Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Zapowiada się demolka

Zapowiada się demolka

Witold Tomaszewski 8 Lutego 2014 21:39

13 4
Do tej pory wszystkie rozdania częstotliwości w Polsce było oprotestowywane przez uczestników. Czasem czepiano się drobnostek, czasem wywody były długie. Nigdy jednak warunki narzucane przez UKE nie były w tak oczywisty sposób sprzeczne z prawem w sposób zrozumiały nawet dla szarego Kowalskiego.Zobacz: TELKO.in: UKE ogłosił aukcję na 800 MHz i 2600 MHz.

Artykuł 118a ustęp 2a Prawa telekomunikacyjnego mówi, że kryterium oceny ofert w ramach aukcji jest wysokość kwoty zadeklarowanej przez uczestnika aukcji. Nie ma mowy o jakichkolwiek innych warunkach. Co można znaleźć w dokumentacji aukcyjnej opublikowanej przez UKE? W punkcie 6.22.3 napisano, że w przypadku wystąpienia kilku równoważnych ofert na ten sam blok częstotliwości, ranking tych ofert zostanie ustalony przez ESA w drodze losowania (...). Czyli okazuje się, że katalog warunków zdefiniowanych przez Pt, UKE rozszerza o... szczęście w losowaniu. Rozporządzenie MAiC dotyczące aukcji, konkursu i przetargu także mówi w wypadku aukcji o kryterium, a w wypadku przetargu i konkursu o kryteriach.

Artykuł 118 ustęp 4a mówi, że określając warunki uczestnictwa w aukcji, Prezes UKE może wskazać zasoby częstotliwości o właściwościach odpowiadających częstotliwościom z zakresu, którego dotyczy aukcja, posiadanie których wyłącza od udziału w aukcji podmiot dysponujący tym zasobem lub podmioty z grupy kapitałowej (...). To przypadek grupy Zygmunta Solorza-Żaka. Czy została ona wyłączona z aukcji? Nie - zostały jej ograniczone możliwości licytacyjne. Czy można było podejść do kwestii spectrum capów w sposób tak selektywny, oceni zapewne sąd.

Są też ciekawe sprzeczności w dokumentacji przetargowej. UKE twierdzi, że jest to aukcja równoległa - i rzeczywiście była nią w pierwotnie konsultowanej dokumentacji. W finalnej ograniczono możliwość przenoszenia ofert pomiędzy blokami wprowadzając zakaz przenoszenia najwyższej oferty (słuszne zastrzeżenie na podstawie doświadczeń Finów, gdzie operatorzy przez wiele miesięcy "skakali" pomiędzy blokami, a aukcja nigdy by się nie skończyła). Dodatkowo jednak wprowadzono zakaz powrotu na blok, na którym już raz się było, co sprawia, że jest to aukcja sekwencyjna.

Pierwotne założenie w dokumentacji było takie, że system aukcyjny będzie proponował po każdej rundzie graczom kwoty, o które mogą zwiększyć swoje stawki, odpowiadające kolejno 1%, 2%, 3%, 4% oraz 5% ostatniej najwyższej cenie. W ramach poprawiania oczywistej omyłki pisarskiej słowo oraz zmieniono na albo. Zamiast poprawić to na lub (alternatywa łączna), zmieniono to na albo (alternatywa rozłączna). Oznacza to, że przez system uczestnikowi powinna być prezentowana tylko jedna z wartości postąpienia. Z wyjaśnień do dokumentacji wynika, że jednak wszystkie pięć kwot postąpień będzie dostępnych, co jest sprzeczne z założeniami. No i dodatkowo, czy taką poprawkę da się podciągnąć pod oczywistą omyłkę, czy jest to już może znacząca zmiana warunków?

Na koniec zabawna kwestia przesunięcia terminu składania ofert w związku z opóźnieniem publikacji wyjaśnień do dokumentacji. UKE najpierw określił nowy termin, a potem poinformował o tym, że zamówi opinie prawne czy tak mógł uczynić. Czy nie powinno być odwrotnie? W uzasadnieniu decyzji powołano się na proste przepisy Pt mówiące o tym, że organizującym aukcję jest Prezes UKE. Te wszystkie daty i terminy są częścią dokumentacji aukcyjnej, która w ten sposób ulega zmianie... Ciekawym jest też, że pod tą decyzją, jak i wyjaśnieniem dokumentacji, podpisana jest wiceprezes UKE Lidia Kozłowska, a nie Prezes UKE Magdalena Gaj (jako organ). Ta druga przebywa właśnie w delegacji w USA...

Zobacz: Aukcja przesunięta o jeden dzień.

Podstawowym i największym błędem Prezes UKE było niepoddanie konsultacjom po raz drugi dokumentacji przetargowej, która w pierwotnej wersji została rozjechana w opiniach. Dlaczego, skoro miała to być pionierska forma aukcji, wchodzimy na nieznany teren, na którym nie ma mądrych? Do 13/14. lutego Urząd może odwołać aukcję, potem może to już tylko zrobić pod warunkiem udowodnienia rażącego naruszenia prawa lub interesów uczestników. Jeżeli cały proces zakończy się wydaniem decyzji rezerwacyjnych, to sądy w prawomocnych wyrokach wypowiedzą się jakoś w połowie czasu przyznanych rezerwacji. Wyobrażacie sobie ewentualne skutki unieważnienia aukcji? Czy jeżeli brak parafki na jednej ze stron w niegdysiejszej ofercie T-Mobile na 1800 MHz spowodował tyle problemów, to co będzie w tym wypadku? A w felietonie wymieniłem tylko kilka problemów...

Na koniec dodam, że UKE nie będzie relacjonować na bieżąco przebiegu aukcji, tak jak robili to inni regulatorzy, mimo, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań prawnych ani formalnych. To wszystko przy wielokrotnie powtarzanych zapewnieniach, że Urzędowi zależy na transparentności i przejrzystości całego procesu.
Dodaj do:
w sumie: 33
 • 1

  14. ~prom  2014-02-10 22:42:07  host: bcw152.neoplus.adsl.tpnet.pl

  OSTATNI PROM. Był kiedyś film o tym tytule. 12 grudnia 1981 wypływa prom do Szwecji. Po ogłoszeniu stanu wojennego w Polsce pasażerowie promu skacząc do wody uciekają na kutry duńskiej straży przybrzeżnej. Kapitan udaje zawał serca i dostaje zwolnienie od lekarza okrętowego, a w tym czasie pierwszy oficer wydaje rozkaz wydania kamizelek ratunkowych, żeby się ludzie nie potopili. Po powrocie do portu pierwszy oficer odpowie przed ?.. . Gajowa hula w USA - i jak zwykle w ostatniej chwili przed wylotem zmienia kategorię biletu lotniczego na biznesową, a hotelu na 5* . Jest na delegacji i za nic nie odpowiada, a zastępca nadstawia się na odstrzał. Witku w trybie dostępu do informacji publicznej (zainteresuj się) zapytaj o dokumenty z ubiegłorocznego "przetargu z wolnej ręki" :))) na obsługę prawną sporu UKE ze Sferycznymi - przed trybunałem Paryskim - zastępstwo procesowe dokładniej. Dokumenty postępowania, oferty, co powstało w ramach wykonania usług procesowych i wykonania zamówienia przez wybraną kancelarię. 100% pieniędzy przeznaczonych na zakup usług zastępstwa procesowego dla UKE poszło na sporządzanie projektów i opinii prawnych w sprawie ugody ze Sferycznymi. Obsłużyła to ta sama kancelaria. Jako smaczek wyjaśnię (zastępstwo procesowe wg ustawy PZP i dyrektywy: to usługa niepriorytetowa i może być zamawiana na innych zasadach (wolna ręka) niż doradztwo prawne - obowiązek przetargu). Te wszystkie wały szyte grubymi surami idą za pieniądze podatników i nic się z tym nie dzieje. Nikt się nie przejmuje ani nawet nie pozoruje legalności działania.

 • 0

  15.  2014-02-10 22:43:59

  Witek - bo sie zgubiłem....Ile może bloków wziąć jeden op? 2 czy 3? Bo czytając Twój wpis nr 4 mówi o N! jako 20Mhz. Najpierw było, N! jako twór może mieć maks 15, więc TM mógłby tylko się rzucić na jeden blok 5Mhz albo na dwa (jeden ze ewentualną współpracą z P4). Czy Orange może kupić 3 bloki? Bo mieszają w tych zasadach....

 • -1

  16. ~a  2014-02-10 22:54:31  host: cpb11.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jeśli kasa z aukcji jest zapisana w budzecie to chocby się walilo i palilo to aukcja się odbedzie, decyzje wydane, rezerwacje oplacone. A potem się zacznie cyrk w polskich sadach ktore z pewnoscia kolejny raz zdzadza egzamin. A potem bedzie zabawa w strasburgu, ale to już problem rzadu ktory bedzie po wyborach w 2015. Z drugiej strony to dziwne, ze jeszcze aukcja się nie zaczela a mozna odniesc wrazenie, ze czesc obserwatorow już liczy ile to bedze kosztowalo... Mowienie ze caly tez syf ktory zrobilo UKE to typowo polskie swiadczy o ogromnych kompleksach.

 • 0

  17. ~pixel  2014-02-10 22:58:14  host: 159-205-68-203.adsl.inetia.pl

  A może o to chodzi, aby troszkę opóźnić rozdział częstotliwości LTE? A aukcja potrzebna jest, by wypełnić oczekiwania UE odnośnie agendy cyfrowej?

 • -1

  18. ~antyprom  2014-02-10 23:14:19  host: 89-72-64-131.dynamic.chello.pl

  promie, wracaj na prom - jaka obsługa prawna UKE przed trybunałem paryskim skoro tam uke nie było stroną, wyląduj albo dopłyń do portu

 • 0

  20. ~prom  2014-02-11 07:50:41  host: bcw152.neoplus.adsl.tpnet.pl

  -18-antyprom - walnij w stół a nożyce same się odezwą ("ze samej stolyycy"). Pracownik gaju przy ul. Kasprzaka 18 IIp czy może z centrum uniesień w kwadracie wspólna krucza plac itd? W tym burd? , o przepraszam! w ? "tym domu negocjacji uniesień" nawet jednolity rzeczowy wykaz akt się nie przyjął i dalej z uporem maniaka stosują numerację spraw na przykład do przetargów 232 zamiast 272 ,która obowiązuje od 2011 r. w całej bolszewii, ale nie w gaju na kasprzaka. Tam się nie przyjęło Mimo że to Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów :)))). Wiesz dlaczego ? Bo w mętnej wodzie ?? ;))). Co do meritum Twojego zarzutu, mnie nie musisz wierzyć, poczytaj w depeszach PR-owych (o przepraszam !: informacyjnych) tworzonych na zamówienie ukeza ciężkie pieniądze podatników i zwróć uwagę kto się tam wypowiada na ten temat.: http://www.bloombergbusinessweek.pl/artykul/1015104.html?print=t ak&p=0 a niby kto był stroną jak nie uke święty turecki? minister zdrowia? A przy okazji postaraj się odnaleźć to zamówienie na bipie uke życzę powodzenia. I o to chodzi nie? Ale oczywiście zaraz pojawi komentarz się że knuję spiskową teorię dziejów.

 • -1

  21. ~  2014-02-11 08:15:10  host: abxh15.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie podoba mi się to co się dzieje w UKE i nie pochwalam działań obecnej prezes. Mam nadzieję, że skończy karierę przed terminem podobnie jak jak inna prezes która narobiła sporo szkód w telekomunikacji. Jednak problem z aukcją wynika z kombinowania. Kombinowanie wydaje się konieczne, bo poprzednia prezes dawała pasma za półdarmo Solorzowi przez podstawione firmy.

 • -1

  22. ~  2014-02-11 08:30:49  host: 46.77.124.208

  @21 i jawnie ćwierćdarmo P4

 • 1

  23. ~  2014-02-11 08:32:33  host: 37-128-88-154.ip.netia.com.pl

  Anna Streżyńska wróć!

 • 2

  24.  2014-02-11 09:23:56

  21: które to firmy były podstawione?

 • 1

  25.  2014-02-11 09:24:37

  Cable Frost: rozwiniesz temat?

 • -2

  26. ~  2014-02-11 10:21:53  host: abar49.neoplus.adsl.tpnet.pl

  24. Naprawdę nie wiesz?

 • 2

  27.  2014-02-11 12:07:51

  26: za dużo baśni i legend jest w tym temacie, żebyśmy mogli bawić się w niedomówienia. Podasz te firmy?

 • -2

  28. ~  2014-02-11 12:43:36  host: abar49.neoplus.adsl.tpnet.pl

  27. Jakie legendy. Każda osoba znająca się na temacie wie doskonale. Zacytował bym tak przez Ciebie chwaloną panią, ale nie mogę bo jest zakaz. Mniej więcej chodzi o to, że Mobyland, czy Aero 2 .cośtam cośtam.. Zygmunt Solorz-Żak, ale biznesmen zaprzecza, jakoby go coś wiązało z tym projektem. Streżyńska nie obawia się, że gdy częstotliwości wygrywa słaby gracz, i ponadto powiedziała, że nikt łatwo nie chomikuje w Polsce częstotliwości. He, he, a to dobre z tym chomikowaniem, nie? Zrozumiałeś? Przeczytaj też co pani Streżyńska teraz wypisuje w internecie i to może zrozumiesz jeszcze więcej.

 • 2

  29.  2014-02-11 12:58:21

  28: no i właśnie o takich legendach piszę... Masz dowody, że Mobyland w momencie startu należał do ZSŻ? On (Aero2) go kupił już potem, jak Eutelia chodziła po opach i mówiła, że chce sprzedać częstotliwości. Nie baw się w jakieś porównania - ani one śmieszne, ani dające wprost do zrozumienia o co Ci chodzi.

 • 0

  30. ~  2014-02-11 13:18:23  host: abar49.neoplus.adsl.tpnet.pl

  29. No jasne, bo przecież ogólnie wiadomo, że zawsze mówi prawdę. Wszak Solorz powiedział, że sprzedał Sferię chociaż jej nie sprzedał. Zresztą odrobina wysiłku wystarczy do przeczytania wiadomości i zrozumienia jak fatalne to były przetargi. Ale nie mam czasu ani ochoty nikogo przekonywać. Nikt mnie też nie przekona, że jakaś nieznana firemka startuje w wyścigu po częstotliwości nie mając zbytnio większych szans na zrobienie z tego interesu.

 • 2

  31.  2014-02-11 14:11:49

  30: za Karkosikiem i Centernetem też stał ZSŻ? ;-) Dawaj fakty, konkrety, inaczej rozmowa nie ma sensu.

 • -1

  32. ~  2014-02-11 15:05:21  host: abar49.neoplus.adsl.tpnet.pl

  31. Oczywiście, że nie ma sensu i wcale nie mam ochoty dyskutować.

 • 1

  33.  2014-02-11 17:32:08

  31: na przyszłość mała prośba/uwaga - jeżeli nie masz ochoty dyskutować, to nie baw się więcej w jakieś wrzutki i legendy. Jeżeli komentujesz - bądź gotowy na dyskusję. Jeżeli nie - daruj sobie jakiekolwiek pisanie, bo to bez sensu.

 • 1

  34.  2014-02-11 21:22:23

  No to demolka odwołana...a swoją drogą, kto wybiera grafiki do tekstów? :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-153-90.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet