Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia XZ1

Test telefonu Sony Xperia XZ1

Arkadiusz Dziermański 11 Października 2017 01:53

5 2
sony xperia xz1



Xperia XZ1 to już drugi, po Xperii XZ Premium, flagowiec Sony w tym roku. XZ1 to smartfon trochę inny niż reszta flagowców, bo ma "tylko" ekran o rozdzielczości FullHD i nie idzie w modę na "bezramkowe" konstrukcje. Oczywiście w tekście nie zabraknie żartów na temat bardzo szerokich ramek wokół ekranu, choć trzeba przyznać, że Xperia XZ1 to smartfon ciekawy, ale... Ale więcej szczegółów poznacie w dalszej części tekstu.

Zestaw i najważniejsze informacje

Smartfon przyjechał do mnie ze skromnym zestawem składającym się z kabla USB typu C oraz zasilacza sieciowego. Zestaw testowy - musimy być tutaj wyrozumiali. Mocno zaciekawiło mnie pudełko, które jest bardzo zwyczajne i w jednolitym kolorze, ale po zdjęciu jego pierwszej warstwy mamy kolorową mozaikę. Bardzo mała rzecz, ale podczas pierwszego otwierania wygląda to efektownie.

Najważniejsze cechy smartfonu:
  • metalowa obudowa o wymiarach 148 x 73,4 x 7,4 mm i masie 155 gramów, wodoszczelna zgodnie z normą IP68 (zanurzenie w wodzie na głębokości 1,5 metra przez 30 minut),
  • wyświetlacz IPS o przekątnej 5,2 cala i rozdzielczości 1080 x 1920 pikseli z technologią HDR10, Triluminos oraz X-Reality Engine, pokryty szkłem Gorilla Glass 5,
  • układ Qualcomm Snapdragon 835 z ośmiordzeniowym procesorem taktowanym zegarem 2,35 GHz, układ graficzny Adreno 540, SoC wykonany w procesie technologicznym FinFET 10 nm,
  • 4 GB pamięci RAM, 64 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia jej kartą microSD,
  • aparat o efektywnej rozdzielczości 19 Mpix (f/2.0), laserowy autofocus z detekcją fazy, elektroniczna stabilizacja obrazu + dioda doświetlająca, nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (30fps) oraz 720p przy 960 klatkach na sekundę; przedni aparat o rozdzielczości 13 Mpix (f/2.0) z elektroniczną stabilizacją obrazu,
  • Android 8.0,
  • łączność LTE kategorii 16 (pobieranie do 1Gb/s, wysyłanie do 150 Mb/s,), Wi-Fi a/b/g/n/ac, dual-band, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, GLONASS, port USB typu C,
  • litowo-jonowy akumulator o pojemności 2700 mAh.

Wygląd i obudowa

Osoby odpowiedzialne za wygląd smartfonów Sony na 100% muszą być hipsterami. Zwyczajnie muszą być inni od reszty rynku, która w tym roku stawia na jak najcieńsze ramki wokół ekranu. W Xperii XZ1 są one standardowych rozmiarów po bokach, ale nad i pod ekranem są już ogromne. Przez to smartfon z ekranem o przekątnej 5,2 cala jest niewiele mniejszy od 5,5-calowych konstrukcji

Sama obudowa XZ1 jest mimo wszystko bardzo ładna (póki nie podświetlimy ekranu). Jej kształt mocno przypomina starsze Lumie, takie jak Lumia 900. Boki obudowy są zaokrąglone i są praktycznie półkolami, z kolei góra i dół obudowy są płaskie. Obudowa jest oczywiście metalowa, pokryta matowym (w testowanym przypadku czarnym) lakierem, który dzięki temu nie zbiera odcisków palców jak szklane lub lustrzane powierzchnie. Lakier jest dobrej jakości i nie wykazuje tendencji do łatwego zbierania zarysowań. Czarne są tutaj wszystkie elementy, poza ciemnoszarymi liniami anten dyskretnie biegnących z tyłu obudowy i wzdłuż krawędzi bocznych. To wszystko powoduje, że Xperia XZ1 jest zdecydowanie inna od reszty urządzeń na rynku i robi bardzo dobre wrażenie (do momentu podświetlenia ekranu) zarówno wizualne, jak i pod kątem samej jakości wykonania.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Rozmieszczenie elementów nie jest żadną nowością. Na przednim panelu mamy głośniki stereo, przedni aparat, diodę doświetlającą oraz czujnik zbliżeniowy i oświetlenia. Na prawym boku znajdziemy przyciski głośności i przycisk blokady ekranu ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych, który został umieszony w bardzo ładnym zagłębieniu oraz bardzo rzadko spotykany, fizyczny, dwustopniowy spust migawki aparatu. Na lewym boku umieszczone zostało gniazdo kart. Kartę pamięci umieszczamy w wysuwanej szufladzie, a karta SIM jest umieszczona w drugiej, plastikowej szufladzie pod szufladą z kartą pamięci. Dziwne rozwiązanie, ale nie pierwszy raz zastosowane przez Sony. Osoby o zbyt grubych palcach mogą mieć spore problem z dostaniem się do karty SIM. Na dolnej krawędzi obudowy mamy port USB typu C, a na górnej gniazdo Jack 3,5 mm. Aparat, typowo dla flagowych Xperii, zajdziemy w lewym, górnym rogu tylnego panelu, a centralnie została umieszczona dioda doświetlająca oraz laserowy czujnik autofocusu. Aparat delikatnie wystaje powyżej powierzchni obudowy.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2017-10-11 08:24:55

    Kolejny minus BRAK RADIA btw Orson czy to znaczy ze Aparat w XZ1 jest slabszy niz w XZ Premium? I czy aparat mozna naprawić aktualizacja softu czy juz nic z tego nie bedzie?

  • 0

    2.  2017-10-11 08:45:10

    Ciekawe czy uda mi się dożyć czasów, kiedy Sony nie sp***i aparatu w jakimś swoim flagowcu...

  • 1

    3.  2017-10-11 08:47:54

    Rozumiem, że dla każdego w smartphone jest istotne coś innego, ale dla mnie zabrakło kilku informacji.
    1) Kopiowanie z telefonu na komputer i z komputera na telefon. Dwa rodzaje plików kilka MB (zdjęcia, muzyka), kilka GB (film).
    2) Kopiowanie z karty w telefonie na komputer i z komputera na kartę w telefonie. Dwa rodzaje plików kilka MB (zdjęcia, muzyka), kilka GB (film). Karta U3 UHS-II tak aby testować szybkość kopiowania karty, a nie czytnika microSD.
    3) Szybkość Wifi 2,4GHz, 5GHz download/upload. Zasięg Wifi.
    4) Jak skutecznie działa WiFi Display, do jakiej rozdzielczości nie gubi klatek filmu 30kl/s i 60kl/s.
    5) Czy odtwarza płynnie po kablu na TV, HEVC/ VP9 4K 60fps HDR
    6) Jaki jest zasięg BT np. odtwarzanie muzyki. Jedna ściana, dwie ściany, z czego ściany.

  • 0

    4.  2017-10-11 08:50:43

    @1 Premium bawiłem się tylko chwilę, więc bardziej mogę się opierać tylko na samych zdjęciach jakie widziałem i tak, XZ1 wypada tu słabiej. Myślę, że aktualizacja coś mogłaby pomóc. Nie pisałem o tym, bo jeśli jest jakiś wczesny soft lub testowy, to albo to wyraźnie widać w oznaczeniach, albo informują nas o tym. Tu nie było nic na ten temat, więc przyjmujemy, że tak ma być.

  • 0

    5. ~zenON  2017-10-11 10:47:58  host: 31.179.221.61

    Tradycyjnie już w topowcach Sony aparat wypada mizernie... Miałem Z1C dwa i pół roku, dzięki ramkom wyświetlacza i aparatom w Sony zmieniłem firmę... Choć sam Z1C bardzo dobrze wspominam (prócz oczywiście jego aparatu)

  • 0

    6. ~  2017-10-11 17:19:20  host: 8.37.231.74

    Nie "Celar Audio + " a Clear Audio +

  • 0

    7.  2017-10-11 19:20:25

    @6 - poprawione, dzięki.

  • 2

    8.  2017-10-11 20:12:58

    Zawsze szanuje pracę Sony, dla mnie to najlepszy smartfon na rynku!

  • 0

    9. ~greg  2017-10-11 20:31:16  host: 095160033006.warszawa.vectranet.pl

    a co to jakiś wyjazd służbowy do B-stoku był?

  • 0

    10.  2017-10-11 20:34:41

    @9, greg - Arek tam mieszka :) W Jego recenzjach zdjęcia z tego miasta zawsze się pojawiają.

  • -1

    11.  2017-10-11 21:50:06

    Niech oni w koncu zatrudnią porządnego projektanta, estete, bo wszyystko kwiczy

  • 2

    12. ~Adek  2017-10-11 22:06:52  host: host-188-122-16-83.finemedia.pl

    Też uwielbiam Sony. Może jestem trochę fanboyem ale oprócz szerokich ramek i aparatu nie ma się do czego przyczepić. Tylko pytanie czy komuś te wady przeszkadzają. Dla mnie nieco szersze ramki to jednak wygoda użytkowania. Kurde miałem w łapie galaxy s8 i może mam za dużą dłoń ale jakoś nie był to najwygodniejszy telefon. Jeśli chodzi o aparat to spisuje się super w 80-90% przypadków w trybie auto. Jeśli ktoś umie nastawić na manualu to w 100% (ja nie umiem :P). Filmy kręci świetne.

  • -2

    13.  2017-10-14 03:45:21

    No, ale to praktycznie dzisiaj decyduje, bo procesor, ram to każdy ma prawie te same. Wykonanie, jakość zdjęć i ewentualnie dodatki. Sony ma niezłe wykonanie, ale czy LG ,HTC, Samsung kuleją ? Każdy ma jakieś wpadki. Zostają zdjęcia i dodatki. Sony samo sprzedaje swoje matryce innym, a robi z czołówki słabsze zdjęcia. Może to taka wymiana, wy bierzecie nasze matryce, a my nie robimy lepszych zdjęć skoro od nas kupujecie ? :D Chciałbym żeby Nokia miała coś nie od Sony, coś dużego, własnego ala Nokia 808 PureView. Dzisiaj pewnie bliżej 1020, ale nawet...Do tego dedykowany przycisk aparatu, głośny telefon (w tym dzwonek...Sony na głośniku i dzwonek są cichutkie), xenon, radio, jack 3,5mm, ulepszona wersja 808/1020 i dobra nakładka. Bo po Sony nie spodziewam się za wiele, oby wystarczyło im na to żeby się utrzymać na rynku.

  • -2

    14. ~  2017-10-14 15:47:59  host: chaos.tpnet.pl

    Kurde, jakie to brzydkie! Wygląda jak jakiś myphone z Biedry.

  • 2

    15. ~  2017-10-14 21:15:07  host: apn-77-115-42-10.dynamic.gprs.plus.pl

    sony to dobra marka i nie kopiuje innych ja samsung

  • -2

    16.  2017-10-14 22:25:34

    A co kopiuje Samsung?

  • -1

    17. ~  2017-10-14 22:34:42  host: 188.146.0.40.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    16 nie samsung, a xiaomi, nie kopiuje, a kopie.

  • 1

    18. ~Doneo  2017-10-16 22:56:40  host: 037008230223.dynamic-zab-07.vectranet.pl

    Mam wersję compact z plusa - nie wiem czy dalej tak jest, ale jak zamawiałem to mieli go na wyłączność. Bardzo fajny sprzęt - wydajny i poręczny.

  • 0

    19. ~Siguś  2017-10-19 14:10:44  host: host9423185.microchip.net.pl

    Ostatnio oglądałem na kanale OpinieRtvAgd recenzję ale Sony XZ Premium i właśnie zastanawiam się pomiędzy XZ1 a XZ Premium, moglibyście coś doradzić? Czy warto dołożyć te 2-3 stówki i zakupić wersję premium, czy XZ1 daję również bardzo dobrze radę?

  • 0

    20.  2017-10-20 11:13:37

    Chyba nie będzie wielkiej różnice między tymi dwoma modelami. Na pewno cechami wyróżniającymi XZ premium jest wyższa rozdzielczość, większy ekran i niestety też większe wymiary. Ma też delikatnie większą baterię ale większy ekran 4k robi swoje i chyba tutaj też nie odczujesz żadnej różnicy w czasie działania na jednym ładowaniu. Ja bym brał XZ1 bo tańsza, mniejsza, nowsza = dłuższe wsparcie.

Dodaj swoją opinię