Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Wodne Ochotnicze Public Relations

Wodne Ochotnicze Public Relations

Witold Tomaszewski 16 Lutego 2006 15:10

0 0
Różne polskie organizacje i instytucje ogarnęła w ostatnim czasie mania oprotestowywania reklam operatorów telefonii komórkowej. A to Związkowi Nauczycielstwa Polskiego nie spodobała się reklama Simplusa z wrzeszczącą nauczycielką, a to Magdalenie Środzie, byłej minister do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn – reklama TakTaka z homoseksualistą. Po drodze był jeszcze słynny Czerwony Kapturek Heyah straszący dzieci. Teraz przyszła pora na WOPR i reklamę TakTaka z ratownikami. Co tak naprawdę się za tym kryje?W oprotestowanej reklamie widzimy w piękne, młode i opalone dziewczyny, które po pewnym czasie znudzone opuszczają plażę. W tym momencie z wody wyłaniają się przystojni ratownicy. Warto zostać dłużej – kusi narrator, a dziewczyny postanawiają jeszcze nie iść do domu.

WOPR-owi nie spodobało się wykorzystanie w reklamie postaci ratownika. Oburzenie wywołało nieuprawnione posługiwanie się tym wizerunkiem – tak bardzo, że organizacja złożyła list protestacyjny na ręce zarządu PTC (nawiasem mówiąc, nie wiadomo którego z dwóch). Jak napisano w oświadczeniu, nawet główni sponsorzy wykorzystują ten wizerunek tylko w kampaniach prospołecznych. Protest do mediów przyszedł w postaci pisma sygnowanego przez Zarząd Główny WOPR, ale bez podpisu prezesa.

Postanowiłem obejrzeć reklamę kolejny raz. I jeszcze kolejny. Po dziesiątym razie ciągle nie widziałem tam nawiązania konkretnie do WOPR, a jeżeli już, to do słynnych amerykańskich ratowników ze Słonecznego Patrolu. Podobne wrażenia odnieśli wszyscy pytani przeze mnie. O co więc chodzi WOPR? Czy mają oni monopol na posługiwanie się gdziekolwiek i w jakikolwiek sposób postacią ratownika wodnego? Czy ratownik został przedstawiony w złym świetle, nieprawdziwie albo prześmiewczo? Odpowiedź w obu przypadkach brzmi – nie. Musi być zatem jakieś drugie dno…

Polkomtel jest jednym z głównych sponsorów wodniaków. Zapewnia im łączność oraz udostępnia specjalny numer ratunkowy. Akcja ze wszech miar godna naśladowania. Tam, gdzie są pieniądze, szczególnie na styku biznesu i organizacji non profit, rodzą się jednak czasem dziwne, niepisane zobowiązania…

Kiedy dostałem na skrzynkę informację prasową o proteście WOPR, moją uwagę zwrócił nagłówek dokumentu. Plik z komunikatem wyznał, że autorem dokumentu jest… Elżbieta Sadowska, rzecznik prasowy Plus GSM.

Elżbieta Sadowska w rozmowie ze mną oświadczyła, że z inicjatywą wystąpił Zarząd Główny WOPR, który powołując się na brak doświadczenia w działaniach PR przedstawił Polkomtelowi projekt oświadczenia z prośbą o pomoc w jego ostatecznym zredagowaniu. Telekom nie tylko pomógł, ale użyczył też bazy adresów e-mail do wysyłki. Zastanawiające jest czemu WOPR nie zwrócił się do bardziej neutralnego w sprawie sponsora jak Nivea czy FinLife. Czyżby ich PR oceniany był słabiej niż Polkomtela? W końcu sprawa była natury dosyć ogólnej i nie wymagała specjalistycznej wiedzy dotyczącej rynku telekomunikacyjnego.

Sadowska dodała, że jako wieloletni sponsor WOPR Polkomtel stara się chronić wizerunek ratowników, nie wykorzystując go jednocześnie do swoich kampanii i działań prosprzedażowych. Uznaliśmy inicjatywę Zarządu za uzasadnioną i udzieliliśmy władzom WOPR pomocy, o którą się do nas zwrócono – dodała Sadowska.

Nie udało mi się skontaktować z prezesem WOPR, który podobno do 20 lutego jest na urlopie. Cięty komentarz PTC proponuje, by zarząd ratowników oprotestował piosenkę Monika - dziewczyna ratownika albo serial Słoneczny Patrol. Firma nie zamierza zaprzestać emitowania reklamy, a nawet zamierza ją twórczo rozwinąć, inspirując się protestem.

Szkody na wizerunku wcale nie poniósł Polkomtel – działania PR tego operatora w tym roku są wręcz fatalne w skutkach i nie było zbytnio już czego niszczyć. Największym przegranym okazał się WOPR – organizacja o pięknej i długiej historii, która wpadła w sidła komercji i musiała zatańczyć tak, jak zagrał jej jeden z największych sponsorów. Przykra i trudna do uniknięcia decyzja będzie kładła się cieniem na bardzo dobrej, jak dotąd, opinii.

Teraz czekamy na protesty fryzjerów w sprawie najnowszej reklamy usługi Sami Swoi z Michałem Wiśniewskim. Kto to słyszał, żeby fryzjerki były tak ładne i w kusych strojach tańczyły na środku zakładu… Czy któryś z operatorów sponsoruje Polski Związek Fryzjerów?

Zobacz: oprotestowaną reklamę TakTaka (plik mpg; 2,9 MB).

[Felieton ukaże się w marcowym numerze miesięcznika Świat Telekomunikacji].
Dodaj do:
w sumie: 28
 • 0

  9. ~xxx  2006-02-16 17:25:05  host: efj208.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Niejaki Stwórca ma monopol na wizerunek człowieka. Aż strach pomyśleć co by się stało gdyby go opatentował i też zaczął protestować.

 • 0

  10. ~hrytek  2006-02-16 17:25:35  host: dpz188.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Super tekst! Brawo Witku. Ja też bardzo ubolewam, ze Plus zrobił cos takiego. Zarząd WOPRu dal sie wmanewrowć niestety. Wielka szkoda, najbardziej pokrzywdzeni są ratownicy. Tylko nie rpzez reklame, ale przez plusa w sumie. Przez całą sytuacje

 • 0

  11. ~  2006-02-16 17:50:15  host: etv132.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jako człowiek ze sfery akademickiej, zajmujący się przetwarzaniem tekstów, poradzę pani Sadowskiej (poza tym aby wstrzymała się z notorycznym łamaniem ósmego przykazania...), aby zrezygnować z Worda, a jeśli już musi go używać, bo innych edytorów tekstu się nie "naumiała", to zwróciła uwagę na programik Doc Scrubber (www.docscrubber.com). Nie jestem pewien czystości intencji pani rzecznik (może przypuszcza, że w WOPRze są sami niepiśmienni?), ale tym razem pani rzecznik zachowała się tak jakby puściła bąka w towarzystwie. A fe! P.S. Nie piszę tytułów z dużych liter, bo szacunek nie jest dany raz na zawsze. Trzeba sobie na niego zasłużyć! O!

 • 0

  12. ~V  2006-02-16 18:09:00  host: 85.195.119.22

  ~ 2006-02-16 17:50 etv132.neoplus.adsl.tpnet.pl - to nie byl Word, tylko Adobe Acrobat ;-) Tam tez wszystko widac :-P

 • 0

  13.  2006-02-16 18:33:24

  WitekT zaczynam cie podejrzewać o wyraźne sympatie i antypatie odnośnie operatorów. Konkretnie rzecz biorąc - zakładam się o skrzynke wirtualnych browców że masz telefon w Erze :-) Jestem też przekonany o tym że masz z jakiegoś powodu awersję do plusa. Wyłapujesz absolutnie wszystkie, nawet najdrobniejsze (nie zauważone nawet przez inne media) wpadki polkomtela natomiast obraz Ery na portalu jest po prostu nieskazitelny ;-) Przykładowo temat awarii platformy był tu wałkowany aż do zamęczenia podczas gdy w innych mediach ograniczono się do pojedyńczych informacji co parę dni. O ile gsmonline.pl jest orangeportalem to zaczynam myśleć że telepolis.pl to eraportal :-)

 • 0

  14.  2006-02-16 18:47:03

  Alienus: hehehe... Telefony mam w każdej sieci, a te "kontaktowe" w Plusie, co można zobaczyć w dziale "O nas". Nie wiem czy pamiętasz jak jeszcze niedawno "jeździliśmy" po Orange i ludzie podobnie protestowali. O Erze ostatnio napisaliśmy nieciekawie chyba z rok temu, jak wprowadzali nowe Komforty. Fakt, trochę dawno. Jeżeli rzucisz jakiś ciekawy temat o Erze, to bez problemu napiszę i podejmę się wyzwania - tylko czy widzisz taki temat? Bo ja chwilowo nie. Nie mamy żadnych sypmatii ani antypatii - staramy się być rzeczowi i obiektywni do bólu. A że niektórzy podkładają się częściej niż inni - cóż, to chyba nie nasza wina? Uważasz, że źle robimy wytykając wszystkie błędy?

 • 0

  15. ~oj  2006-02-16 18:47:05  host: dqm79.neoplus.adsl.tpnet.pl

  alienus - zerknij w zakladke "o nas" na telepolis. Zobaczysz gdzie ma telefon Witek, hihi.
  Po prostu, cio musze przyznać, telepolis pisze całkiem obiektywnie.
  I żeby nie było w pełni sie zgadzam z tekstem felietonu, mi też sie nie podoba, Plus postępuje conajmniej nieelegancko

 • 0

  16. ~lukas  2006-02-16 18:58:05  host: net1.esko.pl

  *alienus: daj namiary na plusportal i bedziemy mieli pełen przegląd sytuacji:)

 • 0

  17. ~issa  2006-02-16 21:55:10  host: gprs1.plusgsm.pl

  świetny artykuł. Plus nie postępuje "nieelegancko" , Plus się po prostu doszczętnie błaźni , tworząc tematy zastępcze , próbując odciągnąć uwagę od tego co jest naprawde ważne (każdy wie o co chodzi). Nie ma chleba , będą igrzyska. 10 punktów dla P. Witka , 0 dla Plusa. A nawet mniej niż zero.

 • 0

  18. ~issa  2006-02-16 22:00:47  host: gprs1.plusgsm.pl

  ***alienus - mam nadzieję , że zdajesz sobie sprawę , że Plus szczerze zasługuje ostatnio na nadzwyczajną uwagę i to w jak najgorszym tego słowa znaczeniu. Chwała Panu Witkowi , za lanie go niekoniecznie jak to ktoś genialnie napisał Paskiem po d*pie :-))) , ale przynajmniej za to , że dokładnie patrzy mu na ręce.

 • 0

  19. ~issa  2006-02-16 22:02:58  host: gprs1.plusgsm.pl

  Przepraszam , coś mi niepełny komentarz wskoczył , zanim zdążyłem kliknąć na "zatrzymaj":-)

 • 0

  20. ~issa  2006-02-16 22:03:52  host: gprs1.plusgsm.pl

  Panie Witku , coś mi się wydaje , że będzie miał Pan słabą ofertę na PWA ;-)))

 • 0

  21.  2006-02-17 00:14:19

  Dobra macie racje że sie czepiam bez sensu. Jestem chyba troche sfrustrowany tymi ostatnimi jazdami z Plusem, bo kiedyś to była na prawdę świetna sieć a teraz robią żenade na poziomie "rebranding łorendż" albo i lepszą... :-/ Mam już po prostu dosyć samych złych wiadomości ;-)
  A co do propozycji na PWA dla WitkaT to po ostatnich artykułach stawiam na nokie 5110 za 499 netto ;-) Na 36 miesięcy naturalnie :-D

 • 0

  22.  2006-02-17 09:39:24

  hihi plus sie pluje przez wopr na ere a wlascwosci pliku to zapomnieli - by sobie platforme zrobili....

 • 0

  23. ~morgul  2006-02-17 15:50:46  host: dqe133.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Przykro patrzec Kiedyś pluas uwaalem za najpowazniejszą, profesjonalną sieć. A to zwyczajna błazenada jak ktoś slusznie zauważyl

 • 0

  24. ~joka  2006-02-17 17:30:31  host: doz122.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no ładnie sie plus podłożył. Nie wiem jak można sie taka amatorszczyzną wykazać :) Nieźle

 • 0

  25. ~Wasciu  2006-02-18 12:35:46  host: abcg124.neoplus.adsl.tpnet.pl

  bez wątpienia nagroda literacka sie należy dla Witka. A swoją drogą to za taki numer to w plusie zwolnienia polecieć powinny.

 • 0

  26. ~kaabum  2006-02-18 21:21:06  host: cqx143.neoplus.adsl.tpnet.pl

  za coś takiego to nie dość że rzecznik to jeszcze powinien się podać do dymisji cały zarząd przecież to taki wstyd!!

 • 0

  27. ~musaszi  2006-02-20 17:25:19  host: dpp213.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Fajny artykuł :) śmisznie sie ten plus podłożył, płaci sie takiej pani grube tysiące a tak sie podkłada jak licealista. Niektózy jednak nie dorosli do funkcji, które pełnią

 • 0

  28. ~  2006-03-31 18:57:49  host: ble93.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A co do numerów, to niewiem czy ktoś slyszal, ale można teraz przenosić numery i nawet można mieć w komurce nr stacjonarny.
  P.S. niepodważam tu obiektywizmu Pana Witka.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-78-135.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak często chodzisz do kina?

Studenci i uczniowie z Blikiem płacą mniej w Multikinie

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet