Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu TP-Link Neffos X1 Lite

Test telefonu TP-Link Neffos X1 Lite

Marian Szutiak (msnet) 9 Grudnia 2017 03:32

12 0
tp link neffos x1 lite



TP-Link to firma kojarzona przede wszystkim z produkcją sprzętu sieciowego, która jakiś czas temu postanowiła wejść na rynek smartfonów z urządzeniami z niskiej i średniej półki. Efektem tej decyzji jest między innymi Neffos X1 Lite wyceniony na niespełna 500 zł, który jest bohaterem niniejszej recenzji. Zapraszam do jej przeczytania i dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach.

Specyfikacja:
  • Obudowa z tworzywa sztucznego, szkło 2.5D,
  • Wymiary: 142,6 x 71,2 x 8,5 mm, masa: 138 g,
  • 5-calowy wyświetlacz IPS LCD o rozdzielczości HD (720 x 1280 pikseli, 294 ppi), czujnik oświetlenia, dioda powiadomień,
  • Czytnik linii papilarnych umieszczony na tylnym panelu,
  • Ośmiordzeniowy chipset MediaTek MT6750 (4 x Cortex-A53 @1,5 GHz + 4 x Cortex-A53 @1,0 GHz), proces technologiczny 28 nm,
  • Dwurdzeniowa grafika Mali -T860,
  • 2 GB RAM-u, 16 GB pamięci wewnętrznej, karty pamięci microSD do 128 GB,
  • 2 gniazda na karty nanoSIM (SIM2 zamiennie z microSD),
  • Łączność LTE Cat4 (150/50 Mb/s), Dual SIM w trybie Dual Standby, Wi-Fi a/b/g/n dual band (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, Bluetooth 4.1, GPS/GLONASS, cyfrowy kompas, microUSB 2.0, USB-OTG,
  • Radio FM,
  • Główny aparat 13 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.0, autofocus PDAF, dwudiodowa lampa, filmy 1080p@30fps,
  • Przedni aparat 5 Mpix, obiektyw z przysłoną f/2.4, filmy 1080p@30fps,
  • Niewymienny akumulator litowo-jonowy o pojemności 2550 mAh,
  • Android 7.0 Nougat z nakładką NFUI 2.1.0 (test na oprogramowaniu TP904R2257).

W opakowaniu razem z telefonem w kolorze szarym znalazła się ładowarka 5V/1A z odłączanym przewodem USB oraz szpilka do wysuwania tacki z kartami.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Wygląd zewnętrzny, jakość wykonania i ergonomia

Neffos X1 Lite to urządzenie, które zdecydowanie nie może się wstydzić swojego wyglądu, ani materiałów, z którego zostało wykonane. Obudowa to wysokiej jakości tworzywo sztuczne, które przypomina szczotkowane aluminium. Można się naprawdę pomylić. Tak samo wyglądają umieszczone na prawym boku przyciski głośności oraz przycisk zasilania. Na pozostałych bokach znajdziemy port microUSB oraz otwory głośnika i mikrofonu (na dole), gniazdo audio Jack 3,5 mm i otwór dodatkowego mikrofonu (na górze), a także wysuwaną tackę na karty (po lewej stronie). Na plecach umieszczony został lekko wystający blok łączący w sobie obiektyw głównego aparatu fotograficznego, podwójną dwutonową lampę LED oraz czytnik linii papilarnych.

Przód telefonu został pokryty jednolitą taflą zaokrąglonego przy krawędziach szkła 2.5D, w którym znajduje się tylko wycięcie na głośnik słuchawki na górze. W tym obszarze zlokalizowane są też typowe dla tego miejsca elementy wyposażenia: obiektyw przedniego aparatu, czujniki (zbliżania i oświetlenia) oraz dioda powiadomień. Powierzchnia pod ekranem zajęta jest przez dotykowe przyciski nawigacyjne, które niestety nie mają podświetlenia. Na pochwałę zasługuje możliwość zamiany miejscami przycisków Wstecz i Ostatnie.

Opisywany w niniejszej recenzji telefon nie jest dużym urządzeniem, jak na obecne "standardy", więc nie powinniśmy mieć większych problemów z jego obsługą jedną ręką, ani ze zmieszczeniem go w typowej kieszeni spodni lub koszuli. Dodatkowo Neffos bardzo dobrze leży w dłoni i nie jest bardzo śliski. Zaletą materiału, z którego wykonano obudowę jest to, że w typowych warunkach nie pojawiają się na niej zabrudzenia, czego nie można powiedzieć o konstrukcjach wykonanych ze szkła. Jako ciekawostkę dodam, że gabaryty urządzenia są niemal identyczne jak iPhone'a X, czyli hmm... modne :-).

Konkurs

Zanim przejdę do dalszej części recenzji, miło mi poinformować, że producent postanowił przeznaczyć testowy egzemplarz telefonu na prezent dla jednego z naszych Czytelników. Co zrobić żeby wygrać? Wystarczy odpowiedzieć w komentarzu na pytanie:

Dlaczego Neffos X1 Lite to idealny telefon dla mnie?

Na Wasze zgłoszenia (wymagane konto na TELEPOLIS.PL) czekamy do ostatnich minut niedzieli 17 grudnia. Już w poniedziałek 18 grudnia ogłosimy w komentarzu zwycięzcę i skontaktujemy się z nim e-mailowo. Telefon prześlemy na nasz koszt kurierem pod wskazany w korespondencji polski adres.

Zapraszamy do zabawy i poszukiwania argumentów w dalszej części recenzji :-)

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 72
  • 0

    53.  2017-12-14 07:50:00

    Fajny, bo co by tu jeszcze nie napisać co nie zostało napisane i być do tego jeszcze najdowcipniejszy i trafić w wybór oceniających?
    Wiem jedno że, jest fajny i mógłby być!

  • 0

    54.  2017-12-14 08:27:15

    On jest dla mnie idealny ponieważ ma ekran wytrzymały 2.5D którego nie będę musiał oklejać folią i ciągle z niej wycierać śladów moich palców. Folie bardzo lubią łapać ślady palców prze co spada estetyka a takie ekrany łatwo się czyści.

  • 0

    55.  2017-12-14 08:32:52

    Byłbym przeszczęśliwym mikołajem, mogąc uszczęśliwić takim ślicznym prezentem moją ukochaną żonę :)

  • 0

    56.  2017-12-14 08:45:24

    Telefon jest idealny dla mnie ponieważ:
    1."Gabaryty urządzenia są niemal identyczne jak iPhone X" - w razie czego nakleję z tyłu jabłko i będzie to najtańszy iPhone X na rynku :-)
    2. Test pokazał że robi ładne zdjęcia miasta w którym mieszkam (rzeszowski rynek, ratusz, widok z okrągłej kładki)

  • 0

    57.  2017-12-14 10:09:34

    @50, msnet tak o te kości, ładnie się komponują na zdjęciach jak i ciekawy styl mają. @52 LuiN dzięki będę musiał się wybrać na jakiś konwent nareszcie, całe życie mieszkam w Toruniu a nawet na Kopcu nie byłem ale MG już mnie wyciąga na najbliższy Pyrkon to poszukam handlarza kośćmi. Powodzenia w znalezieniu odpowiednich ludzi do drużyny ja miałem przerwę z 4-5 lat zanim się wkurzyłem i znalazłem odpowiednie osoby.

  • 0

    58.  2017-12-14 12:22:47

    Ostatnio dałem do naprawy Samsunga S5 2/16GB, wejście usb się zepsuło. Niestety w trakcie naprawy został uszkodzony dotyk - serwisant wcześniej poinformował mnie, że może tak się stać. No i stało się :). Neffos X1 Lite ma parametry bardzo zbliżone do Samsunga S5. Jak dla mnie 16 GB pamięci jest wystarczające (obecnie awaryjnie używam smartfona z pamięcią 8 GB i co chwilę wyskakuje komunikat: mało pamięci). Poza tym jutro mam urodziny - przydałby się fajny prezent :) Pozdrawiam ekipę Telepolis.

  • 0

    59.  2017-12-14 13:13:25

    Chciałbym wygrać ten smartfon chociażby przez sentyment do portalu Telepolis, przypominał by mi o Was podczas używania. Poza tym urządzenie ma wystarczającą jak dla mnie specyfikację, wygląd także może się podobać.

  • 0

    60.  2017-12-14 14:37:26

    Dlaczego idealny dla mnie? To proste.
    Po pierwsze - idą święta, więc byłby to idealny prezent pod choinkę :)
    Po drugie - mam urodziny w święta i niech ktoś nie myśli, że dostaję z tego powodu dwa razy więcej prezentów! Tak idealnie to nie jest!
    Po trzecie - moja praca dyplomowa będzie skierowana na urządzenia mobilne, a mój aktualny telefon nie jest już "na czasie" i dalej męczy się na androidzie w wersji 4 :( Smartfon od Neffosa sprawdziłby się tutaj idealnie! Jest nowoczesny i pracuje na wciąż aktualnej wersji systemu.
    Po czwarte - smartfon sam w sobie jest idealnych rozmiarów. Nie lubię dużych telefonów, nie mam też dużych dłoni. Dodatkowo ma lekką, choć niepozbawioną kilku poręcznych dodatków nakładkę NFUI! Minimalizm to coś co do mnie przemawia.

  • 0

    61.  2017-12-15 23:09:56

    Jeśli ten sympatyczny Średniak służyłby mi tak długo i tak dobrze, jak ówczesny flagowiec - HTC Desire HD, którego używam do dziś, to będę mógł powiedzieć, że to idealny telefon dla mnie. Neffos przyjmie wyzwanie?:)

  • 0

    62.  2017-12-17 14:57:52

    Telepolis prezenty rozdaje,
    może mnie się coś dostanie
    Mój soniacz zdezelowany,
    potrzebuje już wymiany
    Obudowa jest ładna i dobrze poskładana,
    stosunek jakości do ceny niespotykana
    Zagram w Asphalta bez lagów i przycinania,
    nowy telefon coś nie do opisania
    Selfie też piękne cyka,
    ta funkcja na pewno się przyda
    Łączność bezprzewodowa jest idealna,
    w speedtest prędkość maksymalna
    Palec przykładam do czytnika,
    i smartfon natychmiast śmiga
    Filmy też fajnie nagrywa,
    ten Neffos to świetna maszyna
    X1-ka jest wspaniała,
    chce ja mieć bez gadania.

  • 0

    63.  2017-12-17 15:39:24

    Neffos X1 Lite to może nie smartfon idealny dla mnie, ale dla żony, która od kilku lat używa wysłużonego smartfona i nie chce się przekonać do zmiany. A na pewno gdyby miała możliwość korzystania z telefonu z dobrą specyfikacją, atrakcyjnego wizualnie oraz otrzymanego w prezencie, na pewno nie wstrzymywałaby się ze zmianą i kolejne kilka lat mogłaby się cieszyć z używania Neffosa :)

  • 0

    64. ~  2017-12-17 18:46:20  host: a23-03-04.opera-mini.net

    jak do tej pory wszyscy napisali nieprawdę bo ja bym go chciała dostać o wiele bardziej niż oni:) łubudubu łubudubu Niech żyje jury tego konkursu! :) niezły ubaw te komentarze.

  • 0

    65.  2017-12-17 20:08:08

    Do dziś czekam aż przejdzie moje zamówienie w Orange na Black Friday. Siedzę z zarośniętą brodą i pilnuję koszyka. TP-Link Neffos X1 Lite to idealny telefon dla mnie, ponieważ jego wygran ukoiłaby ból po kompletnie nieudanych zakupach wyprzedażowych.

