Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia SP

Test telefonu Sony Xperia SP

Arkadiusz Dziermański 9 Lipca 2013 02:07

21 7
Śledząc komentarze w katalogach telefonów oraz wpisy na forach zauważyłem, że naprawdę sporo osób czekało na ukazanie się Xperii SP na naszym rynku. Telefon z pełnym pakietem łączności bezprzewodowej, wliczając w to LTE i NFC, bardzo przyzwoitymi podzespołami, dużym wyświetlaczem i bardzo pojemną baterią. Patrząc obiektywnie na specyfikację, nie znalazłem w niej nic specjalnie wyróżniającego się, ale z komentarzy wynikała rzesza niecierpliwie wyczekujących użytkowników, którzy musieli widzieć coś w nowym modelu od Sony, czego ja wyraźnie nie dostrzegałem. Czy warto było czekać?



Zestaw

Niektórzy z Was zapewne pamiętają porównanie pudełka od Xperii U do pudełka po pizzy. Opakowanie Xperii SP jest nie tylko większe, ale również grubsze niż to, w które zapakowana była Xperia U. Pomimo bardzo dużych wymiarów w środku nie znajdziemy nic więcej poza standardowymi akcesoriami. Oprócz telefonu znajdziemy kabel USB, zasilacz sieciowy, białe, jednoczęściowe słuchawki z jednym przyciskiem oraz zestaw instrukcji. Na pewno nie zaszkodziłaby obecność przynajmniej karty pamięci.
Testowany egzemplarz, to model C5303.

Wygląd

Xperia SP jest telefonem o sporych wymiarach - 130,6 x 67,1 x 10 mm i niemałej masie 155 gramów. Pomimo tego, że telefon jest naprawdę ciężki, bardzo dobrze leży w dłoni, a większa masa nie przeszkadzała mi w codziennym użytkowaniu. Nie mnie jednak dla wielu osób może się ona okazać zbyt duża. Przód telefonu zajmuje przede wszystkim wyświetlacz o przekątnej 4,6 cala. Pod nim umieszczono otwór mikrofonu, a sam dół obudowy jest całkowicie przezroczysty i wzorem poprzednich przedstawicieli serii Xperia, jest podświetlany. Ma on kilka zastosowań, którym poświęcę chwilę w dalszej części testu, a póki co muszę zaznaczyć, że ta część obudowy prezentuje się zdecydowanie najlepiej. Nad ekranem widnieje napis Sony, obiektyw przedniej kamery oraz czujniki, oświetlenia i zbliżeniowy. Centralnie umieszczony został głośnik rozmów, który dodatkowo został zamontowany... krzywo. Strasznie czepiam się szczegółów, ale ten konkretny egzemplarz miał kartkę głośnika wyraźnie przesuniętą w lewą stronę. Cały przedni panel pokrywa warstwa szkła Gorilla.

Zobacz: inne filmy z kategorii Nasze testy


Ramka okalająca krawędzie telefonu, według Sony, została wykonana z aluminium. Po dokładnym przyjrzeniu się i spędzeniu trochę czasu z Xperią SP aż ciężko mi w to uwierzyć. Moim zdaniem jest to bardzo solidny plastik pokryty grubą warstwą srebrnej farby. W przeciwieństwie do szklanego ekranu ten fragment obudowy nie reagował na zmiany temperatury. W chłodnym otoczeniu ekran szybko stawał się zimny, boki obudowy pozostawały bez zmian. Metalowy może być szkielet ramki lub korpus telefonu, natomiast to, co było na zewnątrz, było plastikowe. Na bokach telefonu umieszczone został dwie śruby, trochę na wzór Nexusa 4 i z pewnością miały one za zadanie spotęgowanie wrażenia solidności obudowy. Ale niestety, to kolejny szczegół do którego się przyczepię, jedna z nich została krzywo przykręcona. Na lewym boku telefonu znajdziemy gniazdo microUSB, na prawym przyciski regulacji głośności, przycisk blokady ekranu oraz dwustopniowy przycisk aparatu. Dolna krawędź telefonu jest gładka, na górnej znajdziemy gniazdo jack 3,5mm. Srebrna farba robi dobre wrażenie i nie wydaje mi się żeby szybko zaczęła się łuszczyć lub wycierać.

Tylna klapka, to konstrukcyjnie najsłabszy i jednocześnie najdziwniejszy element urządzenia. Znajdziemy na niej centralnie umieszczony napis Xperia, a nad nim kolejno - dodatkowy mikrofon, diodę doświetlającą i otoczony srebrną ramką obiektyw aparatu. Obok niego mamy chromowany (i prosto zamontowany) głośnik zewnętrzny. Dlaczego jest to najsłabszy element? Tylna klapka od samego początku wyraźnie ugina się w środkowej części. Na szczęście nie skrzypi pod naciskiem. Mam mały pomysł skąd mogło się wziąć to zjawisko. Otóż klapka jest jak najbardziej zdejmowalna, ale pod nią znajdziemy tylko dostęp do gniazda karty micro SIM oraz karty pamięci. Dodatkowo znajdziemy pod nią przycisk odpowiedzialny za wykonanie resetu w momencie, kiedy uda się nam całkowicie zawiesić telefon. Bateria jest elementem stałym. Wygląda to trochę tak, jakby początkowo miała ona być wymienna i miała być grubszym elementem niż wyszło to finalnie. Miejsca pomiędzy baterią, a powierzchnią klapki jest bardzo dużo, kapka jest giętka i niestety wyszło, jak wyszło.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 52
  • 2

    33. ~  2013-07-11 00:13:26  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    Powinniście również w teście przetestować szybkość ładowania baterii. To że szybko ucieka to normalka ale czekanie na pełne ładowanie to przegięcie. SGSIII od poniżej 5% do 100% ładuję się około 4-4.5 godzin. Moja stara Nokia E52 z baterią 1500mAh ładowała się ok.2h. SE W580i ok 1000mAh niecała godzina. To jest przepaść. Człowiek chce naładować baterię a pół dnia mu się ładuję....Masakra

  • 0

    34. ~gmo niszczy dna  2013-07-11 00:55:01  host: mobile-166-194-141-126.mycingular.net

    Tx ma wszystko lepsze itylko 340 dol na amazon i bateria sie wyjmuje

  • 1

    35. ~Wojtek  2013-07-11 10:22:36  host: 217.6.182.119

    Aparat jest w technologii Exmor RS, nie mylić z R!

  • 1

    36. ~Lalas  2013-07-11 16:29:09  host: setnip02.ericsson.net

    zapowiadal sie całkiem ciekawy model, ale na razie sobie odpuściłem, za dużo baboli ma ten model i przede wszystkim trafić na model z dobrą jakością rozmów to loteria :-)

  • 0

    37. ~  2013-07-12 14:03:35  host: 77-254-53-34.adsl.inetia.pl

    Bez przesady z tym Monsterem. To typowy chińczyk, loteria z jakością, niektóre modele nie mają tej dużej obiecanej pojemności baterii, wiem z doświadczenia, wystarczy poczytać. Także z tą jakością to jakieś wymysły. Mówić, że lepiej go kupić niż s3 to idiotyzm. Z dobrych baterii to Note 2.

  • 0

    38. ~artur  2013-07-12 16:19:31  host: aagt75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witam, posiadam w tej chwili Samsung Galaxy S3, ostatnio kupowałem znajomojej tą Xperie SP i zastanawiam się teraz nad kupnem bo miałem możliwość pobawić się nim cały dzień, co myślicie bawić się w wymianę czy nie?? proszę o jakieś konkretne komentrze:P będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

  • -1

    39. ~  2013-07-13 23:36:56  host: public-gprs514664.centertel.pl

    @up, Nie warto

  • 0

    40. ~ja  2013-07-19 13:02:51  host: ns2.rkt.umed.lodz.pl

    Mam ten telefon od paru dni i powiem, że tragedia: 1. Pograłem, 3 godzinki w real racing 3 i już bateria dopomina się ładowania, 2. Aparat do kitu, stara lustrzanka mojego ojca już robi lepsze zdjęcia, do tego ta słabiutka dioda, byle lampa błyskowa jest lepsza..., 3. Ekran niby miał być pancerny, a jak przejechałem po nim zwykłym śrubokrętem to została rysa, 4. To ma być ramka? Jakieś syfiaste aluminium? Ja chcę tytan! 4. Poczytajcie sobie forum tematyczne, co tam się dzieje! Ktoś oddał telefon do serwisu inny narzeka, że jego tłuste od chipsów paluchy pozostawiały ślady, a jeszcze inny nie wie jaką gablotkę kupić by postawić w niej telefon, bo żadna folia a nawet pokrowiec mu się nie podobają. Na serio to bardzo szybki (chyba najszybszy dostępny na rynku dwu-rdzeniowiec), solidnie wykonany, po prostu bardzo dobry telefon średniej klasy. Jeszcze jedno żadnej rysy normalnie użytkując nie udało mi się zrobić ;)

