Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Z czego korzystamy w redakcji TELEPOLIS.PL?

Z czego korzystamy w redakcji TELEPOLIS.PL?

Redakcja 21 Lutego 2015 10:35

30 3
Z jakich telefonów korzystamy na co dzień? W jakich sieciach mamy główne numery? Jesteśmy ciekawi czy Was zdziwimy i zaskoczymy, czy może jesteśmy do bólu przewidywalni.



WitekT

Swoją przygodę z telefonią komórkową zacząłem w czerwcu 1998 roku. To była ważna data dla polskiego rynku. Wtedy to pojawiły się na rynku oferty prepaid od Plusa i Ery. Wybrałem Simplusa z Motorolą D160, w której baterię - w razie potrzeby - można było zamienić na 4 ogniwa AA. Choć z usług Plusa korzystałem niecały rok, to do tej pory pamiętam swój pierwszy numer telefonu - 603 222 17x. O ile mnie pamięć nie myli, zestaw ten kosztował wtedy trochę ponad 500 zł.

Później było trochę nietypowo. Zahaczyłem o Centertela z Nokią 540 (czyli funkcjonalnym odpowiednikiem modelu 3110). 29 groszy do wszystkich po 23:00 - taka stawka nie była osiągalna jeszcze przez wiele lat o ofertach cyfrowych sieci. Z własnych telefonów miło wspominam dwie Nokie - 5110 i 6110 no i oczywiście nieśmiertelnego Snake'a (w tej drugiej można było grać poprzez łącze podczerwieni z innym użytkownikiem). Od 2001 roku zacząłem już testować urządzenia najpierw dla Wirtualnej Polski, potem dla TELEPOLIS.PL, więc kwestię posiadania telefonu miałem przez kilka lat praktycznie rozwiązaną, wzbudzając czasem zazdrość wśród kolegów na studiach.

Dziś moim głównym telefonem jest Samsung Galaxy S5 mini w wersji dual SIM sprzęgnięty z zegarkiem Gear S. W pierwszym slocie znajduje się główny numer, który aktualnie pracuje w T-Mobile w taryfie JUMP! proFirma XL z pierwszej edycji (3 GB co miesiąc w całej Europie przy moich częstych wyjazdach - jak znalazł!). Drugi slot okupuje karta... wRodzinie, która kupiła mnie 2-letnią ważnością konta po każdym doładowaniu.

Drugim telefonem, który ze sobą noszę, jest Nokia Lumia 1520. Bardzo go lubię za Windowsa (szybkość działania), świetny aparat fotograficzny, ale we znaki daje się - niestety - dość uboga lista aplikacji w sklepie. Do tego Honor 6 - bardzo fajny w użytkowaniu smartfon, z bardzo przyjemnym i prostym interfejsem EMUI 3.0. Mobilnym dopełnieniem jest Samsung Galaxy Tab S 8.4 LTE, kupiony w swego czasu w słynnej promocji z 50-procentową zniżką.

W ostatnich trzech urządzeniach pracują karty Play w ramach promocji Formuła Komfort dla Firm. 3 karty z nielimitowanymi połączeniami i 30 GB transmisji na konto za (efektywnie) 75 zł miesięcznie idealnie nadają się jako karty "drugiej" kolejności - szczególnie, że są to mozolnie przeze mnie kolekcjonowane złote numery kupione na aukcjach internetowych.

Produkty Apple, owszem, miałem. Był kolejno iPhone 3G, iPhone 3GS i iPhone 4, który aktualnie służy mi jako budzik przy łóżku, wsadzony do małego odbiornika radiowego kupionego na jakiejś wyprzedaży. Z iPada 2 korzysta teraz mój brat, a iPada mini sprzedałem w zeszłym roku koledze.

Mam też skromne muzeum telefonów. Rozpoznajecie je wszystkie?

witek zestaw witek zestaw

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 144
  • 1

    128. ~reboot  2015-02-25 14:08:24  host: 89-76-224-59.dynamic.chello.pl

    @LuiN, zapomniałem zupełnie o istnieniu n9x.pl :) Pamiętam te piękne czasy Communicatorów. Szkoda, że rynek poszedł w zupełnie innym kierunku i nie ma czegoś typu Note 4 z rozsuwaną QWERTY :(
    PS. kojarzysz mnie jeszcze? :)

  • 0

    129. ~Bolo  2015-02-25 14:18:11  host: 120.92.rev.vline.pl

    Ja naprawdę nie kumam o co chodzi z tą "małą liczbą aplikacji" dla Windows Phone. Czy naprawdę milion więcej aplikacji do pierdzenia, bekania i z gołymi laskami w Google Play przesądza o jego przewadze ?

