Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zdarzyło się 10 lat temu - 20-26. października

Zdarzyło się 10 lat temu - 20-26. października

Witold Tomaszewski 20 Października 2014 09:44

2 3
Tydzień sprzed 10 lat upłynął pod znakiem kwestii regulacyjnych. Z jednej strony pojawiały się pierwsze sygnały od zainteresowanych startem po nowe częstotliwości, z drugiej zaczęły się pojawiać problemy związane ze znowelizowanym właśnie Prawem telekomunikacyjnym.Zaczynały pojawiać się pierwsze opinie dotyczące możliwego pojawienia się nowego gracza na komórkowym rynku w związku z ogłoszonymi przez URTiP planami rozdysponowania wolnych częstotliwości z pasma 1800 i 2100 MHz. Netia twierdziła, że ma już chętnych do wspólnej budowy biznesu komórkowego w Polsce i czeka tylko na ogłoszenie przetargu na wolne częstotliwości. Termin startu, po wygranej, uzależniała tylko od uregulowania kwestii roamingu krajowego. Centertel z kolei opublikował stanowisko, w którym poparł ideę roamingu krajowego, ale dla wszystkich operatorów, a nie tylko jednego.

Zobacz: Komórkowe plany Netii.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że operatorzy telefoniczni nie powinni pobierać dodatkowych opłat za szczegółowe billingi telefoniczne dostarczane wraz z rachunkiem. Tymczasem artykuł 80. Prawa telekomunikacyjnego, uchwalonego w lipcu tego roku, stanowi, że operator dostarcza na żądanie abonenta szczegółowy wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, za który może być pobierana opłata w wysokości określonej w cenniku.

Zobacz: Bezpłatnych billingów ciąg dalszy.

Z kolei opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące trybu rozpatrywania reklamacji usług telekomunikacyjnych pozbawiło klientów telekomów prawa złożenia odwołania do operatora. Pozostawała jedynie droga sądowa.

Zobacz: Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle.

Komisja Finansów Publicznych jednogłośnie zaakceptowała poprawkę, która pozwoliła na korzystanie od 2005 roku z odliczenia od podatku 760 zł wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania Internetu. Wprowadzenie ulgi było jednym z pomysłów na zrekompensowanie indywidualnym użytkownikom zwiększonych wydatków na sieć po zapowiadanym wzroście stawki VAT do 22%.

Zobacz: Internet: będzie VAT, ale będzie i ulga.

Samsung zbudował pierwszy na świecie telefon z 5-megapikselowym aparatem cyfrowym, model SCH-S250. Przy opracowywaniu modułu cyfrówki współpracował z Asahi Pentax. W tamtym czasie wiele telefonów posiadało aparaty z matrycą mniejszą niż 1 Mpix. Samsung SCH-S250 wyposażony jest 92 MB pamięci, standardowo dołączane 32 MB pamięci, odtwarzacz MP3, funkcje TV oraz m-bankingu.

Zobacz: Samsung z 5-megapikselowym aparatem.
Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-241-146.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę to dobry pomysł?

Zakaz handlu w niedzielę? Kupujemy w Internecie!

 

Zobacz wynik | Opinie (14)

Archiwum Ankiet