  • 0

    41. ~Michu  2013-07-22 09:17:02  host: gw.powiat.ostroda.pl

    Telepolis ma już to do siebie, że wszystkie produkty od Sony są tu objeżdżane. Moim zdaniem w większości przypadków niesłusznie. Ale widocznie Sony nie płaci za recenzje tak, jak to ma w zwyczaju robić jeden z koreańskich producentów.

  • 0

    42.  2013-07-22 09:44:29

    Michau: a kto Tobie płaci za takie komentarze? Przyznasz się? :-)

  • 0

    43. ~lukoo  2013-08-03 13:30:53  host: 89-79-94-148.dynamic.chello.pl

    Nie ma to jak narzekać. Kupcie sobie Neo V albo jakis inny stary SE tam.dopiero są problemy ze stabilnością, baterią czy aparatem... J sam mam Neo V i uważam, ze to chebel bateria to dno o reszcie nie wspominając kiedys byl spoko ale teraz to padlina 4.0.4 ścina, rozłącza czasem podczas rozmów, beach buggy bliz nawet klatkuje i połyka full baterię po godzinie gry do tego tandetne plastiki lakierowane, ktore doslownie sa 100% korpusem calego telefonu.

  • 0

    44. ~nobody  2013-08-18 10:56:45  host: isz74.internetdsl.tpnet.pl

    Mam ten telefon i jestem bardzo zawiedziony :( Po pierwsze aparat to jest jakaś masakra. Porównuję go ze starą Xperia Ray i to jest spory krok wstecz. Aparat nie potrafi poprawnie automatycznie ustawiać balansu bieli. Jeśli światło jest słabe i posiłkujemy się wbudowaną lampką to ludzie wychodzą żółci jakby co najmniej mieli żółtaczkę :( Choć jeśli wciskamy spust do połowy to obraz widziany na akranie tel. wydaje się być poprawny, jednak po naciśnięciu migawki do końca efekt finalny załamuje. Można to w pewnym stopniu obejść wybierając ?ręcznie? ustawienia balansu ale to i tak nie jest do końca to co powinno być. Pełny tryb automatyczny nie nadaje się do niczego jeśli jest tylko trochę słabsze światło. W trybie HDR telefon robi gorsze zdjęcia niż bez niego. Film nagrany w pomieszczeniu z dość słabym oświetleniem posiada tyle szumów, że do niczego się nie nadaje. Natomiast nagrany w tym samym momencie Xperia Ray jest co prawda ciemniejszy ale czysty !! Do tego ostatnio byliśmy na koncercie DM i filmy z koncertu nie nadają się do niczego ? totalna porażka jeśli chodzi o dźwięk. Zamiast muzyki słychać szum i trzaski jakby wiał jakiś huragan (na zamkniętym stadnionie). Nie wiem o co w tym chodzi ? :( Do tego dochodzi ekran. Stary Ray ma kontrast o niebo lepszy. W SP kolory są blade, a w słońcu nawet przy maksymalnym podświetleniu telefon staje się bezużyteczny. Do tego co jakiś czas telefon po prostu gubi sieć i nie jest już wstanie ponownie się zalogować bez ponownego wyłączenia i włączenia. Nawet po ręcznym wybraniu sieci nie pozwala się zalogować. Oddanie do serwisu mija się z celem bo nie dzieje się to regularnie i jak znam serwis to wgrają ponownie soft, zrobią test i powiedzą, że wszystko jest o.k. Oczywiście tel. ma swoje zalety jak choćby wykonanie czy pojemna bateria. Jest też płynny w działaniu ? procesor i pamięć jest wystarczająca. Niestety aparat i ekr

  • 0

    45. ~krokodylak  2013-08-22 11:25:29  host: public-gprs539904.centertel.pl

    Doradźcie proszę co w takim razie kupić zamiast Xperii SP? Szukam czegoś w podobnej cenie. Chce solidny telefon, stabilny system i dobrą baterię. Podajcie swoje propozycje.

