Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia Z2

Test telefonu Sony Xperia Z2

Marcin Kruszyński (vonski) 21 Czerwca 2014 13:09

14 6
Zaledwie 7 miesięcy po premierze Xperii Z1 Sony zdecydował się zaprezentować jego następcę. Wypuszczanie kolejnego flagowego modelu w tak krótkim odstępie czasu jest nieco dziwnym pomysłem zważywszy na realia rynku. Ale Sony wyszedł z założenia, że skoro w tym samym czasie nowe modele wydają ich najwięksi rywale (Samsung i HTC), to trzeba zareagować. W ten sposób na rynku pojawiła się Xperia Z2 - większa, lepiej wyposażona, z najnowszym Androidem KitKat na pokładzie. Czy japoński producent miał rację odświeżając swojego flagowca po tak krótkiej bytności na rynku? Czy wypuszczenie nowego modelu po zaledwie pół roku jest w porządku w stosunku do klientów, którzy dopiero co nabyli Z1? No i w końcu czy firmie Sony udało się zlikwidować największe wady swojego poprzedniego modelu, bo przecież głównie to powinno być celem przyświecającym projektantom? Zapraszam do lektury.



Zawartość pudełka

W sporym, płaskim pudełku z Xperią Z2 poza samym telefonem znajdziemy tradycyjnie kabelek microUSB, ładowarkę sieciową, garść ulotek oraz słuchawki. Te ostatnie zasługują na dłuższy opis. W moim egzemplarzu znajdowały się słuchawki Sony MDR-NC31EM, choć według wyczytanych w sieci opinii w większości egzemplarzy dostępnych u polskich operatorów znajdziemy model MDR-NC31E. Różnica pomiędzy nimi sprowadza się wyłącznie do funkcji redukcji szumów w wersji 31EM. Słuchawki zasługują na uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze są to zdecydowanie najlepsze dokanałówki jakie kiedykolwiek widziałem w zestawie z telefonem, wliczając w to Beats'y dodawane onegdaj do smarfonów HTC. Mimo, że za ich rynkową cenę (ok. 250zł) można kupić zdecydowanie lepsze słuchawki, to jednak produkt Sony jest naprawdę niezły i powinien być wystarczający dla 95% użytkowników. Dźwięk jest czysty, zrównoważony, bez przesadnego basu, na pochwałę zasługuje również dobór materiału pokrycia kabla, skutecznie zmniejszający jego plątanie oraz ergonomia samych końcówek.

Drugą ważną sprawą jest zastosowanie przez Sony 5-pinowego złącza Jack, co skutkuje tym, że dołączone słuchawki nie działają poprawnie na innych urządzeniach (wymagana jest odpowiednia przejściówka). Poza tym, jeśli mamy już swoje słuchawki z wbudowanymi przyciskami, to cześć funkcji będzie nieobsługiwana lub obsługiwana niepoprawnie. Dla przykładu: w moich Denonach podwójne naciśnięcie pokrętła powoduje przejście do następnej piosenki. Po podłączeniu do Xperii Z2 ta sama akcja wywołuje... zwiększenie głośności.

Specyfikacja

Podczas kwietniowej premiery Z2 ujrzeliśmy sprzęt wyposażony w praktycznie wszystkie najnowsze podzespoły dostępne na rynku. Jednostką centralną Xperii jest układ Qualcomm Snapdragon 801 z czterordzeniowym procesorem (rdzenie Krait 400) o częstotliwości taktowania 2,3 GHz, zaś układ graficzny to znane z poprzedniej wersji Adreno 330. Pamięć urządzenia ma pojemność 16 gigabajtów, zaś wielkość RAM to aż 3 GB. Model D6503 ma modem 3G pracujący w częstotliwościach 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 oraz LTE 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600. Na pokładzie Z2 nie zabrakło oczywiście modułu Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) z trybem Wi-Fi Direct, DLNA oraz Wi-Fi hotspot. Obecny jest również Bluetooth (wersja 4.0) oraz popularny od niedawna moduł NFC. Złącze microUSB w Xperii pracuje w trybie 2.0 oraz posiada obsługę USB On-the-go, USB Host oraz trybu MHL w wersji 3. Specyfikację dopełnia radio FM, główny aparat o rozdzielczości 20,7 megapikseli, przednia kamerka (2,2 mpix), zestaw czujników (zbliżeniowy, oświetlenia, akcelerometr, barometr i kompas) i stereofoniczne głośniki. Ekran urządzenia ma przekątną 5,2 cala i rozdzielczość FullHD (1920 x 1080), przekładającą się na zagęszczenie pikseli na poziomie około 424 punktów na cal. Wodo- i pyłoszczelna obudowa (certyfikat IP58) ma wymiary 146,8 x 73,3 x 8,2 mm i waży 163 gramy, a pod jej zaślepkami mieszczą się złącza kart microSD oraz microSIM.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 82
  • 0

