DAJ CYNK

Test telefonu HTC ChaCha

Mateusz Pakulski (Q!)

Testy sprzętu

Kiedy inni producenci proponują w swoich urządzeniach obsługę serwisu Facebook za pomocą dedykowanych aplikacji, HTC idzie krok dalej - wprowadza na rynek telefon, który zorientowany jest stricte na Facebooka. Pełnowymiarowa klawiatura QWERTY oraz dedykowany klawisz niebieskie F to dowód na to, że Facebooka można mieć na dotknięcie klawisza. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czas pokaże. My natomiast sprawdzimy czy dedykowane F to coś więcej niż tylko dodatkowy przycisk w telefonie.

Marka HTC to jedno z ciekawszych zjawisk rynku telekomunikacyjnego. Jeszcze cztery lata temu nikomu nieznana, bo produkująca telefony jako podwykonawca, w tym czasie wyrosła na jednego z głównych graczy na rynku smartfonów. Wszystko to dzięki umiejętnemu rozpoznaniu zarówno rynku, jak i potrzeb klientów. To między innymi dzięki niej smartfony trafiły do szerokiego grona odbiorców, to również jej po sporej części zawdzięczamy popularyzację tego typu urządzeń. To również ta firma stawia na multimedialność oraz innowacyjne rozwiązania. Kiedy inni producenci proponują w swoich urządzeniach obsługę serwisu Facebook za pomocą dedykowanych aplikacji, HTC idzie krok dalej - wprowadza na rynek telefon, który zorientowany jest stricte na Facebooka. Pełnowymiarowa klawiatura QWERTY oraz dedykowany klawisz niebieskie F to dowód na to, że Facebooka można mieć na dotknięcie klawisza. Czy takie rozwiązanie się sprawdzi? Czas pokaże. My natomiast sprawdzimy czy dedykowane F to coś więcej niż tylko dodatkowy przycisk w telefonie.

Zestaw

Zestaw sprzedażowy to standard - znajdziemy tutaj, oprócz telefonu i baterii, zestaw słuchawkowy, kabel USB, wtyczkę do kontaktu oraz instrukcję obsługi. Patrząc na pozycjonowanie telefonu do osób młodych i dynamicznych, producent mógłby się pokusić o dodatkowe drobne akcesorium, np. pokrowiec.

Wygląd

HTC ChaCha jest jednym z nielicznych telefonów z Androidem na pokładzie i klawiaturą QWERTY zamkniętych w jednobryłowej obudowie. Do tego jest on jednym z pierwszych telefonów dostępnych oficjalnie na rynku polskim, który zorientowany jest społecznościowo i ma dedykowany takiej sieci klawisz sprzętowy. To sprawia, że urządzenie już od pierwszej chwili przyciąga wzrok i zwraca na siebie uwagę.



Dolna część przedniego panelu skierowana została delikatnie ku użytkownikowi, boki zaokrąglone, a wymiary odpowiednio dobrane. Gwarantuje to wygodne trzymanie telefonu w dłoni i bezproblemową obsługę zarówno klawiatury, jak i ekranu dotykowego. Samo urządzenie wykonane zostało z plastiku oraz metalu - ten pierwszy odnajdziemy na większej części powierzchni tylnego panelu, bokach oraz poniżej klawiatury (kolor biały), natomiast ten drugi w pozostałych miejscach (kolor srebrny). Dzięki takiemu dobraniu materiałów urządzenie jest sztywne, zbite i sprawia solidne wrażenie. Takie też jest podczas codziennego korzystania.

Ergonomia

Gabaryty testowanego HTC to 114,4 x 64,4 x 10,7 mm przy masie 120 gramów. Wbrew pozorom jego szerokość jest praktycznie identyczna jak w przypadku telefonów bez sprzętowej klawiatury na przednim panelu. To sprawia, że w połączeniu z odpowiednim profilem obudowy telefon bardzo wygodnie leży w dłoni, a jego masa nie powoduje zmęczenia nawet po dłuższym korzystaniu z niego.

Wygoda wprowadzania tekstu za pomocą klawiatury sprzętowej jest na wysokim poziomie - wszystkie klawisze są odpowiednio duże, znajdują się w odpowiednich od siebie odstępach, posiadają niepoślizgową powierzchnię (plastik), mają odpowiedni skok oraz wyczuwalny klik. Jednak położenie klawiszy jest nieznacznie inne od tego, do czego zdążyły nas przyzwyczaić inne telefony z QWERTY - trzeba się ich po prostu nauczyć, i tyle.



Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News