Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły "Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy"

"Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy"

Witold Tomaszewski 19 Lipca 2016 15:14

15 2
Już tylko dni dzielą nas od obowiązku rejestracji nowo zakupionych kart SIM. Operatorzy w pośpiechu przygotowują procedury, ale nie mogą - niestety - liczyć w tej kwestii na wsparcie Ministerstwa Cyfryzacji. Nie jest mi specjalnie żal operatorów, choć tu stoję po ich stronie. Żal mi przede wszystkim użytkowników, bo to im może zostać zafundowany chaos.



Ministerstwo Cyfryzacji wyraźnie nie czuje się gospodarzem ustawy antyterrorystycznej. To ona wprowadziła obowiązek rejestracji kart SIM. Tyle, że sama rejestracja wynika nie wprost z tej ustawy, a z wprowadzonych na jej mocy zmian w Prawie telekomunikacyjnym. A tu, jakby nie patrzeć, gospodarzem jest Anna Streżyńska. Dlatego postanowiłem zwrócić się do MC, aby uzyskać odpowiedzi na kilka precyzyjnie zadanych pytań.

Pierwsze i najważniejsze: czy rejestracja będzie mogła następować na podstawie przesłanego (mailem, faksem, bez notarialnego potwierdzenia czy poświadczenia za zgodność, podpisu elektronicznego itp.) skanu dowodu osobistego? Takie rozwiązanie za właściwe uznaje Grażyna Piotrowska-Oliwa, szefowa Virgin Mobile.

Co na to ministerstwo? MC nie przewiduje, że można przesyłać skany dowodu - to nie jest dokument tożsamości. Na dzień dzisiejszy nie wiemy, jakie procedury przyjmą operatorzy.

Analizując zapisy Pt można dojść do tych samych wniosków, ale dobrze jest to potwierdzić (o czym jeszcze później). Zresztą i inni operatorzy od razu by ten pomysł podchwycili, gdyby tylko w małym stopniu wydawał się realny. Ale co z weryfikacją bazy operatorów? Niektórzy pozwalali wcześniej zarejestrować karty na podstawie skanu dowodu. Ba, na podstawie samej deklaracji i wypełnionego odręcznie druku. Mają je teraz wyrejestrować? Czy wszyscy będą udawać, że nic się nie stało? Tu problem na pewno ma Virgin Mobile i Lyca Mobile. Ich potężne bazy składają się prawie z tylko takich klientów. Ale co z resztą, szczególnie czwórką największych?

Zajrzyjmy do Prawa telekomunikacyjnego, zmienionego ustawą antyterrorystyczną. Art. 60b ust. 5 mówi: Minister właściwy do spraw informatyzacji wskaże, w drodze obwieszczenia, systemy teleinformatyczne zapewniające wiarygodność i autoryzację ich użytkownika (...). W związku z tym rodzi się kolejne pytanie - czy takie obwieszczenie zostanie wydane?

Odpowiedź ministerstwa: co do wytycznych w zakresie precyzyjnych metod - każdy z operatorów sam planuje proces biznesowy w tym zakresie, MC tego nie będzie planowało tych procesów dla operatorów, bo one zależą w dużej mierze od posiadanych możliwości technicznych i infrastrukturalnych.

Czyli już wiadomo, że ministerstwo nie wskaże metod, tylko ustawi się w roli audytora. Post factum oceni które metody są dozwolone, a które nie. A co w momencie, kiedy jakaś metoda zostanie uznana za niewłaściwą? Czy użytkownikom w ten sposób zarejestrowanym, po takiej interwencji ministerstwa zostaną wyłączone usługi aż do momentu ponownego zgłoszenia swoich danych w inny sposób?

Rodzi się też inne, ciekawe pytanie: czy osoba, która nie ukończyła 18 lat będzie mogła nabyć kartę i zarejestrować się samodzielnie, jako użytkownik, na podstawie własnego paszportu czy dowodu?

Odpowiedź ministerstwa: jeżeli posiada dowód osobisty to wydaje się, że tak, będzie mogła zarejestrować kartę pre-paid, jeżeli ukończyła 13 lat.

Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy - tak streścić można odpowiedzi. Na dokładkę ministerstwo nie ma zaplanowanej żadnej akcji informacyjnej w związku ze zmianami na rynku prepaid. Trochę słabo to wygląda....

W zeszłym tygodniu odbyło się szerokie spotkanie w ministerstwie, na którym przedstawiciele resortu twardo stali na stanowisku, że rejestrować można tylko z dowodem w ręce. OK, czyli nie ma skanów ani oświadczeń - przynajmniej tyle wiadomo. Gorzej z resztą... Bo czy np. systemem teleinformatycznym zapewniającym wiarygodność z niewydanego obwieszczenia będą systemy wszystkich banków? Czy dozwolony będzie np. "przelew rejestrujący", tak jak to jest jeszcze ciągle możliwe przy zakładaniu kont bankowych?

Podsumowując: państwo wprowadziło duże zmiany uderzające w operatorów, ale przede wszystkim w klientów. Nie do końca wie czego tak naprawdę wymaga i nie zamierza się w tym momencie nad tym zastanawiać, a tym bardziej wydawać obwieszczenia. Państwo chce mieć kontrolę nad wszystkimi klientami usług komórkowych, ale robi to trochę z pozycji siły nie precyzując wielu zagadnień. Wydaje się, na dzień dzisiejszy nie wiemy, nie planujemy to zdecydowanie za mało jak na tydzień przed wprowadzeniem nowych obowiązków.

Zobacz: Dobre strony rejestracji prepaidów.
Dodaj do:
w sumie: 180
  • 0

    161.  2016-07-25 00:48:55

    No DORZE! Ale co z numerami, które były przenoszone do VM poprzez pocztę, gdzie załączało się skan dowodu? Czy je również trzeba będzie rejestrować ponownie?

  • 0

    162.  2016-07-25 01:00:51

    @DanielR w Virgin jak przenosiłeś numer z innej sieci to NIE był zarejestrowany, dopiero uzupełnienie formularzu na stronie dawało rejestrację. Zadzwoń do CMOKu, może coś się zmieniło.

  • 1

    163.  2016-07-25 01:24:16

    Formularz mam wypełniony. Tylko wciąż nie jestem pewien, czy jest to równoznaczne z rejestracją w obecnym kształcie.
    Poza tym pozostaje kwestia numerów podpiętych pod jedno konto. Jak wiadomo, do tej pory dane można było uzupełniać tylko dla numeru głównego.
    A co, gdy w między czasie wymieniło się dowód osobisty? W formularzu co prawda można zmienić numer dowodu, ale czy to nie pozostawia jakiegoś wpływu na rejestrację?
    Poczekam może jeszcze z miesiąc i zadzwonię do nich, by się upewnić.

  • 1

    164. ~  2016-07-25 01:32:53  host: user-94-254-227-93.play-internet.pl

    jakoś mi się udało teraz aktywować kartę timobajl na kartę ;) chyba niemców nie interesują polskie ustawy xdxdxd

  • 1

    165. ~  2016-07-25 04:51:31  host: 230.27.euro-lan.pl

    Też aktywowałem bez problemu.

  • -2

    166. ~Brak zasięgu PLUSSSSSSSSSS  2016-07-25 07:36:19  host: agdc186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Porobili szmatniki obowiązkową rejestrację kart SIM, to niech zrobią teraz, że z nadajnika najbliżej nas będziemy mieli zasięg wszystkich sieci komórkowych Orange, T-Mobile,Plus, Play, a nie tylko jednej lub dwóch lub wybranej której jest nadajnik!!!!!!! Do czego to podobne!!!!!Mieszkam na Wschodzie Polski w dziurze jest jeden nadajnik Orange. Mam pełny zasięg tej sieci. Ostatnio zrobili tam NetWorks! to mam zasięg pełny z niego też T-Mobile. Play ma romaning tego to tez mam pełny zasięg tego z tego nadajnika. Natomiast PLUS nadajnika nie ma od powstania tej sieci i nic dziady nie planują. W TELEFONIE SIECI PLUS MI WOGÓLE NIE WYNAJDUJE W XXI WIEKU!!!!!!!! I BRAK WSZELAKIEGO ZASIĘGU TEJ SIECI. JAK TAK ROBIĆ! ZMIENI KTOŚ TO W KOŃCU, ŻE JAK JEST NP. W BELGII Z NADAJNIKA NAJBLIŻEJ NAS MAMY ZASIĘG WSZYSTKICH SIECI I WTEDY ZMNIEJSZY LICZBA NADAJNIKÓW, BO PO GROM KAŻDA SIEĆ MA STAWIAĆ SWÓJ ODDZIELNY!! ZRÓBCIE TO BO BRAK SŁÓW!!!!!!!!!!

  • -2

    167. ~USTAWA O NADAJNIKACH;  2016-07-25 07:43:24  host: agdc186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    POTRZEBNA USTAWA O NADJNIKACH GSM,UMTS,LTE ,ŻE Z NADAJNIKA NAJBLIŻEJNAS BĘDZIEMY MIELI ZASIĘG WSZYSTKICH SIECI KOMÓRKOWYCH I NAJWIĘKSZYCH OPERATORÓW KOMÓRKOWYCH, A NIE TYLKO WYBRANYCH SIECI LUB TYLKO DANEJ CO JEST NADAJNIK. ZMIEJSZY TO LICZBĘ NIEPOTRZEBNYCH NAJDNIKÓW KOMÓRKOWYCH I POWIĘKSZY ZASIĘG WSZYSTKICH SIECI KOMÓRKOWYCH!!!!!!! A NIE TYLKO WPROWADZILI USTAWĘ TERRORYSTYCZNĄ A TEGO NIE ZMIENIAJĄ I TO JUŻ!!!!!!!!

  • 1

    168. ~hansen  2016-07-25 09:32:59  host: 91.231.92.196

    dziś Virgin udostępnił rejestracje przez strone i kuriera DPD

  • 1

    169. ~89489  2016-07-25 16:09:25  host: 194.126.221.7

    za granicą pnie z dziury nie jest lepiej z zasięgiem i nikt nie robi z tego powodu afery, a uke nie płaci za nadajniki to nie się
    nie wypowiada na ich temat

  • 1

    170. ~  2016-07-26 16:09:30  host: 082139004058.radom.vectranet.pl

    Orange umożliwił rejestrację w kioskach Ruch tak jak Virgin :)

  • 1

    171. ~Jac  2016-07-27 08:32:57  host: public-gprs352090.centertel.pl

    Wysyłka kart zwykłym listem poleconym nie weryfikuje numeru PESEL, adresu zamieszkania, etc. Chyba, że Poczta Polska ma jakąś dodatkową usługę. Bo list polecony zostanie dostarczony i odebrany na podstawie jedynie imienia, nazwiska i adresu do korespondencji.

  • 0

    172. ~Jac  2016-07-27 08:36:35  host: public-gprs352090.centertel.pl

    A tak naprawdę wystarczy adres do korespondencji na dowolne imię i nazwisko.

  • 0

    173.  2016-07-30 13:36:47

    A ja już dawno zarejestrowałem, bo mam abonament :D

  • 1

    174.  2016-08-01 22:35:03

    @161-163. Słuchajcie Panowie, trzeba tutaj napisać do biura obsługi operatora. W Kluczu odpisali mi, że numery przeniesione traktują jako zweryfikowane (i to podwójnie: przez opa biorcę i dawcę) i dlatego nie trzeba dodatkowo rejestrować. No ale VM może mieć inne procedury.

  • 1

    175. ~romano  2016-08-03 10:27:15  host: a12.net145.okay.pl

    166
    Po co ci plus, przeciez ani przez to nie słychać ani zasiegu to nie ma..o cenach nie wspominajac.

  • 0

    176. ~hansen  2016-08-03 10:30:56  host: 91.231.92.196

    zarejestrowałem numer w Virgin szybko przez kuriera całość zajęła 5 dni wczoraj był kurier rano dostałem smsa ze wszystko ok i rejestracja jest potwierdzona. Przepraszali że z powodu natłoku wniosków o rejestracje trwało to aż 5 dni! miło z ich strony :)

  • -1

    177. ~wodzis  2016-08-16 17:47:28  host: public-gprs354218.centertel.pl

    Wy tak na poważnie będziecie to g..wno rejestrować ?

  • 0

    178. ~wodzis  2016-08-16 17:59:35  host: public-gprs353482.centertel.pl

    No a co ze starterami internetowymi z alledrogo, jak oni będą to sprzedawać, zarabiać na tym, rejestrować będą na siebie ? Coś telepolis powinno napisać na ten temat

  • 0

    179.  2016-08-17 10:31:49

    A czemu niby Telepolis miałoby się zajmować opisywaniem sposobów handlu, zarabiania itp. na zarejestrowanych na kogoś innego starterach? Bo zupełnie nie rozumiem żądania...

  • 0

    180.  2016-08-17 10:33:05

    Nie chcę nic mówić, ale w świetle przepisów, namawianie do takiego trybu korzystania z numeru, stanowi naruszenie prawa ;-)
    Telepolis miałoby wg Ciebie uczestniczyć w tym procederze?

Dodaj swoją opinię