    63. ~KaReS  2014-07-02 08:37:17  host: 212.160.172.87

    Robbson70, wieczorem sprawdzę porównawczo do Z1. Co do precyzyjności dotyku, to zarówno Z1 jak i Z2 nie sprawiają żadnych problemów. Jedyne co nie odpowiada mi w Z2 to jego wielkość. Do Z1 kupiłem kaburę 4XL, która nie pasuje do Z2. Poza tą przypadłością, reszta jest na + w stosunku do Z1. Najmilsze różnice stanowią ekran, bateria i brak folii fabrycznej.

  • 0

    64.  2014-07-02 09:54:48

    KaReS - w kwestii wielkości nie przeszkadza mi gabaryt Z2, nawet wydaje mi się pewnego rodzaju zaletą, gdyż oglądam dużo filmów,trochę gram, korzystam z internetu i tu ramka wydaje się z moim odczuciu,że spełnia się w trzymaniu telefonu, dla przykładu w Galaxy S4 często niechcący wychodziłem z aplikacji przez strzałkę powrotu, która moim zdaniem jest za blisko ekranu... Brak folii fabrycznej to rzeczywiście duży plus, a zastosowanie wyswietlacza IPS powinno mieć miejsce już w Z1. Różnica do TFT jest olbrzymia. Jedynie, gdyby ten czarny kolor był odrobinę mocniejszy z większą głębią byłby to dla mnie idealny telefon. Jest to moja subiektywna opinia, więc może się różnić z opisami innych użytkowników, ale i aparat według mnie robi lepsze zdjęcia, nawet te z lepszą automatyką, niż Z1.

  • 0

    65. ~Marcin K.  2014-07-02 15:31:33  host: 91.218.158.7

    KaReS-> A ja do HTC One'a M8 mam wsuwkę od Z1-ki:-)

  • 0

    66. ~KaReS  2014-07-02 20:38:03  host: abaq134.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Robbson70, zrobiłem porównanie do Z1. Przy przeglądaniu ekranów wydawało mi się, że Z1 ma lepszy czarny. Włączyłem 'fabryczy' film na obu i wtedy okazało się, że w Z1 czarny kolor jest szary, w zestawieniu z Z2 ;-)
    MarcinK, o jakiej wsuwce piszesz? Chodzi o 'pokrowiec'? Ja do Z2 używam właśnie jakiegoś pokrowca ale osobiście wolałbym kaburę. Niestety Krusell nie ma takowej.
    Btw, do Z2 od biedy pasuje stacja dokująca z Z1 ale obawiam się, że do Z3 już jej się nie użyje - za duży luz :-)

  • 0

    67.  2014-07-02 20:55:06

    KaReS - posiadam oba modele ładowarki magnetycznej dk 31 do Z1 i dk 36 do Z2 i tak naprawdę obie pasują do dwójki z tym że ta dla Z2 nie posiada przewodu USB, tak jak umiejscowiony jest na stałe w dk 31. Czyli wydaje się, że w kwestii głębi koloru również widzisz różnicę, teoretycznie na korzyść Z1, ale ostatecznie w Z2 czerń jest lepiej ztonowana. Więc jednak jestem przewrażliwiony, co do odcienia koloru czarnego ;-) .

  • 0

    68.  2014-07-02 21:01:24

    A w kwestii ochrony, używam folii ochronnej na tył i przód telefonu 3mk Rock. Telefon nie traci na wyglądzie, a ochrona jest całkiem solidna. Należy jednak pamiętać, by kupić oryginalny produkt tej firmy. Najlepiej od 3mk.

  • 0

    69. ~Marcin K.  2014-07-07 09:04:55  host: 91.218.158.7

    Aktualnie mam złotego HTC (z Orange). Ekranik jest na szczęście sporo lepszy (jakościowo) od tego z Plusa. Obraz jest bardziej ostry i wyraźny, a kolory zwyczajnie lepsze. Na szczęście kwestia dotyku jest podobna.

  • 0

    70. ~KaReS  2014-07-07 12:04:23  host: 212.160.172.87

    Z2 'zanurkowała' na głębokość 7m. Przebywała tam około pół minuty. Nic się jej nie stało.

  • 0

    71. ~Marcin K.  2014-07-10 11:55:39  host: 91.218.158.7

    KaReS-> No i luz;-)

  • 0

    72.  2014-07-10 15:42:04

    @70 KaReS. No i gdzie są ci wszyscy, którym podczas korzystania z telefonu w deszczu zalały się ich Xperie?

  • 0

    73. ~KaReS  2014-07-11 11:11:10  host: 212.160.172.83

    Robbson70. Nie mam pojęcia ;) Może ich Xperie to nie seria Z. A może dlatego, że deszcz to słodka woda, a 'nurkowanie' Z-tki odbyło się w ciepłej ale słonej wodzie? ;)

  • 0

    74.  2014-07-12 23:28:21

    KaReS. I to jeszcze bardziej utwierdza mnie w przekonaniu, że linia Z to bardzo dobry wybór w kwestii smartfonu :-) osobiście jestem w posiadaniu Z, Z1 i Z2 na której nie zaprzestanę kontynuacji przygody z Sony :-)

  • 0

    75. ~Marcin K.  2014-07-13 22:16:38  host: public-gprs514484.centertel.pl

    Robbson70-> Tak, Z2 jest the best! Te słowa pisze właściciel zdecydowanie najładniejszego za wszystkich Androidów, złotego HTC One'a M8;-) Niestety nie najlepszego (Z2 oprócz mocno średniego moim zdaniem wyglądu, technicznie jest lepsza).

  • 0

    76.  2014-07-15 15:46:55

    Marcin K. Wygląd, to tak naprawdę subiektywny wybór. Dla mnie Z2 jest idealna, świetnie wkomponowane głośniki, prawie niewidoczne, dioda powiadomień rewela, co nie znaczy, że HTC One M8 nie podoba mi się :-)
    Tak, że uważam, iż wybór smartfona, to indywidualny i myślę, że przemyślany wybór. :-)

  • 0

    77. ~Elwira  2014-07-21 19:46:28  host: port-34561.pppoe.wtnet.de

    kupilam Z2,jestem bardzo zadowolona,najwieksza radosc sprawia mi korzystanie z aparatu ,ale na litosc boska,jestem kobieta i nosze telefon w torebce,jeszcze nie udalo mi sie uslyszec dzwieku polaczenia,nie odebralam do tej pory (2 miesiace)ani jednego polaczenia :( .Prosze powiedzcie mi o co chodzi,dzwiek dzwonka przy ustawieniach dzwiekow polaczen jest glosniejszy niz przy samym polaczeniu, wiec nie sadze by glosniki mialy na to wiekszy wplyw. Czy ktos ma pomysl,czy ktos w koncu mi pomoze :(

  • 0

    78. ~Feliks  2014-07-24 10:24:02  host: 46.77.124.36

    Słuchawki NC31E I EM to to samo. Oba modele maja redukcję szumów. Oznaczenie kodowe wynika tylko z przeznaczenia rynkowego.

  • 0

    79. ~dadada  2014-08-28 10:28:22  host: 89-66-0-125.dynamic.chello.pl

    Mam telefon od wczoraj i nie moge znalezc w ustawieniach raportow doreczen, sa wylaczone. Jak je wlaczyc?

  • 0

    80. ~Janko  2014-08-30 14:38:43  host: rev215-32-90.sferanet.pl

    Wiadomości -> "trzy kropki" w prawym górnym rogu ekranu -> Ustawienia -> Potwierdzenie dostarcz. - zaznaczone

  • 0

    81. ~dd  2014-08-30 22:10:54  host: 77-255-77-81.adsl.inetia.pl

    Jest jakiś sposób na odbieranie połączeń, bez wyciągania telefonu przy używaniu słuchawek NC31 ??

  • 0

    82. ~nick  2014-10-08 00:23:26  host: 85-202-51-127.internetia.net.pl

    Różnica między słuchawkami MDR-NC31E i MDR-NC31EM jest taka, że te drugie mają w sobie mikrofon. Obie posiadają funkcję redukcji hałasu.

Dodaj swoją opinię