  • 0

    130. ~Partyzant83  2015-02-25 17:30:13  host: apn-31-2-115-134.dynamic.gprs.plus.pl

    "W Rodzinie" to nie to samo co "W Naszej Rodzinie".....

  • 0

    131.  2015-02-25 18:52:44

    128, reboot - Hej, no jasne, że kojarzę :-) Zastanawiałem się mocno nad kierunkiem zmian na rynku, gdy szukałem zdjęć do swojej części artykułu (pierwotnie miała być ich setka :-). Wydaje mi się, że sprzętowej QWERTY nie zabił jej sam fakt pojawienia się dotykowych ekranów, szczególnie pojemnościowych. To bardziej kwestia rosnących przekątnych. Jeszcze nie tak dawno 3,5 cala w iPhone'ie było rozmiarem idealnym, teraz 5 cali to dla wielu osób wciąż za mało i sięgają po 5,5 - 6 cali. Trzeba mieć już naprawdę olbrzymie dłonie by na tak dużym telefonie pisać wolniej niż na telefonie ze sprzętową QWERTY. Zmienił się też sposób korzystania ze smartfonów - doskonale pamiętam pierwsze 30 tys. znaków recenzji Nokii E90 spisane właśnie na tym telefonie. Teraz takich rzeczy po prostu się nie robi (są przecież ultrabooki, netbooki, tablety). A jak już, to w prosty sposób podpinając do telefonu zewnętrzną klawiaturę. Co jakiś czas mamy jednak rewolucję w temacie wyglądu telefonów (pozbycie się anteny, klapki, slidery, QWERTY jak w BlackBerry, to znów w Communicatorach i wysuwane u HTC, w końcu tabliczki z wielkim ekranem) - to już czas na coś wielkiego.

  • 0

    132. ~reboot  2015-02-25 19:45:47  host: 89-76-224-59.dynamic.chello.pl

    131, LuiN - jak dla mnie E90 to już nie był Communicator, bo niestety był to jeden system rozdzielony na dwa ekrany. W 9500/9300(i) i wcześniejszych modelach mogłem coś robić na wewnętrznym systemie/ekranie, zamknąć pokrywę i np. zadzwonić gdzieś, a potem otworzyć pokrywę i nadal byłem w tej samej aplikacji co przed zamknięciem pokrywy (osobne S40 i S80). Niestety E90 to zmieniło i wspólne S60 dla obu ekranów to pomyłka... przykład - czytam książkę wewnątrz, zamykam pokrywę, książka pojawia się na zewnętrznym ekranie, zamykam ją czerwoną słuchawką, dzwonię do kogoś, potem otwieram telefon i... widzę pulpit. Osobiście chciałbym coś typu Note 4 z wysuwaną klawiaturą jak HTC Desire Z, niestety mogę tylko pomarzyć :)

  • 0

    133. ~reboot  2015-02-25 19:52:40  host: 89-76-224-59.dynamic.chello.pl

    @131, jeszcze jedno LuiN - nigdy żadna klawiatura ekranowa nie zastąpi QWERTY, nawet jeśli są Fleksy, Swiftkeye, Swype i pisze się suwając palec po literach lub prawie dobrze w literki i telefon sam wykrywa, o co nam chodziło, to sprawdza się to przy prostych zdaniach typu "Mój telefon ma kolorowy ekran", natomiast większość złożonych słów/zdań trzeba mozolnie literka po literce poprawiać... typu "Wyindywidualizował się z rozentuzjazmowanego tłumu" :)
    PS. Też miałem K Zoom, robił rewelacyjne zdjęcia, ale jednak był zbyt mały :) i brakowało mi rysika po przesiadce z Note 3. Ostatecznie wymieniłem go na Note Edge, boczny ekran jest świetny warto było dołożyć 500zł do ceny Note 4.

  • 0

    134.  2015-02-25 22:58:24

    132, reboot - oj tak, poza tym S80 oferował pracę na 2 panelach na większym z ekranów, co również wyparowało wraz z nieudolną próbą wciśnięcia S60. Znam kilka osób zadowolonych z E90, ale ta premiera skutecznie zniechęciła mnie na dłuższy czas do Nokii. 133, reboot - zgadzałem się z tą tezą do czasu, gdy na potrzeby pracy w Telepolis trzeba było zacząć korzystać z polskich znaków. Żadna QWERTY kciukowa nie miała tego dobrze rozwiązanego. Gdy tylko pojawił się pierwszy netbook na polskim rynku, odetchnąłem z ulgą. Owszem 7-calowy EeePC wymagał przyzwyczajenia, ale szybko zaczął spełniać moje wymagania. Ale fakt, redagowanie większych tekstów na ekranie dotykowym to udręka. Zdarza mi się natomiast korzystać z zestawu tablet(Android)+klawiatura Bluetooth+mysz Bluetooth. Pomijając nisko leżący ekran, który ogranicza wygodę, da radę tak pracować. K Zoom u mnie zaczął poważnie zasysać kurz do obiektywu, co mnie skutecznie zniechęciło. Co zaś chodzi o Galaxy Note Edge - dziś odjechał po testach i jakoś nie widzę sensu tego dodatkowego paska. Pod względem designu - plus, ale już gdy chodzi o ergonomię węższy Note 4 sprawdza się lepiej. Może wraz z premierą S6 Edge Samsung pokaże jakieś dodatkowe zastosowania... póki co naprawdę nie ma z czego wybierać.

  • 0

    135.  2015-02-26 19:59:48

    Żaden redaktor nie miał cudownej Nokii N9?

  • 0

    136.  2015-02-27 11:36:55

    135, Jaro070 - prywatnie nie, ale przez kilka tygodni w 2011 roku owszem. Powstała z tego recenzja: http://tlp.is/5jd

  • 0

    137. ~xy  2015-02-27 12:30:49  host: 095160107123.warszawa.vectranet.pl

    Witek jakiekolwiek studia skończył? Z tego co gość pisze nie wydaje się... Chociaż fakt, że studiował nie świadczy, że ukończył :-)

  • 1

    138. ~xy  2015-02-27 13:18:23  host: 095160107123.warszawa.vectranet.pl

    Zasięg czterech sieci owszem jest fajny, ale od strony monitorowania sieci. Ogólnie mało techniczne podejście panowie prezentują, ale z drugiej strony inżynierowie nie prowadzą portalu, a prowadzący portal nie siedzą w sieci "od kuchni". No ale nawet jakiś prosty netmonitor to podstawa, a nie słuchaweczki, głośniczki, ekraniki.... Zastanawia mnie też czy naprawdę potrzeba korzystać z korekty pisowni?

  • 0

    139.  2015-02-27 13:39:18

    xy: myślę, że to, czy mam wyższe wykształcenie, czy nie, nie powinno znajdować się w polu Twojego zainteresowania.

  • 0

    140. ~Edwin  2015-02-27 14:08:30  host: public-gprs517471.centertel.pl

    Żadnego Blackberry? e taki pic na wode i jajka na Wielkanoc :)

  • 0

    141. ~  2015-02-27 19:54:33  host: host-176-221-121-145.dynamic.mm.pl

    Który z Was na fotce, to jest który? (WitekTa znam z innych relacji, ale reszty nie, a ciekawe poznać twarze, które stoją za tekstami). I dlaczego nie widzę poczwórnej fotki w artykule, ale w nagłówku już tak?

  • 0

    142.  2015-02-27 20:17:35

    141, Od góry w prawo: Witek, Marcin, Lech i Arek.

  • 0

    143. ~trzyma poziom  2015-02-28 11:06:06  host: n08-01-05.opera-mini.net

    Art trzyma poziom telepolis - jak zwykle nikt go nie przeczytal przed publikacja i zostalo pelno literowek. Myslalem ze bedzie pokaz sprzetu w stylu testovirona czy cos a tu lipa - zwykly art.

  • 0

    144.  2015-02-28 17:33:59

    Testoviron powiadasz... ;-)

  • 0

    145.  2015-03-04 19:20:22

    Widzę, że każdy ma tu po kilka telefonów naraz i to prywatnych, a nie testowanych. No cóż... Nie rozumiem, po co się dodatkowo obciążać. Nie lepiej znaleźć jeden idealny?

  • 0

    146. ~Calm siódmy  2015-03-05 16:36:39  host: abak178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Żeby nosić tyle telefonów naraz to trzeba mieć duże i dużo kieszeni. Nosiłem kiedyś 2 i było to dla mnie niewygodne :-)

  • 0

    147.  2015-03-05 20:41:33

    146 - oj, to naprawdę spory problem. Szczególnie, gdy trzeba ruszyć w teren i zrobić serię zdjęć porównawczych z kilku urządzeń. Szczęśliwie ostatnio trafiłem na niedrogą torbę na aparat fotograficzny z fajnymi przegródkami na telefony. A, że z aparatem rzadko się rozstaję, to i jest w czym teraz przy okazji nosić telefony.

Dodaj swoją opinię