Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia Z3 Plus

Test telefonu Sony Xperia Z3 Plus

Marcin Kruszyński (vonski) 3 Sierpnia 2015 10:28

6 2
O ile Xperia Z3 miała swój oficjalny debiut na targach IFA w Berlinie w 2014 roku, o tyle premiery Z3+ nie było w ogóle. Telefon jako Z4 najpierw pojawił się na stronach operatorów z Japonii, po czym po cichu, już jako Z3+ (kodowa nazwa E6553) zadebiutował na Starym Kontynencie. Już takie podejście producenta sugeruje, że telefon jest tylko niewielką korektą poprzedniego modelu, a nie w pełni nowym i opracowanym od podstaw urządzeniem. Patrząc na suchą specyfikację trudno się z tym nie zgodzić. Zmiany na papierze są kosmetyczne: nowszy procesor i układ graficzny, powiększona pamięć wewnętrzna, nieco mniejsza grubość smartfonu (zaledwie 6,9 mm wobec 7,2 mm w poprzedniku), niestety kosztem również mniejszej baterii. Wizualnie telefon również praktycznie się nie zmienił: poza portem microUSB pozbawionym zaślepki trudno dostrzec różnice w stosunku do poprzednika. Czy warto więc w ogóle opisywać telefon, który przeszedł tak skromną kosmetykę, a ja, jako autor recenzji Z3, mam wrażenie jakbym pisał ją ledwie kilka tygodni temu? Spróbujmy jednak, może choćby ze względu na dość kontrowersyjną jednostkę centralną zastosowaną w Xperii, czyli niesławnego Snapdragona 810.



Zawartość pudełka

Podobnie jak w przypadku Z3, do testów dostaliśmy przedpremierowy, nieoficjalny egzemplarz Z3+. Zgodnie z tradycją, w pudełku znalazła się wyłącznie ładowarka sieciowa (moc 1500 mAh) i garść dokumentacji, bez zestawu słuchawkowego. Samo pudełko to też powielenie rozwiązania z poprzednika, czyli kwadratowy, niewielki kartonik w białym kolorze z kolorową grafiką telefonu na froncie. W komplecie kierowanym na rynek zapewne znajdą się również słuchawki dokanałowe. Z jednej strony szkoda, że znów na recenzję trafił egzemplarz w niefinalnej wersji, z drugiej strony firma Sony wysyła swój sprzęt tak szybko, jak chyba żaden inny producent, za co oczywiście przy okazji dziękujemy.

Specyfikacja

Poza wspomnianymi we wstępie różnicami, Z3+ naprawdę niewiele odbiega od wcześniejszego modelu. Owiany złą sławą procesor Snapdragon 810 pracuje z częstotliwością 2 GHz dla 4 rdzeni Cortex-A57 oraz 1,5 GHz dla czterech rdzeni Cortex-A53. Potężny procesor ma do współpracy 3 GB pamięci operacyjnej, 32 GB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia przez karty microSD) oraz układ graficzny Adreno 430. Niewiele zmieniło się pod względem łączności. Modem LTE pracuje teraz w standardzie Cat6 oferującym przepustowość na poziomie 300/50 Mb/s, Bluetooth został zaktualizowany do wersji 4.1, reszta modułów pozostała bez zmian. Obudowa E6553 ma wymiary 146 x 72 x 6,9 mm, masa telefonu to 144 gramy. Żadne zmiany nie zaszły w ekranie. Mamy tu identyczny parametrami, 5,2-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości FullHD. Taki sam pozostał również tylny aparat, wzrosła za to rozdzielczość przedniej kamerki (z 2,2 do 5,1 Mpix).

Resztę specyfikacji Z3+ uzupełnia radio FM, stereofoniczne, frontowe głośniki, wodoszczelne wyjście audio 3,5 mm oraz, również wodoszczelne, złącze microUSB. Zmalał przy okazji akumulator zasilający smartfon Sony i jego pojemność wynosi obecnie 2930 mAh (wobec 3100 mAh poprzednika).

Jak widać powyżej, nie każda zmiana w "nowej" Xperii jest na plus. Nowszy układ centralny i pęd do produkcji coraz cieńszych obudów pomniejszył pojemność akumulatora, choć użytkownicy oczekują raczej odwrotnego trendu. Sony nie jest jednak osamotniony w swoich działaniach, bo ogniwo mniejsze od swojego poprzednika ma choćby jeden z głównych rywali - Samsung Galaxy S6.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 28
  • 1

    9. ~F643  2015-08-05 11:37:05  host: 212.160.172.84

    W gwoli wyjaśnienia: Xperia Z3 Plus posiada hartowane szkło mineralne (nie jest to Gorrila Glass). Pozdrawiam

  • 2

    10. ~yanek  2015-08-05 11:45:41  host: n07-05-08.opera-mini.net

    One Plus ma zmniejszone taktowanie wszystkich rdzeni do 1.8 GHz. Dziwi użycie SD 810, gdy wiedzieli o jego problemach - pewnie w świetle świetnej sprzedaży snapdragona dostali go za pół darmo.

  • -1

    11.  2015-08-05 11:58:32

    Seria Z Sony skończyła się na 3'ce.
    Mimo przychylności do tej linii telefonów, są one baaardzo niedopracowane!
    Samsung jest równiejszy, a o Apple nie wspominam.

  • 0

    12.  2015-08-05 12:00:01

    @9: dzięki za info.
    @10: pewnie masz sporo racji, co zresztą widać po ostatnich wynikach finansowych Qualcommu.

  • 0

    13. ~Carlos  2015-08-05 16:49:07  host: user-46-112-211-91.play-internet.pl

    Proponuje użycie lumia 930 ona to się grzeje dopiero i smaży tragicznie Ali oledowego ekranu nic nie przebije amoled samsunga wynalazki sony czy lg są żałosne do wyświetllumi 930

  • 0

    14. ~Pablos  2015-08-05 16:51:49  host: 212-106-22-93.adsl.inetia.pl

    Czytając recenzje ostatniej generacji topowych smartphonów mam wrażenie, że producenci zapedzili się w jakiś kozi róg, w którym byly pecety za czasów pentiuma 4. Wzrost wydajności żaden, tylko zwiększanie taktowania, a co za tym idzie wzrost temperatury. Tylko w pececie montowalo się mega radiator i jakoś to działało. Po przeczytaniu recenzji mam wrażenie że moja z2 jest lepsza od z3+. Chyba nie powinno tak być...

  • 0

    15.  2015-08-05 18:06:45

    4. Właśnie ta nowa wersja jest w Z3+ i jak widać się nic nie zmieniło

  • 0

    16. ~  2015-08-05 19:33:03  host: apn-37-7-52-77.dynamic.gprs.plus.pl

    Qualcomowi ugryzie tort ten producent, który zrobi chłodny i tani procek z wydajnością 2x Snap 410 :-D

  • 1

    17. ~Xiaomi  2015-08-05 19:34:09  host: d97-74.icpnet.pl

    czemu na portalu nie ma w porownywarce bardzo dorbych MI3 i MI4 ???

  • 1

    18. ~Patark  2015-08-06 07:42:06  host: 83-238-160-20.static.ip.netia.com.pl

    Do autora tekstu: akurat szkło a szczególnie metal to najlepsze materiały do odprowadzania ciepła, plastik jest izolatorem. Większym problemem jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła jest szczelność obudowy. Zastosowanie obudowy przewodzie ciepło zwiększa odczucie ciepła w kontakcie np z dłonią ale pomaga w odprowadzania energii na zewnątrz urządzenia.

  • 0

    19.  2015-08-06 08:29:08

    @18: no w sumie masz rację, trochę źle to ująłem. Tyle, że końcowy efekt jest właśnie nie taki jak powinien, bo trzymanie w dłoni gorącego telefonu jest po prostu fatalnym doświadczeniem.

