Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Z wyższym ARPU bliżej Europy

Z wyższym ARPU bliżej Europy

Witold Tomaszewski 7 Maja 2015 15:02

7 0
Abonamenty no-limit z pakietem danych kosztują około 30-40 zł. W ofercie ma je każdy operator. Ciężko jest się tutaj wyróżnić cenowo, na dodatek każdy walczy o podwyższenie przychodów od klientów, więc nie wyrywa się do wojny cenowej. Telekomy dorzucają zatem dodatkowe usługi w pakiecie, w tym usługi w roamingu, czym usprawiedliwiają dodatkowe kilkadziesiąt złotych miesięcznych opłat. Warto przyjrzeć się tym "dodatkom", bo to jest coś, co istotnie wszystkich operatorów różni.



Ciekawymi statystykami pochwaliło się ostatnio P4. 80% klientów tego operatora podróżujących po krajach Unii Europejskiej, przebywa tam średnio 12 dni. 75% z nich używa telefonu w roamingu tylko do rozmów i SMS-ów, a 20% korzysta z transmisji danych. Średnio czas rozmów w roamingu jest siedem razy krótszy niż w kraju.

Usługi roamingowe są wliczone w wyższe abonamenty - obok nielimitowanych rozmów i wiadomości w kraju oraz sporego pakietu transmisji danych. Do zestawienia wybraliśmy oferty dostępne w naszej porównywarce GSM w opcji bez telefonu dla nowych numerów.

Najtańszą taryfę w zestawieniu ma Play (prawie 50 zł), a najdroższą T-Mobile, u którego 100 zł miesięcznego abonamentu obejmuje także dostęp do serwisu WiMP, TVN Player i NaviExperta (wartych razem 43 zł). Nie ma, niestety, pakietów transmisji w roamingu, które jednak można dokupić oddzielnie.

Operator Oferta Umowa (mies.) Abonament (zł) GB w PL minuty w UE MB w UE Dodatki
T-Mobile Jump Max 24 99,99 5 60 0 WiMP, Navi Expert, TVN Player
Orange Super Smart Plan 18 59,99 2 400 100 -
Plus sLTE 12 69,99 5 120 150 5 GB w IPLA
Play Nowa FSU 24 49,99 5 bez limitu / 30 dni 500 / 30 dni -
Play Nowa SFU 24 69,99 bez limitu / po 10 GB do 1 Mb/s bez limitu / 60 dni 1000 / 60 dni -

Do napisania tego felietonu skłoniła mnie niedawna premiera taryf Play, w której zastosowano mechanizm inny niż u konkurentów. Nie ma tu miesięcznego limitu, ale na całą umowę. Czyli do wykorzystania jest w sumie 500 lub 1000 MB przez 30 bądź 60 dni. Jeżeli w danym dniu - będąc za granicą - np. nie włączymy transmisji danych, to dzień ten nie zostanie "zaliczony" do limitu. Warto zastanowić się czy wyjeżdżamy częściej, acz krócej (wtedy ważniejszy jest limit miesięczny), czy dłużej, ale rzadziej (wtedy ciekawszą opcją może być pakiet na całą umowę).

Zobacz: Play: Nielimitowany Internet i darmowy roaming w nowych Formułach.

Patrząc na tę tabelkę przypomina mi się trochę hasło, że tanio już było. Sam jestem użytkownikiem nieistniejącej już taryfy biznesowej w T-Mobile, w której za 99 zł miesięcznie mam nielimitowane rozmowy i wiadomości w całej Europie oraz - co miesiąc - 3 GB transmisji w kraju i 3 GB w Unii Europejskiej. Ciężko będzie o taką ofertę w najbliższej przyszłości szczególnie, że plany Komisji Europejskiej dotyczące zniesienia opłat roamingowych spaliły na panewce. Ostatnia propozycja mówi o skromnym, bezpłatnym pakiecie 100 minut, SMS-ów i megabajtów. Z jednej strony szkoda, z drugiej - rozumiem obawy operatorów, bo T-Mobile i P4 już sparzyli się na takich ofertach.

Zobacz: Bolesna nauczka.
Dodaj do:
w sumie: 30
  • 0

    11. ~  2015-05-09 16:44:59  host: 213.158.218.152.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    jakie ty masz te taryfe Witek? To są jakieś stare Jump'y dla biznesu?

  • 0

    12.  2015-05-09 16:51:12

    sympatyczny: 12 dni w ciągu roku. A 60 dni jest na całą umowę, czyli sumarycznie tyle dni możesz korzystać z pakietu w ciągu 2 lat.

  • 0

    13.  2015-05-09 17:50:01

    WitekT: jest jeden problem tych starych taryf. Już nie pamiętam dokładnie o co chodziło, ale po okresie cyrografu nie przechodzi na czas nieokreślony na starych zasadach tylko coś tam się z nią dzieje. Pamiętasz może gdzie był haczyk? Bo był na pewno, pamiętam.

  • 0

    14. ~ola  2015-05-09 18:12:33  host: user-109-243-171-53.play-internet.pl

    ofery to DNO, nie mozna miec 1 karty w router i no-limit net i rozmow + podlaczacz do tego stacjonarne telefony w domu + net... np Huawei CPE + 30GB net + bezlimit rozmowy gadane przez Komputer i stacjonarne podlaczone rj11

  • 0

    15. ~porownanie z czapy  2015-05-09 19:16:09  host: 89-78-220-11.dynamic.chello.pl

    jako jedyny Plus ma na 12. Trzeba bylo porownac 24 i jego albo innych do 12.

    to o tyle wazne ze Play ma chyba 6 pln dodatkowe miesiecznie za umowe 12 msc. Nie wiem jak inni.

  • 0

    16.  2015-05-09 21:47:01

    Od roku nie zastanawiam się czy jestem w roamingu 12 dni czy 12 godzin, czy jadę do krajów EU czy w inne miejsce i czy w miesiącu wykorzystam gdzieś w roamingu 5GB czy 5MB. Kto szuka ten znajdzie :)

  • -1

    17. ~piotrM  2015-05-09 21:53:30  host: jzd113.internetdsl.tpnet.pl

    WitekT: Transmisji możemy nie włączyć, od rana możemy nie dzwonić, możemy "uratować" dzień. Ok, tylko co jak ktoś do nas zadzwoni wieczorem? Nie odbieramy, żeby uratować dzień, bo przecież nigdzie nie dzwoniliśmy? Głupie te taryfy

  • 0

    18.  2015-05-09 22:28:48

    Zastanawia mnie, dlazego TM idzie ze skrajności w skrajność.
    Chyba jako pierwszi zaoferowali abonamentowe minuty wymienne na połączenia stacjonarne w EU (do lipca mam jeszcze tą taryfę). Od marca całkowicie w taryfach indywidualnych wyeliminowali pakiety "międzynarodowe".
    Tymczasem pozostali właśnie wprowadzają takie pakiety do swoich ofert.

    Druga sprawa, rozmawiałem w lutym z konsultantem SUK ws przedłużenia umowy i powiedział mi, że co setny klient w ogóle pyta, czy zwraca uwagę na ofertę "międzynarodową".
    Zatem mam wrażenie, że owe pakiety pełnią rolę argumetu, który umożliwia podniesienie abonamentu o te 10-20PLN.
    Ludzie nagle nie rzucą się na wyjazdy zagraniczne, bo mają "minuty w EU".

  • 0

    20. ~krzysp  2015-05-10 03:44:20  host: ip-94-42-43-159.multimo.pl

    PLAYowa paczka 500 MB za 99 zł całkiem dobrze sprawdza się w UE :)

  • 0

    22.  2015-05-10 11:31:39

    @20 pod jakim względem Ci się dobrze sprawdza? Ostatnio miałem problem w Niemczech bo na 4 sieci roamingowe kartę Play wpuszczała tylko E-Plus a jakość transferu była na poziomie EDGE. Na reklamację złożoną do Niemieckiego Vodafone i T-Mobile dostałem odpowiedź że wszystko zależy od priorytetów obsługi klienta roamingowego (czytaj musi być niski). W Hiszpanii tylko Movistar pozwala rozpędzić się do 3G, Orange tnie Play do EDGE albo nie wpuszcza do sieci. Generalnie jedziesz za granicę, masz pakiet ale nie masz pewności że skorzystasz.

  • 0

    23.  2015-05-10 15:52:55

    piotrM: myślę, że nie głupie, tylko inne.

  • 1

    24.  2015-05-10 15:53:38

    ola: masz dość dziwne wymagania i wszystko, co ich nie spełnia, to dno? Jesteś tego pewna?

  • 0

    25. ~ola  2015-05-10 16:59:25  host: user-109-243-211-164.play-internet.pl

    @24 nie takie dziwne :) raczej to normalnosc, siec stacjonarna i tak jest na budynku a komputery kabelkiem... problem maja operatorzy... OK fiolet daje dodatkowa karte do internetu i jedna fakture za kilka kart sim... tylko stacjonarne telefony musze realizowac drugim routerem.... Nie da rady puscic tego przez bramke SIP.....

  • 0

    26. ~Andżej z Sosnowca  2015-05-11 08:33:10  host: dns.studioaurum.pl

    TE PAKIETY W PLUSIE IPLA I CHMURA póżniej 9 zł kosztują

  • -1

    27. ~ziomek  2015-05-11 08:33:54  host: dns.studioaurum.pl

    za to play znowu coś ciekawego pokazał ;)

  • 0

    28. ~Koval  2015-05-11 10:37:42  host: pd95bdf5f.dip0.t-ipconnect.de

    T-Mobile zmienil tez zasady gry. Jest tylko 1GB w UE i 1000 min w roamingu wymienne na smsy. Dla tych co mieli podpisane umowy tez zmienili. Chyba ze wybranym zosawili.

  • 0

    29.  2015-05-11 11:50:47

    @28 zmienili tylko "wybrańcom" których poniósł no limit :)

  • 0

    30. ~Andżej z Sosnowca  2015-05-11 14:00:16  host: dns.studioaurum.pl

    w play dla firm dostają jeszcze nawigacje darmową :)

  • 0

    31. ~ziomek  2015-05-11 14:17:30  host: dns.studioaurum.pl

    Plus mistrz 120 min hehe super oferta przy tak wysokim abonamencie jedna wielka lipa

  • 0

    32. ~  2015-05-11 17:09:27  host: n14-01-05.opera-mini.net

    vzyli Plus ma najlepsze oferty. To w sumie norma dzisiaj.

Dodaj swoją opinię