Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Z bólem serca patrzę jak mobilny Windows umiera

Z bólem serca patrzę jak mobilny Windows umiera

Marian Szutiak (msnet) 18 Kwietnia 2017 10:10

23 5
windows phoneupgrade v4 mwf920 hero



Smartfon... Dla jednych szczyt marzeń, dla innych przekleństwo, a dla całkiem znacznej grupy ludzi po prostu wół roboczy, pozwalający im kontaktować się z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, kontrahentami itp., a przy okazji sprawdzić notowania giełdowe, przejrzeć pocztę, edytować zdjęcia i tak dalej.

Obecnie zastosowań dla smartfonu jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. I nieważne, czy to flagowiec znanej marki za kilka tysięcy złotych, czy nieznany szerszej "publiczności" budżetowiec, wszystkie one mają jedną cechę wspólną - pracują pod kontrolą jakiegoś systemu operacyjnego, który, w przeciwieństwie do firmware'u prostych telefonów, pozwala doinstalowywać dodatkowe aplikacje potrafiące w zasadzie wszystko to, co potrafią programy pisane dla komputerów. Wszak smartfon to też komputer.

Jakoś tak się złożyło, że zdecydowana większość tych małych, mobilnych komputerków pracuje pod kontrolą Androida, a resztą zawładnął iOS. Jednak nie całą resztą. Niewielki kawałek tego tortu należy do innych mobilnych systemów operacyjnych, wśród których miejsce szczególne zajmuje produkt firmy Microsoft.

Jak to się zaczęło, czyli bardzo krótka historia mobilnych "Okienek"

Jak to często bywa, wszystko zaczęło się od zazdrości. Microsoft pozazdrościł firmom Palm i BlackBerry ich urządzeń mobilnych zwanych palmtopami i postanowił stworzyć swój własny system operacyjny dla tego typu urządzeń. Tym sposobem w 1996 roku został wydany Windows CE, a rok 2000 dał początek opartemu o jądro CE systemowi Pocket PC, przemianowanemu dwie wersje później na Windowsa Mobile. Windows Mobile okazał się dla Microsoftu sporym sukcesem, nawet dzisiaj można spotkać wiele sprzętów pracujących pod kontrolą tego systemu, chociażby nawigacje samochodowe. WM to także sukces w świecie smartfonów - w 2007 roku 42% sprzedanych w USA urządzeń tego typu pracowało pod kontrolą mobilnego Windowsa.

Wtedy nastąpiło coś, co Microsoft na początku zignorował, a czemu później przez wiele lat próbował nieskutecznie zaradzić. 2007 rok to nie tylko rok największego sukcesu Windowsa Mobile, ale także rok premiery pierwszego iPhone'a i pierwszej wersji systemu Android (pierwszy smartfon z Androidem, HTC Dream znany też pod nazwą HTC T-Mobile G1, pojawił się w 2008 roku). Dosyć szybko się okazało, że Windows Mobile 7, nad którym Microsoft wtedy pracował, jest jakiś taki "wczorajszy". Podejmowane wysiłki jego unowocześnienia spaliły w końcu na panewce, a cały projekt został "zaorany". Windows Mobile 6 doczekał się jeszcze kilku aktualizacji (ostatnia w lutym 2010 roku do wersji 6.5.3), jednak pozostał w swoim rozwoju daleko w tyle za rosnącą w siłę konkurencją.

02

Sytuację na rynku mobilnym miał zmienić Windows Phone 7, który choć nadal oparty na jądrze Windows CE, zaprezentował zupełnie nowe podejście do interakcji z użytkownikiem. Wtedy powstały kafelki oraz tak zwane "huby". Na przykład hub "Centrum Kontakty" zbierał na jednej liście kontakty pochodzące z różnych źródeł, między innymi z Facebooka, potrafił też pokazywać treści z portali społecznościowych. System ów miał jednak braki w wielu innych miejscach, chociażby brakowało podstawowej, jak by się mogło wydawać, funkcji "kopiuj - wklej". Dopiero Windows Phone 8, pracujący już na jądrze NT, pozwolił podjąć walkę z galopującą konkurencją, czyli Androidem i iOS-em.