  • 0

    20.  2015-08-06 16:12:13

    17, Xiaomi - bo Xiaomi jakoś nie spieszy się napisać maila z propozycją udostępnienia sprzętu do testów.

  • -1

    21.  2015-08-06 19:59:13

    @LuiN
    iBuygou pewnie bym Wam mógł pomoc w tej kwestii.

  • 0

    22.  2015-08-06 20:01:08

    Nie mogę pojąć jak można nie zauważyć jeszcze na etapie prototypu, że telefon się przegrzewa? Świadomi użytkownicy tego nie kupią, a ci z przypadku zrażą się do marki bezpowrotnie. To niemal jak strzał w kolano.

  • 0

    23.  2015-08-07 09:48:58

    @21: to jeszcze nie te czasy, żeby polskie portale kupowały sobie sprzęt do testów.
    Poza tym marki nie mające oficjalnej dystrybucji w Polsce to drobny margines rynku, poza takimi geekami jak Ty czy ja naprawdę niewiele osób wie co to Xiaomi czy OnePlus. A pisanie recenzji, którą przeczyta 500 osób raczej nie ma większego sensu.

  • 1

    24.  2015-08-07 14:18:44

    Ciekawi mnie tylko jedna rzecz. Na żywo widziałem jak Z3+ w podobnych zadaniach w porównaniu z Z3 osiągnęła mniejsze temperatury. To chyba zależy od egzemplarza bo na internecie są też takie testy i raz wypada lepiej a raz gorzej.

  • -1

    25.  2015-08-07 20:03:43

    Rozmowy telefoniczne

    Zgodnie z moimi oczekiwaniami Z3+ jest znakomitym narzędziem do prowadzenia rozmów. Dlaczego? Głównie dlatego, że tradycyjnie dla produktów Sony oferuje bardzo wysoką czułość modemu GSM i świetny zasięg.

    źródło: http://tlp.is/75h

    Serio?
    Mój Z3C to największe dziadostwo jeżeli chodzi o rozmowy z jakim miałem do czynienia!

  • 0

    26.  2015-08-07 20:15:18

    Więc wszystko super? A skądże, przecież nie możemy zapomnieć o PRZEGRZEWANIU :-) O ile nie umieścimy Z3+ w kratce wywiewu klimatyzacji, to nawigacja w upalny dzień potrwa najwyżej kilka minut. Bez chłodzenia (i to intensywnego) Xperia natychmiastowo osiąga ekstremalnie wysoką temperaturę, przestaje się ładować, ekran przygasa, a system kolejny raz informuje nas o konieczności wychłodzenia telefonu. Jedynym lekarstwem jest intensywne chłodzenie urządzenia klimatyzacją, o ile oczywiście posiadamy odpowiednio ulokowany uchwyt.

    źródło: http://tlp.is/75i

    A to wszystko za jedyne 3000 PLN!

  • 1

    27.  2015-08-08 12:39:17

    @25: akurat Z3C miałem za krótko żeby się wypowiadać, ale zarówno Z2 i Z3 mają świetne anteny.

  • 0

    28. ~Leon  2015-08-16 00:52:36  host: host-195-189-88-109.net-bis.eu

    Akurat posiadam Sony xperie z3 compact i mogę z pełną świadomością stwierdzić że to bardzo udany model.Dla mnie malymi minusikami są słabsza latarka i za nisko umieszczony przycisk glosniej ciszej.Użytkuje telefon 8 miesięcy zadnych zawiech,bdb sygnał gsm jak i wifi oraz wydajnosc antutu 46500.Miałem kilkanascie smartfonów ale ten jest najbliższy ideałowi.W swojej klasie.Najlepszy smartfon a napewno najlepszy wypuszczony przez firme sony.A i zapomniałem o bateriina wielki+.U mnie zadnych pęknięc itp historii.Z racji zawodu katuje ten telefon po 8 h dziennie zdjęcia,nawigacja,internet,komunikatory,rozmowy.Najlepszy jak narazie zakup elektroniczny w moim życiu.

Dodaj swoją opinię