Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Ubezpieczenie elektronicznego sprzętu mobilnego

Ubezpieczenie elektronicznego sprzętu mobilnego

Witold Tomaszewski 1 Maja 2006 14:35

0 0
Choć urządzenia elektroniczne takie, jak laptopy, palmtopy czy telefony komórkowe stają się coraz tańszym w zakupie sprzętem codziennego użytku, to ciągle ich wartość przewyższa w wielu przypadkach płacę użytkującej je osoby. W coraz szybszym życiu prywatnym i zawodowym brakuje czasu na spokojne i delikatne obchodzenie się ze sprzętem; także miejsca, w których jest on używany, bywają coraz różniejsze i mniej przyjazne dla elektroniki. Koszt, który ponieść trzeba przy zniszczeniu sprzętu jest duży – może warto zastanowić się nad minimalizacją tych jednorazowych wydatków, rozłożyć to na raty i pomyśleć o ubezpieczeniu?Kogo spytaliśmy

Zapytanie dotyczące ubezpieczenia sprzętu elektronicznego wysłaliśmy do rzeczników prasowych pięciu dużych towarzystw – PZU, Warty, Allianz, Commercial Union i Ergo-Hestia. Oferty zaprezentowały tylko trzy pierwsze, zaś Commercial Union odpisał, że zajmuje się głównie ubezpieczeniem sprzętu o znacznej wartości, przewyższającej dużo ceny typowych laptopów. Oczywiście, ubezpieczenie jest możliwe także i dla tańszych urządzeń, ale jest ono albo mało atrakcyjne cenowo, albo oferowane w pakietach (szczególnie dla indywidualnych użytkowników, np. w ramach ubezpieczenia sprzętu domowego).

Dodatkowo, w artykule przedstawione zostały dwie oferty dotyczące ubezpieczeń telefonów komórkowych – mPunktu we współpracy z PZU oraz sieci Orange wraz z ACE European Group, znanym europejskim ubezpieczycielem sprzętu elektronicznego.

Telefony komórkowe – oferta sprzedawców

Najciekawszą i najpełniejszą ofertę, a zarazem mającą najmniej wyłączeń, ma mPunkt. Niestety, ubezpieczeniem można objąć tylko telefony kupione w tej sieci, która oprócz usług sieci Plus GSM, jest także jednym z największych sprzedawców telefonów bez umowy i blokady simlock w Polsce.

Oferta mPunktu jest trzystopniowa i niezależna od ceny urządzenia. Ubezpieczenie telefonu od samej kradzieży podczas rozboju bądź włamania to koszt 69 zł rocznie – nie dotyczy to zgubienia bądź pozostawienia urządzenia. Za 79 zł bądź 109 zł klient może dodatkowo ubezpieczyć się od uszkodzeń nieobjętych gwarancją producenta. Pierwsza z kwot zapewnia naprawę jednego uszkodzenia podczas trwania umowy, zaś druga nie limituje dokonywanych napraw – oba przypadki obejmują kradzież. W wypadku skorzystania z polisy telefon jest albo naprawiany, albo wymieniany na nowy, taki sam bądź o podobnych parametrach. W wypadu kradzieży nowy telefon jest zwracany w ciągu trzech, czterech dni. Swoim abonentom, podczas zakupu nowego telefonu, ubezpieczenie oferuje także sieć Orange – jednak tylko tym, którzy wybiorą abonament w kwocie co najmniej 46 zł miesięcznie. Tak jak w wypadku mPunktu, odpowiedzialność dotyczy tylko kradzieży z włamaniem bądź przy rozboju, a nie obejmuje pozostawienia bądź zgubienia. Dodatkowo, ubezpieczeniem nie jest objęte zalanie telefonu, ale za to pokrywane są straty wynikłe z przeprowadzonych przez złodzieja rozmów – do kwoty 4000 zł.

Kwota ubezpieczenia w Orange doliczana jest do comiesięcznego rachunku, a stawka zależy od wartości telefonu i waha się od 8,99 zł za telefon wartości poniżej 500 zł, poprzez 11,99 zł za taki o wartości do 1000 zł i 15,99 zł o wartości do 1500 zł, a kończąc na 20,99 zł przy terminalu za ponad 1500 zł. Według zapewnień przedstawicieli operatora, w wypadku potrzeby wydania nowego telefonu, cała procedura nie powinna trwać dłużej niż trzy, cztery dni. Na czas naprawy, która będzie wykonywana na podstawie polisy, a nie gwarancji producenta, użytkownik dostaje aparat zastępczy.

Sprzęt elektroniczny – oferta ubezpieczycieli

Warta oferuje możliwość indywidualnego ubezpieczenia telefonu komórkowego, palmtopa czy laptopa tylko firmom. Stawka waha się od 3 do 5 proc. w zależności od stawki ubezpieczenia, historii ubezpieczonego, oceny ryzyka, itp. Minimalna, roczna kwota składki to równowartość 200 dolarów. Ewentualna szkoda usuwana jest w ciągu 14 dni od momentu dostarczenia wszystkich dokumentów dotyczących przedmiotu i zdarzenia do siedziby Warty. Klienci indywidualni mogą ubezpieczyć mobilny sprzęt elektroniczny w Warcie w ramach polisy obejmującej cały dom lub mieszkanie – Warta Mieszkanie. Stawka jest dość atrakcyjna i wynosi od 0,9% do 2,1% wartości urządzenia. Ubezpieczenie takie obejmuje jednak tylko szkodę w sprzęcie bądź jego utratę poniesioną na skutek włamania bądź rabunku. Naprawy, które nie są realizowane w ramach gwarancji, można dokonywać w ramach polisy Warta Dom Serwis, w których stawka wynosi od 1% do 2,2% wartości danego przedmiotu. Ciekawym ubezpieczeniem w ramach tej polisy jest Pakiet Torebka, który obejmuje zdarzenia poza mieszkaniem – po opłaceniu składki w wysokości 5%.

Ubezpieczenia w Warcie nie obejmują szkód poniżej 100 zł oraz tych wynikłych w skutek rażącego niedbalstwa. Wyłączone są też zdarzenia losowe takie, jak wojny, strajki, trzęsienia ziemi czy powodzie. Co ciekawe, w niektórych przypadkach ubezpieczenie obejmuje... ataki terrorystyczne.
‹ Poprzednia | 1 | 2 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 3
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1. ~Polan  2006-05-01 16:53:32  host: radioextra.student.fpms.ac.be

  Wow! Jestem pod wrażeniem. Taki artykuł to dopiero coś ciekawego, gratuluję pomysłu i wykonania :)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2.  2006-06-03 11:36:08

  WitekT, artykuł napisałeś już miesiąc temu ale dopiero teraz zauważyłem pewną nieścisłość bo w tekście piszesz że ubezpiecznie w mPunkcie w najwyższym wariancie kosztuje 109zł tak też można przeczytać na stronie mPunktu, a w tabeli napisałeś że jest to 129zł więc skąd ta różnica 20zł może ja coś przeoczyłem albo Ty się przeklawiaturzyłeś? ;)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~dachu  2008-09-25 20:51:25  host: chello089077134023.chello.pl

  dla przykładu - tak działa to w orange http://peb.pl/showthread.php?p=1501093

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-205-180-173.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet