Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Test telefonu Sony Xperia M2

Test telefonu Sony Xperia M2

Arkadiusz Dziermański 28 Sierpnia 2014 09:23

2 1
W ostatnim czasie pośród smartfonów z Androidem coraz bardziej zaczyna być widoczna granica pomiędzy tym co jest sprzętem z niskiej półki, co średniej, a co z tej najwyższej. Modele premium, świeżo po premierze, z kosmiczną wydajnością i parametrami. Od jakiegoś czasu to jednak nie smartfony z najwyższej półki robią zamieszanie, a właśnie te dużo popularniejsze, ze średniej półki. Póki co król jest jeden i jest nim Motorola Moto G. Wzorowe połączenie poręczności, wydajności, multimedialności i bezkonkurencyjnego w tym segmencie ekranu o rozdzielczości 720p. Oglądając premiery nowych modeli ze średniej półki na tegorocznym Mobile World Congress można było zauważyć pewną prawidłowość - Snapdragon 400, 1 GB RAM-u i ekran o rozdzielczości 540 x 960 pikseli przy przekątnej większej niż 4,5 cala. Teoretycznie nic, co mogłoby strącić Moto G z tronu, ale nie mogłem się doczekać kiedy w moje ręce wpadnie któryś z nowych modeli żeby sprawdzić czy tak będzie naprawdę. I tak dotarła do mnie Xperia M2. Wcześniej miałem przyjemność obcować już z pierwszą M-ką. W stosunku do poprzedniczki urósł wyświetlacz i bardzo mocno cała obudowa, wyraźnie poprawiły się również podzespoły. Xperia M była ciekawą propozycją dla niewymagającego użytkownika. Wydajna, niezła multimedialnie, tylko ten ekran... Czy M2 godnie ją zastąpi i przede wszystkim, czy wypadnie lepiej niż Moto G? Zaczynamy.



Zestaw

Sony kontynuuje pakowanie swoich smartfonów w ogromne, płaskie pudełka, które podczas testu Xperii U wziąłem za pudełko od pizzy. W środku oprócz telefonu i zestawu instrukcji znalazło się miejsce dla zasilacza sieciowego i kabla USB. Zostało jeszcze przewidziane miejsce dla słuchawek, ale akurat gdzieś wyszły... w obydwu testowanych egzemplarzach, zapakowanych w takie same pudełka. W zestawie sprzedażowym powinny już być. Pudełko takie duże, zawartości tak mało... Po sprzęcie ze średniej półki ciężko się spodziewać czegoś więcej. Ale w końcu Motorola nie dodaje do Moto G zasilacza, więc nie ma na co narzekać.

Budowa

Za każdym razem, kiedy dostaję do testów nowy telefon, moi znajomi z pracy widząc go na biurku strzelają, co to może być. W przypadku M2 dominował jeden typ - Oooo! Z-ke kupiłeś! To Z1, czy Z2? Prawie dobrze. Z resztą, nie ma co się dziwić, z daleka bardzo łatwo je pomylić. Co więcej, wyglądają niemalże identycznie. Różnicę czuć dopiero po wzięciu telefonu do ręki.

Xperia M2 jest smartfonem dużym. Jej wymiary, to 139,7 x 71,1 x 8,6 mm, wzbogacone o masę 148 gramów, co jest wynikiem z "wyższej" półki. Równolegle z M-ką korzystałem z Huaweia P7, który legitymuje się niemalże identyczną wysokością i szerokością obudowy. Pomimo równie prostokątnych kształtów, Xperię niewygodnie jest trzymać i obsługiwać jedną ręką. Sony tradycyjnie lubi marnować przestrzeń wokół ekranu i tak nad, jak i pod pokrytym szkłem wyświetlaczem, zostało sporo wolnej, niezagospodarowanej przestrzeni. U dołu przedniego panelu umieszczona została tradycyjna dioda, na której działaniu się zawiodłem. Jak to w Xperiach bywa, jest bardzo ładna i świeci w efektowny sposób, ale nie mogę zrozumieć dlaczego nie działa jako wyświetlanie powiadomień? Zamiast tego nad ekranem została umieszczona druga dioda, swoją drogą bardzo mała, która działa właśnie w ten sposób. Ta u dołu świeci podczas korzystania z Galerii lub Walkmana. Nad ekranem nie zabrakło miejsca dla loga Sony, czujnika oświetlania i zbliżeniowego oraz oczywiście kamery do wideorozmów i głośnika. Powierzchnia ekranu jest pokryta szkłem Gorilla Glass, które w tym przypadku strasznie zbiera odciski palców. Z drugiej strony w porównaniu z tyłem nie zbiera ich wcale aż tak dużo.

‹ Poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Następna ›
Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10.  2014-08-28 16:20:29

    Maniiiek - nie zaprzeczasz sam sobie? Z podanego przez Ciebie linku: " Panele TFT TN obsługują typowo 6 bitów na kolor, co daje 18 bitów na piksel, czyli 262 tys. kolorów." Skąd więc 16 mln w M2? Poza tym, takie dane podaje producent.

  • -5

    11.  2014-08-28 16:48:41

    @Orson: TFT oznacza tylko jedno: każdy subpiksel ma tranzystor sterujący - czyli to matryca aktywna. I tylko tyle, o niczym innym to nie świadczy. Co do przeczenia samemu sobie: artykuł jest z 2010 roku, technika poszła nieco do przodu. TFT oznacza zupełnie inny parametr niż TN albo IPS a mimo to całe zło zwalasz na niezwiązaną technologię. To jak oskarżenie koloru kratownicy o słabą jakość dźwięku.

  • -5

    12.  2014-08-28 17:03:37

    Dam sobie rękę uciąć, że ekran w tym Sony to LCD TFT TN (a raczej jedna z pochodnych) Edge LED. A co do kolorów: pewnie w TN stosuje się jakieś metody interpolacji barw aby uzyskać większą paletę.

  • -5

    13.  2014-08-28 17:07:19

    Z tym się dodatkowo polecam zapoznać: http://tlp.is/3lt Zwróć uwagę, że w żadnym zestawieniu TFT nie jest opisane jako alternatywa dla TN czy IPS co tylko potwierdza moje słowa.

  • -2

    14. ~Maniiiek2  2014-08-30 10:03:12  host: host86-167-82-151.range86-167.btcentralplus.com

    na plus oczywiscie NFC, ale MotoG rowniez ma LTE, ale na razie tylko na teren USA.

  • 0

    15. ~Mar  2014-08-30 12:19:33  host: cmv136.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie wiem czy wiecie ale praktycznie każda M2 posiada po kilka martwych pixeli. Sprawdźcie sobie ;)

  • 1

    16. ~elmot  2014-08-30 14:03:33  host: user-109-243-251-182.play-internet.pl

    @9 Wygląda jakby obiektyw był "wypalcowany".

  • 0

    17.  2014-08-30 15:32:39

    @14: moto G lte jest dostępna w "ełro" rtv agd - myslisz że nie obsługuje naszego lte?

  • 0

    18. ~  2014-08-31 09:22:23  host: 77-255-59-254.adsl.inetia.pl

    15. Nie wiem czy wiesz ale większość takich ekranów ma po kilka nie tylko te co są w Sony

  • -1

    19. ~mmm  2014-08-31 14:15:07  host: host-89-167-10-26.nplay.net.pl

    Ma 120 fps przy 720p jak Moto G?

  • 0

    20.  2014-09-04 20:50:31

    Tak dla powszechnej wiadomości, od 18.08. Sony wypuszcza aktualizację do kitkata (jest już nawet dla brandingu Orange).

  • 0

    21.  2014-09-04 22:05:53

    Używam tego telefonu od 02.09.2014 i po pierwszym włączeniu zaktualizował się do KitKata. Kupiony w MediaMarkt.

  • 0

    22.  2014-09-04 23:47:33

    @tdsz Bo kupiłeś niebrandowany. Aktualizacje w wersji od operatora wychodzą zawsze później. Jak sprawdzałem we wtorek (02.09), to nic nie było.

  • -1

    23. ~Dema  2014-09-05 11:06:03  host: 178.183.134.87.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Ja mam ten telefon z T-Mobile i aktualizacja dostalem 27.08

  • 0

    24. ~gal pikselonim  2014-10-04 22:15:42  host: 178-36-174-139.adsl.inetia.pl

    Ze wszystkich klientów wypytujących o warunki gwarancji na infolinii jednego z operatorów, na dzień dobry obstawiam, że chodzi o Xperię M lub M2 i najczęściej nie mylę się. Najczęstsze problemy:
    -rozładował się, nie włącza się
    -nagrzewa się do okrutnych temperatur, po którymś razie nie włącza się
    -typowe niedoróbki, wadliwe gniazdo słuchawkowe itp itd

    Lepiej odpuścić sobie tą serię. Ogólnie średnia-niska półka Sony ma poważne problemy z kontrolą jakości, ale M/M2 wygrywają pierwszą nagrodę...

  • 0

    25. ~pytaa  2014-10-19 12:05:40  host: 89-70-66-117.dynamic.chello.pl

    M2 czy T3? Co wybrać?

  • 0

    26.  2014-12-02 18:16:42

    czym się różni Xperia M2 od M2aqua oprócz wodoszczelności ?

  • 0

    27. ~Zawiedziony  2015-02-21 22:34:09  host: admj169.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zakupiłem we wrześniu Sony M2 w T-Mobile... Pod koniec stycznia już się zepsuł. Nigdy nie spadł, nie wpadł do wody, trzymałem w etui, bez ani jednej rysy- coś się wylało na wyświetlaczu, w postaci ciemnej plamy (nie od mocnego przyciskania, bo co śmieszne widziałem na własne oczy na ekspozycji w salonie T-Mobile był M2 z rozlanym wyświetlaczem). Oddałem go na gwarancję. Panie w T-M stwierdziły że na pewno Sony mi da odpowiedź w ciągu 2-3 tygodni i na pewno to naprawi. Po tym czasie 0 odzewu, wybrałem sie do salonu i nic, potem drugi raz po miesiącu i okazało się że trzymali mój telefon w salonie 2 tygodnie a następnie oddali do gwaranta - koszt naprawy 330zł - odmówiłem, ale nie zadzwonili jak obiecali tylko sam musiałem chodzić i się dowiadywać. Po za tym określili, że problemy mechaniczne nie podlegają gwarancji "bo jak samochód po wypadku oddać na gwarancję" - żenada. I dalej go nie mam... A jak odzyskam to wyrzucę 650zł do śmieci po 4 miesiącach zabawy. Zawiodłem się bardzo na obsłudze T-Mobile i jakości Sony...

  • 0

    28. ~pitek  2015-03-19 21:56:46  host: 178.23.109.162

    Wypalona kreska na wyświetlaczu, z...e wejście jack - już w serwisie 3 tyg., t-mobile milczy..., ubezbieczebie, s...nie itak tak cię oleją.
    Myślałem że tym razem wezmę tel. do dzwonienia, słuchania mp3 i czytania w autobusie - ok czasem mail/tapatalk... Nigdy więcej sony, chyba że będę miał zbędne 2k na flagowca - ale tyle na na gadżet nie dam, sorry. Aha, aparat naprawdę trochę się poprawia po ostrożnym przetarciu pastą tej dziwacznej niebieskiej powłoczki zbierającej kurz chyba z orbity Neptuna. Radzę też inną apkę do zdjęć - ta soniowata robi zaiste dziwne rzeczy.

  • 0

    29. ~Lukas  2015-09-15 14:56:04  host: public-gprs366254.centertel.pl

    Co do głośności wystarczy zerwać oslonke która zabezpiecza głośnik przed kurzem itp i problem rozwiązany dźwięk głośny i czysty pozdrawiam.

Dodaj swoją opinię