Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły UMTS900 P4 - kto straci, a kto zyska?

UMTS900 P4 - kto straci, a kto zyska?

Witold Tomaszewski 25 Stycznia 2011 13:40

0 0
Ten i przyszły rok może być bardzo ciekawy. Nie ze względu na potencjalną wojnę cenową, bo tej nie przewiduje nawet prezes P4, ale na fakt rozpoczęcia rewolucji internetowo-technologicznej. Będzie szybciej i to w końcu nie tylko w największych miastach. Dużo wygrać mogą najmniejsi na rynku operatorzy, jeżeli dobrze wykorzystają swój czas.W dzisiejszym felietonie chciałbym rozwinąć trochę jeden z pierwszych akapitów poprzedniego, w którym pisałem o tym, co nasz czeka w tym roku. Jeszcze nie skończył się styczeń, a już zaczyna być ciekawie.

Wczoraj P4 oficjalnie poinformowało o tym, że odpaliło sieć HSPA+ na 900 MHz, o czym więcej można przeczytać w tej wiadomości. To druga taka sieć w Polsce, po Aero2. Częstotliwość 900 MHz daje całkiem spory zasięg stacji bazowych, a technologia HSPA+ - prędkość. Do tej pory mniejsze miejscowości były pokryte tylko technologią GSM, która oferowała małe kilkaset kb/s transferu, która teraz - w zasięgu sieci P4 - będzie podniesiona do 1-2 Mb/s dzięki transformacji do sieci 3G. Ponad 60% powierzchni kraju i ponad 80% ludności robi wrażenie.

Tego ruchu P4 boją się - zupełnie słusznie - najwięksi i najstarsi polscy operatorzy. Oni nie są w stanie w ciągu najbliższego roku sensownie odpowiedzieć na to posunięcie. Przynajmniej z trzech, podstawowych względów.

Po pierwsze, nie są w stanie wyciąć sensownego kawałka częstotliwości 900 MHz z przeznaczeniem pod 3G. Być może udałoby się to wyspowo, jednak na pewno nie w takiej ogólnopolskiej skali, jak zrobiło to P4. Centertel, Polkomtel i PTC mają za dużo klientów korzystających z telefonów obsługujących tylko GSM i - w przeciwieństwie do P4 - nie mają się kim wspomóc. P4 jest jedynym dużym operatorem w Polsce, który może sobie pozwolić na całkowite wyłączenie sieci GSM - bo klienci z telefonami bez 3G wpadną po prostu w roaming do Polkomtela...

Po drugie (ale w związku z pierwszym), nie pomoże tu nawet list intencyjny PTC i Centertela w kwestii współpracy przy planowaniu i budowie sieci, który analizowałem w felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?. Pierwszych efektów umowy należy oczekiwać chyba nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku, bo ostatnio w kontekście potencjalnych zwolnień 2,6 tys. osób Grupie TP w I kwartale 2012 roku, prezes Maciej Witucki powiedział, że tu nie chodzi o współpracę z PTC, a ewentualne oddanie sieci w zarządzanie zewnętrznemu podmiotowi.

Po trzecie, odwleka się przetarg pod częstotliwości przeznaczone pod LTE - 800 MHz i 2600 MHz. Ta niższa jest bardzo pożądana przez operatorów, bo pozwala na sprawne budowanie sieci w obszarach słabiej zaludnionych. Problem w tym, że wojsko robi problemy z oddaniem jej "do cywila". Nawet, gdyby wszystko skończyłoby się pomyślnie, a konkurs na częstotliwości zostałby ogłoszony w wakacje, to zwycięzcy (a za tych uważać należy obecne już na rynku telekomy) z sieciami wystartowaliby zapewne nie szybciej niż w I połowie 2012 roku.

Trzej najwięksi operatorzy nie są jednak zupełnie bezbronni - a przynajmniej nie wszyscy. Centertel i Polkomtel są właścicielami niskich częstotliwości - odpowiednio 450 MHz i 420 MHz - na których mogą świadczyć usługi dostępu do Internetu. Używana jest do tego technologia CDMA2000, która nie jest dostępna w żadnych smartfonach, ciężko też o inne niż dedykowane i oferowane przez operatora modemy, co znacząco obniża atrakcyjność oferty. UMTS900 staje się już standardem w wielu telefonach, co stawia P4 i jego sieć na uprzywilejowanej pozycji. Centertel musi jednak swoją ofertę odświeżyć, bo 3-gigabajtowym limitem w Orange Freedom Pro nie powalczy z Play Online - pozostałe oferty są już bardzo sensowne. Polkomtel musi w ogóle wystartować z usługą. Zdecydowanie w najgorszej pozycji jest teraz PTC, która ma tylko wysokie częstotliwości (3600 MHz) z przeznaczeniem pod WiMax - i tego się zmienić w najbliższym czasie nie da chyba, że nastąpi współpraca z grupą telekomunikacyjną Zygmunta Solorza-Żaka (czyli Aero2 i Mobylandem). Tam dochodzi jednak problem roamingu krajowego CenterNetu - ale to już temat na inny felieton...

Wspominając o Aero2, Mobylandzie, CenterNecie i Cyfrowym Polsacie - to właśnie piąty operator może zyskać na ruchu P4, o ile będzie potrafił to wykorzystać. Spółki z grupy do jednego z najbogatszych Polaków budują nie tylko sieć HSPA+ na 900 MHz o zasięgu ogólnopolskim i osiągającą transfer znacznie wyższy niż P4, ale i stawiają LTE na częstotliwości 1800 MHz, które to rzeczywiście można nazwać 4G - a w kontekście reklam Play chyba nawet 5G. Z jednej strony mogą pozyskać klientów bezpośrednio, z drugiej - trzej najwięksi operatorzy mogą być teraz bardziej skłonni do współpracy niż wcześniej. To trzeba będzie jednak umieć wykorzystać, bo na razie sprawnie idzie im tylko budowa infrastruktury.

Na koniec zajmę się kwestiami marketingowymi, chyba najważniejszymi, gdzie o odpowiedź najszybciej i najprościej. P4 postanowiło reklamować swoją nową sieć jako 4G. Mam bardzo mieszane uczucia co do adekwatności takiego stwierdzenia - i chyba nie tylko ja. Niestety, zawiniło ITU, które zezwoliło na nazywanie sieci HSPA+ w ten sposób. Jednak to, czym chce się promować P4, może być jednocześnie jego balastem. Do wielu osób przekaz może trafić i zachęcić ich do zakupu, wpajając w głowy Polaków już nie tylko, że Play jest najtańszy, jak to było do tej pory, ale i najnowocześniejszy. Jednak dość prosto można wykazać, że przekaz jest mniej lub bardziej naciągany

Na pierwszą odpowiedź konkurencji nie trzeba było długo czekać - dość szybko uderzył na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP. Zgadzam się z nim co do kwestii prędkości, nie zgadzam co do kwestii pominiętego, ogólnokrajowego zasięgu. Na koniec pada hasło "UOKiK". No właśnie - który operator jako pierwszy poskarży się jakiemuś urzędowi albo do sądu? To chyba tylko kwestia czasu...

Czy P4 słusznie nazywa swoją sieć 4G?

Zdecydowanie tak
11.71%
Raczej tak
11.20%
Nie mam zdania
7.59%
Raczej nie
19.81%
Zdecydowanie nie
49.69%

Wszystkich głosujących: 1964Dodaj do:
w sumie: 18
 • 2

  1.  2011-01-25 13:48:52

  Dokładnie. Samo posunięcie jest bardzo mądre i korzystne dla klientów, bo pozwala mieć nadzieję na internet 3G w zapominanych przez innych terenach, ale nazwanie tej oferty 4G powoduje jedynie szyderstwa... 4G to termin kojarzący się jednoznacznie z dużymi prędkościami, nie z przycięciem do 1Mbps. Na bank z tego powstaną zakupy usługi oparte na złych założeniach. To może skończyć się paskudnie dla Play. Oferta mogłaby się spokojnie bez tego obyć, sama mapa poparta sloganami o szybkim internecie by wystarczyła.

 • 2

  2. ~maciej92  2011-01-25 13:50:41  host: 87-204-156-0.r-link.pl

  Play wykorzystał kolejny błąd jaki zrobiła ITU i odwortu nie będzie w końcu takie 4G nie mamy tylko w Polsce ale i innych krajach. Co do innych operatorów nie są oni też gotowi sprzętowo. Ich stacje mające po kilka lat nie mogą być tak poprostu przełączone w HSPA+ jakie to Play stawiał.

 • 0

  3.  2011-01-25 14:16:12

  Pozwolę sobie na cytat "Centertel, Polkomtel i PTC mają za dużo klientów korzystających z telefonów obsługujących tylko GSM i - w przeciwieństwie do P4" Ja obstawiam że 60% działających simów P4 jest właśnie w telefonach 2G. Jeśli UMTS 900 ma być usługą dla mobilnego internetu to nasuwa mi się pytanie o sam szkielet sieci, bo bez tego każda technologia padnie. P4 kojarzone jest jako tania sieć. Czy tania sieć znajdzie aż tylu użytkowników że inwestycje będą rentowne ;) Osobiście jako użytkownik i wojujący z niekompetencją ludzi pracujących w BOA życzę im sukcesu.

 • -1

  4. ~ala  2011-01-25 14:16:44  host: public-gprs18307.centertel.pl

  myślę iż operatorzy zaczną z CDMA, sensowne modemy CDMA/HSDPA, na tym pierwszym paśmie dadzą bez limitu ale z ograniczeniem prędkości. PLAY może się maksymalnie przejechać! T-Mobile/PLUS/Orange powinny teraz kupić stacje "ze wszystkim" HSPA+DC/LTE/CDMA - można LTE wyłączyć, ale logicznie iż będą chcieć je. Wtedy PLAY będzie malutki, a konkurencja przygotowana jak on, do natychmiastowej zmiany technologi/pasma. Fioletowy MUSI zacząć podłączać się światełkami, 1-2Mb to kpina. Orange już dziś potrafi mieć stację CDMA/GSM/DCS/HSDPA + światełko :)

 • 1

  5. ~  2011-01-25 14:32:49  host: dci223.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bardzo ciekawy felieton. Mam nadzieję, że w tym wyścigu o net zyskamy my klienci.

 • 0

  6. ~okovita  2011-01-25 14:54:54  host: public28190.cdma.centertel.pl

  To będzie bardzo interesujący rok dla mobilnego internetu.

 • 1

  7. ~BroKenik  2011-01-25 16:15:06  host: 78.9.92.24

  Po pierwsze CDMA jest już trupem i nie widzę powodu szukać w CDMA jakiegoś rozwoju, gdy ta technologia oferuje niewielkie przepływności - rzędu 3-4mbit na sektor. Jedynym elementem działającym na korzyść CDMA jest zasięg - który w paśmie 450MHZ jest 2xwiększy niż standardowego GSMu. Jeśli chodzi o UMTS900 - proszę zauważyć, że Play wygospodarował ok. 5MHZ pasma. Jakby nie liczyć HSPA+ nie jest w stanie rozpędzić się do zawrotnych prędkości na takiej szerokości pasma. Poza tym GSM900MHZ != UMTS900MHZ - więc 4G nie pojawi się wszędzie. Zasięg UMTSu jest niższy niż GSM na tej samej częstotliwości - ponieważ korzysta z o wiele szerszego pasma niż GSM. Odpalenie UMTSu na 900MHZ może narobić niezłego bigosu w tym paśmie i ja bym się spodziewał nielada kłopotów pozostałej trójki. Play odpali co najwyżej w jednym miejscu jeden sektor na 5MHZ kanale o pojemności góra maksymalnej 28Mbit i nic więcej - bo inaczej zrobić nie mogą, chyba że podzielą to pasmo jeszcze na mniejsze porcje - a tym samym podzielą jeszcze pasmo na mniejsze porcje. 5MHZ w skali kraju na UMTS900 to jest kpina i złapią się na to tylko Ci co nie kumają kompletnie o co tu chodzi - a chodzi przede wszystkim o marketing - bo P4 z tego właśnie słynie najbardziej.

 • -1

  8.  2011-01-25 16:24:42

  ajjj... pod ankieta dodalem zamiast tu, wiec wklejam ponownie. Proponuje spojrzec na miejscowosc Chociwel (zach.pom.) jeden nadajnik UMTS900 i w promieniu 15km zadnego innego, a gmina ma ponad 6 tys. mieszkancow. konia z rzedem temu, kto zagwarantuje tam stabilna siec internetowa, ktora tak zawziecie reklamuje play jako 4G. ide dalej. Pyrzyce - 3 nadajniki GSM900, UMTS900, UMTS2100. w promieniu jakichs 20-25km zadnego innego nadajnika play, a miasto i gmina maja ponad 19 tys. mieszkancow... nie znam co prawda algorytmu przelaczania zasiegu miedzy jedna a druga czestotliwoscia UMTS, ale smiem podejrzewac, ze urzadzenie bedzie wybierac te z mocniejszym sygnalem. pytaniem jest tylko czy do umts900 bedzie mial wstep glos, bo jezeli tak, to bedzie ciekawie z zasiegiem i jakoscia transmisji danych w takich miejscach jak w/w... nie wiem jak oni chca dokonac tego, by obsluzyc sprawnie tyle osob na 3 nadajnikach... oby te szumne 4G nie wyszlo im bokiem.

