Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zdarzyło się 10 lat temu - 18-24. sierpnia

Zdarzyło się 10 lat temu - 18-24. sierpnia

Witold Tomaszewski 18 Sierpnia 2014 08:16

17 3
Era, jako pierwszy operator, rozpoczęła testy UMTS z tysiącem wybranych klientów - to najważniejsza wiadomości tygodnia sprzed 10 lat. 384 kb/s w 3G było dużym przyspieszeniem względem GPRS, a nawet i dostępnego gdzieniegdzie EDGE.



Tym felietonem otwieramy serię artykułów, które co poniedziałek będą opisywały wydarzenia, które wydarzyły się dokładnie 10 lat temu. Wybierzemy 3-4 najważniejsze z nich i skomentujemy.

Dzięki temu (uruchomieniu UMTS - przyp.red.) znajdziemy się w gronie zaledwie około 20 państw świata, które uruchomiły UMTS. Polska Telefonia Cyfrowa konsekwentnie inwestuje wszystkie posiadane i zarobione zasoby finansowe w nowe usługi i technologie, nic więc dziwnego, że lider rynku pierwszy w Polsce uruchamia UMTS - chwalił się ówczesny prezes PTC Bogusław Kułakowski. Dla uściślenia - były to 43 sieci w 22 krajach z 8 mln klientów.

Złapanie zasięgu sieci 3G w Warszawie nie było takie proste. Ówcześni czytelnicy miesięcznika Mobile pamiętają pewnie słynny, białołęcki balkon Janusza M. Kamińskiego, na który musiał wychodzić, żeby cieszyć się szybkim - jak na tamte czasy - Internetem.

Zobacz: UMTS startuje oficjalnie w Erze.

Sama PTC była wtedy na początku walki właścicieli, a Reuters donosił, że rozmowy mają się już ku końcowi. Według dokumentów, do których dotarła agencja, Elektrim miał zatrzymać działającą od kilku miesięcy Heyah z jej 1,5 mln klientów. Jak pokazała historia, do kończącego spór porozumienia potrzebne było jeszcze 7 lat. Pewnie nie raz będziemy o nim wspominać, bo w międzyczasie było wiele (dosłownie) fajerwerków.

Zobacz: Era coraz bliżej Deutsche Telekom.

Na rynek za kilka miesięcy ma wejść Siemens S65 z 1,3-megapikselowym aparatem. A to oznacza, że potrzebna będzie pamięć do przechowywania zdjęć i filmów.

Wbudowana kamera rejestruje wideo z prędkością 15 klatek na sekundę. Wydaje się, iż w takiej sytuacji niezbędne jest posiadanie odpowiednio dużej ilości pamięci. Z pomocą przychodzi karta RS-MMC SanDiska o pojemności 32 MB - napisaliśmy wtedy w wiadomości.

Dzisiaj kamery nagrywają i po 150 klatek w FullHD, a 32 GB pamięci może być za małe... Co będzie za kolejne 10 lat?

Zobacz: Coraz więcej kart pamięci w komórkach.

Choć miesiąc wcześniej - 16. lipca 2004 roku - uchwalono nowe Prawo telekomunikacyjne dające nowe prawa klientom, to operatorzy zapowiedzieli, że na pewno nie uruchomią od 3. września przenośności numerów. Uruchomili, w wielkich bólach, dopiero pół roku później.

Zobacz: Abonenci komórek jeszcze poczekają.

Na koniec... Idea wprowadziła sekundowe taktowanie w ofertach dla biznesu. W ograniczonej promocji za 1 zł, potem płatne 10 zł miesięcznie. Dziś tylko tuBiedronka ma taktowanie 15-sekundowe.

Zobacz: Billing sekundowy w Idei dla Firm.
Dodaj do:
w sumie: 68
  • 0

    50. ~Misiek z Elbląga  2014-08-21 10:53:50  host: 81.219.84.18

    Pamietam jak 10 lat temu po raz pierwszy zostałem oszukany...
    Dostałem telefon bez aparatu fotograficznego i z dwumetrową antena podczas gdy moi koledzy juz wojowali na "prawie smartfonach". Pamietam jak robili zdjecia swoim rodzinom, kolegą, zdjecia kanapek do pracy i dzielili sie radością ze znajomymi, ktorych ja nigdy nie miałem bo miałem najgorszy telefon w szkole. W salonie powiedzieli ze ta cegła jest świetna i że będe sie nią cieszył jeszcze bardzo długo. I faktycznie tak jest. Przeszedłem na karte i juz mnie nikt nie oszuka. Nigdy.

  • 0

    51.  2014-08-21 11:29:59

    Najgorzej, gdy ktoś celowo "od dawna odwraca kota d*pą", najwidoczniej nie rozumiejąc zupełnie prostego przekazu... :-] Dzięki ofercie Heyah, praktycznie każdy, bo w ofercie na kartę już przy wydatku 20 zł a starter otrzymał sekundowe naliczanie od pierwszej sekundy. A nie tak jak np. w abonamencie Plusa pseudo sekundowy takt 60/1 czy 30/1, tylko w wybranych taryfach, dodatków za ten "przywilej" płacąc comiesięczny abonament. To jest sedno.
    Tak więc, po co udawać przygłupa i po raz kolejny "odwracać kota d*pą"?!

  • 0

    52. ~Kuba  2014-08-21 12:12:00  host: 89-66-36-148.dynamic.chello.pl

    10 lat temu Era była najlepszą siecią pod względem jakości, a teraz DT zmieniając to na t-mobile zniszczył całkowicie. Nie polecam nikomu, w Gdańsku nie można rozmawiać przez telefon, zrywa połączenia, nie chce wykonywać połączeń i jeszcze do tego użeranie się o każdą złotówkę z nimi. Wiecznie włączają jakieś g..no i dzwonią aby "zachęcić" do kolejnego abonamentu... Ja już mam harmonogram odejścia od nich. Właśnie przeniosłem uslugi stacjonarne (Linia Biznesowa, Internet Stacjonarny), w Grudniu jedna komórka i telefon domowy, a dopiero w Lutym 2016 ostatnie 3 komórki, a wszystko przez chciwość i złe traktowanie klienta... Zero ulg za to że ma się kilka aktywacji, zero gratisów czyli dążą to opcji zero umów z poważnymi klientami.

  • 0

    53.  2014-08-21 17:08:35

    DanielR - do mnie pijesz? Wiem za co płaciłem - za sekundowe rozliczanie od początku połączenia a nie po minucie czy po pół. Szczerze powiem, ze nie pamiętam takiego rozliczania (30/1 czy 60/1) u żadnego z operatorów.

  • 0

    54.  2014-08-21 17:39:08

    A to twój problem, że nie pamiętasz. Jak widać "starość, nie radość".

  • 0

    55.  2014-08-21 17:44:57

    http://tlp.is/3in

  • -1

    56.  2014-08-21 18:11:05

    Dzięki ;-) No to w Idei, a u reszty? Jeśli Plus też tak miał to ja wybrałem opcję 1/1 - bardziej się opłacało. Ale jedno mnie cieszy - ze w tym materiale jednoznacznie autor pisze to co ja mówiłem ale tu nie przemawiało do ludzi (a zwłaszcza niedawno jeden gość się mocno namęczył, żeby wykazać co innego) - bo być może ja to mówiłem - kryterium opłacalności taktowania sekundowego to ilość połączeń.

  • 0

    57. ~Krzysiek  2014-08-21 18:57:08  host: user-164-127-220-222.play-internet.pl

    Pamiętam Erę i słynny Tak Tak, jak doładowałem konto za 50 zł to jakimś cudem znikał vat i było 40 z groszem

  • 0

    58. ~gregormon  2014-08-22 11:49:20  host: ip-93-154-163-17.free.aero2.net.pl

    A ja pamiętam 5 sekundówki w abonamencie w Erze, często na rachunku było 6 sekund czyli liczyło już za całą minutę, uch jaka była zabawa.