  • 0

    66.  2017-12-17 21:27:13

    Ja to jestem typowy cebulak. Każdą wyjętą z portfela złotówkę oglądam z trzech stron i rozważam czy zasługuje na wydanie. Poczytałem o Neffosie, trzymałem go nawet w rece, jednej tylko, w drugiej miałem siatkę z zakupami. Wygląda na to, że ma wszystko, czego potrzebuje, wady to jedynie pochodna atrakcyjnej ceny.

    Mimo sporego lądowiska pod ekranem, jest ono zagospodarowane przyciskami, które mogę sobie skonfigurować jak chce, a nie jak producent narzucił. Mała rzecz, a cieszy. Dla mnie bomba!

  • 0

    67.  2017-12-17 23:55:30

    Dlaczego Neffos X1 Lite to idealny telefon dla mnie?

    Do niedawna nie byłem przekonany, że potrzebuję tego typu telefonu. Od X lat (nawet nie pamiętam od ilu, ale od dawna) używam swojego Samsunga Galaxy Gio - służy mi głównie do dzwonienia, czasem wysyłam pojedyncze smsy, bardzo sporadycznie mmsy, dość często przeglądam w necie wiadomości, używam jako nawigacji samochodowej z NaviExpertem. Do tych zastosowań nadaje się bardzo dobrze, w szczególności cenię jego poręczność (3,5" - bajecznie łatwa obsługa jedną ręką - wzrok mam na szczęście bardzo dobry ;-)) Jeśli bateria zaczyna słabo trzymać to kupuję nową (groszowa sprawa) i tak właśnie robię od X lat.

    Wszystko zmieniło się kilkanaście dni temu, kiedy wpadły mi w ręce dwa Xiaomi Redmi 4A, które konfigurowałemdla moich rodziców: http://tlp.is/fsr
    To sprzęt podobnej klasy co Neffos X1 Lite. Ten krótki kontakt ze współczesnym smartfonem (nawet z niskiej półki!) uświadomił mi kila rzeczy, z których dotychczas bezwiednie rezygnowałem:
    - aparat, którym da się zrobić przyzwoite zdjęcie - nie zawsze trzeba brać ze sobą dużego "cyfraka",
    - ekran na tyle duży, że nie trzeba przewijać linijek tekstu od lewej do prawej (co się niestety na niektórych stronach zdarzało, a dodatkowo w każdym pdf-ie),
    - aplikacje - których notabene używam rzadko - mogę mieć zawsze pod ręką, w telefonie, a nie na tablecie, który jest używany jako sprzęt domowy, a nie mobilny,
    - płynność działania.
    Póki co nie oswoiłem się jeszcze z rozmiarem (coś za coś - duży ekran trzeba upchnąć w odpowiednio pojemnej obudowie), ale myślę, że to raczej kwestia czasu.

    Podsumowując: Neffos X1 Lite byłby dla mnie fajnym prezentem pod choinkę, z pewnością spełni wszystkie moje niewygórowane wymagania. Dlatego na pewno nie "pchnę" go na portalu aukcyjnym, tylko będę używał

  • 0

    68.  2017-12-17 23:57:59

    ...przez następne X lat, tak jak obecnego Samsunga (oczywiście o ile będzie można w sensowny sposób wymieniać baterię...).

  • 0

    69. ~ch  2017-12-18 16:20:15  host: 89-64-61-106.dynamic.chello.pl

    dzień dobry, czy gdzieś są wyniki?

  • 0

    70.  2017-12-18 18:40:54

    Miło nam ogłosić zwycięzcę neffosowego konkursu. Naszą redakcję urzekł komentarz numer 23, Użytkownika o nicku WybrzezeKosciSloniowej. Serdecznie gratulujemy!

    Prośba o dane do wysyłki telefonu trafiła już na adres użyty do rejestracji konta TELEPOLIS.PL.

    Pozostałym uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i już zapowiadamy nowe konkursy - trzymajcie rękę na pulsie!

  • 0

    71.  2017-12-18 18:43:35

    Gratuluję zwycięzcy :)

  • 3

    72.  2017-12-18 19:04:53

    Bardzo dziękuję, mam nadzieję, że Tato się przekona i będzie zadowolony :).

Dodaj swoją opinię