Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Umarł król, niech żyje król

Umarł król, niech żyje król

Witold Tomaszewski 30 Stycznia 2013 20:56

11 1
RIM zmienił się w BlackBerry i pokazał nową wersję swojego systemu dla smartfonów, zbudowanego zupełnie od podstaw. Po obejrzeniu oficjalnej prezentacji muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Prawie 2 lata pracy przyniosły bardzo dobry efekt. Przyszłość firmy zależy już tylko od polityki cenowej i umiejętności marketingowych.Zobacz: Najważniejsze funkcje nowego BlackBerry 10.

Jedną z ciekawszych funkcji nowego systemu jest hub, w którym znajdują się wszystkie powiadomienia. To coś, czego nie ma żaden inny system. Wszystko w jednym miejscu, w pełni zarządzalne z poziomu jednego miejsca, bez potrzeby uruchamiania poszczególnych aplikacji. W hubie są maile, wiadomości, połączenia, BlackBerry Messenger, Facebook, Twitter... To zupełnie inny poziom integracji systemu z mobilnymi aplikacjami niż prezentowany przez Windows Phone 8, o wiele dalej idący i o wiele bardziej funkcjonalny. Wszystkim można zarządzać przy pomocy jednego kciuka.

Dość ciekawie została rozwiązana sprawa bezpieczeństwa. Pamięć telefonu jest szyfrowana i w pełni zarządzalna przez zdalnego administratora. Ale! Karta pamięci jest już do prywatnej dyspozycji użytkownika, tam może instalować swoje prywatne, domowe aplikacje, które są poza zasięgiem "korporacyjnego oka". Szczególnie, że sklep firmowy i prywatny działa na różnych identyfikatorach.

Na starcie w sklepie dostępnych będzie aż 70 tys. aplikacji w tym takie, jak Skype, Kindle, Whatsapp czy Box. Tego też nie miał żaden system już na samym początku. Dodając do tego wcześniejsze informacje o tym, że przeportowanie aplikacji z Androida na BB10 ma być bardzo proste, należy oczekiwać dynamicznego przyrostu tej liczby. Do tego muzyka i filmy - czyli wszystko to, co mobilny sklep posiadać powinien.

Bardzo ciekawe prezentuje się klawiatura. Nie tylko podpowiada słowa na podstawie wcześniej użytych (wystarczy naciśnięcie jednego klawisza, aby to słowo dodać), ale i umożliwia szybkie przełączanie pomiędzy językami. Podejrzewam, że wszystkie konkursy na osobę najszybciej piszącą na ekranie bez problemu wygra użytkownik BB10 po tygodniowym szkoleniu.

Kolejną, ciekawą funkcją jest wideorozmowa, którą można... "przełączyć" na widok aplikacji. Druga strona widzi wtedy co robimy na telefonie - można fajnie pokazywać zdjęcia, jakieś wykresy czy sposób, żeby coś w jakiejś aplikacji zrobić. Proste, efektowne i efektywne.

Telefony mają być dostępne już od 31. stycznia - na początku w Wielkiej Brytanii. Będzie można wybierać pomiędzy dwoma modelami. Z10 to w pełni dotykowy telefon. Q10 to z kolei "klasyczny BlackBerry" z klawiaturą fizyczną pod ekranem. Pierwszy z nich będzie za darmo przy trzyletnim kontrakcie za 37 funtów miesięcznie, a za 29 funtów przy abonamencie za 42 funty z nielimitowanymi połączeniami i wiadomościami oraz 2 GB transferu w sieci Vodafone. Do marca mają znaleźć się w ofercie wszystkich zainteresowanych operatorów, także polskich.

Zobacz: Z10 i Q10 - pierwsze smartfony z BlackBerry 10.

Jak BB10 wygląda na tle konkurencji?

Kiedy 6 lat temu Apple pokazywał iPhone'a, była to prawdziwa rewolucja. Ikony aplikacji na głównym ekranie, który do tej pory często był niewykorzystany. Programy dostępne po jednym kliknięciu zamiast dopiero po wejściu w jakiś katalog. To było jednak kawał czasu temu - od tego czasu Apple nie pokazał nic przełomowego, nie zaprezentował nowej filozofii, cały czas próbował rozwijać dotychczasową, mniej lub bardziej udanie. Teraz ze swoją propozycją i jej funkcjonalnością znajduje się na szarym końcu peletonu.

Android jest jaki jest - z jednej strony umożliwia bardzo dużą możliwość dostosowania pod własne upodobania, z drugiej jest trochę jak Las Vagas, ze swoimi świecącymi i czasem kiczowatymi neonami. Cokolwiek Google by nie robił, to ma nad wszystkimi konkurentami poważną przewagę - swoim systemem adresuje wszystkie grupy wiekowie, zawodowe i cenowe. Ma 70% rynku smartfonów. Android na pewno wymaga uporządkowania i przemyślenia funkcjonalności. Cały ten proces musiałby być przeprowadzony naprawdę źle, żeby cokolwiek było w stanie zachwiać pozycją tego systemu...

Zobacz: Światowy rynek systemów w smartfonach w 2012 roku wg Strategy Analytics.

Windows Phone 8 to system bardzo ciekawie przemyślany i zaprojektowany, jednak ciągle z wyraźnymi brakami w funkcjonalności i sklepie z aplikacjami. BlackBerry i Microsoft to jak Dawid i Goliat nie tylko jeżeli chodzi o wielkość, ale i efekty pracy. Mniejsza firma zdecydowanie lepiej wykorzystała 2 lata. W Redmond muszą poważnie wziąć się do roboty, jeżeli nie chcą, żeby BlackBerry sprzątnęło jej sprzed nosa biznesowych klientów. Jednak oba systemy zdecydowanie pokazują przyszłość smartfonów - bardzo głęboką integrację z mobilnymi aplikacjami.
Dodaj do:
w sumie: 44
 • 0

  25. ~Jacek  2013-01-31 10:10:03  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

  @24 Nokia to akurat nie byl dobry przyklad ale urzadzenia z Win Ce czy WM mogly miec dowolne skroty i praktycznie w dowolnej ilosci.

 • 0

  26. ~Orad  2013-01-31 10:27:12  host: apn-77-115-203-141.dynamic.gprs.plus.pl

  Bardzo podoba mi się podsumowanie w artykule jak BB wygląda na tle konkurencji. To jest dokładnie moja opinia, której nie potrafiłem sam wyartykułować, a tak autor tekstu bardzo zgrabnie "mnie wyręczył". Dziękuje za artykuł i czekam na nowości BB u nas w kraju.

 • -1

  27.  2013-01-31 11:38:54

  Bardzo fajny artykuł. Osobiście kibicuję BB, choć niestety jest to system, którego nigdy nawet nie widziałem "na żywo". Mam znajomych niezwykle zadowolonych z BlackBerry (nie obracam się w kręgu gimnazjalistów cieszących się z mnogości gierek na badziewioidzie), ale mnie niestety zawsze odstraszała cena w stosunku do możliwości. Jeśli nie przesadzą z cenami to ta nieco bardziej bystra część społeczeństwa (dla miłośników badziewioida i Google nie ma ratunku, gdyż nie przeprowadza się przeszczepu mózgu) może znaleźć znakomite rozwiązanie.

 • 0

  28. ~Qki  2013-01-31 13:00:49  host: 92.60.132.22

  Z artykułu wynika, że twórcy BB10 z uwagą zapoznali się z systemem Meego... Hub to odpowiednik ekranu powiadomień, więc nic nowego. Szybkie przełączanie między językami (czy tak szybkie jak w N9 - palcem od krawędzi klawiatury w lewo lub prawo - nie wiem) i podpowiadanie wyrazów oraz dodawanie przez przytrzymanie - meego. Nie widzę jednak niczego złego w podpatrywaniu mistrzów ;) Witku, jak jest z multitaskingiem? Maemo/meego to jak do tej pory wzór niedościgniony?

 • 2

  29.  2013-01-31 13:44:52

  @24 Zależy od modelu w E51 - 5 skrótów, do tego np. powiadomienia poniżej + 4 przyciski jak domek, kalendarz, poczta, książka...9-11. http://www.tapeta-tyl-czarna-przod-nokia-srebrna-boki-e72.na-pul pit.com/zdjecia/tyl-czarna-przod-nokia-srebrna-boki-e72.jpeg W E72 mamy 6 + 4 powiadomienia, + 4 przyciski (które mogą być skrótami do innych rzeczy). Do tego jednym guziczkiem w sekundę mamy np. bluetooth itd. Mógłby ktoś podać statystyki, jaki procent posiadaczy tzw. smartphonów korzysta codziennie z więcej niż 10 aplikacji. Korzysta czynnie tj. musi coś robić, a nie działają w tle (licznik przesłanych danych). Sami podajecie newsy gdzie okazuje się, że duża grupa prawie nie korzysta z funkcji telefonów. A ci którzy cokolwiek robią to kalendarz, plan lekcji (dzieciaki), fb, skype, Office, apka bankowa...nie wiem latarka, player. Takich które wymagają naszej interakcji jest kilka. Ciekawe jak wyglądają statystyki np. jaki procent ludzi gra na telefonach, jaki gra codziennie i dłużej niż 2-3 godzin, codziennie pomiędzy 1-2 godziny, codziennie do godziny. Jak to wygląda w pierwszym miesiącu po zakupie telefonu, jak po pół roku, roku. Ile osób korzysta codziennie czynnie z więcej niż 20, 10, 5 programów. "30 proc. użytkowników smartfonów używa ich tylko do rozmów oraz wysyłania SMS-ów - pisze "Puls Biznesu" Bo pewnie nie mają jak kupić normalnych telefonów o dobrej jakości, które nie są cegłą jak Solid. Ile osób poza pocztą, przeglądarką, fb, skype, player'em korzysta z większej ilości rzeczy ? A to właśnie wyjdzie 3-6, do 10 maksymalnie, czyli 4 skróty pod przyciskami + 5-6 na ekranie ;) Nie czepiam się, ale statystyki pokazują, że tak to wygląda, proszę nie mierzyć rynku tym, że ktoś uważa siebie za pro usera i ma "1000" ściągniętych (często nic nie wartych) programów, z których potem 90% leży odłogiem.

