Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia P

Test telefonu Sony Xperia P

Damian Dziuk (DD7) 21 Lipca 2012 12:46

6 1
Przejęcie przez Sony udziałów Ericssona w spółce joint venture Sony Ericsson było jednym z najgłośniejszych wydarzeń technologicznych ubiegłego roku. Wszyscy zastanawiali się, w jakim kierunku pójdzie teraz japoński producent i przede wszystkim czy uda mu się poprawić słabe wyniki sprzedażowe "poprzednika", które nie napawały optymizmem. Receptą na sukces miała być linia Xperia NXT, której pierwszym przedstawicielem była dość ciepło przyjęta przez rynek Xperia S. Na początku czerwca w sprzedaży pojawił się jej młodszy, mniejszy i do tego metalowy brat, na którego premierę niecierpliwie czekało wiele osób - model Xperia P. Czy warto było czekać?



Zestaw

W minimalistycznym (podobnie jak sam telefon) pudełku, nie znajdziemy niczego, co nas zaskoczy. No, może oprócz Smart Tags, czyli kolorowych krążków komunikujących się ze smartfonem za pomocą technologii NFC, aktywujących różne funkcje urządzenia (np. profile). Poza tym jednym ciekawym wyjątkiem, jest już całkiem standardowo - otrzymujemy ładowarkę wraz z kablem USB oraz słuchawki douszne z zestawem gumek. Zabrakło kabla microHDMI czy też jakiegokolwiek futerału.

Budowa

Xperia P przyciąga wzrok. Nawet bardzo. Nie sposób przejść wokół niej obojętnie, szczególnie gdy widzi się model w ciemnoczerwonej szacie, który po prostu urzeka pięknem. Sony znalazło sposób, by nie narażać się na pozwy od innych producentów (w czym specjalizuje się Apple), bo nowa Xperia znacznie odróżnia się od konkurencji w kwestii designu. Telefon bardzo dobrze leży w dłoni, a 4-calowy ekran wydaje się idealnym kompromisem pomiędzy wielkością wyświetlacza i wygodą używania. Xperia P ma masę 120 gramów przy wymiarach 122 x 59,5 x 10,5 milimetrów, co czyni ją zauważalnie lżejszą i mniejszą od topowych propozycji innych producentów, a także od wyżej pozycjonowanego brata - Xperii P.

Przedni panel telefonu w około 90% zajmuje ekran, pod którym umieszczono przezroczysty pasek z dotykowymi przyciskami charakterystycznymi dla Androida. Trzeba przyznać, że to bardzo efektowne i nowatorskie rozwiązanie, które wielu moim znajomym od razu przypadło do gustu. Przyczepić można się jedynie do tego, że klawisze te podświetlają się dopiero po dotknięciu i czasem zdarza się, że wybierzemy nie to, co chcieliśmy. Poza tym - sprawują się bezproblemowo. Tafla szkła, pod którą znajduje się ekran, doskonale zbiera odciski palców oraz kurz, przez co podczas testów miałem problem utrzymać w tych okolicach względną czystość.

Na prawym boku znajdziemy klawisze głośności, przycisk aparatu oraz blokady telefonu. Zaraz obok tego ostatniego umieszczono także pojedynczy zewnętrzny głośnik. To dobra lokalizacja ze względu na to, że po włożeniu telefonu do kieszeni, dźwięk nie jest (a przynajmniej nie powinien) być przytłumiony. Również gdy telefon leży na stole, nie ma dzięki temu problemów ze słyszalnością dzwonków.

Po lewej stronie znajdziemy porty microUSB oraz microHDMI. Sony bardzo dobrze to przemyślało, bo gniazdo USB z trybem pracy USB on-the-go pozwala na jednoczesne podłączenie myszki oraz klawiatury. Jeżeli dodamy do tego połączenie z zewnętrznym wyświetlaczem za pomocą kabla HDMI, możemy otrzymać prawie pełnoprawny, miniaturowy komputerek, a przynajmniej dobre przenośne centrum multimedialne. Na lewym boku swoje miejsce znalazło także wejście na kartę microSIM, chronione zaślepką. Nie ma jednak możliwości beztroskiego żonglowania kartami i ich szybkiej zmiany, bowiem po każdorazowym włożeniu/wyciągnięciu następuje automatyczny restart telefonu.

sony xperia p sony xperia p sony xperia p sony xperia p

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    16.  2012-07-22 00:53:12

    @6 Brandowany soft jest u każdego operatora. I nie chodzi tu o dodatki, czy okrojenie systemu, a o aktualizacje z opóźnieniem. Telefon dostaje ją dopiero po wypuszczeniu softu przez operatora. Kiedy? To już zależy od operatora. Czasem można długo czekać, a soft okazuje się pełny błędów.

  • 0

    17.  2012-07-22 08:55:16

    Linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.barleystudio.l auncher&hl=pl albo https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.espier.launch er albo https://play.google.com/store/apps/details?id=net.suckga.iLaunch er2&feature=also_installed ale szczerze polecam bardziej launcher7, metroUI jest jak dla mnie idealne :P

  • 0

    18. ~hopla  2012-07-22 15:24:24  host: mt.pl

    Mi właśnie Launcher 7 nie za bardzo pasuje.

  • 0

    19.  2012-07-22 18:19:28

    @18 i to jest piękne w androidzie. coś ci nie pasuje? ZMIEŃ TO! :D ps zawsze możesz też spróbować SPB Shell 3D, wymiata jeśli chodzi o wygląd ale trochę zwalnia jak masz zajęty RAM, lub po prostu zainstalować adw lub jakiś inny i poprzez odpowiednie rozmieszczenie ikon i widgetów stworzyć coś własnego, np: http://mobzilaa.com/wp-content/uploads/2011/08/idiotboxhs.jpg lub iść w minimalizm: http://farm6.static.flickr.com/5298/5455827104_bafaece28b.jpg

  • 0

    20.  2012-07-22 18:32:26

    odpowiednie przygotowanie tapety potrafi niesamowicie zmienić wygląd, z odpowiednimi widgetami(z możliwością podpięcia zdjęcia lub przezroczystego przycisku) można zrobić nawet takie coś: https://lh6.googleusercontent.com/-Afaq9A9M6zw/TuIMU6BkNWI/AAAAA AAAAI4/4bE0sTmvlSY/s480/shot_000001.png lub http://forum.samdroid.net/attachments/f42/8813d1326378043-share- your-screenshots-screenshot-1325435132021.png

  • 0

    21. ~hopla  2012-07-22 20:29:49  host: mt.pl

    Zainstalowałem obecnie Holo Launcher i jestem bardzo zadowolony. Coś mi te Twoje linki nie działają. Ja nie wiem czego co niektórzy tak psioczą na Androida, ma takie możliwości personalizacji że każdy dopasuje go pod własne potrzeby. Jedyną wadą jest to, że jest słabo zoptymalizowany głównie przez nakładki producenckie i producenci nie aktualizują go zbyt chętnie. Nie widzę obecnie czegokolwiek co mogłoby zagrozić Androidowi jeśli nie dysponuje znaną marką jak Apple.

  • 0

    22. ~Tomi  2012-07-22 21:50:30  host: public-gprs408751.centertel.pl

    Witam! Co wybrać: Motorole Razr czy Sony Xperia P?

  • 0

    23. ~hopla  2012-07-22 22:04:20  host: mt.pl

    @22 Trochę to słabe miejsce, żeby tu zadawać pytanie o zakup telefonu. Najlepiej zadać takie pytanie na jakimś forum i określić czego oczekuje się od smartfona. Ja bym wybrał z tych dwóch Xperię P.

  • 0

    24. ~zenek73  2012-07-22 23:10:52  host: 89-69-192-10.dynamic.chello.pl

    Modyfikacje, modyfikacje... Ja stawiam na funkcjonalość a nie bajery typu animowana tapeta zżerająca baterię... Od siebie mogę polecić NemusLauncher - u mnie zdaje egzamin i nic więcej mi nie trzeba.

  • 0

    25. ~es  2012-07-23 09:37:33  host: host-94-231-55-243.ip.jarsat.pl

    @22 Wez Nokie 6310i - do rozmow i smsów wystarczy. A za resztę pieniedzy kup sobie laptopa albo netbooka chociaz.

  • 0

    26.  2012-07-23 11:35:45

    @24 w tym problem, że te bajery to właśnie dodatkowa funkcjonalność(z czasem bajer "dorasta" i staje się nierozłącznym przyjacielem :P ) :] a jak ci coś nie pasuje to wyłączasz to. A co do animowanych tapet to połowiczna prawda jeśli chodzi o zżeranie baterii. jak się instaluje byle co z byle jaką optymalizacją to dosłownie wsysa baterie, a jak się ściągnie coś odpowiedniego porządnie przygotowane z myślą o animowanej tapecie(max dla tapety to powinno być mniej niż 1MB, a nie jakieś 4MB filmiki przerobione na tapetę) to się bateria w cale tak szybko nie rozładuje, sam używam animowanej tapety(delikatny dym z wkadracikami, idealnie pasuje do launcher7) to jakiejś GIGANTYCZNEJ różnicy nie widzę.

  • 0

    27. ~Ambasador marki XPERIA  2012-07-30 10:16:50  host: 85-222-0-30.home.aster.pl

    O zestaw sprzedażowy trzeba pytać operatora przy każdym modelu, bo nie ma reguły. Są dostępne różne zestawy sprzedażowe stąd ta różnica, że gdzieś nie ma kabla HDMI a w innym przypadku jest. Ja otrzymałem w zestawie futerał, HDMI, Tagi, słuchawki, kabel, ładowarkę. Telefon nie pochodzi od operatora tylko z wolnego rynku.

  • 0

    28. ~miro  2012-08-01 09:01:18  host: 80.50.231.198

    czy ta xperiaP ma rôwnież powdomienia led? bo ani w tescie, ani w opisie nie mogę nic znaleść na ten temat, a ta funkcja wydaje mi się dosyć istotna. jeżeli jest to w którym miejscu?

  • 0

    29. ~Jorgos  2012-08-08 21:14:52  host: 79.162.206.244

    @28 Tak, ma powiadomienia LED. Dioda jest na prawo od głośnika

  • 0

    30. ~Michu  2012-08-12 13:21:53  host: host-89-228-118-194.dynamic.mm.pl

    Z tym uściskiem śmierci to jest totalna bzdura! Mam ten telefon i nie odczuwam żadnych problemów w prowadzeniu rozmów. Wiadomo, że jak się zakryje całkowicie antenę to zasięg spada, ale tak się dzieje w każdym telefonie. Nikt nie przytula się do telefonu podczas rozmów. Jak dla mnie to szukanie dziury w całym.

  • 0

    31. ~Ambasador marki XPERIA  2012-08-16 19:47:45  host: 89-76-154-194.dynamic.chello.pl

    Uścisku śmierci żadnego nie ma a dioda led jest i na razie widziałem w niej 4 kolory. Zielony, niebieski, czerwony i żółty ;)

  • 0

    32. ~Ambasador marki XPERIA  2012-08-28 20:16:12  host: 89-76-154-194.dynamic.chello.pl

    Została już wypuszczona aktualizacja do Androida 4.0.4 dla Xperia P, więc można śmiało pobierać. Przynajmniej ci co kupili telefon an wolnym rynku ;)

  • 0

    33. ~Adam  2012-10-01 20:33:25  host: acao224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po kiego grzyna jest caly dol jezeli jest odgrodzony przezroczystym plastikiem? Totalne dno. Sprawdzalem w salonie i w kazdym modelu serii caly dolprzez to przezroczyste cos lata na nierowno spasowanym plastiku.

  • 0

    34. ~EXPE  2012-10-18 10:31:33  host: 83.1.132.74

    Do Adam (33): w tym "dole" ukryta jest antenka! a w tym plastikowym przeźroczystym pasku są ukryte trzy dotykowe poświetlane "przyciski" uruchamiające masę funkcji. Działają różnie w zależności od tego czy jesteś na pulpicie czy jest uruchomiona jakaś aplikacja.

  • 0

    35. ~EXPE  2012-10-18 10:59:12  host: 83.1.132.74

    Mam XPERIĘ od miesiąca. Android 4 i takie tam różne. Jako telefon bardzo dobry, aparat foto - dobry, kamerka - pięć z minusem za nienajlepszą jakość dźwięku (np. SE Elm jest pod tym względem duuużo lepszy), internet: przeglądarka taka sobie, dużo lepiej zainstalować Operę Mobile, Skype (zainstalowany z GooglePlay)- doskonały, radio FM - jest OK ale lepiej zainstalować TuneIn i wtedy jest super. Seriale i inne programy telewizyjne można oglądać np na tvn player i innych aplikacjach do oglądania TV. Konfiguracja konta pocztowego - banalnie prosta, pisanie smsów i emaili - jeżeli ekran jest w poziomie - super. Nawigacja - działa ok ale wymaga połączenia z internetem. Jakość wyświetlacza - bardzo dobra. I żadnego uścisku śmierci nie zauważyłem. Czasem są kłopoty z połączeniem przez bluetooth z innymi telefonami. O baterii z litości lepiej nic nie mówić :) Ale zauważyłem, że po miesiącu ładowania każdorazowo przez całą noc, jej wydajność zdecydowanie się poprawiła. Ogólnie - polecam!

Dodaj swoją opinię