Przez chwilę mogło się wydawać, że ten wyścig nie jest przegrany, w czym ogromny udział miała Nokia, jako główny producent urządzeń z WP. Stworzona przez nią seria Lumia miała duże szanse, by zawojować świat. Doskonała jakość wykonania, wzorowe wsparcie producenta oraz płynne działanie interfejsu systemowego nawet na najtańszych urządzeniach nie przyniosło jednak spodziewanych rezultatów, a prawdziwe problemy zaczęły się z chwilą przejęcia mobilnego działu Nokii przez Microsoft.

Co zatem jest nie tak z tym mobilnym Windowsem?

Zanim odpowiem na postawione wyżej pytanie, kilka słów o mnie. W kwietniu 2013 roku kupiłem swój pierwszy telefon z systemem Windows Phone 8 (HTC Windows Phone 8S) i od tego czasu każde kolejne urządzenie, które posiadałem, pracowało pod kontrolą mobilnych "Okienek": Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 925, Nokia Lumia 1520 i mój obecny smartfon, czyli Microsoft Lumia 950 XL. Odkąd zacząłem współpracę z portalem Telepolis.pl w zakresie testowania i recenzowania telefonów komórkowych, przez moje ręce przewinęło się kilkanaście smartfonów z różnymi wersjami systemu Android i cenami od kilkuset złotych po kilka tysięcy złotych. Mam więc wystarczające "doświadczenie", by móc porównać oba systemy i wyrobić sobie o nich własne zdanie. A to ostatnie wciąż jest takie: lubię mobilnego Windowsa i nie lubię Androida.

03 Microsoft Lumia 950 XL

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 68
  • 0

    49.  2017-04-22 15:14:21

    Lumia 535DS też coś nie działało po aktualizacji- email. MMS nie używam. Ale po zwykłym restarcie wszystko jest dobrze. A już mnie ponosiło!

  • 0

    50. ~Koksownik  2017-04-22 16:35:24  host: acim81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przestałem wierzyć że windows mobilny powstanie z kolan. MS nie ma na niego pomysłu, brak porządnego marketingu i aplikacji. Kilka dni temu postanowiłem że kupie Galaxy S7 i sprzedam Lumie950 XL. No i tak zrobiłem - po paru dniach zachwytu z aplikacjami stwierdziłem, że i tak w głównej mierze korzystam z FB i Instagrama, a aparat w S7 nie może w żaden sposób równać się z L950 XL! Nie jestem w stanie zrezygnować z dobrego aparatu - suma sumarum, jutro wystawiam Galaxy na sprzedaż :( Gdyby był telefon, który łączy to wszystko to rzuciłbym mobilnego windowsa z dnia na dzień bez większego żalu. Lumia 950 XL to najlepszy telefon i aparat foto - gdyby miał androida to byłby doskonały. Windowsa mobilnego lubie bardziej niż androida, ale takiej przepaści w aplikacjach już nie nadrobią.

  • 0

    51. ~Marcin.503  2017-04-22 17:05:29  host: 78.10.150.210

    Także miałem problem z mms, po aktualizacji do Windows 10, telefon Nokia Lumia 735, również, pomógł Reset.

  • 0

    52. ~r  2017-04-22 18:44:23  host: 89-77-34-35.dynamic.chello.pl

    Ale co, reset do ustawień początkowych z poziomu menu telefonu? No w mailach tak mam. Otwieram maila od kolegi, ładuje mi się reklama z sąsiedniego maila, obrazek na cały ekran. Ani zamknąć, można tylko w to kliknąć i wejść na reklamowaną stronę, ewentualne usunąć. Dzieje się to raz na 5-10 maili. Nie wiem od czego zależy. Wtedy mogę sobie skorzystać ze stacjonarnego jedynie.

  • -1

    53. ~spaku  2017-04-22 19:09:26  host: 095160008050.p2p.business.static.vectranet.pl

    i kij im w oko nigdy nie lubiłem łindołsa .. wróć kafelek :) masakra a w telefonie to absurd . Windows 7 jeszcze
    akceptowalny

  • 0

    54.  2017-04-24 22:30:04

    Używałem około roku L820 jakiś czas temu. Interfejs bajka. O ile na komputerze nie mogłem się przestawić na kafelki, na telefonie były jakieś takie naturalne. Do tego to mój pierwszy telefon z ekranem AMOLED, ta czerń w tle... Samsungowi do dziś nie mogę wybaczyć tego, że na ekranach AMOLED nadal swojego Touchwiz'a rob i tam nie było problemu z połączeniem VPNi tak, że tło jest jasne. Po co? Żeby więcej prądu wcinał wyświetlacz? Niestety musiałem się pożegnać z Lumią jak coraz bardziej zaczął mi doskwierać brak aplikacji. Poprzednio miałem telefony m.in. z Windows Mobile 5 i 6 i tam nie było problemu przykładowo z połączeniem VPN czy Automapą - na Win 8.1 niestety nie doczekałem się działania jednego ani drugiego. Teraz ponoć są już obie pozycje, niestety na Androidzie mam teraz to samo tylko lepiej i większy wybór.

  • 0

    55.  2017-04-24 22:31:12

    Jeszcze raz :)
    Używałem około roku L820 jakiś czas temu. Interfejs bajka. O ile na komputerze nie mogłem się przestawić na kafelki, na telefonie były jakieś takie naturalne. Do tego to mój pierwszy telefon z ekranem AMOLED, ta czerń w tle... Samsungowi do dziś nie mogę wybaczyć tego, że na ekranach AMOLED nadal swojego Touchwiz'a robi tak, że tło jest jasne. Po co? Żeby więcej prądu wcinał wyświetlacz? Niestety musiałem się pożegnać z Lumią jak coraz bardziej zaczął mi doskwierać brak aplikacji. Poprzednio miałem telefony m.in. z Windows Mobile 5 i 6 i tam nie było problemu przykładowo z połączeniem VPN czy Automapą - na Win 8.1 niestety nie doczekałem się działania jednego ani drugiego. Teraz ponoć są już obie pozycje, niestety na Androidzie mam teraz to samo tylko lepiej i większy wybór.

  • 2

    56. ~michał  2017-04-25 21:20:04  host: 031011207032.warszawa.vectranet.pl

    Mam Lumie 925, telefon jest świetny. Powiadomienia na kafelkach mnie przekonały.

  • 0

    57. ~pko  2017-04-26 11:43:58  host: 89-77-61-84.dynamic.chello.pl

    @55 interface bajka,buhahahaha zwijam sie ze smiechu.

  • 0

    58. ~  2017-04-27 07:46:28  host: apn-77-112-80-156.dynamic.gprs.plus.pl

    Zaproponujcie odpowiednik Lumi 950/950xl w telefonach z androidem do 1300zł by miał porównywalny aparat i parametry, tyko nie lg g4 bo za często plyty glowne padają.

  • 0

    59.  2017-04-28 09:24:59

    @58 - sam powoli staję przed takim dylematem i szczerze mówiąc nie widzę w tym momencie żadnej prawdziwej alternatywy, a już na pewno w takiej cenie (ja na cenę za bardzo w tym przypadku nie patrzę). Sprzętowo aparat w Lumii 950 XL to wciąż najwyższa liga i według mnie żaden współczesny flagowiec jej pod tym względem nie dorównuje. Niestety ułomne jest oprogramowanie, które nie jest w stanie wykorzystać potencjału drzemiącego w sprzęcie.

  • 0

    60.  2017-04-28 21:56:00

    @57: A zwijaj się :) Niezaprzeczalną zaletą tego systemu było to że działał płynnie na telefonach od shitu typu Lumia 520 po flagowce (na Androidzie tanie telefony potrafią działać tak że odechciewa się ich używać, np. Samsung Galaxy Trend Lite), dodatkowo wyglądał identycznie (producenci na Androida montują nakładki, każda jest inna).

  • 0

    61. ~Fandorin  2017-05-02 13:26:33  host: 87-207-166-37.dynamic.chello.pl

    @37: W10M nie jest oficjalnie wspierany na L925, wiec o czym tu mowimy. Jezeli bylo kilka rewizji HW i FW modelu 925 to ta teoria mialaby pokrycie w rzeczywistosci, ale tak sie sklada, ze kupilem ten model sporo po premierze. Oto jak Microsoft rozwiazuje krytyczne problemy: http://tlp.is/dcp

    [IE 11][WP 8.1]Browser crashes through memory problems - by Maurits de Ruiter

    Stan :

    Zamknięte
    jako Naprawione Naprawione Ten element został rozwiązany w bieżącej lub mającej się ukazać wersji produktu. Bardziej szczegółowe informacje na temat rozwiązania dla tego elementu mogą znajdować się w komentarzach.

    ID 873157 Komentarze 16
    Status Closed Obejścia 0
    Typ Bug 5
    Otwarte 2014-05-14 02:34:15
    Ograniczenie dostępu Public
    Opis

    Well, Internet Explorer on Windows Phone 8.1 sucks. When I go to the Tweakers.net website on my HTC 8X with WP8.1, it crashes almost immediately. I wasn't the only one with this problem. Check this: http://tlp.is/dcq (it's in Dutch). Your browser seems to crash because of a memory problem. Please, solve it!
    SZCZEGÓŁY
    Komentarze (16) | Obejścia (0) | Attachments (0)
    Sign in to post a komentarz.
    Ogłoszono przez Swimming Matters 2016-04-19 o godzinie 08:54
    Not fixed, should not be closed. Not fixed on phones running 8.1, which a lot of people are still using. If managers ever wonder how people can hate Microsoft so much, this a great example. Loved the phone, until something goes wrong, to which Microsoft continues to not respond....
    Opublikował(a) Microsoft 2016-03-14 o godzinie 07:55
    Thank you for the feedback. This issue appears to have been fixed in Microsoft Edge Windows 10 Phone. We're not presently working on feature bugs in Internet Explorer outside of security-related issues.
    Best Regards,
    The Microsoft Edge Team

  • 0

    62.  2017-05-05 02:01:36

    Moja Żona miała Nokię Lumię 735 i po zakupie w 2015 roku była nim zachwycona. Sam też się pobawiłem tym telefonem i pierwsze wrażenie wtedy to WOW. Telefon na prawdę super. Wszystko płynnie działa. Kafelki rewelacyjnie się spisywały. Podstawowe aplikacje jak Facebook, messenger i wiele innych działały dużo lepiej niż wtedy na mojej Sony Xperia M. Mimo, że używałem telefonu z androidem od roku to tą Nokia byłem zachwycony. Nawet chciałem się z Żoną zamienić ale ona nie chciała. Niestety jakieś 6-8 miesięcy temu fb przestał działać poprawnie. No nic powiedziałem i poszukałem rozwiązania w sieci. Znalazłem wersję beta tej aplikacji, zainstalowałem, wszystko ok. Ale jakieś 4 miesiące temu przestały działać kolejne aplikacje i tu rozwiązanie problemu nie było proste. W zasadzie tylko jedno rozwiązanie to instalacja podobnej działającej aplikacji ale okrojonej i nie posiadającej wszystkich funkcji poprzedniej. Czarę goryczy przelało zaprzestanie działania messengera. Jak poczytałem co mogło spowodować taką sytuację to powiedziałem Żonie, że czas na zmianę telefonu. Wybór padł na Samsunga A3 2017 i Żona jest nim zachwycona. Działa wszystko co jest dla niej ważne i zdjęcia też robi niczego sobie. Ja osobiście nie lubię androida bo ten system za bardzo inwigiluje użytkownika końcowego już nie wspominając do ilu rzeczy muszą mieć dostęp aplikacje instalowane na smartfonie z robotem. Dodatkowo dziwią mnie ograniczenia jaką na tym systemie. Chodzi na przykład o usuwanie czegokolwiek z karty pamięci. Dlaczego dla użytkownika jest ta opcja zablokowana i tylko wbudowany menadżer plików ma taką opcję. W Android v.4.1 (Jelly Bean) takie aplikacje jak MX Player czy Total CMD jeszcze miały opcje usuwania plików z karty pamięci tak już w Android v.4.4 wyżej wymienione aplikacje już mają tą funkcję zablokowaną. Dlaczego użytkownik telefonu nie może decydować co chce usunąć z karty i ja

  • 0

    63.  2017-05-05 02:14:06

    Druga jak dla mnie ogromna wada androida to wymuszenie instalacji w pamięci telefonu. Po co mi w takim razie ogromna karta pamięci w telefonie skoro i tak wszystko muszę instalować w pamięci urządzenia? Nokie z symbianem czy z systemem Nokia Anna potem Belle czy z WP zawsze dawały możliwość wyboru użytkownikowi gdzie chce zainstalować aplikację czy w pamięci telefonu czy na karcie pamięci. W androidzie brak takiej opcji i nie bardzo wiem dlaczego jej nie ma. Brak tej opcji uderza bardzo w użytkowników telefonów budżetowych z androidem, którzy chcieli by czasem zainstalować sobie jakąś porządną grę i czasem pograć. Problem jest taki, że porządna gra waży około 1 GB a przy moim telefonie mimo, że ma wbudowanej pamięci 8 GB to tylko 3 GB jest dla mnie. Po zainstalowaniu kilku najbardziej potrzebnych aplikacji zostaje mi raptem do dyspozycji jakieś 600 MB. Mimo tych wad android jest dla mnie najlepsza alternatywa po tym jak WP umarło.

  • 0

    64.  2017-05-18 12:09:34

    Używam telefonów z Windows od dawna miałem ich kilkanaście szkoda że ten system nie został tak popularny jak te u konkurencji.

  • 0

    65.  2017-05-18 14:38:57

    Czytam te wszystkie pochlebne komentarze dla windowsa i jestem w szoku. Dlaczego? Żona ma lumię 720 lub 730 nie pamiętam. Zawsze jej czegoś brakuje już nie mówię o tym, że mnie to już kompletnie. Co rusz to czegoś nie ma. Np. zrobiłem w domu dostęp do serwera sieciowego - samba - guzik nie działa nie ma programu, głupi program do liczenia kalorii w windows (jeszcze w 8.1 był w 10 przestaliśmy wspierać), wejście na stronę routera z poziomu telefonu owszem wejdzie ale nie działa połowa rzeczy, już pomijam pełno innych programów które ja mam ona by chciała i ... niestety zazwyczaj nie ma. Na początku to było niedowierzanie że czegoś tam nie ma pewnie jest odpowiednik ale po szukaniu na necie w końcu dochodziło się do osób które bezskutecznie szukały i ... niestety otrzymywały informację nie da się, nie działa. A z aktualizacją przekładanie z m-ca na miesiąc w kółko. Teraz szukam dla żony czegoś na androidzie w cenie. A w cale mój xiaomi nie robi gorszych zdjęć jak żony lumia więc litości co ma ludzi trzymać przy windowsie?

  • 0

    66.  2017-05-27 11:19:19

    @ 65
    Nie doczytałeś całego mojego posta. Zachwyt Windows Phone był w 2015 roku po zakupie Lumii 735 i utrzymywał się przez jakieś 1,5 roku. Na początku przestał działać FB a potem się posypały aplikację, które nie miały wsparcia. Krytycznym momentem dla mojej Żony było nie działanie mesengera. Kupiła sobie Samsung Galaxy A3 (2017) i jest bardzo zadowolona.
    Ja natomiast mimo, że używam Androida od 3 lat uważam go za trochę ograniczony. Przede wszystkim to ja chciałbym decydować gdzie zainstalować apkę. Czy w pamięci telefonu czy na karcie pamięci. A druga sprawa jest taka, że nie mogę usuwać danych z karty za pomocą aplikacji doinstalowanych typu Total Cmd czy MX Player. Bez sensu jak dla mnie.

  • 0

    67. ~pepe  2017-10-10 11:01:41  host: 188.146.7.106.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Przyznam ze szkoda WP10 bo jak dla mnie system sam w sobie ok i mimo wszystko i tak stabilniej działa niż jakikolwiek android. MS chciał się nachapać a gdyby posłuchał co mówia do niego użytkownicy i robił coś w tym kierunku to miałby szansę na większość runku. Mimo wszystko pewnie nie prędko się rozstanę z moją 950xl i 640xl puki działa aparat gps telefon sms i poczta oraz przeglądarka (reszta to bajery większości ludzi nie potrzebne). Szkoda ze nokia wypuściła całkiem fajny sprzet na androshicie a nie na jakiejś własnej platformie.

  • 0

    68. ~Janciownik  2017-10-25 10:12:33  host: 37.247.216.25

    Mialem kiedyś HP 614 - tam był chyba WP7? - potem 2 andki 2.x i 4.x - teraz drugi telefon WP 10 - lumie 950 - porównując z andkami które miałem, to jest kosmos jesli chodzi o płynność i stabilność, najważniejsze dla mnie - poczta exchange działa rewelacyjnie, ale jak wielu wspomniało - brak apek mnie wkurza - przykładowo Arlo do kamer w domu, a apka do centrali alarmowej Satel działa średnio... Aparat w 950 wymiata, ale powoli szukam czegoś z andkiem, DS i dobrym aparatem... szkoda jednak tej windy

Dodaj swoją opinię