 • 0

  30.  2013-01-31 14:15:59

  #29 pacman - ale powiadomienia w BB przychodzą w trybie push, a w E51 tak nie jest. I to w zasadzie kończy jakiekolwiek porównania, bo to jest różnica wręcz ogromna. Nokia czy inne muszą łączyć się co chwilę z internetem i sprawdzać czy przyszła wiadomość na fb czy twittera. To powoduje potem właśnie duże zużycie baterii, bo telefon ciągle czuwa. BB i jego tryb push łączy nas jedynie gdy na daną skrzynkę przyjdzie wiadomość i otrzymujemy ją błyskawicznie, bo działa to jak SMS. A to ile ikonek mieści się na ekranie to jest już sprawa wręcz drugorzędna, choć trzeba przyznać że rozwiązanie BB jest bardzo praktyczne i estetyczne.

 • 1

  31. ~Majkel  2013-01-31 15:13:23  host: 91-193-208-105.eimperium.pl

  Fajny artykuł. Zamierzam zainwestować w smartfona blackberry. Obecnie mam tablet blackberry playbook i jestem bardzo zadowolony. Genialny ekran, pięknie wykonany i robi dokładnie co chcę. Multitasking działa jak należy. Ramka wokół ekranu jest aktywna i naprawdę fajnie się playbooka obsługuje. Nie będę się rozpisywał o świetnej poczcie i organizatorze. W Anglii Playbook świetnie się sprzedaje, lepiej niż nowy ipad (160 000 vs 113 000) i nie ma się co dziwić, za 130 funt?w masz sprzęt z flashem, hdmi, micro usb, itp. Ciekawe tylko, że każda bzdetowa informacja o apple jest wszędzie a o blackberry nie.

 • 0

  32. ~6020  2013-01-31 15:26:08  host: iac174.internetdsl.tpnet.pl

  30 Atlan. Jakoś nie jestem pewny czy w Nokii E72 nie dało się w ustawieniach zrobić łączednia z e-mailem w trybie Push. Teraz tego nie sprawdż bo swoją utopiłem, ale chyna tak miałem skonfigurowanego maila.

 • 0

  33.  2013-01-31 15:42:39

  #32 - email może i tak miał, ale pozostałych powiadomień (twitter, fb, komunikator) na pewno nie było w trybie push, a w rozwiązaniu BB będą z tego co rozumiem, na tym polega cała esencja tego systemu :)

 • 1

  34.  2013-01-31 16:13:24

  @/2933 Nigdzie nie negują BB, a raczej odniosłem się tylko do zdania o "rewolucji" Apple. Spójrz na komentarz "22" i cytowane zdanie, mi chodziło że to jakaś wielka rewolucja nie była w tym sensie, że większość nie potrzebuje na co dzień 5 pulpitów uwalonych dziesiątkami skrótów bo pewnie 90% czasu to te 3-10 programów.

 • 0

  35. ~Pata  2013-01-31 16:29:17  host: v18-10.opera-mini.net

  Rok temu kumpel krawaciarz pokazywał mi na balkonie Blackberry i tłumaczył że iPhone i Samsungi są dla plebsu i prawdziwy człowiek sukcesu używa Blackberry bo ma wiele przydatnych narzędzi. Jakich to już nie umiał odpowiedzieć i schował swoją jeżynkę. I od tego czasu dla mnie to marka dla elity a ja nią nie jestem z moim K800i :-(

 • 0

  36.  2013-01-31 17:42:40

  Telefon jest zajefajny. Dziala super szybko i co najlepsze, wszystko jest oparte o gesty - jednym palcem mozna otworzyc wiele rzeczy naraz i dostac sie do wielu funcji bez niepotrzebnego klikania i wchodzenia w opcje, podpopcje itd.. . Naprawde jest bardzo intuicyjny. Wyglada troche jak iPhone, wazy tyle co iP4 i jest dosyc gruby moim zdaniem ale jesli tylko beda appsy, na pewno sie na niego przerzuce. Klawiatura dziala super i podpowiedzi sa naprawde bardzo intuicyjne. Niestety znam ceny i tu obawiam sie ze jest pies pogrzebany...

 • 0

  37.  2013-01-31 20:52:01

  Apple na szarym końcu peletonu z funkcjonalnością? No bez przesady :P

 • 0

  38.  2013-01-31 23:31:49

  Skrótów w symbianowcach rzeczywiście jest na ekranie tyle co kot napłakał. Ale jest rewelacyjny program Cute Keys, który pozwala skonfigurować praktycznie dowolną ilość skrótów (zwłaszcza przy pełnej klawiaturze) składających się z kombinacji dwóch przycisków. W ten sposób, bez wchodzenia w menu, niepotrzebnego przewijania i przeszukiwania pozycji menu, przy pomocy wyłącznie dwóch wciśnięć uruchamiam aplikacje, menadżery plików, połączeń, aplikacji, otwieram pliki biurowe, otwieram edytor SMS/MMS od razu z przypisanym numerem odbiorcy, otwieram zakładki ze stronami banków w przeglądarce.

 • 0

  39. ~Jacek  2013-02-01 10:35:57  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

  Tylko ze taka funkcjonalnosc jaka dawal ci ten Cute Keys w starszych modelach BB miales po wyjeciu z pudelka.

 • 0

  40.  2013-02-01 12:11:54

  *Jacek: mój wpis dotyczył poruszonej wcześniej kwestii skrótów w telefonach z Symbianem, a nie w odniesieniu do BB. Przy okazji, spory czy porównywać telefon 'out of the box', czy po zainstalowaniu dodatkowych aplikacji pozostają wciąż nierozwiązane.

 • 0

  41. ~tt  2013-02-05 12:25:39  host: zen-inetgw-8a.nhs.uk

  uzywam mojego Z10 od piatku i musze przyznac ze jestem zachwycony tym telefonem! klawiatura i sposob wpisywania tekstu jest REWELACYJNY i REWOLUCYJNY zarazem. telefon dziala niesamowicie szybko, wszystko sprawnie jak nalezy. brakuje paru aplikacji jak Spotify, WhatsApp ale to wszystko bedzie dostepne w przeciagu paru tygodni/miesiecy. Telefon jest przepiekny, bardzo dobrze wykonany i dobrze lezy w dloni. Blackberry HUB to jest cos czego nie znajdziemy na zadnej innej platformie a jest to na tyle rewolucyjne ze kompletnie zmienia oblicze korzystania z roznorodnych serwisow jak i samego telefonu. dla mnie absolutna rewelacja

 • 0

  42. ~  2013-02-08 17:17:14  host: aeme30.neoplus.adsl.tpnet.pl

  to to kolejny android z innym frontendem, kolejne badziewie, wlasnie czytałem ze aplikacja super hiper skype na bb10 to nic innego jak stary port androidowej aplikacji, oby bb nie otumaniło tym badziewiem ludzi tak jak gogle zrobiloze swoim nic wartym smieciem.

 • -1

  43. ~  2013-02-08 17:23:06  host: aeme30.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a co businesowego zastosowania to wraz z bb10 ta firma siegnela dna, został tylko wp8 do profesjonalnych businesowych zastosowan, pełna integracja z Exchange, Lync, ForeFron Sharepoint Office 365 itd. itd. żadna inna platforma nie zapewni takiej jakości integracji usług. to tej pory bb jeszcze jako tako exchange obslugiowalo, ale wymagalo dostawienia ichniego szajsu, serwerów bisow cisow czy jak to badziewie się zwalo. wp8 wspiera caly backoffice bez dodatkowych sprzętowych rozwiazan. bb oddal MS caly profesionalny bussinesowy tort, dając ludziom kolejnego androida, który za chwile będzie wymagal instalacji firewalla. szkoda

 • 0

  44. ~justMe  2013-02-09 21:37:25  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginmedia.com

  @43 firewalla to juz ma wbudowanego BB9900 Bold,tak na marginesie....A p drugie nie wrzucaj do jednego worka androida i BB....

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-86-28.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet