Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Z jabłek uchodzi powietrze

Z jabłek uchodzi powietrze

Lech Okoń (LuiN) 5 Czerwca 2014 07:43

19 9
Co roku na początku czerwca, z wypiekami na policzkach, oglądałem relacje z konferencji WWDC. W tym roku transmisję ominąłem... i jak się okazuje niczego nie straciłem. Nie jestem jakimś iManiakiem - wręcz przeciwnie, od dłuższego czasu nie korzystam z żadnego urządzenia Apple'a. Trudno natomiast było do tej pory odmówić Apple'owi innowacyjności, a dopieszczone przez firmę rozwiązania prędzej czy później lądowały w urządzeniach innych producentów. Tym razem mam wrażenie, że to Apple bardziej "wypożycza" myśl technologiczną, aniżeli oferuje coś zupełnie nowego, istotnie wpływającego na komfort użytkowania.



Nadrabianie zaległości w ominiętej transmisji zacząłem od przeczytania rozmaitych podsumowań, w tym naszego na TELEPOLIS.PL. Czytam, czytam i... niczego niesamowitego nie widzę. Mogę zadzwonić czy wysłać SMS-a za pomocą komputera (oczywiście jedynego słusznego producenta), wypada zapłacić za kolejną chmurę (iCloud Drive, synchronizujący się z całym iŚwiatem), klawiatury QuickType (sugestie na podstawie często przez nas używanych słów, brak języka polskiego) i typu Swype przeskakują z innych platform (Android, BlackBerry OS czy Windows Phone), Siri ma wbudowaną wyszukiwarkę muzyki Shazam, a w centrum powiadomień znajdę - uwaga - widżety. Zaraz, zaraz, może coś pominąłem?

No dobrze, jest Health, czyli jabłkowe połączenie Endomondo z S Health Samsunga. Mamy rozbudowaną wyszukiwarkę zdjęć (i kilka nowych bajerów do ich edycji), a za pomocą komunikatora iMessage możemy uruchamiać rozmowy grupowe, przesyłać załączniki czy nawet wiadomości głosowe. Tak, to wszytko już było. Da się też odpowiedzieć na SMS-a już w oknie powiadomienia... ziew.

Z wielkim wysiłkiem, wśród serii "zapożyczeń" zauważam niewątpliwą zaletę jaką jest Familiy Sharing. Tata kupuje aplikacje i multimedia w iTunes, a iŻona i czwórka iDzieci nie muszą kupować ich ponownie. Miły, szczodry gest ze strony Apple'a.

Kurczę, może we wszystkich tych podsumowaniach umknęło coś "amazing". No dobrze, uruchamiam dwugodzinny zapis wideo konferencji:

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia

Przepięknie zmontowane reklamy. Salwa obrazków przedstawiających potęgę aplikacji na iOS... Tak, App Store nadal pozostaje największym atutem jabłkowej platformy (ponad 1,2 mln aplikacji, ponad 300 mln użytkowników każdego tygodnia). Android wciąż nie potrafi się do niego zbliżyć. Nowy język programowania Swift oraz silnik dla gier o nazwie Metal pozwolą tworzyć jeszcze lepsze aplikacje, np. wykorzystujące czytnik linii papilarnych do autoryzacji transakcji bankowych, z kolei gry wcisną w fotel jakością grafiki.

Skończyłem oglądać relację i przecieram oczy ze zdumienia. Konferencja WWDC 2014 była najnudniejszą w historii Apple'a. Nowy iOS nie powinien w moim odczuciu być nazywany wersją 8. Takie 7.2 najzupełniej by wystarczyło. Nie uważam poprawek producenta iPhone'ów za idące w złym kierunku, tego wszystkiego jest jednak za mało, a zmiany są zbyt zachowawcze. Z prężnego nadgryzionego jabłuszka z sykiem uchodzi powietrze. Nowe funkcje w pełni odczują wyłącznie użytkownicy całego ekosystemu sprzętu Apple'a, dla pozostałych iOS 8 będzie jedynie kosmetyką. Przyjemną, ale to ledwie puder, a nie dotychczasowy botoks.

Po tym wszystkim powiedziałbym Siri kilka siarczystych uwag... ale ona i tak nie zrozumie po polsku.
Dodaj do:
w sumie: 128
  • 0

    109.  2014-06-25 16:26:26

    #104: bynajmniej, nic mi się nie pomyliło, bo nie jestem zaślepiony pewną firmą jak Ty wydajesz się być. Mówię o wydajności o dwóch rzeczach: 1) o normalnym użytkowaniu - to w czym przez parę lat przodował iOS, ale jakoś od przynajmniej roku-dwóch różnica jest taka, że często to topowy Androidy są szybsze. Apple nie ma już tej przewagi, jaką miał parę lat temu, a która polegała kwestii prozaicznej - optymalizacji wewnętrznej. A także 2) wydajności w wymagających programach i grach - tutaj sprzętowo także nie ma różnicy, a jak pojawia się mocny kawałek sprzętu z niższą rozdzielczością (wspomniany Z1 Compact), który staje jak równy z równym bo nie ma nadmuchanego (IMHO) FHD, to nagle dorównuje czy nawet bije wydajnością iPonga 5S. Tylko, że w ODROBINIE niższej cenie - ot bagatela 700 zł. Nie wiesz o jakim rozbudowaniu mówię? Myślę, że doskonale wiesz ;) Choćby pamięci - na dzień dobry jest podobne 12 GB tu i tu, ale jak dołożysz kartę 64 GB (czyli realnie około 59,5 GB) za około 150 zł, to nagle otrzymujesz porównanie w postaci Sony z 71,5 GB vs iPong 5S z około 62 GB (około 61,5-62) - a różnica cenowa wzrasta do 1350 :) Dodam, że operuję cenami ze Skąpca - nowe egzemplarze z wiadomego portalu aukcyjnego przy nieco większym spadku cenowym w przypadku Sony (BTW, mam GDZIEŚ cenę po odsprzedaży, telefon ma mi służyć co najmniej 3-4 lata, Nokię 6310i i Samsunga Galaxy S2 mam do dziś), innymi słowy realna różnica cenowa to już półtora tysiąca. Kiedyś (jakieś 3-4 lata temu) można by zaryzykować, że od biedy to ma sens, ze względu na działanie iOS. Teraz tej przewagi NIE MA. Podzdrawia zdrowy rozsądek - ale może się uwiązałeś do AppStore'a za mocno - też się da ;) HTC który kupiłeś nie był ze zbyt wysokiej półki, to raz. Dwa, trzeba dokonywać świadomych wyborów - ja akurat takiego terminala bym nie kupił, ale dokonałeś złego wyboru i możesz mieć pretensję

  • 0

    110.  2014-06-25 16:26:33

    wyłącznie do siebie :)

  • 0

    111.  2014-06-25 16:37:59

    O ekosystemie mi nie truj, drugi apfelfan się znalazł - trzeba kupić cały zestaw sprzętów, żeby to miało sens, a jakoś mam lepsze pomysły na wydanie parunastu baniek - znowu pozdrawia zdrowy rozsądek :) Chcę, żeby to co mam w domu działało razem nie będąc z jednej stajni i nie robiąc ze mnie dojnej krowy - i kurde, wyobraź sobie - DA SIĘ! Sam miałem moment, gdzie znielubiłem trochę i Androida - trochę z powodu braku wiedzy i czasu, trochę z powodu tego, że sprzętowo Android potrzebował (siłą rzeczy!) jednak więcej mocy - bo tak, to wymaga odrobinę zaangażowania użytkownika w przeciwieństwie do idiot-proof iOS, ale ponieważ jestem konsekwentny i dość pragmatyczny, postanowiłem przyjrzeć się temu, co się dzieje na rynku szerzej, nie uprzedzając się. I nagle okazało się, że producenci powoli idą po rozum do głowy i potrafią uprościć nakładki (szczególnie kłaniają się chińczyki), że potrafią zrobić sensowny sprzęt bez parcia na 5+" (vide chińczyki, japończyki (Sharp niestety głównie), a teraz Z1C i Fire Phone), że nagle system odżył - co więcej, śmiga jak szalony ("jak na iPhonie" jakbym kiedyś powiedział) i to nie tylko na dzień dobry, ale także zarąbany po pół roku czy więcej potrafi działać co najmniej równie responsywnie, co iOS. Co więcej, da się to zrobić nawet na starutkim S2 - który konkurował z iP4 (który teraz jest wolnym molochem)... nie do pomyślenia? A jednak. Że poprawiła się ergonomia, jakość wykonania, spasowanie i materiały. Generalnie świat nie stoi w miejscu, sam myślałem nad iPongiem 5, ale chłodna analiza (bynajmniej nie papierowych danych, żebyś sobie nie myślał :) odrzuciła ten model. Tobie też radzę spojrzeć nieco bardziej otwartym okiem, możesz się zdziwić - ale rozumiem, że czasami potrzeba czasu. Kiedyś byłem maniakiem Symbiana, potem WM, potem iOS (ówczesny iPhone OS). Teraz staram się widzieć zalety WM i iOS, al

  • 0

    112.  2014-06-25 16:38:09

    ale nie byle jaki - dobry.

  • 0

    113.  2014-06-25 16:47:53

    Ostatnia rzecz - bezpieczeństwo. Uważasz, że iOS jest bezpieczny? Poczytaj sobie o hackowanych z łatwością iPongach w paru krajach, ostatnio nawet na zdawkowym jeśli chodzi o tego typu informacje pisano o Australii i nie tylko.. Nie trzeba od razu przypominać Snowdena. Bezpieczeństwo danych na smartfonach, także BB jest iluzoryczne. Tak samo we wszelkiego typu chmurach - może uważasz, że iCloud jest wyjątkiem? ;) Pomyśl, zanim coś napiszesz :) Powiedz Twojemu koledze, że jest głupi - dosłownie tak. Są co najmniej dwie inne kategorie - tych co korzystali i już wiedzą dlaczego nie korzystać, oraz Ci którzy są świadomi i nie kupią w ogóle :) Pomyliło się coś Twojemu koledze z "przysłowiem" o backupach ;) Żeby wszyscy korzystali z Apple... sorry, chcesz mnie zabić śmiechem swoją ignorancją? :) Starasz się bardzo mocno, może nieświadomie. Apple to nie od dziś w zdecydowanej większości marketing. W pozostałych dziedzinach to stagnacja - nawet nie mówię sprzętowo, ale iOS po prostu grzęźnie w mule - nihil novi. A wyboru nie masz, softu nie zmienisz sam, jesteś skazany na cukierkowy 7/8 i ani kroku w tył w przód. No, chyba że zrobisz jailbreaka, ale ten ponoć jest ostatnimi czasy trochę trudniejszy ;) Ja osobiście go nigdy nie zrobiłem, ale Apple mnie po prostu zawiódł - najbardziej swoją TRAGICZNĄ zamkniętością - to jest najmniej user-friendly firma na rynku pod tym względem. Dlatego w tym momencie wybór jest jasny - konkurencja :) Jak Apple otworzy choć trochę system (czyli nigdy, jak sądzę ;), będzie warty uwagi. Do tego czasu - bywajta ;)

  • 0

    114. ~ni  2014-06-25 16:54:42  host: host154-ursus.spray.net.pl

    ojjj wydaje mi się ta "chłodna analiza" i "zdrowy rozsadek" to takie polskie specyficzne biedne podejscie do bądź co bądź drogich jak na polskie realia zabawek. Rownie dobrze mozna porównać skode octavie do audi a6 i powiedzieć że skoro jedno i drugie przewozi z punktu A do punktu B to po co przepłacać? (prosze mnie nie lapac za slowa - nie porownuje iPonga -jak to nazwales - do audi). No a to podjescie że Android jest taki zaawansowany to mnie już rozwalilo - kiedyś żeby złożyć komputer trzeba bylo na plycie głównej ustawić okolo 30-40 zworek, dziś żadnej - czy to znaczy że dzisiejsze komputery są gorsze? Czy uruchamianie terminala na szmartfonie jest takie podniecające? A może warto sobie linuxa bez Xów postawić na szmartfonie - bedzie bez żadnych ograniczeń. Moje zdanie jest takie że na Androidzie a tym bardziej jakimś Cyanomodzie nie trzymałbym bazy haseł ikeychain/keypass i nigdy nie zainstalowałbym aplikacji bankowej (tym bardziej że z tego samego urządzenia masz smsy autoryzujace transakcje). Ale to kwestia potrzeb. Jeżeli ktos kupuje szmartfona zeby pograc w gierki to faktiko - taki Android bedzie pewnie wystarczajacy...

  • 0

    115.  2014-06-25 16:55:49

    Korekta @112 "ale podstawowym wyborem jest Android, ale nie byle jaki - dobry". W moim przypadku Sony Z1C wymieniony w wyżej porównaniu cenowym do iPonga 5S ;)

  • 0

    116.  2014-06-25 17:03:08

    Zaczynają się porównania do samochódów - no to co, applefan_, wróciłeś? ;) Bo jak tak, to dalsza rozmowa z człowiekiem o zafiksowanym na stałę punktem widzenia nie ma sensu (nawet konie na Pardubickiej mają później zdejmowane klapki, a krowy zmieniają zdanie.. ;) Stać mnie na iPonga 5S, mogę się szarpnąć i kupić i te 64 GB, ale do ciężkiej cholery - po co? Antypowody podałem wyżej. Co do bezpieczeństwa - jak wyżej. Sandbox iOS jest gawno, a nie bardziej bardziej bezpieczny, dam Ci znać jak zapylą konto, akurat domyślne hasła są wszędzie zmienione.. Tak samo mam firewalla i w tym momencie wiem, które aplikacje się łączą z netem i które mogę zablokować - coś, czego na iOSie nie masz i nie będziesz mieć. Dawaj dalsze przykłady. PS. Coraz mniej gram, ale tak - wolę na Andku, gdzie mogę sobie na szybko zedytować pamięć, bo nie chce mi się tracić czasu :)

  • 0

    117. ~forbiddengust  2014-06-25 17:07:26  host: afhf49.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dysputa między fanami androida, a iOS'a to chyba nie tutaj, tzn nie pod tym artykułem. Autor napisał, że jest w tym roku rozczarowany innowacyjnością apple'a. A tu zaraz android to, a ios tamto, a to że, telefony z systemem gugla do kitu, a to, że srajfony za drogie (co akurat jest prawdą). Prawdą jest to, że w 2014 r. apple nie popisało się na Worldwide Developers Conference i tyle.

  • 0

    118. ~ni  2014-06-25 17:18:12  host: host154-ursus.spray.net.pl

    No dobrze skoro porownanie samochodowe Cie nie przekonuje to polecam liczydło zamiast szmartfona - jakas tam grafike ma, kolorow tez kilka, pograć można, bateria sie nie rozladowuje a i policzy jak sie umie obsługiwać. Bezapleacyjnie najtansza opcja. Natomiast zakończe już ten "spór" bo jeszcze w obronie Androida mnie zaatakujesz w realu albo moją rodzinę bo śmię używać produktów apple i smiem twierdzić że Android jest nie dla mnie. I że ja tu jestem niby fanem/fanbojem?

  • 0

    119. ~ni  2014-06-25 17:23:22  host: public-gprs515228.centertel.pl

    Natomiast już na bardziej poważnie - chętnie w realu podyskutuje o bezpieczeństwie obu platform bo od półtora roku zjadam zęby w firmie jak skutecznie chronić sensytywne dane na tabletach androidowych więc jak masz duże doświadczenie i odwagę to pisz wieczorem na gg 2859863 (domyslnie niewidoczny).

  • 0

    120.  2014-06-25 17:28:33

    Oszczędź sobie tak niskie argumenty. Po prostu mam zdanie, które kłóci się z Twoim i tyle :) Trzymaj się swojego jabłka, jestem pewien że będziesz przez JAKIŚ CZAS zadowolony :) Tak samo byłem mając 3GS, wrażenie zaczęło przemijać po roku z 4ką a potem przeminęło z wiatrem. Może kiedyś zmienisz zdanie, może nie - ale to nie jest moja sprawa, ja jestem zadowolony i tego samego życzę. Pozdrawiam i mniej spiny ;)

  • 0

    121.  2014-06-25 17:33:19

    Domyślnie nie trzymam żadnych bezpiecznych danych na smarcie, klientów proszę o nie przesyłanie zdjęć MMSem a mailem, w miarę możliwości loguję się do banku nie mobilnie, a przez komputer (i nie, nie używam Chrome'a ;), generalnie staram się chuchać na zimne, a że zawsze coś się może wydarzyć - to jest akurat prawda, tylko że co na to realnie poradzimy? Pracuję na danych osobowych, więc ich przepływ ograniczam najlepiej tylko do komputerów firmowych i własnego lapka. Polityka wewnętrzna firmy spełniona ponad normę, banku także - więc śpię spokojnie. Wiem także jak działa BFG, zatem rozdzielam finanse. I tak dalej, trochę rozsądku jeszcze nikogo nie zabiło.. Pzdr.

  • 0

    122. ~oem  2014-06-27 09:50:48  host: 89-79-138-128.dynamic.chello.pl

    #114 Octavia to raczej A4 nie A6 !

  • 0

    123. ~oem  2014-06-27 10:01:41  host: 89-79-138-128.dynamic.chello.pl

    dlaczego ludzie których zwyczajnie nie stać na jabłko piszą że to ***

  • 0

    124. ~marek9591  2014-06-29 23:32:20  host: 178-37-65-63.adsl.inetia.pl

    Skoro to jest najlepszy sprzęt na świecie dla bogatych to w jakich testach wygrywa?

  • 0

    125. ~Tete  2014-06-30 00:19:23  host: n07-06-08.opera-mini.net

    marek9591 - http://tlp.is/2xm

  • 0

    126. ~tete  2014-06-30 00:22:53  host: n07-06-08.opera-mini.net

    no i drugi test multi coretylko wz poduwage zetu masz 2 jajkaareszta w zestawieniu ma4ai tak jest praktycznie identycznie - http://tlp.is/2xn
    wydajnosc jedngo rdzenia zostawia daleko w tyletopoweandroidy z tego roku na sanpdaragonie 801
    tu jeszcze kilka innych wynikow - http://tlp.is/2xo
    http://tlp.is/2xp
    http://tlp.is/2xq

  • 0

    127. ~Tete  2014-06-30 00:28:58  host: n07-06-08.opera-mini.net

    Przepraszam za brak spacji lecz to wina "super" klawiatury z andro-padła...

  • 0

    128. ~Luzik  2014-07-07 15:38:00  host: 46.77.124.24

    Wiadomo od dawna ze iphony sa dla ludzi ktorzy kupuja telefon i chca go od razu uzywac bez zaglebiania sie w temat. Sa na swiecie ludzie ktorzy nie wiedza co to jbrake albo root i wcale sie tym nie martwia. Chca kupic sprzet cieszyc sie nim i kozystac z zycia na innych plaszczyznach niz spedzanie wieczorow na forach przy szukaniu cyjanow modow podkrecania i calej zabawy po to aby sprzet dzialal szybciej lepiej inaczej. Ciesze sie ze sa pasjonaci np z xda d bo pokazuja producentom ze nie obrosna w piorka. Rozne grupy konsumentow rozne potrzeby, zainteresowania, zasobnosc portfela, wymagania. Uszanujmy to. Dla mnie nawed gdy ktos uzywa htc one lub ip5 tylko do dzwonienia 100 minut miesiecznie to wcale nie jest jakies dziwne. Chce to tak robi. Moge czsem podpoqiedziec komus ze to i tamto mozna zrobic lepiej i tyle. Wojenki i przepychanki to dokena ludzi specyficznych, powodzenia.

Dodaj swoją opinię