2 Mb/s dla firm - 445 zł.

Zobacz: Zmiana w ofercie internetowej sieci kablowej Aster.

Tele2, które od kilku dni miało nowego prezesa - Piotra Nestorowicza - zapowiedziało, że od początku 2005 roku chce świadczyć usługi połączeń lokalnych za pomocą prefiksu. Potrzebne są jednak do tego decyzje regulatora.

Zobacz: Tele2 chce łączyć lokalnie.

Miasto Plusa - jeden z najciekawszych projektów tego operatora, wyprzedający pojawienie się Facebooka - w czwartym roku działalności osiągnęło poziom 300 tys. użytkowników.

Zobacz: Miasto Plusa ma już 300 tys. mieszkańców.

Na koniec - Idea wystartowała z internetowym biurem obsługi klienta, czyli Idea24 on-line. Strona dostępna była tylko dla klientów abonamentowych, którzy mogli za jej pośrednictwem włączać i wyłączać usługi.

Zobacz: Idea24 on-line oficjalnie.
Dodaj do:
w sumie: 50
  • -5

    31.  2014-08-26 15:38:36

    Co do Neostrady... "Jadę" na starym modemie USR (zwykły ADSL - a więc 8 megabitów - chyba?). Ciągnę z serwera ftp aktualizację oprogramowania. Program pokazuje średnio 900-920 kB/s na cały plik prawie 400 MB, przy jednocześnie otwartych kilku witrynach z aktywnymi reklamami (no nie tu - nie wyświetlają mi się) ;-)

  • -5

    32.  2014-08-26 15:39:11

    Neostradę mam do 10 Mbps oczywiście ;-)

  • -5

    33.  2014-08-26 15:40:21

    I tak ciągle jest, odkąd ją mam ;-) Mam narzekać? Ty narzekasz - i ja nie dziwię się wcale, jeśli masz 1/3 tego co powinieneś mieć.

  • -5

    34.  2014-08-26 16:09:19

    "Zszedłem" do archiwum ;-) No SDI służyło mi jednak do lipca 2005 roku - serwer na wolnym ale jednak stałym adresie. Aneks podpisałem na Neostradę 512 za 69 netto ( i to była najwyższa cena jaką płaciłem za Neostradę kiedykolwiek - potem za 1024 coś 62 z groszem netto było), niestety nie mam już regulaminów a w umowie nie ma o limicie. Ale na pewno 7 GB było już wtedy ;-)
    BTW - dobrze, że zajrzałem - za półtora miesiąca kończy mi się kontrakt ;-) By mi automat na kolejne pół roku przedłużył...

  • 2

    35.  2014-08-26 16:16:15

    Już nie narzekam. Zrezygnowałem z Neo, a telefon stacjonarny wypowiedziałem godzinę temu. Wreszcie. ;-)

  • -5

    36.  2014-08-26 16:20:57

    I dobrze ;-) Brawo!

  • 1

    37.  2014-08-26 16:31:31

    Z mojej strony bez entuzjazmu. Dosłownie 40 m ( czterdzieści metrów ) od mojego domu wzdłuż głównej ulicy jest poprowadzone światłowodowe łącze międzycentralowe. Od chłopaków, którzy bawią się w dystrybucję internetu radiowego dość dawno dowiedziałem się, że TP nie ma zamiaru uruchomić centrali w naszej dzielnicy ze względu na rzekomy brak opłacalności ( 1000 rodzin ). Konkurencja jak widać, miała inne zdanie w tej kwestii i dopięła swego. TP to ciągle mentalna telekomuna.

  • -5

    38.  2014-08-26 16:44:11

    NOnic na to nie poradzę. Ale przynajmniej masz alternatywę - ja nie bardzo (Vectra... no jakby jeszcze było dobrze - nie jest niestety, znajomi narzekają). Poza tym jednak numer stacjonarny mimo, ze sam nie używam, jest mi bardzo potrzebny.

  • 0

    39.  2014-08-26 19:48:13

    Kolejny stacjonarny do nieba. Wnet tylko po urzędach zostaną.

  • 2

    40. ~jarko  2014-08-27 09:44:34  host: aaum215.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moja przygoda z Internetem zaczela sie w marcu 2007. Prędkość Neostrady wtedy to 1Mbs. Kiedyś to w zupełności mi starczało. Na przeglądanie stron internetowych i ewentualnie jakis filmik na YT. Dziś i sposób korzystania z neta się zmienił - Do liveboxa mam podłączony komp, smartfona, tablet, telewizja HD.... Więc z tym 1Mbps dziś raczej nie dałoby rady. Kiedyś nie było fimów HD tak szeroko dostępnych, smartfonów, tabletów i innych urządzeń. To tylko potwierdza fakt, że technologia bardzo szybko się rozwija... Obyśmy limity operatorów mobilnych za 10lat wspominali tak jak dziś te z Neostrady.. :)

  • 0

    41. ~tomasz34543212987  2014-08-27 09:59:19  host: 89-73-203-124.dynamic.chello.pl

    Pamiętam jak na studiach w 2004 albo 2005 wynajmowaliśmy mieszkanie. Na życzenie studentów właścicielka zamontowała neostradę, telefon z tepsy już miała. O ile dobrze pamiętam mieliśmy prędkość 128 kilobitów na sekundę z limitem 5 gb miesięcznie i to na dwa komputery połączone krosowanym kablem sieciowym.

  • 1

    42. ~Pablo  2014-08-27 10:40:46  host: 212-160-75-162.smsiarkowiec.pl

    W czerwcu 2004 spółdzielnia mieszkaniowa założyła mi stały dostęp do internetu po kablu (tv uruchomili wcześniej). Było to zawrotne 128kb/s bez limitów i z publicznym IP za 40zł/miesiąc. Cena i inne warunki zostały stałe do ten pory, a zmieniła się szybkość - doszli do 10Mb/s ściągania i 1Mb/s wysyłania. Mają w ofercie lepsze prędkości ale tragiczny jest stosunek UL/DL dochodzący jak się nie mylę do 30/1.

    PS ostatnio zacząłem korzystać z LTE, bo praca w chmurze z w/w łączem jest bez sensu.

  • 0

    43.  2014-08-27 20:49:31

    Miałem Neostradę 128, 256, 512 Kb/s i 1 Mb/s, ale nie przypominam sobie żeby kiedykolwiek miała limity. Na bank była nielimitowana - przynajmniej w tej promocji na którą ja trafiłem. Później wszedł UPC i z 1 Mb/s wskoczyłem od razu na 10 Mb/s. To był początek końca dla Neostrady w moim bloku. :-)

  • 0

    44. ~dP  2014-08-27 20:51:36  host: 89-73-89-4.dynamic.chello.pl

    Znamiennna jest mała ilość komentarzy pod starymi artykułami. ;-)

  • 1

    45.  2014-08-27 23:13:39

    słoneczny - były... Ja w 2005 zamieniałem SDI na Neostradę 512 i 7 GB miałem limitu.

  • 0

    46. ~n  2014-08-28 10:22:21  host: ihj135.internetdsl.tpnet.pl

    Jak to wszystko się zmienia. Darmowa naziemna TV, darmowy internet (AREO2), rozmowy bez limitu za 15-30zł .. no i google z Androidem, świat w 100-200 gramach elektroniki... miło

  • 1

    47. ~limityneo  2014-08-28 12:51:21  host: 195.200.212.13

    Na bank były limity neostrady ! byłem w szoku,że ten proceder trwał do az 2007 roku ! masakra ! np dowód z przeszłości :) http://tlp.is/3lk . Ja, za to miałem pierwszą neostrade od 2002? 256Kb :] i tam nie było limitów. Po roku gdy umowa się skończyła to tepsa dzwoniła jak szalona aby przejsc na nową ofertę a tam juz były limity :/ . Z tepsy zrezygnowałem po prawie 3 latach gdy UPC zawitało w cenie 70zl za 4Mb ! i tez bez limitów ! takich rzeczy nigdy tepsa nie dała bo nie mogla :] bo byłą zacofana ! całę zycie internetowe free :P

  • 1

    48. ~  2014-08-28 18:42:23  host: abtk8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zrobili limity aż w końcu w 2007 roku "wyparowało" prawie 200 tysięcy klientów. Musieli znieść limity żeby dalej nie tracić. Polityka TP była dla mnie zawsze niezrozumiała.

  • 0

    49. ~  2014-08-28 19:46:50  host: public-gprs516357.centertel.pl

    Pierwsze neo 10 lat temu w opcji 128 (up 64 czyli stosunek 2:1 dzisiaj mimo postępu technologicznego nieosiągalne. Umowa była na rok a cena niższa niż abo czyli razem poniżej 80zł. Najpierw limit 5G, potem 7G a potem znieśli. W międzyczasie zupełnie za darmo podwoili prędkość pobierania.

  • 0

    50. ~stz  2014-09-02 06:20:06  host: 078088122189.zuromin.vectranet.pl

    No i 10 lat temu wprowadzono VAT na internet.

Dodaj swoją opinię