  • 0

    46. ~Użytkownik30  2013-09-12 12:21:37  host: 178-36-3-227.adsl.inetia.pl

    Przede wszystkim po przeczytaniu licznych testów i recenzji o modelu Sony SP miałem duże wątpliwości czy kupić ten telefon. Wytykane były takie wady jak: konstrukcyjna, wyświetlacza (słabe kąty widzenia), kiepski aparat, nie najlepsza bateria etc. Jednakże postanowiłem kupić ten model i uważam, iż była to świetna decyzja. Jeśli chodzi o wyświetlacz to jest świetny, kolory i barwy są piękne, a kąty widzenia? Ja nie wiem o czym ludzie mówią, bo dla mnie są po prostu świetnie, wcale nie są słabe. Bateria trzyma po 4-5 dni, przy częstym używaniu i permanentnym połączeniu z internetem LTE. Aparat - mógłby być lepszy, ale jak dla mnie i tak zdjęcia wychodzą bardzo dobrej jakości. Aparat w telefonie to nie cyfrówka, nie spodziewam się nie wiadomo jakiej jakości. Nie ma odstającej tylnej klapki!

  • 0

    47. ~Łukas  2013-10-08 08:18:36  host: host-89-230-194-205.lublin.mm.pl

    Telefon bardzo płynny, fajnie trzyma baterię. Aparat 8 mpx robi trochę gorsze zdjęcia niż Xperia S, którą miałem, ale filmy full hd są o wiele ładniejsze. Nagrałem przykładowy w domu :) http://www.youtube.com/watch?v=OL9a6T45Gsc

  • 0

    48. ~zenon  2013-11-04 23:25:08  host: staticline51830.toya.net.pl

    Kilka uwag na temat testu (mam Xperię SP od dwóch tygodni). Po 1 już od dawna istnieje opcja przekształcania liter diaktryzowanych na zwykły alfabet łaciński - właśnie po to, żeby nie skracać niepotrzebnie długości SMSów. Taka opcja była w Nokiach sprzed wielu lat i jest też w tym telefonie. Wystarczy wejść w ustawienia. Smart Dial to żadna rewelacja - też było już dawno i wydawało mi się, że to jakby oczywista oczywistość. Najwyraźniej się myliłem. :) Wielkim minusem jest natomiast brak zwykłego szybkiego wybierania. Ktoś zapomniał, że to przede wszystkim telefon. Nie naprawia tego też najnowsza aktualizacja.

  • 0

    49. ~Rafał  2014-01-24 18:56:07  host: 82-160-219-254.tktelekom.pl

    Najlepsz telefon jaki dotchczas posiadałem a miałem ich kilkanascie .Płynnosc znakomita,zasieg wifi ok,ekran dobry,bdb obudowa,stosunek jakosci do ceny celujący,zasieg gsm lepszy niż w niejednej nokii testowałem.

  • 0

    50. ~kasia  2014-08-10 12:26:40  host: 92-63-47-245.ip.mgk.pl

    witam. telefon odebralam po naprawie z jakims nowym menu u nie moge znalezc zrzutu ekrnu gdzie on jest1??

  • 0

    51. ~adamus  2015-02-21 22:57:23  host: ip15h53.wic0m.net.pl

    mam sony xperia sp ugięty jeden róg dałem go na gwarancie do salonu plusa serwis odpisał ze nie naprawią go że to uszkodzenie mechaniczne nie podlega naprawie dzwoniłem do nich pytałem się ich jak telefon może się ugiąć przy normalnym użytkowaniu nie umieli mi na to odpowiedzieć dlatego chce ekspertyzy po rozmowie z rzecznikiem telefon nie powinien się odkształcać serwis za naprawę mojego telefonu chce ponad czterysta złotych a ja się nie zgadzam na naprawę płatną czekam na ekspertyze z firmy która serwisuje telefony sony to firma zewnętrzna dla mnie ta erkspertyza nie jest wiarygodna dla tego dam telefon do innej firmy dla zrobienia nie zależnej ekspertyzy moim zdaniem plastik na telefonie sony sp jest wadliwy i się odkształca wada ukryta produktu sony powinien rozwiązać ten problem do niedawna miałem bardzo dobre zdanie na temat sony bo tylko takie telefony mam ale trochę zmieniłem zdanie mam nadzieje że sony naprawi mi ten telefon za darmo

  • 0