 • 1

  9.  2011-01-25 19:08:44

  BroKenik: nie "około 5 MHz", a 3,6 MHz - to po pierwsze. Po drugie - akurat 5 MHz to praktycznie maksimum, jeżeli chodzi o HSPA+ - kolejne implemetnacje wymagają n-nośnych.

 • 1

  10. ~  2011-01-25 19:13:09  host: z16-05.opera-mini.net

  pytanie do Witka: Czy Panskim zdaniem wykupienie przez p4 tylko jednego pasma 900 nie bylo ogromnym bledem?

 • 1

  11.  2011-01-25 19:43:15

  10: po pierwsze - żaden ze mnie pan... ;-) Po drugie - teraz pewnie żałują, może żałowaliby i wcześniej. Podejrzewam jednak, że wtedy ich na to po prostu nie było stać... Z drugiej strony, dzięki temu mamy kolejnego gracza na rynku - Aero2 - który buduje całkiem fajną sieć.

 • -1

  12.  2011-01-25 19:55:26

  @10 @11 albo było ich stać ale nie wygrali przetargu bo UKE chciało by powstał jeszcze jeden podmiot telco (prócz W4) Co do tego czym może konkurować W3 z Playowym HSPA na 900MHz to pamiętajmy, że nie wszyscy jeszcze operatorzy mają wpisane w umowach z UKE, że na pasmach na 900 MHz jakie posiadają mogą odpalić coś innego niż "prosty" GSM/EDGE

 • 1

  13.  2011-01-25 20:10:20

  Sethai: P4 mogło wziąć oba bloki pasma, bo złożyło 2 najlepsze oferty (telepolis.pl/news.php?id=13061). To po pierwsze. Po drugie - neutralność technologiczna na 900 i 1800 MHz - nawet, jeżeli jej nie ma, to jest to tylko kwestia złożenia wniosku do UKE. Przypomnę, że neutralność na 900 ma P4, Aero2 oraz - uwaga - Polkomtel (swego czasu złożył odpowiedni wniosek).

 • 0

  14. ~  2011-01-25 22:40:33  host: z09-11.opera-mini.net

  felieton ok..polkomtel idzie w cdma i umowe o lte dlatego moze za rok na u900 potestuja wiecej niz 6 masztow na rok..na wsi edge to standard ale wiekszosc czasu mam na iplusie blisko 2Mbs,wiecej nie chce.niech min.80 proc. Polakow tez niech ma-to nam sie nalezy.agena cyfrowa dziala.mirekb

 • 1

  15.  2011-01-25 22:42:57

  ~4 a zobacz co ma P4 i jakie opcje moim zdaniem startowa pozycje pod LTE maja dużo lepszą... http://www.alibaba.com/product-gs/296297984/BTS3900.html ~7 "Zasięg UMTSu jest niższy niż GSM na tej samej częstotliwości - ponieważ korzysta z o wiele szerszego pasma niż GSM." i tu jest odwrotnie to UMTS daje większy zasięg rozmowę możesz prowadzić przy -120dBm co przy GSM jest już niemożliwe... Moim zdaniem Play ma 5- za taktykę minus za "4G" i limity 1-2Mb :)

 • -1

  16. ~posiadacz wave 533  2011-01-26 18:51:05  host: 77-253-19-222.adsl.inetia.pl

  czy na moim samsungu wave 533 bedzie to odbieralo?

 • 0

  17. ~  2011-01-26 22:10:52  host: public-gprs109982.centertel.pl

  Nie wiem o co tyle szumu. Nic się nie zmienia. UMTS i GSM na tak wąskim pasmie nie mają szans prawidłowo działać. Play sobie samobója chyba strzela... Byłyby jaja jakby nikt nie dał im roamingu.

 • 0

  18. ~  2011-01-28 01:28:04  host: z13-15.opera-mini.net

  Boję się zasięgu made by Play. Już pokazali jak bardzo potrafią oszczędzać na infrastrukturze. GSM play to jeden koszmarny bubel. Męczyłem się 2 miesiące,dopiero znajomy mnie oświecił,że muszę plusa na sztywno wybrać nie zrażając się odrzuceniem. I nastała normalność. Przeniosłem się do playa z ery i żałowałem tego. Teraz mam jakość rozmow nawet lepszą jak w erze,a ceny niższe.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-83-221.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet