Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Wzorzec megabajta

Wzorzec megabajta

Witold Tomaszewski 19 Maja 2006 21:41

0 0
Słynny wzorzec metra znajduje się w podparyskim Sevres. Wzorca megabajta z najnowszej oferty Ery szukać należy chyba w Niemczech. Składa się, tak jak inne megabajty, z 1024 kilobajtów, ale pod pewnymi względami jest inny – cenniejszy, nieuwzględniający siły nabywczej polskich obywateli i występujący w podobnych paczkach jak za naszą zachodnią granicą. Konstruktorzy „eramegabajta” nie potrafili spojrzeć (i chyba nawet specjalnie się nie starali) na rynek z pozycji konsumenta, który do wyboru ma oferty trzech sieci komórkowych i możliwość przenoszenia między nimi numerów.Najnowsza oferta Ery to dwa pakiety – 50 MB danych dostępnych za około 30 zł dla abonentów prywatnych i biznesowych oraz 100 MB za około 48 zł tylko dla tych drugich. Wszystko rozliczane w inkrementach po 50 kB, które po przekroczeniu limitu kosztują 6 groszy – megabajt wart jest więc 1,20 zł. Dotychczasowa oferta, bez pakietów, była gorsza – paczki po 500 kB za 60 groszy (biznes) i 72 grosze (prywatni). Niby cena megabajta wychodzi prawie taka sama, ale zabójczy inkrement odbijał się mocno na rachunkach. Zresztą – nie licząc sławnego ryczałtu na WAP za 12 zł miesięcznie, Era nigdy nie miała dobrej oferty na transmisję danych, a konkurencja prawie zawsze wyprzedzała ją o dwa kroki.

Dział marketingu ucieszony z nowej zabawki, którą może promować, przylepił jej etykietę blue connect z dopiskiem w telefonie. Tym samym sprowokował abonenta do przyjrzenia się ofercie Ery i zobaczenia innych blue connectów, a także poczynaniom konkurencji w tej kwestii. W konkluzji może zacząć żałować wyboru sieci…

Pomijając kontrowersyjność reklam dotychczasowych ofert blue connect (najszybszy bezprzewodowy Internet), jest to oferta zapewniająca, w gruncie rzeczy, nielimitowany dostęp do Internetu. Nielimitowany w takim sensie, że za stałą, miesięczną opłatą abonent dostaje stały dostęp do Internetu, tylko prędkość bywa czasem ograniczana po przekroczeniu pewnej wielkości transferu. W najtańszej opcji, kosztującej brutto około 48 zł, limit ten wynosi 500 MB. W blue connect dla telefonu abonent, za tą samą kwotę, ma do dyspozycji zaledwie 100 MB, a za każdy bajt ponad to płaci. Polkomtelowi najwyraźniej opłaca się sprzedawanie odpowiednika blue connectiPlusa – i w opcji oddzielnej aktywacji z modemem, i jako dodatku do dotychczasowego abonamentu, za 60 zł brutto. I nie robi z tego wielkiego halo, jak Era ze swoją najnowszą namiastką bezprzewodowego Internetu.

Porównanie na tle konkurencji wypada blado – oprócz wspomnianego wcześniej iPlusa, Plus we wszystkich nowych taryfach ma standardowe taktowanie 100 kB za 12 groszy brutto. Dodatkowo ma bardzo dobą ofertę prepaid – SimDatę – z taktowaniem co 100 kB za 3 grosze. Oznacza to, że za 30 zł można przesłać 100 MB danych, a nie 50 MB jak w Erze. Orange też jest lepsze – pakiet 50 MB transmisji kosztuje 25 zł. Jest jeszcze wiele innych kombinacji rozwiązań transmisji danych u konkurentów Ery, ale nie ma chyba sensu przytaczać ich wszystkich, bo zdecydowana większość i tak jest tańsza...

Trzeba przyznać, że ludzie wprowadzający w Erze nową ofertę niespecjalnie wykazali się pomysłowością. Co bardziej dociekliwi zauważą duże podobieństwo do obecnej w grupie T-Mobile (udziałowca PTC) oferty web’n’walk. Tam też są pakiety - 5 MB za 4,32 euro (około 17 zł), 30 MB za 8,62 euro (około 34 zł) bądź 150 MB za 25,86 euro (około 102 zł). web’n’walk, podobnie jak blue connect w telefonie, reklamowane jest jako rozwiązanie służące do przeglądania stron www na ekranie telefonu.

Zawsze zastanawiało mnie czemu oferty tworzą najczęściej ludzie, którzy nie mają wielkiego pojęcia o rynku i potrzebach abonentów? Niektórzy z tych twórców podobno nawet zamawiają stosowne analizy i ankiety, ale albo ich nie rozumieją, albo pytania są źle skonstruowane, albo firma je przeprowadzająca po prostu oszukuje. Innych wytłumaczeń nie widzę. Drodzy panowie i panie z PTC - pomijając już fakt, że ciężko w dzisiejszych czasach o rewolucję cenową na miarę Heyah, zastanówcie się proszę, czy takiego samego wpływu na powodzenie „czerwonej łapy” nie miały jasne i uczciwe zasady, szczególnie w odniesieniu do konkurencji. Czy problemem dla firmy, która zatrudnia tysiące pracowników, jest znalezienie kilku maniaków z forów internetowych, którzy w sensowny i racjonalny sposób wypowiadają się o ofertach sieci komórkowych? Ludzi, którzy znają się na rynku, uczestniczą w życiu różnych grup dyskusyjnych związanych z telekomunikacją i cieszą się na nich szacunkiem i dobrą opinią? Oni nie mieliby konstruować ofert - co najwyżej coś podpowiadać, a głównie oceniać. Ja bez problemu jestem w stanie wyłowić co najmniej kilkanaście takich osób. Oni nie oczekują od operatorów cudów ani minuty do wszystkich za 20 groszy. Potrafią jednak sprawnie wydać opinię na temat nowej oferty. Opinię, którą podziela w komentarzach wiele innych osób. Waszą nową ofertę opisali jasno i klarownie - i ocenili średnio na 2 w skali od 1 do 10...
Dodaj do:
w sumie: 107
 • 0

  88.  2006-05-22 23:24:22

  chello: a tak przy okazji - według tych 3-miesięcznych badań to nie wyszło, że DUŻA część użytkowników zadowala się 5 MB, a nie 10x większą paczką? Tu wychodzi mała elastyczność komfortów... I czemu Opera nie ruszyła razem z paczkami? Bardzo fajna aplikacja, używałem wersji i 1, i 2.

 • 0

  89. ~  2006-05-22 23:39:24  host: chello084010018211.chello.pl

  Paczka 5 MB została stworzona dla osób zaglądających sporadczynie do internetu, osoby poddane badaniu, były wybrane spośród grona wykorzystujących telefon jako źródło informacji, nie jako kolejne narzędzie do zwiększania piractwa na rynku fonograficznym. Ja również jestem za felietonami, sam je piszę, ale zawsze mój krytyczny obraz uwzględnia wszystkie za i przeciw, a dopiero po przedstawieniu wszystkich faktów, wysówam swój osąd. Piszesz o przenoszalności. Uważam, że bardziej PTC szkodzi zbyt wysoka cena Oferty z przyjacielem lub Ofert z przyjaciółmi i dlatego ten fakt może skłaniać do zmiany operatora. Nie internet, nie Oferta Blueconnect. Opera jest już umieszczona na Omnixie i będzie teraz dodawana fabrycznie do telefonów o wyższej niż GPRS technologii transmisji danych, choć uważam, że powinna być dawana do GPRSu bo bardzo przyspiesza otwieranie stron (Onet.pl - 104 kB w 17 sekund na SE D750i), pozatym dla korzystających z wapu, szybko i prosto można ściągnąć ze strony Opery.

 • 0

  90.  2006-05-22 23:47:42

  Ale ja nie mówię o rezygnacji. Ja mówię TYLKO o ofercie transmisji danych - w kontekście ceny w układzie względnym (inne oferty w Erze) i bezwzględnym (konkurencja). A czemu nie ruszyła Opera od razu z paczkami? Czemu ponad 80% użytkowników w czasie tego testu starczało 5 MB?

 • 0

  91. ~tf  2006-05-23 00:02:07  host: 213-192-115-50.softlab.gda.pl

  Pakiet internetowy w komfortach mial byc dawno. I jest teraz. Mam chyba z 5-6 kart na ktorych mam aktywna erynowykomfort. Na 2 moglbym dolaczyc pakiet internetowy. Jednak nie jestem zainteresowany przegladaniem stron w telefonie, dla mnie jest to nie praktyczne i niewygodne. Chce podpiac telefon pod komputer i sciagac poczte, smigac po www itp. Taki pakiet to ja mam serdecznie w tylku. I pisze to szczerze, wiec wychodzi na to ze klient (ja) jest niezadowolony. Pakiet powinien byc zdecydowanie tanszy. Czy wiekszy.. sadze ze wystarczylaby mozliwosc odpalenia kilku.

 • 0

  92.  2006-05-23 00:12:23

  chello: oczywiscie ze internet i BC nie sklania do rezygnacji z oferty Ery. Po prostu kazda osoba umiejaca liczyc wybiera do transmisji oferte konkurencji.

 • 0

  93. ~  2006-05-23 02:35:03  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  Normalnie nie mogę wytrzymać na to co pisze Chello- internet w telefonie to też może być bez pośrednictwa tej Opery mini i wtedy strony ważą normalnie jak na komputerze stacjonarnym - czemu Era zmusza mnie mając np nokie e61 do opery mini ? Na nowoczesnych telefonach działających po protokole tcp/ip 50mb to na kilka dni max starczy ! Chello jak jesteś taki mądry to powiedz czemu ja nowoczesnych telefonów w Erze nie mogę wykorzystać jako modem bo Era nie widzi potrzeby dodania prawdziwego internetu jako usługi dodatkowej do abonamentu ?

 • 0

  94. ~  2006-05-23 02:46:16  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  Czyli mając w Erze dobry telefon który ma własną pełną przeglądarkę www jesteśmy przez erę zmuszani do opery mini ! Normalnie kupa śmiechu :-):-):-) Całe szczęście że jest Plus :) Era po prostu daje te śmieszne pakiety z musu dla świętego spokoju i im to nie wyszło bo każdy kto nie jest tępy a potrzebuje naprawdę swobody w mobilności wybierze ofertę Plusa . Chello a Wam w Erze nie przyszło do głowy ten pakiet 50mb/100mb dać za np 15/20zł brutto ? Wtedy by Byście byli w porządku jak nie chcecie dać blue za 60zl z limitem nawet te 500mb !! A tak to uważam że normalnie jesteście albo nastawieni na zysk mając uwagi abonentów gdzieś albo wogóle nie macie pojęcia co to jest telefonia mobilna i tyle

 • 0

  95. ~  2006-05-23 02:53:43  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  Chello i proszę Cię nie staraj się wybielać tą bardzo słabą ofertę Ery bo to nie ma sensu i tyle, sam mam w Erze 4 aktywacje i na żadnej gprs nawet nie mam uruchomionej - to o czym świadczy i widać z czego korzystam :-) i to z telefonu bez opery mini :-) acha na koniec roku te 4 numery z Ery przeniosę do Plusa bo mam już dość czekania i lekceważenia abonentów co do sensownej i kompleksowej oferty gprs w Erze.

 • 0

  96. ~  2006-05-23 03:02:59  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  Chello- bezpłatny dostęp do hotspotow ? Nie bądź śmieszny , w tej ofercie dane są liczone więc nie jest to bezpłatne ! Ostatnio byłem w MM i w czasie 1h zjadło mi 7mb więc na ile mi te np 100mb starczy ? Oferta Ery piszesz jest skierowana do inneg targetu ? A co z Grupa użytkowników co wykorzystuje telefon jako źródło wiedzy w kolejce i jako modem ? era tej grupy nie widzi nie dając blue do abonamentu ?

 • 0

  97. ~  2006-05-23 03:12:03  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  To ja Szalony pisałem :) coś mnie nie loguje . Ach trochę się uniósłem a to dlatego że jestem szczery do bólu i nie lubię jak ktoś broni tak słabej oferty i uważa że ta oferta Blue jest dobra i czego ja i inni się czepiają !!! Chello chciałem w Erze Blue wziąć sama kartę ale jak mam za to płacić 100zł miesięcznie i jeszcze na rok umowę podpisać z kara na plecach 1200zł ! To ja dziękuję za takie promocję :-) Ta oferta Blue 79 kontrakt 12 miesięcy po prostu jest dla ludzi nie myślących a chyba takich nie brakuje skoro Era ją daje i ma czelność nazywać to promocją ! Chello gdzie tu ta promocja ? Ja widzę tylko czysty wyzysk przez Erę na nieświadomych abonentach.

 • 0

  98. ~  2006-05-23 03:17:54  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  I na koniec jako regonowiec mam wybór w Erze za 39zl netto 100mb lub w Plusie za 49zł netto 1gb+"no limit" co mam wybrac ? Chello proszę pomóż mi wybrać ;)

 • 0

  99. ~  2006-05-23 03:22:24  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  Ostatnio modne są hasła - wymyśliłem nowe :-) bez urazy Era Blueconnect - nie dla idiotów a dla tych co mogą więcej :-) - płacić :) za mniej :-):-):-)

 • 0

  100. ~  2006-05-23 04:20:42  host: apn-99-83.gprspla.plusgsm.pl

  Pisało się tu wcześniej o tym że sieć Ery jest nie wydajną na duże obciążenia dlatego Era nie udostępni Blue do aktywacji analogicznie jak Plus dał Iplusa , coś w tym jest bo Era w wielu miejscach ma po prostu braki w bts !!! I nie mówię tu o jakiś polach a miastach ponad 20tys. Ja już pisałem o tym do Ery i nikt nie raczył mi odpowiedzieć nawet jak to jest że w Aleksandrowie Łódzkim w aglomeracji Łódzkiej w południowej części miasta w budynkach nie ma zasięgu Ery !!! to jest normalnie skandal. Na dodatek Era tak sieć umts zrobiła że południowy Aleksandrow Łódzki jest na granicy 3G i telefony 3G głupieją bo mają słaby sygnał gsm i umts i nie mogą się zdecydować z czego korzystać. Ja bym tam w dziale planowania sieci porządek zrobił za takie pokrycie !

 • 0

  101. ~  2006-05-23 04:47:06  host: apn-99-89.gprspla.plusgsm.pl

  A i wybór sieci na tylko gsm lub tylko umts nic nie daje bo zasięg jest bardzo słaby i aparat gubi i gsm i umts :/ niech w końcu Era się zdecyduje że dołoży albo bts albo nodeB ! Na dziś jestem Erą bardzo rozczarowany.

 • 0

  102. ~  2006-05-23 07:28:44  host: chello084010018211.chello.pl

  Na temat ceny Oferty Blueconnect napisałem jasno wswojej wypowiedzi, jeżeli chodzi o gsm, każda sieci ma dziuru, Era w tym momencie wymienia BTS i ma to potrwać do końca 2008 roku, jeżeli chodzi o UMTS ma największy zasięg powierzchniowo, a i ludzie mądrzy potrafią mieć za 39 netto prędkość 2 Mb/s, do telefonów z Symbianem jest przeznaczona Opera Mobile o tym też wspomniałem. Mamy prawo wyboru oferty, więc wybierajmy.

 • 0

  103. ~jarekt  2006-05-23 12:42:48  host: eav222.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Chello ja jestem klientem i dla mnie ta oferta jest smieszna. Pomijam fakt ze u mnie BTS jest tak obciazony (Opole Groszowice) ze po pierwsze zasieg jest tak slaby ze musze wychodzic z domu a z drugiej polowe numerow musze wybierac po 2 i wiecej razy (nie ma wolnych miejsc na btsie???)- wywala mnie z kometarzem ze siec niegotowa. To jeszcze nic ale jak mam 2 telefony w dloni i dzwoniac na jeden z nich z drugiego nie moge sie dodzwonic to mnie juz szlag trafia. nawet jakbym sprawdzil GPRS pewnie i tak by nie ruszyl. Zupelnie nie na miejscu sa IMHO teksty o Operze mini. Co z tego ze transfer jest na niej mniejszy skoro mniejszy jest niezaleznie od operatora? Kogo obchodzi do czego i za pomoca jakiej przegladarki zuzyje swoje MB skoro konkurencja w tej samej cenie daje mi tych MB duzo wiecej? Nawiasem mowiac internet na Operze Mini jest zalosna namiastka prawdziwego internetu przegladanego na zwyklej operze dla PPC czy na Pocket IE.

 • 0

  104. ~mirekb  2007-10-04 13:12:11  host: bmy212.neoplus.adsl.tpnet.pl

  fajnie teraz tak poczytac z perspektywy czsasu..pakiety mb w simplusie,mixie i do abo tak samo mozna wziac i w elastycznej.NAJCIEKAWSZE JEST TO ZE OD TEGO ARTYKULU MINELO POLTORA ROKU A W PTC NIC SIE NIE ZMIENILO ;-))

 • 0

  105.  2007-12-14 22:18:53

  Takze lubie czytac takie "historyczne" artykuly :)To fakt minela kupa czasu a oferta na dane w Erze dla "abonentow" i prepaidowcow jak byla tak jest najgorsza !!! Tylko dla Ery Biznes dala Era za 39zl netto 500mb by nie robic z swoich klientow idiotow ;)a reszta jest milczeniem - slynny Omnix max za 5zl-5mb to kpina z klientow ...

 • 0

  106. ~mirekb  2008-03-09 23:49:41  host: inet20909nh-3.eranet.pl

  faktycznie mi liczy dane inaczej w bc manager inaczej na pol sieciowym;-))era.mozesz wiecej.zaplacic.za mniej.

 • 0

  107. ~  2008-04-25 23:08:29  host: f142-046.opera-mini.net

  ja bym chcial aby nareszcie w którejś z sieci wprowadzili po prostu darmowy miesiac przesyłu danych i sieć zyskała by klientów i klient zadowolony

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-77-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet