Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Z bólem serca patrzę jak mobilny Windows umiera

Z bólem serca patrzę jak mobilny Windows umiera

Marian Szutiak (msnet) 18 Kwietnia 2017 10:10

19 5
windows phoneupgrade v4 mwf920 hero



Smartfon... Dla jednych szczyt marzeń, dla innych przekleństwo, a dla całkiem znacznej grupy ludzi po prostu wół roboczy, pozwalający im kontaktować się z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, kontrahentami itp., a przy okazji sprawdzić notowania giełdowe, przejrzeć pocztę, edytować zdjęcia i tak dalej.

Obecnie zastosowań dla smartfonu jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. I nieważne, czy to flagowiec znanej marki za kilka tysięcy złotych, czy nieznany szerszej "publiczności" budżetowiec, wszystkie one mają jedną cechę wspólną - pracują pod kontrolą jakiegoś systemu operacyjnego, który, w przeciwieństwie do firmware'u prostych telefonów, pozwala doinstalowywać dodatkowe aplikacje potrafiące w zasadzie wszystko to, co potrafią programy pisane dla komputerów. Wszak smartfon to też komputer.

Jakoś tak się złożyło, że zdecydowana większość tych małych, mobilnych komputerków pracuje pod kontrolą Androida, a resztą zawładnął iOS. Jednak nie całą resztą. Niewielki kawałek tego tortu należy do innych mobilnych systemów operacyjnych, wśród których miejsce szczególne zajmuje produkt firmy Microsoft.

Jak to się zaczęło, czyli bardzo krótka historia mobilnych "Okienek"

Jak to często bywa, wszystko zaczęło się od zazdrości. Microsoft pozazdrościł firmom Palm i BlackBerry ich urządzeń mobilnych zwanych palmtopami i postanowił stworzyć swój własny system operacyjny dla tego typu urządzeń. Tym sposobem w 1996 roku został wydany Windows CE, a rok 2000 dał początek opartemu o jądro CE systemowi Pocket PC, przemianowanemu dwie wersje później na Windowsa Mobile. Windows Mobile okazał się dla Microsoftu sporym sukcesem, nawet dzisiaj można spotkać wiele sprzętów pracujących pod kontrolą tego systemu, chociażby nawigacje samochodowe. WM to także sukces w świecie smartfonów - w 2007 roku 42% sprzedanych w USA urządzeń tego typu pracowało pod kontrolą mobilnego Windowsa.

Wtedy nastąpiło coś, co Microsoft na początku zignorował, a czemu później przez wiele lat próbował nieskutecznie zaradzić. 2007 rok to nie tylko rok największego sukcesu Windowsa Mobile, ale także rok premiery pierwszego iPhone'a i pierwszej wersji systemu Android (pierwszy smartfon z Androidem, HTC Dream znany też pod nazwą G1, pojawił się w 2008 roku). Dosyć szybko się okazało, że Windows Mobile 7, nad którym Microsoft wtedy pracował, jest jakiś taki "wczorajszy". Podejmowane wysiłki jego unowocześnienia spaliły w końcu na panewce, a cały projekt został "zaorany". Windows Mobile 6 doczekał się jeszcze kilku aktualizacji (ostatnia w lutym 2010 roku do wersji 6.5.3), jednak pozostał w swoim rozwoju daleko w tyle za rosnącą w siłę konkurencją.

02

Sytuację na rynku mobilnym miał zmienić Windows Phone 7, który choć nadal oparty na jądrze Windows CE, zaprezentował zupełnie nowe podejście do interakcji z użytkownikiem. Wtedy powstały kafelki oraz tak zwane "huby". Na przykład hub "Centrum Kontakty" zbierał na jednej liście kontakty pochodzące z różnych źródeł, między innymi z Facebooka, potrafił też pokazywać treści z portali społecznościowych. System ów miał jednak braki w wielu innych miejscach, chociażby brakowało podstawowej, jak by się mogło wydawać, funkcji "kopiuj - wklej". Dopiero Windows Phone 8, pracujący już na jądrze NT, pozwolił podjąć walkę z galopującą konkurencją, czyli Androidem i iOS-em.

Przez chwilę mogło się wydawać, że ten wyścig nie jest przegrany, w czym ogromny udział miała Nokia, jako główny producent urządzeń z WP. Stworzona przez nią seria Lumia miała duże szanse, by zawojować świat. Doskonała jakość wykonania, wzorowe wsparcie producenta oraz płynne działanie interfejsu systemowego nawet na najtańszych urządzeniach nie przyniosło jednak spodziewanych rezultatów, a prawdziwe problemy zaczęły się z chwilą przejęcia mobilnego działu Nokii przez Microsoft.

Co zatem jest nie tak z tym mobilnym Windowsem?

Zanim odpowiem na postawione wyżej pytanie, kilka słów o mnie. W kwietniu 2013 roku kupiłem swój pierwszy telefon z systemem Windows Phone 8 (HTC 8S) i od tego czasu każde kolejne urządzenie, które posiadałem, pracowało pod kontrolą mobilnych "Okienek": Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 925, Nokia Lumia 1520 i mój obecny smartfon, czyli Microsoft Lumia 950 XL. Odkąd zacząłem współpracę z portalem Telepolis.pl w zakresie testowania i recenzowania telefonów komórkowych, przez moje ręce przewinęło się kilkanaście smartfonów z różnymi wersjami systemu Android i cenami od kilkuset złotych po kilka tysięcy złotych. Mam więc wystarczające "doświadczenie", by móc porównać oba systemy i wyrobić sobie o nich własne zdanie. A to ostatnie wciąż jest takie: lubię mobilnego Windowsa i nie lubię Androida.

03 Microsoft Lumia 950 XL

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 56
  • 0

    37.  2017-04-19 18:53:49

    @36. Fandorin. Piszesz o L925 po update do 10tki ?
    Bo jesli nie - to trafiles na jakis wyjatkowo pechowy egzemplarz. Korzystalem blisko 2 lata z 925tki i zadna z powyzszych nie miala miejsca. Fakt, 925tka podobnie jak 820tka grzala sie przy dluzszym przegladaniu netu - ale dzialo sie tak z powodu zastosowania procesora S4 opartego o rdzenie Krait (ktorych wydajnosc byla lepsza niz nowszych Snapow - ale powodowaly wieksze zuzycie energii, a co za tym idzie - grzaly sie podczas dluzszego korzystania z wymagajacych multimediow).
    Jesli trafiles tak wadliwy model to tylko wspolczuje.

  • 0

    38. ~Lumia 925  2017-04-19 21:08:52  host: 188.146.6.162.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Do 35 Motov3. Dzięki za wskazówki. Używałeś L925 na wm10? Wiesz może jak się sprawuję po aktualizacji?

  • 0

    39.  2017-04-19 21:50:44

    @36, Fandorin - to ustawienie, o którym pisałem, dotyczy W10M.

  • 0

    40.  2017-04-20 01:33:36

    @38. Lumia925. Nie uzywalem poniewaz akurat sprzedawalem i kupowalem 930tke jak wchodzil W10m.
    Ale koledzy z msmobile maja 925 na 10tce i sobie chwala.

  • 0

    41.  2017-04-20 21:43:07

    dzięki fragmentowi artykułu wiem co wybrać na przyszłość - z łezką w oku wspominam nokie symbianowe, które "firma" przestała wspierać, choć działają do dziś, jednak linki do np. rozgłośni radiowych musiałem sam znaleźć: "...Aktualizacje, czyli miało być tak pięknie, a wyszło jak zwykle

    Na pewno wszystkim są znane problemy z aktualizowaniem Androida do kolejnych wersji, które pojawiają się na rynku. W zasadzie poza wąską grupą flagowców, które mogą przez jakiś czas liczyć na aktualizacje, cała reszta do końca swoich dni pozostaje z tym, co otrzymała fabrycznie. Zupełnie inaczej jest w przypadku Apple'a i jego iPhone'ów, które przez wiele lat otrzymują nowe wersje systemu iOS. Microsoft zapowiadał, że mobilny Windows będzie pod względem aktualizacji przypominał iOS-a, ale jednak danego słowa nie dotrzymał ..."

  • 0

    42. ~dav  2017-04-21 09:04:13  host: 088156240136.warszawa.vectranet.pl

    a ja się cieszę, im mniej Micro$oftu na świecie, tym lepiej dla wszystkich...

  • 0

    43. ~karluum  2017-04-21 09:40:12  host: 91-241-35-3.internet.jettel.pl

    Chodź dziś msmobile pisze, że pod koniec roku ma pojawić się telefon z Windą 10 pod procesory ARM mające emulację trybu x86 czyli będzie pozwalać na uruchamianie desktopowych aplikacji czyli gier i oprogramowanie... To może być ciekawe.

  • 0

    44. ~r  2017-04-22 09:31:48  host: 89-77-34-35.dynamic.chello.pl

    Windows jest ułomny i nie dziwne że pada. Nawet maila nie można normalnie odebrać. Mi czasem włazi na maila jakaś reklama z maila sąsiedniego i nie ma jak jej zamknąć żeby zobaczyć maila właściwego. Można jedynie usunąć całość. Mam W10M. System który ma problem z podstawowymi funkcjonalnościami musi zdechnąć. Nie ma innej możliwości. Microsoft go uśmiercił bo nie chciał się już błaźnić. W myśl zasady "nie potrafisz - nie pchaj się na afisz".

  • 1

    45. ~  2017-04-22 10:17:03  host: 31.63.207.171.ipv4.supernova.orange.pl

    @44. ~r

    Jakiej podstawowej funkcjonalności nie ma?? Uzywam, Lumia 950XL i jak dla mnie smartfon działą genialnie i dużo lepiej niż najdroższe androidy. Płynniej, szybciej, stabilniej, a do poczty masz klienta kafelkowegp, który reklam nie wyświetla, no chyba, że jednego suwaka w ustawieniach nie wyłączyłes to reklamy Microsoftu będą, ale po co wyłączać jak nie będzie co krytykować i hejtować potem!!!!!

  • 0

    46. ~r  2017-04-22 14:03:54  host: 89-77-34-35.dynamic.chello.pl

    @45: brak wielu aplikacji, jedna przeglądarka, nie odbiera mms-ów. O jakim kliencie kafelkowym opowiadasz? U mnie na darmowej poczcie są maile reklamowe. Te reklamy wyświetlają się jak kliknę na innego, prywatnego maila. Nie można ich zamknąć. Nie dzieje się to zawsze, lecz co któryś mail. Na telefonie z androidem nie było takich szopek. Nawet na windzie 7.5 było normalnie. Tu jest coś skopsane.

  • 0

    47.  2017-04-22 14:39:26

    @46, r: To nie jest tak, że W10M nie odbiera MMS-ów. To u Ciebie nie odbiera MMS-ów, czyli masz coś skopane w ustawieniach. Ja nie mam żadnych problemów ani z wysyłaniem, ani z odbieraniem MMS-ów (Play). A co do maili, to wygląda to bardzo dziwnie, że otwierając jednego maila otwiera Ci się reklama z innego. To w ogóle możliwe gdziekolwiek? Chyba, że coś pokręciłeś.

  • 0

    48. ~S  2017-04-22 14:50:18  host: 188.146.79.199.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @46, @47. Lumi730 po aktualizacji do win 10, też nie działały mmsy, pogrzebałem w Internecie dużo osób pisało że po aktualizacji dobrze jest zrobić reset telefonu, zrobiłem i działają mms i wszystko jak trzeba.

  • 0

    49.  2017-04-22 15:14:21

    Lumia 535DS też coś nie działało po aktualizacji- email. MMS nie używam. Ale po zwykłym restarcie wszystko jest dobrze. A już mnie ponosiło!

  • 0

    50. ~Koksownik  2017-04-22 16:35:24  host: acim81.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Przestałem wierzyć że windows mobilny powstanie z kolan. MS nie ma na niego pomysłu, brak porządnego marketingu i aplikacji. Kilka dni temu postanowiłem że kupie Galaxy S7 i sprzedam Lumie950 XL. No i tak zrobiłem - po paru dniach zachwytu z aplikacjami stwierdziłem, że i tak w głównej mierze korzystam z FB i Instagrama, a aparat w S7 nie może w żaden sposób równać się z L950 XL! Nie jestem w stanie zrezygnować z dobrego aparatu - suma sumarum, jutro wystawiam Galaxy na sprzedaż :( Gdyby był telefon, który łączy to wszystko to rzuciłbym mobilnego windowsa z dnia na dzień bez większego żalu. Lumia 950 XL to najlepszy telefon i aparat foto - gdyby miał androida to byłby doskonały. Windowsa mobilnego lubie bardziej niż androida, ale takiej przepaści w aplikacjach już nie nadrobią.

  • 0

    51. ~Marcin.503  2017-04-22 17:05:29  host: 78.10.150.210

    Także miałem problem z mms, po aktualizacji do Windows 10, telefon Nokia Lumia 735, również, pomógł Reset.

  • 0

    52. ~r  2017-04-22 18:44:23  host: 89-77-34-35.dynamic.chello.pl

    Ale co, reset do ustawień początkowych z poziomu menu telefonu? No w mailach tak mam. Otwieram maila od kolegi, ładuje mi się reklama z sąsiedniego maila, obrazek na cały ekran. Ani zamknąć, można tylko w to kliknąć i wejść na reklamowaną stronę, ewentualne usunąć. Dzieje się to raz na 5-10 maili. Nie wiem od czego zależy. Wtedy mogę sobie skorzystać ze stacjonarnego jedynie.

  • -1

    53. ~spaku  2017-04-22 19:09:26  host: 095160008050.p2p.business.static.vectranet.pl

    i kij im w oko nigdy nie lubiłem łindołsa .. wróć kafelek :) masakra a w telefonie to absurd . Windows 7 jeszcze
    akceptowalny

  • 0

    54.  2017-04-24 22:30:04

    Używałem około roku L820 jakiś czas temu. Interfejs bajka. O ile na komputerze nie mogłem się przestawić na kafelki, na telefonie były jakieś takie naturalne. Do tego to mój pierwszy telefon z ekranem AMOLED, ta czerń w tle... Samsungowi do dziś nie mogę wybaczyć tego, że na ekranach AMOLED nadal swojego Touchwiz'a rob i tam nie było problemu z połączeniem VPNi tak, że tło jest jasne. Po co? Żeby więcej prądu wcinał wyświetlacz? Niestety musiałem się pożegnać z Lumią jak coraz bardziej zaczął mi doskwierać brak aplikacji. Poprzednio miałem telefony m.in. z Windows Mobile 5 i 6 i tam nie było problemu przykładowo z połączeniem VPN czy Automapą - na Win 8.1 niestety nie doczekałem się działania jednego ani drugiego. Teraz ponoć są już obie pozycje, niestety na Androidzie mam teraz to samo tylko lepiej i większy wybór.

  • 0

    55.  2017-04-24 22:31:12

    Jeszcze raz :)
    Używałem około roku L820 jakiś czas temu. Interfejs bajka. O ile na komputerze nie mogłem się przestawić na kafelki, na telefonie były jakieś takie naturalne. Do tego to mój pierwszy telefon z ekranem AMOLED, ta czerń w tle... Samsungowi do dziś nie mogę wybaczyć tego, że na ekranach AMOLED nadal swojego Touchwiz'a robi tak, że tło jest jasne. Po co? Żeby więcej prądu wcinał wyświetlacz? Niestety musiałem się pożegnać z Lumią jak coraz bardziej zaczął mi doskwierać brak aplikacji. Poprzednio miałem telefony m.in. z Windows Mobile 5 i 6 i tam nie było problemu przykładowo z połączeniem VPN czy Automapą - na Win 8.1 niestety nie doczekałem się działania jednego ani drugiego. Teraz ponoć są już obie pozycje, niestety na Androidzie mam teraz to samo tylko lepiej i większy wybór.

  • 0

    56. ~michał  2017-04-25 21:20:04  host: 031011207032.warszawa.vectranet.pl

    Mam Lumie 925, telefon jest świetny. Powiadomienia na kafelkach mnie przekonały.

Dodaj swoją opinię