  • 0

    59. ~  2014-08-22 15:24:20  host: addz151.neoplus.adsl.tpnet.pl

    57, żadnym cudem - po prostu stan konta był podawany netto, ale połączenia też zżerały konto w cenach netto.

  • -1

    60.  2014-08-22 15:49:01

    59 - 57 to wie ;-) Ale czemu to napisał? Ja nie wiem.

  • -1

    61.  2014-08-22 15:50:44

    Tak samo Plus rozliczał abonamentowe pakiety kwotowe długo (a sądzę - jeśli ktoś używa - do dzisiaj tak rozlicza, firmowe na pewno).

  • 0

    62. ~aladyn  2014-08-22 15:59:32  host: user-94-254-128-170.play-internet.pl

    oj tak tak panowie ja miałem swój pierwszy tel nokie 32 10 jak dopiero wchodziły miałem wtedy 14 lat i pamiętam Heyah doskonale z moja sympatia szukaliśmy startówek Heyah i udało się dostać w krośnie było od początku naliczanie sekundowe w Heyah natomiast moja przygoda z tel sięga taryfy zawsze razem w erze potem to było coś era love minuta po 99 gr SMS zliczanie po 5 zł kto by wtedy pomyślał iż mieli system 10 zł za 5 SMS naliczany po wysłaniu 5 SMS czy na odwrót jakoś tak było potem Simplus eh i jakoś nikomu wtedy ceny nie przeszkadzały ładowało się za 20 zł bo takie kiedyś były kupony era tak tak 20 potem 29zł zrobili a heyah była zawsze za 20zł i siedziało sie na i czacie itv grało siw w statki itv to telewizja teraz nie ma nic wspólnego z tym co było tak kiedys pozdrowionka dla Piotra Galusa z moje logo news

  • 0

    63. ~Piotrek  2014-08-22 17:41:20  host: 46.204.115.211.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    I tym pięknym sposobem ERA przegoniła plusa - bo Polkomtel ma ciągle najlepiej rozbudowaną sieć EDGE w całej Polsce podczas gdy jeszcze 2-3 lata temu w małych miasteczkach Orange miało tylko GPRSa - teraz dzięki networks to sie trochę zmieniło. UMTS to było coś pojawiły sie pierwsze "kolorowe ekrany" w komórkach i zaczeła się webowa (WAPowa najpierw) rewolucja w dostępie do internetu. A co do ofert sprzed 10 lat pamiętamTAK TAK HAPPY z rewelacyjną stawką 77 gr za minute :D podczas gdy w POPie było 80 gr a w SIMPUSie 78 gr za minute :D - stare czasy. I moją Nokię 3410 która dziaął do dziś i jest właśnie z wakacji 2004

  • 0

    64.  2014-08-24 00:21:48

    Pamiętam ten okres, byłem wtedy w lo, i od rodziców dostałem siemensa c60 w abonamencie w plusie, to było 30min do wszystkich z naliczaniem co 30s, i pamiętam, że trzeba było dopłacać 5zl za prezentację numeru osoby dzwoniącej ;0

  • 0

    65. ~  2014-08-25 08:06:10  host: ip-93-154-202-36.free.aero2.net.pl

    Czemu jeszcze nie ma nowego artykułu? Przecież takie artykuły można napisać na rok do przodu, więc można to publikować o północy

  • 0

    66.  2014-08-25 08:42:22

    65: a czemu musi być koniecznie o północy?

  • 0

    67. ~n  2014-08-25 09:08:59  host: ihj135.internetdsl.tpnet.pl

    Witku takie czasy, wszyscy chcą już, on line, teraz. Nawet gdy jest to porównanie historyczne :) Niestety google zmienia świat i wszyscy zaczynamy myśleć w kategorii "now".

  • 0

    68. ~cyanoone  2014-08-26 22:52:19  host: 91.224.47.100

    'Dziś tylko tuBiedronka ma taktowanie 15-sekundowe. ' Dopisz jeszcze Lebarę, bo mają minutowe.

  • 0

    69. ~fazi  2015-08-19 23:08:53  host: host-178.212.165.57.krosoft.pl

    10 lat temu gruby umawiał sie na doopy.

Dodaj swoją opinię